Ožujak 29, 2024, 00:43:00 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Koja visina sumpa?  (Posjeta: 6323 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #25 u: Rujan 21, 2009, 14:57:16 poslijepodne »
visinu vode u pregradi di je skimer automatski odredujes visinom pregrade(ako je bez rupa) ili rupama u pregradi s pretpostavkom da ti je dosta mjesta u sumpu na ati-ju je to kojih18-20 cm a recimo kod tih reef octopus sta renta kaze 25 cm, znaci racunaj tih .5 puta povrsina ostatka u dm*2 i dobivas vec koliko si u bonusu zbog toga,
ako imas prostora za promjenu visine tj podlaganje skimera još dižeš nivo i dobivas razliku puta povrsina.
možeš to izvest na dosta kombinacija.


Ma to nema veze sa overskimingom uzrokovanim povratom vode, to je samo ako zelis imati konstantan nivo mora u sumpu(pregradi gdje je skimmer) da bi on radio. To ne utijece ama nista kada nestane struje i voda se vrati u sump.
 

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #26 u: Rujan 21, 2009, 15:09:07 poslijepodne »
Citat:
blue pročitaj šta sam napisao nitko ne piše da se voda ne vraća nazad tj da ti možeš izbrisati volumen, samo sam ti napisao da je moguće da ju primi prostor s povratnom pumpom(i u ostalim kombinacijama s refugiumom). i onda nemaš komplikacije s skimerom i previsokim nivoom vode kad se struja vrati.
Pa to ti i pokusavam reci da to sto ti pricas je nemoguce, nista ne dobijes. Nivo vode se podize u svim komorama isto i uzrokuje overskimming, ti pokusavas meni i drugima objasniti da se nivo podize samo u pregradi sa pumpom. Pregrada sa pumpom ima rupu ili prolaz vecinom pri dnu i koliko god vode se slijeva odlazi prvo u druge komore i nivo se podize istim tempom u cijelom sumpu, isto sto bi se dogodilo da nemas pregrade, you got it... ISTO STO BI SE DOGODILO DA NEMAS PREGRADE
blue vidim ja da ti mene uopće ne kuzis.
ne dize se u svim komorama isto ako taj volumen stane u ostalo ispod nivoa tj pregrade skimmera.

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #27 u: Rujan 21, 2009, 15:15:15 poslijepodne »
Kako ti je pregrada sa skimmerom spojena sa pregradom sa povratnom pumpom, kuda ti voda prolazi kros skimmer komoru u komoru sa pumpom?
 

Offline ZGoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #28 u: Rujan 21, 2009, 15:54:21 poslijepodne »
Pretpostavljam da je Morino htio rec da u komori di je skimer razina mora moze bit 25 cm potrebno za skimer, a u ostatku sumpa moze biti niza, sto znaci da sami sump moze primit vise mora u slucaju nestanka struje nego da je u cijelom sumpu nivo mora 25 cm. Ova prica da mu je pregrada dovoljno visoko da kad nestane struje se ne napuni i pregradjeni dio di je skimer mislim da nije izvediva u ovako malom sumpu i ogranicenju s visinom stalka...
Zagreb-Savica/Hrvatska

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #29 u: Rujan 21, 2009, 16:11:01 poslijepodne »
Pretpostavljam da je Morino htio rec da u komori di je skimer razina mora moze bit 25 cm potrebno za skimer, a u ostatku sumpa moze biti niza, sto znaci da sami sump moze primit vise mora u slucaju nestanka struje nego da je u cijelom sumpu nivo mora 25 cm. Ova prica da mu je pregrada dovoljno visoko da kad nestane struje se ne napuni i pregradjeni dio di je skimer mislim da nije izvediva u ovako malom sumpu i ogranicenju s visinom stalka...
točno i fora je ako ima mjesta gore da moze još skimer podložit a dignut pregradu i dobiva na volumenu.
odmah u početku sam napisao da smatram da je to premalen sump za 700-800 lit mora.
blue komora s skimerom je s jedne strane a refugium s druge a sve se ulijeva u povratnu komoru.

