Travanj 29, 2024, 12:23:18 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Kalibriranje ph metra  (Posjeta: 16908 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Jan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
  • Spol: Muški   Dob: 59
  • Lokacija: Cernik Primorski
Odg: Kalibriranje ph metra
« Odgovori #25 u: Rujan 13, 2011, 08:11:36 prijepodne »
Neznam što sam krivo rekao ali ako sam koga naveo na krivi put IZVINJAVAM se unaprijed. Inače moj kinez se automatski podešava i ako kalibracijske tekučine nisu one koje sam naveo (4.01, 6.86, 9,18) samo ga još više razdesiš, da pojasnim ako ga staviš u kalibracijsku tekućinu 7 on automatski skuži da je to 6.86 jer mu je tako zadano da sve oko sedam skuži da si ga stavio u 6.86 i da je razdešen i kalibrira ga  na 6.86 znaći da sad umjesto 7 oćitava 6.86 i da je totalno razdešen a tako važi i za 9.18 i 10.Dovoljna mu je kalibracija sa dvije kalibracijske tekućine a pošto nas interesira oko 8 onda kalibriram sa 6.86 i 9.18 za veću preciznost a da to napravim sa 7 i 10 totalno bih ga razdesio. I da zakljućim možeš biti doktor nauka za kalibriranje Ph metara ali moj Ph metar nemožeš kalibrirati drukćije  :up:, a pošto nisam upratio (moja greška?) koji Ph metar ima kolega dao sam mu savjet da provjeri u uputstvima ;).

Offline thorus

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: Kalibriranje ph metra
« Odgovori #26 u: Rujan 13, 2011, 09:28:57 prijepodne »
ali - opet nista ne dobivamo ako je "kosina" pravca pomaknuta u nekoj od kalibracijskih tocaka, jer ako ne ocitava pH 4 nego cesto vise od toga, onda je bolje da nam je barem ona tocka koja je bliska nasem podrucju mjerenja tocno namjestena, ili se varam?
Da to je ispravan način razmišljanja, uvijek se umjerava pH metar unutar mjernog područja, u lužnatom sa puferima 7 i 10 a u kiselom sa 4 i 7, međutim iz praktičnih razloga uvijek radimo sa 4 i 7 jer u jako lužnatom može stradati staklena elektroda (iako nema bojazni sa ph = 10).

ja nisam uspio niti jednog kineza (od 4 koja imam) umjeriti na obje pH kalibracijske, kvaliteta i preciznost igra ulogu kako god okrenes...
Rekao sam ti da je to normalno ponašanje elektroda/sondi neovisno o kinezima, njemcima, japancima ili komu već.
Koristim ph metre od švicarskog proizvođača Mettler, i oni su najbolji i najskuplji na tržištu i svejedno zna kliziti potencijal pri baždarenju.
U tome slučaju par puta ponoviš proces baždarenja. Npr. ja sam jednom 5 puta baždario (dakle ponavljao pH = 4 pa 7 pa opet 4 pa opet 7 itd.).
On ima neku svoju zadanu toleranciju i izbacuje grešku ako mu nije stabilan napon kroz neko vrijeme.

Offline Goran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 100
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Mostar-Metković-Čapljina
Odg: Kalibriranje ph metra
« Odgovori #27 u: Rujan 18, 2011, 23:33:28 poslijepodne »
Čitajući  vaše postove čini mi se da sam načinio grešku sa svojim kinezom.Radio je super ali sam ga jednom prilikom kad sam sređivao aq izvadio i bio je na suhom par mjeseci.Sada sam ga opet kalibrirao kad mi je stigao Ca-reaktor,ubacio ga u sump i on mi već 4 mjeseca stoji na vrijednosti 7,03....Radi se o kinezu PH-201.Nešto mi je sumnjivo....Pročitao sam da ne smije da se skladišti na suhom pa je možda tu greška....Opet,kad sam ga kupio nije bio ni u kakvom vlažnom mediju.....Ako sam pogriješio,ima li lijeka da ga vratim u život jer mi je baš potreban.....? G.
PORUŠITI TREBA MEĐE DA SE LJUDI MRZE RIJEĐE!!!