Studeni 19, 2017, 09:31:16 prijepodneNajnoviji Član: wwwama

Autor Tema: Morski Rio 180  (Pročitano: 14936 puta)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zarkec

• Broj trgovanja: (0)
  • Punopravni član
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Morski Rio 180
« Odgovori #200 u: Listopad 27, 2017, 22:26:01 poslijepodne »
Hvala na savjetu, ali voda ide 50 litara stare i ostalo novo... a pijesak stari u smece, novi unutra. 

A bare i to... ne znam. Ja se vodim time da mi je to gust... i zato i imam problema valjda jer to ne dozivljavam kao opsesiju i ne poklanjam dovoljno vremena/volje tome...
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline Miha

• Punopravni član
  • Spol: Muški   Dob: 35
« Odgovori #201 u: Listopad 28, 2017, 09:12:04 prijepodne »
Prvenstveno treba pomoci ako se moze,a moze u vecini puta.Nepotrebno baciti pijesak,rade ga pokloni nekome ili za neki frag mjenjaj.I ja sam ljen tj.nema me nikad doma pa sam funkcionira,a Bara tako ja od milja zovem akvarije,nista osobno ;).u svakom slucaju super sto si presao na veci,lakse odrzavati stabilnost sustava a i vise prostora za organizme.

Offline stomed

• Punopravni član
« Odgovori #202 u: Listopad 28, 2017, 09:24:56 prijepodne »
Kada cujem rijesavas posljedicu ne uzrok,ulovi me prolj...,svi mi,priznali ili ne,radimo upravo to.Nisam bas neki iskusni ali imam 4g.morski,e sad najvjerojatnije cu otici u krivom smjeru,pa se nemojte ljutiti.Svi testovi lazu cak i u labaratoriju,ali oni ih svaki dan bazdare i odstupanja su 0,001.Zasto nitko ne napise sta mi to krivo radimo,tj.svi mi.Imamo alge,ciano,fosfate,amoniak itd.svi drze,ugljen,zeolit,fosfat remover itd.pa pitam cemu sve to ako imas balans u akva,a imas ciano ili nesto dr.To ti nista ne treba,nebi trebalo,tko je taj koji nista od toga nema nego kamen pijesak koralje ribe,a sve idealno u vodi.Od hobija znanstvenu fantastku radimo,a svi i dalje imamo bare u kucama ;),Zarkec sori na spamu teme,ako smeta neka obrisu administratori,ali moro reci ovo.
Moj savjet Zarkec,da ne trosos pare na sol uzmi 70% stare vode i malo nove,ionako sa kamenom i drugim stvarima stavljas Lose a i Dobre bakterije,pijesak dobro isperi i vrati nazad ne bacaj,ciano ce ionako doci radi disbalansa u vodi,a ostalo je povjest promatranja,zar ne.
Sad cu ti ja reci sto krivo radimo..10 riba u 100l, da je 1 na milion balans bi bio bolji i lakse bi na prirodan nacin to rjesavao :)

Offline zarkec

• Punopravni član
« Odgovori #203 u: Listopad 28, 2017, 10:40:34 prijepodne »
Prvenstveno treba pomoci ako se moze,a moze u vecini puta.Nepotrebno baciti pijesak,rade ga pokloni nekome ili za neki frag mjenjaj.I ja sam ljen tj.nema me nikad doma pa sam funkcionira,a Bara tako ja od milja zovem akvarije,nista osobno ;).u svakom slucaju super sto si presao na veci,lakse odrzavati stabilnost sustava a i vise prostora za organizme.

nisam ni mislio da je osobno, bez brige. a svak ima svoje veselje, netko je u tome 100%, netko 1000% a netko uživa i na 20%. bitno da su svi zadovoljni. tko voli nek radi znanstvenu fantastiku, mislim da je činjenica to što veliš da svi imaju neke probleme... samo eto, ne pričaju svi o tome...

Offline Renta

• Moderator
  • Broj trgovanja: (+6)
  • Punopravni član
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
« Odgovori #204 u: Listopad 28, 2017, 11:42:54 prijepodne »
Bacati pijesak?!? Totalno nepotrebno, bacaš novac. Stara voda? Apsolutno treba sva u novi akvarij a što fali dodati. Ako se razbacuješ ili imaš viška novca onda možeš bacati... Ukratko i izravno. ;)

Offline zarkec

• Punopravni član
« Odgovori #205 u: Listopad 28, 2017, 17:36:52 poslijepodne »
Ok. Hvala na savjetu. Dal pijesak isprati? A novac nije problem, novaca nema... :)

