Travanj 26, 2024, 16:31:17 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: DIY - LED rasveta  (Posjeta: 8915 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mikele

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Beograd
DIY - LED rasveta
« u: Svibanj 09, 2011, 23:55:56 poslijepodne »
Pozdrav ! :)
Nisam bas vican u pisanju tekstova, nekako uvek nesto izostavim, ali cu se potruditi da lepo predstavim o cemu se radi ...

Kupio sam polovnu Atmanovu rasvetu, dva aluminujumska profila svaki od po 18W, dimenzija 78*8cm i visine oko 5 cm, posto sam imao plan da pravim novi akvarijum (i dalje se drzim toga ;) )... i tako je sve pocelo, posto bi taj novi akvarijum imao stotinak litara, trebalo bi mi jace osvetljenje, pa mi je tata prepravio prvo jednu rasvetu da prima dve neonke od po 18W i samim tim se zainteresovao za rasvetu i resio da mi napravi LED jer je video da je to sad popularno :) ( inace zavrsio je elektrotehniku i dosta je strucan za celu materiju :) )

Na sledecim slikama se vidi to skromno Atmanovo osvetljenje, jedno koje je prepravljeno da prima dve neonke od 18W i drugo koje je prepravljeno sa diodama ...






E sada prvo koje smo diode koristili :

na slikama se vide vece koje su     6W 8000K 350lm 170 stepeni isijavanja, bele boje
                          i manje diode od 1W 3200K 15lm i 180 stepeni one su plave boje


Kupili smo u radnji aluminijumske profile koje mozete videti na slici, tata ih je tako rasporedio da su zasrafljeni za hladnjake iza a da su u prisnom kontaktu sa samim Atmanovim profilom, tako da ceo kompleks glumi veliki hladnjak....




Dalje, diode smo narucivali preko dealextreme.com, tamo takodje moze da se kupi i LED driver koji se direktno kaci na 220V a na njega diode, medjutim ceo taj kompleks se jako greje i zahtavao bi dodatno hladjenje, tu je moj otac napravio njegovo resenje, gde je napravio tu stampanu plocu koja se vidi na slici koja dovodi diodama dosta vecu struju ali na odredjene vremenske intervale, gde ce diode raditi 1/5 vremenskog perioda tog intervala a 4/5 ce se odmarati, naravno to je izuzetno brzo pa oko ne moze da registruje, na taj nacin izvlaci iz dioda njihov maksimum, sto se karakteristika tice, a one se manje greju i duze traju ...





E sada napisao sam gore da je duzina tog profila 78cm, a ja u kuci imam akvarijum od 60cm*30*35 a na njemu sam vrsio testiranje svetla :) pa ce izgledati cudno i malo ruzno :)
Kada je zavrsena rasveta ja sam npravio fotografiju stanja u akvarijumu, u istom periodu mi se boca ispraznila pa sam resio da testiram svetlo bez dodavanja CO2 ili bilo kojih vrsta zamena, dakle samo svetlo i zamena vode, donja fotka je napravljena mesec dana kasnije :)

Bitno je da napomenem, na ovom profilu je predvidjeno 6 x 6W dioda i 7 x 1W plave a na slikama su 3x 6W i 4 x 1W plave, jer je akvarijum od 60ak litara, pa da ne bi bilo previse svetla :)

Fotografija je malo lose ispala, previse vuce na plavo i ja se vidim u odrazu na obe fotke, jer sam slikao preko dana, a nisam mogao sobu vise da zamracim ali je interesantno koliko se vidi da biljkama prija promena svetla ..




