Travanj 16, 2024, 21:50:17 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: DIATOM-e  (Posjeta: 4552 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dendo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Umag
DIATOM-e
« u: Svibanj 06, 2019, 13:31:56 poslijepodne »
Bok ljudi,

imam problema sa diatom algama  (nisu alge ali ajd), po kamenju i biljkama najviše. Ne koristim RO vodu a podloga je Tropica PGS + riječni pijesak 1-3mm. Akvarij je zacikliran, skoro 4 mjeseca je u pogonu, fotoperiod je sada nekih 10 sati, zabiljen podosta... Nisam testirao na silikate a sumnjam na podogu jer susjeda koristi istu vodu iz pipe ali druga je podloga i nema baš diatoma.

Šta da radim? Je li netko probao JBL SilicateEX? Nisam baš ljubitelj kemije a opet ne da mi se sad sve rasturat.

Offline kappo031

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: DIATOM-e
« Odgovori #1 u: Svibanj 06, 2019, 16:46:39 poslijepodne »
Imaš tu na forumu zanimljivu temu vrbom protiv algi, ja nisam probao ali ljudi su pisali da funkcionira. Mozes probat i zamracit akvarij

Offline dendo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Umag
Odg: DIATOM-e
« Odgovori #2 u: Svibanj 08, 2019, 09:48:13 prijepodne »
Možda se nisam dobro izrazio, radi se o smeđoj algi tj. diatom organizmima koji se pojavljuju ako u vodi ima previše silikata sio2. I tu ne pomaže zamračivanje već naprotiv.

Uglavnom uzeo sam jučer RO uređaj i naručio SilicateEX od JBL-a pa ćemo vidjeti da li bude pomoglo...

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: DIATOM-e
« Odgovori #3 u: Svibanj 08, 2019, 10:20:19 prijepodne »

Offline dendo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Umag
Odg: DIATOM-e
« Odgovori #4 u: Svibanj 08, 2019, 10:52:52 prijepodne »
Hvala dante za link, ali čitao sam već da... Međutim nikako ih se riješiti. Ne smetaju mi izgledom, baš naprotiv daju neki prirodan šmek na drvu i kamenju. Jedino što mi rade probleme na anubiasima, echinodorusima i ostalom širokolisnom bilju. Nahvataju se pa ružno izgleda i list odumire...

Probat ću SilicateEx pa javim rezultate.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: DIATOM-e
« Odgovori #5 u: Svibanj 08, 2019, 11:03:06 prijepodne »
Neznam kakav postav riba imaš, al kao što piše, otići to galantno rješavaju...  :up:
Moj je otić, kad sam ga imo, u par dana očistio anubiase, ko novi su bili...

Offline dendo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Umag
Odg: DIATOM-e
« Odgovori #6 u: Svibanj 08, 2019, 11:22:45 prijepodne »
5 x Siamski algojed - prasice, ne rješavaju diatome
4 x Sewelia Lineolata - za njih je ovaj pokrov čak pod must, ali ne skidaju do kraja već pasu po tome
Ostalo su rasbore, cardinal tetre, i par generacija Cory-a, nešto kozica, kolnija barskih puževa i 3 helene (isto prasice)

Mislio sam nabavit otića, ali ga ne nađem ga nigdje kod mene

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: DIATOM-e
« Odgovori #7 u: Svibanj 08, 2019, 15:27:58 poslijepodne »
Pa pitaj Delbija da ti nabavi, ak ih nema u dućanu.
Pula ti ni tak daleko za otić po ribe...

Offline TomislavH

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški  
Odg: DIATOM-e
« Odgovori #8 u: Lipanj 22, 2019, 21:53:29 poslijepodne »
Pozdrav.

Imam već dosta iskustva s akvarijima i to poglavito malim akvarijima (ponajviše zbog manjka prostora). Moje iskustvo s algama mi kaže da obično par stvari u akvariju neštima. prvo, da bi alge bujale, znači da ima previše hranjivih tvari u vodi koje bilje nemože potrošiti. Drugo, pogrešno namješteno dnevno trajanje rasvjete. Ako je ima previše , ili pak premalo. najbolje rješenje jest. Prvo, temeljito čišćenje i izmjena vode (neznam koliko je tko iskusan, pa ću probati napomentuti i sitnice koje smatram bitne). Drugo, struganje svih algi koliko ide. Treće, prilagoditi rasvjetu (ako je dobra rasvjeta 7 sati je uobičajena start pozicija i uglavnom paše za većinu bilja u akvariju). četvrto, Svakako smalji "opterećenje" na akvarijski biotop, tj. Možda imaš previše ribica u akvariju. Česti problem su i loši filteri u start kitovima pa voda često nema dobru biološku filtraciju. Ja recimo imam Eihem Liberty 75 "hang on back" filter u 34 litarskom akvariju sa filtermaterijalom od sintetičkih vlakana i jedno 10 tak keramičkih kuglica za dodatnu biološku filtraciju. I meni samom se znamo u početku moje akvarijske karijere desiti da sam vijeli akvarij morao rasformirati , pa ispočetka.
E sad bitni detalji, Aktivni ugljen koristiti samo ako si morao u akvarij dodavati ljekove i to nakon što isti odrade svoje, pa potom maknuti. Drugo, filter, ako ga ispireš, obavezno peri samo u akvarijskoj vodi koju si izvadio kod izmjene vode ili pak u filtriranoj vodi (koju toplo preporučam). Moj se brat igrom slučaja bavi filtracijom vode pa imam jedan cijeli sistem instaliran ispod sudopera, nije velik ali zadovolajva sve potrebe za akvarij te i sve ostalo. Filtrirana voda u startu olakšava život u akvariju i smanjuje vjerojatnost za alge. Sigurno sam dosta toga zaboravio, pa me slobodno nadopunite. Eh da, ako doziraš tekuće gnojivo u akvarij, svakako pripazi da ne pretjeraš jer i to može uzrojkovati bum algi također.  Pozdrav.

Offline Nicaragua

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
  • Spol: Muški   Lokacija: KASTAV
Odg: DIATOM-e
« Odgovori #9 u: Siječanj 04, 2022, 14:57:51 poslijepodne »
Je li ovo alga Diatoma?

Na slici - desno na anubijasima i po kamenju. Pojavljuje se najviše tamo gdje je najviše rasvjete.
Znači - svjetlo potiče rast te alge, ali ne pretjerujem. Čak i koristim ono slabije svjetlo.
Na kraju krajeva - svjetla mora biti, zar ne?

Puževi je brste, ali ne pojedu sve do nule. Uvijek ostane tanki zeleni sloj.
Mijenjam vodu jednom tjedno. cca 20%

Ostaje mi priča o slikatima... i naravno, bolji filter, veći akvarij, manje riba itd.
A možda je stvar u pijesku koji sam stavio. Nemam pojma koji. Dali su mi neki u pet centru.

Inače, sve OK.  :)




Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: DIATOM-e
« Odgovori #10 u: Siječanj 04, 2022, 20:03:32 poslijepodne »
svjetlo za ovo bilje kaj si stavio bas i ne trebas..... ali ne bih rekao da je diatoma, one su uglavnom smedje i ne biraju gdje ce se hvatati

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: DIATOM-e
« Odgovori #11 u: Siječanj 05, 2022, 12:20:36 poslijepodne »
Bez mikrosopa ces tesko saznati dali je diatoma, i koja vrsta, svjetlo je svakako potrebno, ali primarno za njih su silikati, neznam dali testiras vodu, no, ako ne koristis cistu rodi vodu, nemozes izbjeci unosenje silikata.....

No, male sanse da je ovo diatoma koliko se vidi na slici......