Offline josko

• Punopravni član
« Odgovori #206 u: Listopad 28, 2017, 19:17:45 poslijepodne »
Svakako da novac kojeg  nemamo :) ne smijemo zanemariti :)
Al nije to bacanje love u nikom slučaju ! Novi pjesak  pogotovo argonit znaci i novu pufer zonu  za Ca i kh ! Samo ispiranjem sa vodom  uklanjanjem mehaničkim skida se nečistoća  ali ne sve sto se tiče biomase  ( pranje vodom nije dovoljno od live Sand dobije mrtvi - al neutralan  pijesak , )da se uzme stara voda svakako nije loša al to je otpadna voda koju kod izmjene bacano ili koji biznismen podaje kao cikliranu vodu !  ;) :D  :D
 Sve to je davno poznato kao old tank syndrome !! Kad postaje tank star ne zavisi od kalendarski godina od kad je u pogonu već sa kojim opterećenjem  nepoželjnih stvari je u kojoj koncentraciji bio ( Fosfati , Nitrati )
 Slažem se da u prvi momenat izgleda kao bacanje love ( koje se nema :) ) al zamijesiti novu vodu  i kanta soli i kupiti novi pjesak  je jeftinije puno nego u novom tanku prenijeti iste probleme i baciti masu love ( koja se nema ) u svu moguću kemiju ,removere i šta ti ja znam sve!
Ko gleda da sad prodje jeftinije možda će uložiti još vise poslje u nešto sto se sa malo pijeska , soli i vode moglo rješiti  a da ne pričamo o nervira ju !!!Stvar pogleda i perspektive šta je bacanje love ;)

Zarkec  pogledaj inbox imaš poruku !!!!

Offline Renta

• Moderator
  • Broj trgovanja: (+6)
  • Punopravni član
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
« Odgovori #207 u: Listopad 29, 2017, 00:52:47 prijepodne »
Ok. Hvala na savjetu. Dal pijesak isprati? A novac nije problem, novaca nema... :)

Ako je pijesak pun detritusa onda svakako. Koju kilu naravno ostavi zaprljanu da naseli pročišćeni pijesak organizmima i bakterijama.

Offline zarkec

• Punopravni član
« Odgovori #208 u: Listopad 29, 2017, 09:18:55 prijepodne »
Imam pitanje sto se tice sumpa... s pregradama ili bez? Sto staviti u njega osim skimera? Pregradu sam mislio staviti eventualno prije povratne pumpe, za slucaj da se zastopa sto, da ne dodje do poplave. Nadalje, gdje kupiti bulkovi i cijevi u Zg? 3 su rupe u akvariju, 2×32 i 1×25.

Offline stomed

• Punopravni član
« Odgovori #209 u: Listopad 29, 2017, 09:36:19 prijepodne »
Stavi bar 2 pregrade, dolje i gore, razmak izmedu njih 2,3cm, tako ti sigurno povratna pumpa nece povuc mjehurice iz skimera gore u tank. Ovisno o modelu ali mnogi pustaju malo mjehurica na izlazu. A i sam preljev ti ih stvara. Sve ovisi o dizajnu i koliko je sump velik ali ako imas priliku ja bi stavio 2 pregrade.
Mozes stavit sta zelis, trebas, ugljen, po4 reaktor, ats filter, top off uredaj, tj, sonde(meni stoje na pregradi npr). Tu gdje voda pada iz preljeva mozes stavit i filter carapu, jeftino, korisno ali se mora cesto cistit..

Offline zarkec

• Punopravni član
« Odgovori #210 u: Listopad 30, 2017, 19:55:19 poslijepodne »
Vidim da bulkove ima Ptmg iz Stupnika. Jel mi moze tko pomoci sa popisom sto sve trebam naruciti za vodovodne instalacije? 2 rupe po 32 mm i jeymdna od 25 mm. Hvala puno

Offline josko

• Punopravni član
« Odgovori #211 u: Listopad 30, 2017, 21:49:26 poslijepodne »
Posavjetovao  bi te da napraviš par razmišljanja a i skica kako treba da ti izgleda sump , nacrtaj sa koje strane su ti rupe , kako misliš i gdje pregrade ( po meni obavezne i neophodne ) šta planiraš sad a i poslje u sump ( reaktori ) mjesto za ro vodu ..... kad napraviš koncept i provjeriš da je to to i konsultujes se ss nekim iskusnijim akvaristikom onda je lista materijala napravljena u 2 minuta !!
 Svakako bilo bi ti od koristi i posjetiti nekog ko ima sump da znaš iz iskustva na šta treba obratiti pažnju ! Svakako potraga na Google ili ovdje na forumu ( gdje ima super dobri rješenja ) olakšaće ti odluku i eliminirati pogreške koje ćeš napraviti zbog nedostatka poznavanja tematike ! Štedi i lovu i živce i glasan sump i poplavljen pod !

Offline zarkec

• Punopravni član
« Odgovori #212 u: Listopad 30, 2017, 21:59:51 poslijepodne »
Da, nagledao sam se sumpova na netu ko u prici.   Uglavnom, mislim da bi tamo kupio samo bulkove, a svu ostalu opremu (cijevi i koljena) imam vrhunski ducan u blizini. Nego, cime se lijepe cijevi u koljenima?

Offline josko

• Punopravni član
« Odgovori #213 u: Listopad 31, 2017, 00:42:00 prijepodne »
Jedan će ti reci da lijepi s ovim ,drugi sa onim,
Treći i ne lijepi , cetvrti .....
Sam kažeš imaš vrhunski dućan u blizini, reci  im šta planiraš pa poslusaj njihovu preporuku za njihove cijevi ;)