Offline jajo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: ZG-Utrine
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #30 u: Rujan 21, 2009, 16:15:27 poslijepodne »
Ako ti skimmer treba visinu npr 25 cm da bi radio i imas pregradu od 25 cm visine koja je pod vodom do te visine pri normalnom radu, kako se nece prepuniti kada nestane struje i uzrokovati overskimming kada dode struja, isto kao i bez pregrade?
tu nema pomoci, ali tu ni pregrada nema neki veci ucinak osim ukoliko sump nije zbilja ogroman, tj toliko velik da je u drugome dijelu u stanju primiti sav visak mora iz preljeva. Ovisno kako je izlaz skimera postiman, overskiming se moze umanjiti tako sto se usis zraka skimera postaviti na 1cm vise od razine mora sumpu (u ovom slucaju 26cm). Ukoliko se razina poveca prestaje usis zraka i time se sprecava overskiming.
Ne, upravo suprotno time se pojacava overskimming, overskimming se pojavljuje zbog manje količine zraka a veceg protoka vode. Kad se kompletno zaustavi zrak napuni casu u sekundi.
kao sto rekoh, ovisno kako je izlaz skimera postiman tj kako se regulira wet/dry

- ukoliko wet/dry skimming reguliras ventilom onda vjerovatno nece stekat kao sto blue i kaze
- ukoliko ti je wet/dry reguliran samo visinom izlaza, kao sto je kod mene slucaj, tada voda koju potegne skimer umjesto zraka zavrsi u izlazu skimera a ne kao pjena u casi i ne dodje do zapunjavanja skimera
- nije ovca sve što bleji -

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #31 u: Rujan 21, 2009, 16:23:55 poslijepodne »


evo ga skroz lijevo je skimmer sredisnja komora je povratna pumpa a desna komora je refugium(nebitno da li je to drugi tank ako su spojene posude ispod nivoa vode to opet funkcionira)
kad se pumpa zgasi  voda koja se vrati je ovo crveno s tim da samim tim ne mjenja nivo u komori s skimmerom,ako zeliš povecat volumen podlozis skimer i dignes pregradu za toliko(ako uvjeti dopuštaju) i opet imaš veci volumen za ovaj dio  iznad crvenog.

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #32 u: Rujan 21, 2009, 16:32:15 poslijepodne »
Pretpostavljam da je Morino htio rec da u komori di je skimer razina mora moze bit 25 cm potrebno za skimer, a u ostatku sumpa moze biti niza, sto znaci da sami sump moze primit vise mora u slucaju nestanka struje nego da je u cijelom sumpu nivo mora 25 cm. Ova prica da mu je pregrada dovoljno visoko da kad nestane struje se ne napuni i pregradjeni dio di je skimer mislim da nije izvediva u ovako malom sumpu i ogranicenju s visinom stalka...
Ma nije izvediva na sumpovima od 100-120 cm a kamo na tako malim, u globalu nije izvediva uopce u praksi, kako sam i napisao na pocetku. Trebao bi imati 70 posto sumpa za pregradu sa povratnom pumpom, na manjim sumpovima 90 % posto. Racunaj da pumpa treba radnu visinu vode za rad, ako je visina pregrade za skimmer 20-22 cm a pumpa treba oko 20 minimum imas par cm slobodnog prostora dakle moras ici u sirinu i duzinu sto nema smisla. Drugi razlog sto nema smisla je riskiranje pumpe da izgori ako se ostavi mala radna visina , hlapljenje je u tom dijelu gdje je voda, dakle hlapljenje cijelog akvarija se događa u tom malom dijelu, za 2 dana moze doci do situacije da pumpa bude na suhom ako top of i water level zataji i onda je puno veca steta nego sto skimmer izbaci otpad natrag u akvarij.
U svakom slucaju kod Rentinog sumpa je to totalno neizvodivo, njemu bi radna komora za pumpu trebala biti veca od sumpa sto misli staviti.
 

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #33 u: Rujan 21, 2009, 16:33:59 poslijepodne »
visinu pjene vode korigiras s ventilom u slučaju da ti je entil prigusen voda je podignuta iznad nivoa vode u komori skimmera,kad nestane struje ako je sve jedna komora voda u skimeru se digne iznad normalnog nivoa na kojem je inace,i onda kad struja dode zbog tog sto pumpi treba vremena da izvuce visak vode iz sumpa da dode u normalan rad dize ti se i novo u skimmeru i  puni se časa skimera u kojoj ima otpada i na kraju to prelije kapu i zavrsi u sumpu-o tom ja pricam i ako složi kao na slici to mu se nece nikad dogodit.

