Ožujak 28, 2024, 13:21:41 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: par pitanja o RES  (Posjeta: 19929 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
par pitanja o RES
« u: Rujan 18, 2008, 19:49:31 poslijepodne »
planiram kupiti novi akvarij za svoju crvenouhu. zaribali su me prošle godine u pet shopu jer su mi rekli da je 120 l čisto dovoljno. sada bi išla na dimenzije 100 x 50 x 45, za više nemam prostora (prije nego me napadnete, kornjaču su mi uvalili na čuvanje pa je to postalo vječno čuvanje, a boris mi je jako drag i ne bi ga htjela dati, uostalom raniji pokušaji udomljavanja su neslavno propali). filter bi bio fluval 204. jel to stvarno premalo? imate kakve ideje za uređenje?

što se tiče prehrane... negdje sam pročitala da ne smije jesti puno voća, a na veterini su mi rekli da može slobodno. a on je siroče lud za bananom  i moram se skrivat da me ne vidi da to jedem jer dobije histerični napad ako mu ne dam. inače ga hranim povrćem (ne špinat i kompanija), malo voća i meso.
inače odlično napreduje i provodi dane na plaži ispod lampe. :D
« Zadnja izmjena: Rujan 18, 2008, 20:00:38 poslijepodne od alleszusammen »
zg centar

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: par pitanja o RES
« Odgovori #1 u: Rujan 18, 2008, 20:23:53 poslijepodne »
ovako duzina terarija za crvenouhu ne bi trebala bit manja od 150cm, dok minimalna litraza je 150*50*50, sto se tice uredenja na dno kamenje ( ne mislim na gromade nego ono 2-3 mm)po tvojem ukusu, kopnop da se moze suncat i ako je zenka kutiju za nest jaja.
sto se tice filtrera ako imas jos onu kutiju od nj na njemu ti pise za koliko je litara, pa ces vidjet dali je ok ;). sto se tice prehrane kornjacama se NE smije davati voce ako vec mora onda onak riiijetko (jedanput u 2-3mj), koliko sam skuzila ti njoj dajes vise biljne hrane nego mesa? ako da radi obratno ( vise mesa manje bilja).
ako te jos kaj zanima pucaj ;)

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: par pitanja o RES
« Odgovori #2 u: Rujan 18, 2008, 20:48:11 poslijepodne »
al pročitala sam na kornjače.com da je srednja veličina akvarija (dakle koja može proći) do 250 l. ovo je 225. nemam di smjestit metar i pol akvarija, odnosno 400 l.

što se hranjenja tiče, ide pola pola trenutno. i nikad mi nije jasno koliko da ga hranim. dam mu npr. piletinu, a on pojede količinu kao da čovjek pojede 2 kokoši :Smiley
ovo za voće mi nije jasno, to mi je rekao veterinar koji se bavi reptilima.
zg centar

Offline Dombe

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 745
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Bjelovar
Odg: par pitanja o RES
« Odgovori #3 u: Rujan 18, 2008, 20:52:50 poslijepodne »
Kojeg je kornjača spola?Ako je mužjak ovo će mu biti dovoljno iako bi 120 dužine bilo bolje.Ipak bolje ovakav akvarij nego nešto puno manje kako većina needuciranih ljudi ima.Lili je dobro rekla za voće zato jer kornjačin organizam teško probavlja šećer pa zato nije dobro davati voće.

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: par pitanja o RES
« Odgovori #4 u: Rujan 18, 2008, 21:16:54 poslijepodne »
e, a dimenzije 85 x 60 x 50 (d - š - v)? to je 255 l, a mogla bi to ugurat, imam čak i postolje.
ok, izbacit ću voće što više mogu, makar mi još uvijek ne ide u glavu zašto bi mi veterinar tako nešto rekao ak je krivo. koje su posljedice od hranjenja voćem? i koliko često i kojom količinom da ga hranim?



evo, sa exoticpetvet.net:

Aquatic turtles should be fed a variety of foods. Commercial floating food sticks can be used as a portion of the diet. Small turtles should be offered chopped earthworms, snails, slugs, shrimp in the shells, chopped up whole fish (frozen and thawed to kill parasites), chopped mice, and gut-loaded insects. Raw chicken, lean beef, liver and gizzards can be offered very sparingly. As water turtles get older, they will usually consume dark green leafy vegetables (see the list given for tortoises). They may also consume duckweed, anarchis, algae and some fruits. They should still be offered meats and floating sticks, as well.
« Zadnja izmjena: Rujan 18, 2008, 21:22:05 poslijepodne od alleszusammen »
zg centar

Offline chelydra

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
Odg: par pitanja o RES
« Odgovori #5 u: Rujan 18, 2008, 23:11:27 poslijepodne »
Kojeg je kornjača spola?Ako je mužjak ovo će mu biti dovoljno iako bi 120 dužine bilo bolje.Ipak bolje ovakav akvarij nego nešto puno manje kako većina needuciranih ljudi ima.Lili je dobro rekla za voće zato jer kornjačin organizam teško probavlja šećer pa zato nije dobro davati voće.