Inace, jedna dioda od 6W svetli skoro kao neonka od 18W, nije moguce da se gleda u njih :) i sto mi se jako dopada izrazen je taj "shimmering effect" samo se to slabo vidi na mojim fotkama i na video klipu :)



Ove fotke ce izgledati smesno ali kad sam vec pricao da steknete utisak o dimenzijama akvarijuma i rasvete




I evo kako izgleda kada se ugase bele diode i ostanu samo plave :)



Iskreno mislim da ne moze da se prenese dozivaljaj preko slika ili klipova ali to zaista jako lepo izgleda, sa svetlom sam odusevljen i mnogo mi je drago da prija biljkama :)
eto, nadam se da sam sve napisao, ali slobodno kritike, pohvale i pitanja :) pozdrav !
« Zadnja izmjena: Svibanj 10, 2011, 00:24:00 prijepodne od Mikele »

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: DIY - LED rasveta
« Odgovori #1 u: Svibanj 10, 2011, 00:23:40 prijepodne »
E pa dobro ti nama došao i hvala ti na opširnom predstavljanju ove prerade. Akvarij koji je ovdje sporedna tema uopće nije loš, dapaće! Vjerujem da još bolje uživo izgleda shimering efekt na koji također jako patim. Što reć, zavidim ti na tati.. ;)

Offline Mikele

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Beograd
Odg: DIY - LED rasveta
« Odgovori #2 u: Svibanj 10, 2011, 00:32:21 prijepodne »
Hvala najlepse :) nekako sam bas bio uzbudjen oko svega ovoga, jer nigde nisam video da je neko probao sa led rasvetom i ostavio je da radi mesec dana :)
Njemu se jako dopala ideja kako moze da prenese svoje znanje na nesto sto bi meni koristilo :) i jako sam sretan sto je sve ispalo kako treba :)

U planu je da napravi uredjaj koji ce kada se upali svetlo u pocetku raditi na 30% snage zatim ce neko naredno vreme podizati precenat svetlosti da bi dostigao maksimalnih 100% i opet smanjivao u nekom narednom periodu ...
Bio bih zahvalan nekom iskusnom ako moze da da predlog kako bi bilo najbolje da to radi, ja sam mislio prvih 2h na 30% zatim sledeca 2h da dize do 100% gde bi 4h svetlelo na maximumu pa opet 2h smanjuje do 30% pa 2h 30% do gasenja i ostanka samo moonlighta ..

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: DIY - LED rasveta
« Odgovori #3 u: Svibanj 10, 2011, 01:11:09 prijepodne »
Odlično izrađeno.Bilo bi dobro da nam daš el. shemu ispravljača s tehničkim karakteristikama.Očekujemo daljnu rezradu postepenog paljenja od 0-100%-0.

Offline Mikele

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Beograd
Odg: DIY - LED rasveta
« Odgovori #4 u: Svibanj 10, 2011, 01:19:48 prijepodne »
Hvala, da ispravljac nisam slikao, takodje ga je tata napravio, on se nalazi posebno u kutiji koja stoji na zemlji, posebno jedan za bele drugi za plave diode, slikacu ga prvom prilikom kada odem kod njih, posto ne zivimo u istom stanu a akvarijum se tamo nalazi :)

Offline pravda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1515
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Dalj
Odg: DIY - LED rasveta
« Odgovori #5 u: Svibanj 10, 2011, 06:12:41 prijepodne »

U planu je da napravi uredjaj koji ce kada se upali svetlo u pocetku raditi na 30% snage zatim ce neko naredno vreme podizati precenat svetlosti da bi dostigao maksimalnih 100% i opet smanjivao u nekom narednom periodu ...
Bio bih zahvalan nekom iskusnom ako moze da da predlog kako bi bilo najbolje da to radi, ja sam mislio prvih 2h na 30% zatim sledeca 2h da dize do 100% gde bi 4h svetlelo na maximumu pa opet 2h smanjuje do 30% pa 2h 30% do gasenja i ostanka samo moonlighta ..

Mislim da bi ovaj sistem sve zanimao,jer kod obične rasvjete timer upali svjetlo odjednom i kod mene ribe uvijek počnu luđački jurcati po akvariju.Ovako kod postepenog paljenja ne bi dolazilo do takvog šoka,ni za ribe ni za bilje.Bilo bi to simuliranje zore,dana i smračivanja,kao u prirodi.

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: DIY - LED rasveta
« Odgovori #6 u: Svibanj 10, 2011, 09:08:51 prijepodne »
Super!
Lijepo izgleda, biljkama odgovara.
Kontroler - doduše malo složeniji:
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=54024.0
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world