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #34 u: Rujan 21, 2009, 16:34:47 poslijepodne »


evo ga skroz lijevo je skimmer sredisnja komora je povratna pumpa a desna komora je refugium(nebitno da li je to drugi tank ako su spojene posude ispod nivoa vode to opet funkcionira)
kad se pumpa zgasi  voda koja se vrati je ovo crveno s tim da samim tim ne mjenja nivo u komori s skimmerom,ako zeliš povecat volumen podlozis skimer i dignes pregradu za toliko(ako uvjeti dopuštaju) i opet imaš veci volumen za ovaj dio  iznad crvenog.

Za velike akvarije ta komora sa pumpom bi trebala imati 50-70 cm duzine sto u kombinaciji sa skimerom i refugiom po ovom dizajnu radi sump od 150-200 cm duzine.
 

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #35 u: Rujan 21, 2009, 16:46:25 poslijepodne »
20 visina di je pumpa?
ja koristim aquabee pumpu i samo sam siguran da je cjela potopljena,razmjena topline izmedu pumpe i vode se odvija preko povrsine pumpe bila ona u vodi 20,30 ili 40 cm dubine a o sposobnosti preuzimanja topline od pumpe prema vodi netreba pricat jer svaki put kad je pumpa ukljucena tj grije istodobno voda kruzi kroz cjeli tank i voda se mjesa tako da ne grije se samo voda u komori povratne pumpe nego u cjelom tanku,jer po toj teoriji ne bi imalo smisla grijac drzat u sumpu.
renta je pricao da uz sump ako se sjecam ide jos refugium?
 

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #36 u: Rujan 21, 2009, 16:57:55 poslijepodne »
Prvo AquaBee pumpe i slicne pumpe  na velikim akvarijima su igracke, drugo pod radnu visinu sam objasnio sto se odnosi na to, hlapljenje koje se odvija u tom dijelu i treba imati extra vodu iznad pumpe, mozes staviti i visinu vode 5 cm koja ce na velikom akvariju ishlapiti za par sati i izgorice pumpa.

Anyway radite kako zelite i javite koliko ste izdrzali sa takvim sumpom te koliko ce vam trebati da ga bacite u smece i napravite novi.

 

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #37 u: Rujan 21, 2009, 17:13:11 poslijepodne »
Prvo AquaBee pumpe i slicne pumpe  na velikim akvarijima su igracke, drugo pod radnu visinu sam objasnio sto se odnosi na to, hlapljenje koje se odvija u tom dijelu i treba imati extra vodu iznad pumpe, mozes staviti i visinu vode 5 cm koja ce na velikom akvariju ishlapiti za par sati i izgorice pumpa.

Anyway radite kako zelite i javite koliko ste izdrzali sa takvim sumpom te koliko ce vam trebati da ga bacite u smece i napravite novi.


ne znam sta se smatra velikim akvarijem ali meni 500 lit to bas i nije,aquabee djeluje ko pumpica ali dok funkcionira kao dosad ja sam zadovoljan :up:
čemu onda kupovanje top offa ako na njega se nemoze računat?
REnta aj nam daj sve mjere.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #38 u: Rujan 21, 2009, 23:41:03 poslijepodne »
Ne, ove mjere 65x33xvisina? su mjere samog sumpa bez refugiuma. Refugium(nekih 125 litara) će biti drugi akvarij do sumpa. A akvarij napisao sam gore 130x80x65cm, kao tvoj Morino samo viši 10cm.  Raspisali ste se fakat! :up:

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #39 u: Rujan 22, 2009, 00:15:32 prijepodne »
Ne, ove mjere 65x33xvisina? su mjere samog sumpa bez refugiuma. Refugium(nekih 125 litara) će biti drugi akvarij do sumpa. A akvarij napisao sam gore 130x80x65cm, kao tvoj Morino samo viši 10cm.  Raspisali ste se fakat! :up:
tak nes ima lucifer u ducanu.
12 mm?

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #40 u: Rujan 22, 2009, 00:20:36 prijepodne »
da zaboravio sam pitat oces radit frag tank?

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #41 u: Rujan 22, 2009, 02:00:31 prijepodne »
je, 12mm. Frag tank bih volio ali nisam siguran da ću raditi poseban.. možda iskoristim refugium za to.

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Koja visina sumpa?
« Odgovori #42 u: Rujan 22, 2009, 17:44:55 poslijepodne »
je, 12mm. Frag tank bih volio ali nisam siguran da ću raditi poseban.. možda iskoristim refugium za to.
evo danas se ulovio bušenja stakla rupe su gotove sad moram naci alternativu za skupe bulkove i stvar rjesena   :P