Koliki ti akvarijum imaš? Gde si to saznao da kornjače teško probavljaju šećer?

Offline Dombe

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 745
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Bjelovar
Odg: par pitanja o RES
« Odgovori #6 u: Rujan 19, 2008, 14:08:57 poslijepodne »
Za šećer sam nekom forumu  proćitao.Chelydra znači li ti nešto nick mkucek3?

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: par pitanja o RES
« Odgovori #7 u: Rujan 19, 2008, 17:49:29 poslijepodne »
i ja sam isto za secer na nekom forumu procitala ( neznam dal smijem rec kojem da se ne moderatolji ljute), a gle dal si ti negdi vidio da kornjaca u divljini jede voce pogotovo banane, ja nisam a i dombe je rekao da nemogu bas secer probavljat.
a to kaj ti je reko veterinar, a cuj to kaj je zavrsio veterinu nemora znacit da zna sve :roll:
glavna hrana kod kornjace je uvijek meso- piletina, puretina, svinetina ne, jos joj mozes ponuditi i gliste, brasnare, babure, slatkovodne ribice ( gupi, plati, moli..., akvarijske puzeve). meso joj dajes u ogranicenim kolicinama, na tebi je da odredis koliko. od bilja mozes joj davati salatu, mrkvu, buce, tikvice, radic te akvarijsko bilje- vodena kuga, vodena leca, rogolist i tu hranu ima uvijek dostupnu u prirodi pa ju moze dobiti u neogranicenoj kolicini ali meso je svejedno numera 1.
posljedice od secera su ako se ne varam deformacija oklopa, ostecenje jetre, ako nije tocno neka me neko ispravi.
za akv ti je vec reko dombe da nebi bi trebalo manje od 120 ak je muski, btv koja je starost kornje? i dali imas za nju uva-uvb rasvjetu i spot lampu i da nadam se da nisi od onih koji pustaju kornjacu da se "sece" po podu?

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: par pitanja o RES
« Odgovori #8 u: Rujan 19, 2008, 19:02:57 poslijepodne »
Nebi sada svaku recenicu citirao i posebno odgovarao, ali cu vam pokusati u jednom djelu sve odgovoriti.
Za smjestaj. Prvo pitanje je koliko ti je velika kornjaca ? Koliko je stara od prilike ? Kojeg je spola ?
Posto smjestaj nije bas veliki, uredi ga "siromasno, da sto manje prostora u njemu zauzimas.
Primjer kako bi ja uradio: Na dnu sitno kamenje i u jedan cosak jedan, dva velika kamena.
Ako je muzjak, potrebno mu je samo mjesto gdje moze izaci na suho ispod lampe da se sunca.
To moze biti panj, polica ili bilo sto slicno, ispod cega kornjaca ipak moze plivati.

Neznam dali sam se ja mozda negdje krivo izjasnio prije ili me netko krivo shvatio.
Ali odraslim crvenouhim kornjacama je zdravo i dobro davati biljnu hranu.
Zutouhe cak i vise vec crvenouhe znaju bilje jesti kada su odrsale.
Voce i povrce nije bas pozeljno da im se svakodnevno daje.
Istina je da jos uvjek i iskusni uzgajivaci nekim vrstama daju banane (Cuorama,Terapenima itd.).
Previse secera skodi ... (neznam kako se kaze "Darmflora" na nasi) i bubrezima.
I osobno dajem svojoj Cuori amboinensis ponekad bananu.
I ako to sve ostane samo ponekad, nije strasno.
Za crvenouhe je najbolje nuditi ribu, gliste, puzeve i vodeno bilje,
kao sto su vodene lece i druge ukrasne biljke koje se koriste u akvaristici.
Primjer je takodjer lose davati kornjacama iskljucivo govedje srce, bubrege i slicnu prehranu.

