Travanj 23, 2024, 12:28:09 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: POMOC!! Vec tjedan dana L-ovi imaju crvene peraje, kao krv izgleda.  (Posjeta: 2384 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Grega96

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
  • Spol: Muški   Lokacija: Slavonski Brod, Brodsko-Posavska, Croatia
POMOC!! Vec tjedan dana L-ovi imaju crvene peraje, kao krv izgleda.
« u: Veljača 17, 2016, 16:31:08 poslijepodne »
Nedavno sam kompletni postav akvarija mjenjao i nakon par dana, tj. prije tjedan dana sam primjetio da su se peraje pocele crvenit. Malo malo pa se zatresu, ubrzan disu, cesu se od panjeve i od podlogu, i nisu aktivni kao prije, osim kad ubacim hranu.. Jel to Ich u pitanju ili??
Kako izljeciti? Sta da radim?? Veliko HVALA na odgovorima!!
« Zadnja izmjena: Veljača 17, 2016, 16:38:18 poslijepodne od Grega96 »

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: POMOC!! Vec tjedan dana L-ovi imaju crvene peraje, kao krv izgleda.
« Odgovori #1 u: Veljača 17, 2016, 18:21:56 poslijepodne »
Pala je kvaliteta vode. Mozda ti se i cikliranje resetiralo. Probaj sa vecim izmjenama vode za pocetak.

Ispuni detaljni upitnik za bolesti. Ima 100 sitnica koje nisi naveo koje bi mogle biti uzrok, a upitnik ih puno izvlaci na vidjelo.

Viktor via mobile


Offline filadendron

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 230
  • Dob: 47 Lokacija: Zagreb
  • volim akvarije i ribice
Odg: POMOC!! Vec tjedan dana L-ovi imaju crvene peraje, kao krv izgleda.
« Odgovori #2 u: Veljača 17, 2016, 18:43:20 poslijepodne »
Da li si ciklirao akvarij i koliko? Koliki je akvarij?Koje ribe imas? Ako nisi onda je zbog toga sigurno,a i nadam se da nisi ubacio ribe odmah nakon dolivanja vode.Mislim da ne postoji neki lijek za takvu bolest jedino mjenjanje vode svaki dan po 1/3.
volim ribice

Offline Grega96

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
  • Spol: Muški   Lokacija: Slavonski Brod, Brodsko-Posavska, Croatia
Odg: POMOC!! Vec tjedan dana L-ovi imaju crvene peraje, kao krv izgleda.
« Odgovori #3 u: Veljača 18, 2016, 13:24:23 poslijepodne »
Akvarij ej cikliran. 230L. Imam dosta riba..oko 14 corydorasa, 10 skalara sam neki dan ubacio, imam guppya, zebroca i par mollya..al to ce se promjenit, ostavit cu samo skalare sa L-ovima, corydorasima i ancistrusima.
Je da, kad sam mjenjao postav, izmjenio sam i dosta vode..ako nije 100L bilo, i da vjerojatno sam pogrijesio stavljajuci ribe odma u akvarij cim sam ga napunio vodom.

Offline Grega96

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
  • Spol: Muški   Lokacija: Slavonski Brod, Brodsko-Posavska, Croatia
Odg: POMOC!! Vec tjedan dana L-ovi imaju crvene peraje, kao krv izgleda.
« Odgovori #4 u: Veljača 18, 2016, 13:42:23 poslijepodne »
AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža, - 230L
-   temperatura- 28°C
-   parametri vode: pH, NO2, NO3, GH i KH - ne znam, nisam nikad mjerio.
-   vrijeme od pokretanja akvarija,  - 2-3g.
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice-nakon tjedan dana   
-   koliko često i koliko mijenjate vode -svaka 2 tjedna-30% vode
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija - DA
   
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat) -Unutrasnji Bluewave 07-protok bez filter materijala 900 l/h
-   način i periodi čišćenja filter materijala - svakih mjesec dana-pipovaca
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...)   - 3 spuzve, keramiku i neke kuglice

