Ožujak 28, 2024, 19:30:19 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Plastični korali ! DA ili NE ?  (Posjeta: 5648 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Plastični korali ! DA ili NE ?
« u: Rujan 07, 2017, 09:20:17 prijepodne »
Interesuje me kako vi gledate na plastične korale u morskom????
     
* Jasno je da ima prednosti oko održavanja :) izvadi i oribaj !
* Nema zatvorenih  polipa i dodavanja balinga a rasvjeta nebitna :)
* Na javnim mjestima izloženi tankovi koje može svako održavati!
* Držanje riba koje bi inače grickale prave korale !

Ipak koje je vaše mišljenje o toj plastici ili  silikonu ??? Da li bi si ikad to stavili i imali neke od gore navedenih prednosti ?????
 


Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Plastični korali ! DA ili NE ?
« Odgovori #1 u: Rujan 07, 2017, 09:28:48 prijepodne »
to dodje nesto kao i plasticno bilje?
Svaki zivi organizam u akvariju ima neku svoju funkciju osim estetike. Plastika nema cak ni to.  :down:

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 41
Odg: Plastični korali ! DA ili NE ?
« Odgovori #2 u: Rujan 07, 2017, 09:39:36 prijepodne »
to dodje nesto kao i plasticno bilje?
Svaki zivi organizam u akvariju ima neku svoju funkciju osim estetike. Plastika nema cak ni to.  :down:

slažem se ... gledao sam par puta one "kraljeve akvarija" na tv, pa kad vidim taj kič prvo mi padne na pamet "jadne ribe", a onda "pobogu tko bi želio imati plastiku umjesto živog bića" :)
"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Plastični korali ! DA ili NE ?
« Odgovori #3 u: Rujan 07, 2017, 09:41:27 prijepodne »
ja bi tu rado da se uključi netko tko bi mogao više reći o potrebi/smislu takve simbioze. Jel ribe imaju koristi od koralja? Koliko plastika smeta u vodi za ribe? Netko ima doma umjetno cvijeće. Ja ne, neću ga ni imati. Jel bi voljeli u parkovima umjetno drveće? Vjerujem da ne... ne kužim uopće smisao toga, osim manje brige... no, s druge strane.. .kako je kome volja. Meni je lelujanje anemona i nemići u njima nešto što me smiruje maksimalno... čak me i obična xenia oduševljava... plastična anemona? vjerujem da nemo ne bi bio sretan...
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Plastični korali ! DA ili NE ?
« Odgovori #4 u: Rujan 07, 2017, 09:59:48 prijepodne »
to dodje nesto kao i plasticno bilje?
Svaki zivi organizam u akvariju ima neku svoju funkciju osim estetike. Plastika nema cak ni to.  :down:

Da da kao plastično bilje i oni plastični dvorci i potopljeni jedrenjaci 😳
 
Ima tu razlicitih od jeftine " kineske " do skupe " američke " plastike !

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Plastični korali ! DA ili NE ?
« Odgovori #5 u: Rujan 07, 2017, 11:22:15 prijepodne »
ja bi tu rado da se uključi netko tko bi mogao više reći o potrebi/smislu takve simbioze. Jel ribe imaju koristi od koralja? Koliko plastika smeta u vodi za ribe? Netko ima doma umjetno cvijeće. Ja ne, neću ga ni imati. Jel bi voljeli u parkovima umjetno drveće? Vjerujem da ne... ne kužim uopće smisao toga, osim manje brige... no, s druge strane.. .kako je kome volja. Meni je lelujanje anemona i nemići u njima nešto što me smiruje maksimalno... čak me i obična xenia oduševljava... plastična anemona? vjerujem da nemo ne bi bio sretan...

Apsolutno se slažem Zarkec ! Meni je to vjestacko i ružno ! Siguran sam da svi proizvodjaci obećavaju da nije štetno imao sam priliku jednom u  dućanu taj plastični koral i da vidim a i pomirišem ! Ufff miris plastike iz kineskog dućana !!!
 Ko je imao priliku da uživa u "živom " tanku i vidi njihanje koralja ili šetanje anemone , vidio je ljepotu prirode ! Sa svim padovima ili gubitcima  u akvaristici opet uživam u rastu malih fragića , dijeljenju anemone i svim ostalim sto mi nudi živi koralj

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Plastični korali ! DA ili NE ?
« Odgovori #6 u: Rujan 07, 2017, 11:49:04 prijepodne »
Branko, postaviti ovakvo pitanje na forumu koji želi popularizirati morsku akvaristiku i držanje živih koralja i morskih riba je ono, suvišno, jer odgovor se sam nameće.  ;)

No, ako gledamo širu sliku odgovor na takvo pitanje može biti isključiv crn ili bijel ali onda u startu zanemarujemo više stvari kao npr. potrebe tržišta, želje kupaca, lakši način održavanja cijelog akvarija s umjetnim koraljima, generalno jeftiniji akvarij na dulje staze i još ponešto..
Svaki proizvod ima svojeg kupca i tako će uvijek biti.

Ne treba izbaciti iz vida i da je svaki ulazak u morsku akvaristiku (ako ju želimo popularizirati) dobar, pa makar i početak s umjetnim koraljima jer to je možda mamac da netko nakon pola godine poželi zagristi dublje i odluči se ipak na žive koralje kad stekne malo iskustva u održavanju akvarija s morskim ribama.  ;)

Preporuka bi trebala biti što se tiče ovog foruma da se ide naravno na imitiranje živog koraljnog grebena ako se žele koralji u akvariju jer nema bolje kombinacije od one koju je sama priroda dala. Uz to  ide i potreba edukacije morskog akvariste za održavanje koralja no danas ima i plaćenog održavanja pa i to funkcionira.
Dakle, nema točnog odgovora po meni jer su svi dobri, ako vode ka morskoj akvaristici. Možemo tek davati neke osnovno smjernice ipreporuke kako da cijela priča bude što bliža prirodi, onako kako je oceanu ali po meni nikako nije dobro biti isključiv, zauzimati preoštar osuđujući stav koji na kraju nekog početnika može samo odbiti od ulaska u akvaristiku umjesto da uđe na mala vrata pa makar i kojim neprirodnim korakom koji se lako naknadno može ispraviti kada ga akvaristika inficira.  ;)

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Plastični korali ! DA ili NE ?
« Odgovori #7 u: Rujan 07, 2017, 12:07:32 poslijepodne »
Svakako da vise puteva vode za Rim ;) zato bi bilo pogrešno pisati o pogrešnom putu ! Svako ga bira po svom nahođenju ! Ko u toj plastici vidi svoje  osobne prednosti , zašto ne ! Moj osobni put je kao i kod većine akvarista trnovitiji sa svim lijepim ili ružnim momentima ali bi ga opet izabrao ! Poštujem i ostale  razloge za plastiku

Offline Modron_maze

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
Odg: Plastični korali ! DA ili NE ?
« Odgovori #8 u: Rujan 07, 2017, 20:08:57 poslijepodne »
To je slično ko s palstičnim zlatom ili plastičnim ćukom. Sa trijes metara vidiš i vau vilica padne do poda. Kad se primakneš malo ti se smuči i hvata te vrtoglavica od kiča i plastičnosti. U Americi je to polularno jer jednostavno takva je u njih konzumerističa kultura. Svi oće sve odma i sad. GMO voće očima bi ga jeo, jelovina obojena u ebanovinu, plastika u srebro, željezo u zlato...  Ali bolje i to nego ništa. Akvaristika, pogotovo morska je na klimavim nogama

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Plastični korali ! DA ili NE ?
« Odgovori #9 u: Siječanj 24, 2018, 14:07:06 poslijepodne »
upravo naletih na ovu sliku. i shvatih da sam glup. bio i jesam... plastika u akvariju? kao neće biti prirodno? a što je nama prirodno? to što sjedim po 10 sati svaki dan u uredu? da je prirode, trčao bi po šumama... tako da, eto... tko što voli, nek izvoli. ja sam morao sam sebi odgovoriti na to pitanje.
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Plastični korali ! DA ili NE ?
« Odgovori #10 u: Siječanj 24, 2018, 14:31:27 poslijepodne »
Fora slika i slažem  se..


al ovo mi najjače:

..da je prirode, trčao bi po šumama...

 :D :D :D

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Plastični korali ! DA ili NE ?
« Odgovori #11 u: Siječanj 24, 2018, 14:55:20 poslijepodne »
vjerujem da se zna na što sam mislio...  da je život u skladu sa prirodom, trčao bi vnai ili štoveć radio... ovako sjedim u uredu i gledam van u šumu... sunce i gle pogleda... i tako bi otišao malo u šumu. kad si dijete sa sela i kad se djetinjstvo provede praktički u šumama i potocima, onda to zna povuči jako... 
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Plastični korali ! DA ili NE ?
« Odgovori #12 u: Siječanj 25, 2018, 14:31:21 poslijepodne »
Žarkec, znaš onu od Iron Maidena, Run to the hills?! :D

A gle, ima ljudi koji hoće ribe koje inače jedu koralje pa odaberu fish only sistem.. a onda bi mešto šareno pa stave silikonske koralje... njima se estetski sviđa, nama je kič, istina je negdje u sivilu između krajnosti :D

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Plastični korali ! DA ili NE ?
« Odgovori #13 u: Siječanj 25, 2018, 16:17:25 poslijepodne »
"Truth is out there"... :)
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.