Eto, ako nisam nesto izostavio, to bi bio odgovor.
Ako imas jos konkretnih pitanja, izvoli.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: par pitanja o RES
« Odgovori #9 u: Rujan 20, 2008, 11:49:20 prijepodne »
ne znam koliko je star jer ga nisam imala od početka, ali ima par godina. sad jede puno više bilja nego prije kad mu je samo meso bilo na tapeti, ak to išta znači pri određivanju starosti. trenutno je oko 15 cm po mojoj slobodnoj procjeni, ali užasno brzo raste. dajem mu ja i akvarijsko bilje i ribu(ne živu, sori, na to me nitko neće uspjet nagovorit), tikvice, krastavac, mrkvu i salatu. iako sam pročitala da ne smije ni kristalku, al ostale da :cupakosu:
ovo za voće  je rekao vet koji je specijalizirao za reptile, zato vas i pitam. ali kako sam rekla, smanjit ću tomakar on nema nikakvih  posljedica, bar što se oklopa tiče, a i probava mu je u redu.
TITO: darmflora je mislim crijevna flora. ;)
e da, ovo što se tiče hrane u prirodi i to kak kornjača tam ne može naći banane i jagode. pardon, al nisam baš vidjela ni da kornjače često uhvate govedo i jedu mu srce, ili puricu i sl :D
NARAVNO da ima lampu, to je bilo prvo šta sam kupila. i ne puštam ga nigdje, i tako valjda 10 sati dnevno provede na sunčalištu pa ni ne vidim koji bi baš smisao šetnje bio :D. nije na propuhu akvarij, to sve štima osim veličine akvaća.
znači, ovo sa dimenzijama 85 x 60 x 50 se slažete da bi bilo dovoljno?
i koliko često i kojom količinom hrane (tipa veličine kovanice od 5 kn, šaku hrane i sl, molim vas nemojte mi napisati koliko kornjača pojede u 2 min, jer je užasno proždrljiv, jednom sam mu davala piletinu i to je tako brzo jeo da je sve povratio nakon pol min i onda ponovo pojeo :sick:) ga trebam hraniti?

hvala vam svima, pogotovo titu, i pardon na dugim postovima ali na netu ima toliko oprečnih informacija da ne znam odakle bi počela.

« Zadnja izmjena: Rujan 20, 2008, 11:55:17 prijepodne od alleszusammen »
zg centar

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: par pitanja o RES
« Odgovori #10 u: Rujan 20, 2008, 16:50:56 poslijepodne »
Previse voca moze imati posljedice na bubrege, sto se manifestira tek u kasnijoj zivotnoj dobi kada kornjaca ugine ranije nego sto je trebala radi zatajenja bubrega.
Istina je da kornjaca u prirodi ne moze pronaci meso kao niti voce...ali kad ti mi kazemo da je hranis zivim ribama, glistama, cvrccima, fobasima, baburama, puzevima... ti kao i vecina ljudi kazes "ne živu, sori, na to me nitko neće uspjet nagovorit". Onda je bolje davati meso koje je koliko-toliko slicno prirodnoj hrani nego voce koje nema apsolutno nikakve veze sa ovom vrstom kornjace. Voce mozes dati jednom u 2-3 mjeseca, ali cesce od toga nije pametno.
U Hr. doslovce na prste ruku mozes nabrojiti veterinare koji se razumiju u gmazove, koji ti je veterinar dao taj savjet? (moze i na PP)
Da li ta lampa sadrzi UVA i UVB zrake ili samo UVA?
Kornjaci je vazna duzina akvarija da moze plivati, 85 cm je pre kratko. Probaj nesto preseliti, maknuti dio namjestaja u drugu prostoriju ili sl. Ako se potrudis uvijek mozes nesto smisliti.
Nema pravila koliko hrane moras davati kornjaci, s vremenom razvijes neki osjecaj koliko hrane je potrebno. Kornjace ce se ponasati kao da su gladne i kada su site jer im je to u prirodi. Ponekad u prirodi imaju hrane u izobilju, a ponekad gladuju. Zato uvijek pojedu sve sto nađu. U zatocenistvu nije taj slucaj i zivotinje imaju malo prostora za kretanje, zato treba paziti. Nikada ne smijes kornjaci dati onoliko hrane koliko ona zeli jer ce se udebljati ili povracati kada se prejede. Kolicina ovisi o velicni kornjace, o njenoj kondiciji, o tome koliko cesto je hranis. Hrani je svaki drugi dan mesom ili granulama. Svaki dan joj mozes dati vodenog bilja ili povrca.
Komadi mesa neka budu dovoljno mali da ih kornjaca moze progutati u jednom zalogaju. Smanji kolicinu mesa za polovicu kolicine koju si joj dala kada je povracala.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: par pitanja o RES
« Odgovori #11 u: Rujan 20, 2008, 18:28:59 poslijepodne »
ovo sa dimenzijama 85 x 60 x 50 se slažete da bi bilo dovoljno?
Ja se ne slazem da je to dovoljno, poslusaj Koria,
mozda stvarno mozes mjesta napraviti i tako veci.
U vecem smjestaju ce ti se kornjaca ljepse i zdravije razviti.
Izmjeri, mozda mozes postaviti siri, ako vec ne duzi.
Koji je spol kornjaca ? Daj nam sliku ako mozes.
Ne daji krastavac, sto vise vodenog bilja. To moze jesti koliko hoce.
Ja bas nebi rekao da "nema" pravila koliko se moze hrane davati.
Naravno to varira od vrste do vrste. Jer netko bi mogao i krivi osjecaj
dobiti ako vidi da mu stalno kornjaca zeli jesti, hranice je u
dobroj namjeri svaki dan, sto nije bas dobro za odraslu kornjacu.
Hrani tvoju kornjacu raznoliko, svaki drugi dan. Jedno 3 do 4 puta u tjednu.
A sa cime je najboje hranis, to sam ti gore vec naveo.
To sto je povracala, to je se jednostavno prezderala.
Desavalo se to i meni kod jedne zutouhe.
Ono u vezi deformiranog oklopa. Ne utjece secer na oklop nego na organe.
Kopnene kornjace dobiju deformiran oklop ako im se daje meso.

Poz, M.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: par pitanja o RES
« Odgovori #12 u: Rujan 21, 2008, 00:05:03 prijepodne »
muški je, napisala sam još u prvom postu ;D
najviše što mogu ić u dužinu je 97 cm, ali onda će širina bti 45 pa će litraža ispasti puno manja.
da mogu nešto premjestiti, napravila bi to. ali ne mogu, provjerila sam sva mjesta u stanu. tih 255 l je najviše što mogu izvesti. može jedino biti dublji.
uploadat ću sliku kroz koji dan.
savjeti o prehrani primljeni na znanje.
lampa ima cijeli spektar.
zg centar

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: par pitanja o RES
« Odgovori #13 u: Studeni 19, 2008, 11:13:47 prijepodne »
evo, razmjestila sam u stanu sve i svašta i kupila akvarij 120*50*50.
još par pitanja: može li RES u akvariju imati pijesak ili da se držim šljunka? i koje lampe da stavim? mogu li biti one viseće žarulje (koje preporučujete?) ili trebaju one dugačke neonke?
zg centar

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: par pitanja o RES
« Odgovori #14 u: Studeni 19, 2008, 15:49:21 poslijepodne »
Odlicno, dokaz da se sve moze kad se hoce :up: Ta velicina akvarija ce biti ok za muzjaka duzine 15-ak cm sto je prosjek. Mozes staviti sitni pijesak, to super izgleda i za kornjace je prirodno da imaju pjeskovita i muljevita dna. Jedini problem ce ti biti odrzavanje, ali uz malo prakse i truda je sve izvedivo. Postoji jos opasnost da ce previse pijeska zavrsiti u filteru, to mozes rijestiti postavljanjem usisne cijevi na vecu visinu od dna.
Za rasvjetu je vazno da sadrzi UVA i UVB, svejedno je koji ce tip lampe ili kombinacija lampi davati te spektre, samo je vazno da ih ima. Za grijanje kopna mozes koristiti obicnu spot reflektoricu. Mozes koristiti reptil neonske cijevi, to je najjetinija varijanta. A preporuka ako zelis kornjaci osigurati kvalitetniju i skuplju rasvjetu mozes koristiti posebne zivine (JBL SOLAR UV-Spot, Exo Terra Solar Glo)  ili jos bolje metal halidne (Lucky Reptile Bright Sun UV, Reptile UV Mega-Ray) lampe za gmazove. Za sad je na hr. trzistu dostupna samo ova od JBL-a, ostale moras narucivati online ili nabaviti u drzavama EU.

Koja je dubina vode? Kako si slozila kopno? Postavi slike ako mozes.
« Zadnja izmjena: Studeni 19, 2008, 15:52:45 poslijepodne od Kori »
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: par pitanja o RES
« Odgovori #15 u: Studeni 19, 2008, 17:33:18 poslijepodne »
ovu JBL-ovu ima i sad u manjem akvariju, samo me zanima da li treba više tih lampi staviti (ne samo iznad kopna nego i iznad vode) jer je ipak ovo puno veći akvarij. koji, usput rečeno, stiže najvjerovatnije u petak iz splita :D staviti ću 25 cm vode, a kao kopno ću silikonom spojiti mangrove panjeve.
koliko bi pijeska trebalo? i kak se to čisti? sa šljunkom mi je jednostavno jer ga samo promuljam rukom i ispumpam vodu van -?
zg centar

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: par pitanja o RES
« Odgovori #16 u: Studeni 19, 2008, 21:27:24 poslijepodne »
Dobro, onda ti ta lampa moze posluziti i u novom akvariju. Dovoljan ti je jedan izvor UVA-UVB zracenja iznad kopna. Ako zelis osvjetliti ostatak akvarija onda koristi akvaristicku neonku, JBL lampa je malo pre skupa da bi se samo koristila za osvjetljenje. Koju boju svjetla daje SOLAR UV-Spot i koliko topline siri? Da li je dovoljan i za grijanje kopna?
Trebala bi staviti malo vise vode od 25 cm, steta je da bude toliko plitko. Na akvarij bi mogla staviti "visoki" poklopac(LINK) da iskoristis sav prostor za plivanje. Panjevi ce ti oduzeti dosta prostora za plivanje, jesi li razmisljala o staklenom kopnu i rampi? Silikon ti nece drzati drvo, silikon dobro drzi samo na glatkim povrsinama.
Sto se tice podloge sto vise pijeska stavis kornjaca ima veci gust kad kopa :) Najlakse je cistiti sa cijevi i kantom (princip spojenih posuda). Na stranu cijevi sa kojojm usisavas nataknes usisivac za dno(LINK) i samo lagano prolazis iznad povrsine pijeska s njime. Ako mislis da ce ti lakse biti odrzavati sljunak onda njega stavi.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: par pitanja o RES
« Odgovori #17 u: Studeni 19, 2008, 21:53:34 poslijepodne »
uuuuuuuu, ovaj poklopac mi se sviđa :inlove:
neću tu staklenu rampu, ide mi na živce čišćenje toga, pa se još alge nahvataju :roll: nekak ću to sredit da što manje prostora zauzima. a mogu panjeve zašarafit s nečim nehrđajućim?
zg centar

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: par pitanja o RES
« Odgovori #18 u: Studeni 19, 2008, 23:19:21 poslijepodne »
Panjeve mozes zaserafit posebnim nehrđajucim serafima za brodove, samo moras paziti da se kornjaca ne moze ozlijediti na njih.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: par pitanja o RES
« Odgovori #19 u: Studeni 26, 2008, 10:00:04 prijepodne »
e, sad sam na drugom topicu čitala da se kornjače mogu staviti u neku poluhibernaciju, da im se ne pali svjetlo ni grijač 2 mjeseca. to sam radila samo jednom, kad sam ga tek dobila, međutim kad se "probudio" imao je natečene oči (izliječeno bez problema kapima A vitamina koliko se sjećam) pa se poslije više nisam usudila to raditi. da opet počnem? i da li ga hranim u to vrijeme? obično mu oko 11 mjeseca samo lagano smanjim količinu hrane jer je i tako mirniji, makar mu je sve upaljeno.
zg centar

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: par pitanja o RES
« Odgovori #20 u: Studeni 26, 2008, 16:37:51 poslijepodne »
Najvaznije: Kornjaca se hrani sve dok jede.
Natecene oci i cinjenica da si "bez problema" izljecila
je vjerovatno razlog lose kvalitete vode.
Da bi se napravila ta "umanjena aktivnost" treba pored smanjenja temparature
i svijetlo smanjiti. Inace nema svrhe.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: par pitanja o RES
« Odgovori #21 u: Studeni 29, 2008, 12:21:53 poslijepodne »
opet ja. jel može u akvarij onaj obični pijesak iz peveca ili baš moram kupovati onaj iz pet shopa? ak može ovaj iz peveca, kako da ga očistim?

danas napokon dolazi akvarij :)
zg centar

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: par pitanja o RES
« Odgovori #22 u: Studeni 29, 2008, 12:34:02 poslijepodne »
Ja ti tu nemogu odgovoriti jer neznam sto je pevec :-)
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: par pitanja o RES
« Odgovori #23 u: Studeni 29, 2008, 16:33:41 poslijepodne »
Pevec je lanac hr. shopping centara, kao Bauhaus.
Znam da je dosta ljudi u terarije i akvarije stavljalo pijesak za djecje pjescanike iz Bauhausa i nikad nisam cuo da je bilo problema. Za Pevec na znam tak da bolje odi do Bauhausa.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: par pitanja o RES
« Odgovori #24 u: Prosinac 14, 2008, 18:32:18 poslijepodne »
vidjela sam danas kornjaču da jede pijesak. zašto to radi i jel mu može kaj bit zbog toga?
zg centar