OSTALA OPREMA:   
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi?   Imam panjeve i kamenje i nema nikakve sluzi
-   grijač.. Da
-   pumpa za zrak  ..Da
-   CO2 sustav – kakav   -Nemam
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.)- nista

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka (10 skalara, 7 corydoras pandi, 6 corydoras trilineatus, 3 sverta, 15-16 zebrica, 7 neonki, 2 black molly, 10-ak guppya, 6 ancistrusa, 3 L-202 Peckoltia lineola i 3 L-96/L-160 cactus spiny monster, 2 sijamska algojeda i 3 flying foxa)
-   starost ribica  - izmedju 3mj. I 4g. 
-   ima li potencijalnih „terorista“  //
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja)  Jbl listici i Tropical granulice, dnevno ih hranim 2 puta i svaka 2 dana ubacim tablete spirulina alge za cistace..rok trajanja nije prosao

BILJE I HRANJIVA PODLOGA
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke NE
-   da li imate alge i koje (obavezno napomenuti ako imate Cijano bakteriju)NE
-   da li ste nedavno koristili neko kemijsko sredstvo za ubijanje algi NE
-   od čega se sastoji podloga i kako je rađena te koliko su debeli pojedini slojevi // sljunak granulacije 4-8mm
-   da li koristite tabletice za gnojenje bilja, koje i kako su stavljene u podlogu NE

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema)   - promjena citavog postava
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris) - da

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma -navedeno vec
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima... -CRVENILO na perajama, L-ovi i Corydorasi kao da su malo posivili
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...)- svi jedu normalno, ali imaju ubrzano disanje, L-ovi ne plivaju ko prije..sad su mirni non stop, i znaju se zatresti dosta puta i ocesati u akvariju od panj ili podlogu..
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...) - Normalan
-  kad su se simptomi prvi puta uočili  -Prije tjedan dana
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima   - za sad nista
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća?   10-ak
-  stanje ostalih stanovnika- za sad dobro

Offline filadendron

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 230
  • Dob: 47 Lokacija: Zagreb
  • volim akvarije i ribice
Odg: POMOC!! Vec tjedan dana L-ovi imaju crvene peraje, kao krv izgleda.
« Odgovori #5 u: Veljača 18, 2016, 15:39:21 poslijepodne »
Dobro je sto si ispunio upitnik o bolestima.Mogu ti reci da imas malo previse riba za tu litrazu.Pogotovo za skalare.Jednom skalaru treba 120 litara a akvarij ne smije bit manji od 50 cm.Dalje sto se tice onih riba (one za koje si rekao da imaju crvene peraje) to im je vjerovatno od stresa jer si mjenjao cijelo postolje.Odvoji te ribe negde u neki poseban akvarij ili teglu,na neko mirno i tiho mjesto i nemoj ih puno titrat i uznemiravat.Ako ostavis te ribe mozda ce zarazit ostale (ako su bolesne).Kad si vec pomenuo miris,da li ti voda smrdi?Da li je mutna?Ako jeste i jedno i drugo onda si mozda pretjerao sa hranjenjem.U buduce hrani sve ribe po 1 dnevno  a jedan dan u nedelji im uskrati hranu.Inace mjenjas premalo vode.Treba mjenjati vodu jednom sedmicno po 1/3.Dodavas li kakva sredstva za dezinfekciju vode?Vezano za filter,trebas ga cistiti svake nedelje u vodi koju si izvukao iz akvarija.Premalo si ciklirao akvarij.Akvarij se ciklira 2 mjeseca a ne nakon tjedan dana.To sto se ribe cesu od panjeve to je normalno i moje to rade.Nadam se da sam ista pomogla.
volim ribice

Offline Grega96

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
  • Spol: Muški   Lokacija: Slavonski Brod, Brodsko-Posavska, Croatia
Odg: POMOC!! Vec tjedan dana L-ovi imaju crvene peraje, kao krv izgleda.
« Odgovori #6 u: Veljača 18, 2016, 16:00:52 poslijepodne »
Problem je sto su L-160 ribe od 15-20cm...i sta kad ih odvojim? Sta da radim s njima? To vas ne razumijem..

