Travanj 16, 2024, 20:04:24 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: PROBLEM SA DISKUSOM  (Posjeta: 1495 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Žarke

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 114
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Mostar, Bosna i Hercegovina
PROBLEM SA DISKUSOM
« u: Ožujak 21, 2016, 11:34:27 prijepodne »
Pozdrav ekipa, jedan diskus se zaleti na hranu uzme ispljune i tako stalno, ostalih pet normalno jedu i pljuju i ponovno uzimaju kako to diskusi i rade.... ovaj jedan kao da ga nešto ometa, parazit neki il nešto.


AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža, d121x v66 x š51  cc 350 l
-   temperatura, 28 - 28,5 C
-   parametri vode: pH7,00-7,3  NO2 0, NO3 varira al mijenjam vodu redovno i imam bilja , GH 13 i KH  8
-   vrijeme od pokretanja akvarija, - 3 mjeseca
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice- nakon mjesec s tim da su filteri radili na drugom akvariju 3 mjeseca   
-   koliko često i koliko mijenjate vode - 2x tjedno po 10-20 %
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija - 1 put da 1 put ne
 
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat) - 2x jbl 901. 1x EHEIM Proffesionel 4+ 600l
-   način i periodi čišćenja filter materijala - svaki mjesec 1 filter
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...)  - spužva, sera siporex, vata prije bio keramike u eheimu njegova bio i dodao sam jos sera siporexa umjesto plastičnih valjaka

OSTALA OPREMA: 
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi? - imam jedan panj i kamenje nema sluzi
-   grijač - 2x 200w
-   pumpa za zrak  - da
-   CO2 sustav – kakav - co2 iz boce, in line difuzor... na timeru koliko i rasvjeta
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.)- FFM, Prime, Profito, Ferro, Sera vitamini, 4 češnjaka svaku nedelju blenderom mixam i procjedim u čašu i u akvarij dodam

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka - 7 diskusa, 40 kardinal neonki, 2 ancitrusa, 5 otocinklusa, 5 sijamaca, 6 sterbai corya i 5 nerita puževa
-   starost ribica   - kako koja heeh....uglavnom ima i starijih i mlađih
-   ima li potencijalnih „terorista“  - diskusi se malo "ćopkaju" u granicama normale
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja)  - 3x na dan....... 2x stendker beef heart, 1 x tropica D-50

BILJE I HRANJIVA PODLOGA
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke - ne
-   da li imate alge i koje (obavezno napomenuti ako imate Cijano bakteriju) - ne
-   da li ste nedavno koristili neko kemijsko sredstvo za ubijanje algi - ne
-   od čega se sastoji podloga i kako je rađena te koliko su debeli pojedini slojevi - jbl aquabasis 2l, i sansibar river pijesak preko
-   da li koristite tabletice za gnojenje bilja, koje i kako su stavljene u podlogu - ne

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema)  - samo jedan diskus malo sramežljiv i nikako da mu vidim izmet, malo je i mršav
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris)- ne

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma - riba priđe hrani i uzme i pljune i vrti se okolo hrane pa uzme i pljune,,,, dok ostali diskusi ko lavovi jedu
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima... - imao je zaljepljenu jednu škrgu, pa sam ga stavljao u solnu kupku 500g na 15l vode na 60 sec i sve je bilo ok , međutim evo možda mu je još nešto dok slabo jede
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...)
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...)- ne vidim mu izmet
-  kad su se simptomi prvi puta uočili  - prije 15 dana
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima  - ne , samo solna kupelj 500g ne jodirane soli u 15 l akvarijske vode na 60 sec
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća?  - samo jedan disksu, ne
-  stanje ostalih stanovnika - super

Offline dzems

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 815
  • Spol: Muški   Lokacija: knin
  • volim ribe i ribice
Odg: PROBLEM SA DISKUSOM
« Odgovori #1 u: Ožujak 21, 2016, 12:40:58 poslijepodne »
sve super...hrana,oprema,temperatura,parametri za hibride dobri...mislim da previse tj. precesto mjenjas vodu,jednom u 15 dana trecinu je vise nego dovoljno,a sa takvom filtracijom i jednom mjesecno bi bilo ok...ako nema nikakvih promjena na kozi,perajama vjerovatno ce se oporaviti,samo sto manje prckati po akvariju,daj im mira
Totalna Steta

Offline Žarke

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 114
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Mostar, Bosna i Hercegovina
Odg: PROBLEM SA DISKUSOM
« Odgovori #2 u: Ožujak 21, 2016, 13:51:43 poslijepodne »
Probat ću onda jednom tjedno 30 % pa ćemo vidjet.... hvala ,-)

Offline Žarke

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 114
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Mostar, Bosna i Hercegovina
Odg: PROBLEM SA DISKUSOM
« Odgovori #3 u: Ožujak 23, 2016, 07:32:37 prijepodne »
Čitao sam na stendker diskus stranici o sprečavanju i uklanjanju prazita ako se riba češka, ako je letargična itd.... i uglavnom kupio sam u DM-u himalajsku nejodiranu sol. Po stendkerovom uputstvu uzeo 15l akv vode i u kantu gdje je voda dodao 500g soli i dobro promiješao dok se sol ne istopi. Zatim zraženog diskusa ubacio i na štoperici pratio MAX 60 sec dok se riba ne okrene i ne ispliva...zatim odmah nazad u akvarij. Kad su se svjetla ugasila dodao sam po uputama sera fishtamin (7 kapi na 50l vode).... ujutro hranio i otišao na posao normalno, kad sam se vratio juče oko 16h imam šta vidjet. Prekjučer letargični diskus koji se češe danas najaktivnija riba, sve naganja i jede ko ludi i goveđi mix i granule...... P.S. također sam prekjučer dodao 4 zgnječena češnjaka (uzeo malo akv vode 2-3 dcl i smiksao sve i procijedio sa sitnom cjediljkom i dobio nešto kao limunada boje i ubacio u akv).....

Zaključak je da je riba ozdravila i bolje je...... sad dal je
1. Nejodirana himalajska sol iz DM-a
2. Sera fishtamin
3. Čenjak..... krivac za ozdravljenje il svi skupa ne znam....

Uglavnom radi ovo gore navdeno i morao sam napisat ovo ako neko ima slične probleme sa diskusom.... :zagrljaj: :zagrljaj: :zagrljaj: :zagrljaj:

Offline Žarke

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 114
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Mostar, Bosna i Hercegovina
Odg: PROBLEM SA DISKUSOM
« Odgovori #4 u: Ožujak 23, 2016, 07:43:23 prijepodne »
Recept... :klap: :klap: :klap:

Offline dzems

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 815
  • Spol: Muški   Lokacija: knin
  • volim ribe i ribice
Odg: PROBLEM SA DISKUSOM
« Odgovori #5 u: Ožujak 23, 2016, 09:26:59 prijepodne »
 :klap: :klap: :klap:
Totalna Steta