Offline filadendron

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 230
  • Dob: 47 Lokacija: Zagreb
  • volim akvarije i ribice
Odg: POMOC!! Vec tjedan dana L-ovi imaju crvene peraje, kao krv izgleda.
« Odgovori #7 u: Veljača 18, 2016, 17:17:36 poslijepodne »
Nista odvoji ih u poseban akvarij i neka to bude l najmirnije mesto u kuci.Hrani ih 1 dnevno.Cisti im sve detaljno svaka 2 mjeseca.Ako si u mogucnosti napravi akvarij ili kupi malo veći jer su ribe jako velike.
volim ribice

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: POMOC!! Vec tjedan dana L-ovi imaju crvene peraje, kao krv izgleda.
« Odgovori #8 u: Veljača 19, 2016, 15:32:18 poslijepodne »
Što ti to znači promjenio cijeli postav? Promjenio? Presadio biljke? Porazmjestio položaj kamenja?

Poremetila ti se kvaliteta vode zbog ovog što si radio.

Offline Grega96

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
  • Spol: Muški   Lokacija: Slavonski Brod, Brodsko-Posavska, Croatia
Odg: POMOC!! Vec tjedan dana L-ovi imaju crvene peraje, kao krv izgleda.
« Odgovori #9 u: Veljača 19, 2016, 20:54:37 poslijepodne »
Pa promjenio podlogu, povadio biljke i stavio jos jedan veci panj.

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: POMOC!! Vec tjedan dana L-ovi imaju crvene peraje, kao krv izgleda.
« Odgovori #10 u: Veljača 19, 2016, 21:47:37 poslijepodne »
U podlozi ima najviše dobrih bakterija koje, pojednostavljeno rečeno, pomažu održavati vodu čistom. Kada si to maknuo, uništio si balans i kvaliteta vode ošla bye bye.
crvene pjege su opekline od amonijaka, redovito mijenjaj vodu, koristi neka sredstva za pripremu vodu neko vrijeme dok se bakterije ponovno ne nasele u podlogu.

Offline Grega96

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
  • Spol: Muški   Lokacija: Slavonski Brod, Brodsko-Posavska, Croatia
Odg: POMOC!! Vec tjedan dana L-ovi imaju crvene peraje, kao krv izgleda.
« Odgovori #11 u: Veljača 20, 2016, 22:58:24 poslijepodne »
Budem onda probao sa izmjenom vode. Hvala na savjetima! :)

Offline donald

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 19
  • Spol: Muški   Dob: 60
  • Lokacija: Zagreb
Odg: POMOC!! Vec tjedan dana L-ovi imaju crvene peraje, kao krv izgleda.
« Odgovori #12 u: Travanj 14, 2016, 11:18:36 prijepodne »
Nakon zamjene vode, dodaj svaki put i nešto živih nitrificirajućih bakterija - pomoći će vezano na drugie stvarima kao što je prenapučenost. Predozitanje nije opasno, pa slobodno prvi tjedan dodaj svaki dan (navečer npr prije gašenja svjetla), a sljedećih par tjedana jednom tjedno, nakon zamjene vode.
Meni se dobar pokazao Easy Start od Easy Life-a, al ima i drugih proizvođača - to obično prodaju kao neki filter starter i sl.

Također možeš dodati povremeno u vodu Filter Medium od iste firme, on na sebe veže sićušne plivajuće čestice, koje onda filter lakše pokupi iz vode.
Sa firmom Easy Life nemam inače nikave veze (da ne misliš da reklamiram), no s njima sam počeo svoje akvarijeke avanture pa eto mogu reći da su pouzdani, a ne koriste puno kemije (ovaj Filter Medium je posebna vrsta gline, potpuno prirodno).
Držim fige!   :up: