Ožujak 29, 2024, 11:54:04 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Masovni Pomor Guppy Ribica  (Posjeta: 3987 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline edolo86

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
  • Spol: Muški   Lokacija: BIH
Masovni Pomor Guppy Ribica
« u: Listopad 15, 2015, 01:10:18 prijepodne »
Pozdrav !!! Vec 3 godine drzima guppy ribice kao i jos 10 tak drugih vrsta ali skoro se desio problem, narucio sam iz jednog pet shopa u Sarajevu red,blue,black guppy te nakon 7 dana karantina kad sam vidio da se nista ne desava i da su ribice zdrave ubacio sam ih u 2 akvarijuma gdje su vec bili domaci primjerci. Nakon 5-6 dana domaci primjerci su poceli da ugibaju jedini trag bolesti je bio spljosten rep i uvrnuta kicma. Za 15 dana izgubio sam preko 100 odraslih guppy ribica a pokusao sam ih lijeciti na par nacina protiv bakterijskih infekcija ali nista nije pomoglo na kraju su i ove kupljene uginule nakon sto sam ih utopio u kupku koja je imala vece doze hipermangana... I da sve ostale ribice su zive i zdrave ...


UPITNIK:

AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža, -----------  100 i 60 l
-   temperatura, ------------ 25c
-   parametri vode: pH, NO2, NO3, GH i KH  ------------- Zracna Pumpa
-   vrijeme od pokretanja akvarija,  --------------- 3 godine 
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice,    -------------- 15 dana
-   koliko često i koliko mijenjate vode ------------- sedmicno 15-20%
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija --------- da silikonskim usisivacem
   
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat)    -------- u 100 litara vanjski u 60 unutrasnji neznam protok ali pri kupovini sam uzimao bas za litrazu akvarijuma
-   način i periodi čišćenja filter materijala   ---------  u 15 dana ispiranje spuzvice,medija vate u akvarijmskoj vodi
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...)   ---- spuzva,keramika,vata

OSTALA OPREMA:   
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi?   ------- panjevi, kamenje sa rupama nema sluzi
-   grijač - Standarni za 60 i 100 lit
-   pumpa za zrak   - Da
-   CO2 sustav – kakav   --- nema
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.) - bez kemije kao u prirodi

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka   - u 100 lit - 6 muljara, 5 staklara po 4 cm, sijamski algar 1 kom 7 cm, 10 ksifa i 2 kotilice sa mozda 50 mladih guppy
u ovom od 60 skoro pa sve isto samo mjesto ksifa 10 tak platy i u jednom i drugom akvarijumu po 100 tinjak puzeva malezijskih ovi sto jedu ostatke rove podlogu i izlaze na povrsinu kad voda nevalja
-   starost ribica    - 1 god max
-   ima li potencijalnih „terorista“  ne
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja)-  1-2 puta dnevno nije istekao rok hranim ih keraminom i nekim mix hranam 2 puta sed tubifexom

BILJE I HRANJIVA PODLOGA
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke  -------- NE
-   da li imate alge i koje (obavezno napomenuti ako imate Cijano bakteriju) ------ Zelene po staklu
-   da li ste nedavno koristili neko kemijsko sredstvo za ubijanje algi -------- Ne
-   od čega se sastoji podloga i kako je rađena te koliko su debeli pojedini slojevi ----- Crni pijesak debljina 5-10 cm
-   da li koristite tabletice za gnojenje bilja, koje i kako su stavljene u podlogu --------- Ne

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema)   --- Da nove guppy nakon cega se i desila havarija
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris) ------ Ne

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma  ------- Slijepljen rep i slomljena kicma
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima...  ------- slijepljen rep
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...) -------- Koje mogu jedu koje nemogu na dnu spremaju se da uginu
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...) --- normalan
-  kad su se simptomi prvi puta uočili   ------- 7 dana nakon unosa novih riba
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima   ---------- svi moguci lijekovi protiv ribljih infekcija
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća?   --------- 100 uginulo jos 10 tak u karantinu
-  stanje ostalih stanovnika - normalno svi zdravi

Offline filadendron

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 230
  • Dob: 47 Lokacija: Zagreb
  • volim akvarije i ribice
Odg: Masovni Pomor Guppy Ribica
« Odgovori #1 u: Veljača 18, 2016, 18:11:05 poslijepodne »
Po tvom pisanju vidi se da si pocetnik,pa ako se ne ljutis dat cu ti nekoliko savjeta.
Slijepljen rep je nesto nasljedjeno ili genetski,a slomljena kicma je nesto ozbiljnije.I zasto si potopio jadne ribe u kupku od hipermangana?Ono za alge mi je sumnjivo.Moguce da nemas algare ancija ili nesto slicno.Nabavi ih sto prije.Mozda su nove ribe bile zarazne pa je to prouzrokovalo ugibanje riba.
volim ribice

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: Masovni Pomor Guppy Ribica
« Odgovori #2 u: Veljača 19, 2016, 15:23:53 poslijepodne »
filadendron čitaj sa razumijevanjem, piše čovjek da drži ribe već 3 godine... Nemoj davati savjete ako se ne razumiješ u tematiku, jer pišeš blago rečeno gluposti.

edolo86, Unio si nešto sa novim ribama, sad dal je bilo virusnog ili bakterijskog podrjela ne bi znala reći.
Savijena kičma je pokazatelj nedostatka minerala, pogotovo ako se do tada zdrava riba normalnog oblika, "presavine" preko noći. Pogotovo ako su u pitanju ženke. Ako su malci okote deformirani onda je u pitanju genetika, odn križanje u prebliskom srodstvu.
Slijepljene peraje nemaju veze sa genetikom, to je bolest.

Ribama ti je imunitet pao. Obavezno nabavi vitamine, promjeni dio vode i daj duplu dozu vitamina. Uginule ribe obavezno vadi van kako ne bi dodatno mazale vodu. S obzirom da drugim ribama nije ništa, očito je u pitanju nešto što samo napada gupije. Nemoj sada nikakav lijek davati  dok ti netko ne da nekakav konkretan odgovor što točno davati.

Ovo se i meni povremeno desi, ali ne sa toliko velikim gubitkom. Stvar dovedem pod kontrolu sa redovitim izmjenama vode i davanjem vitamina.
Nemoj nikako nabavljati nove ribe dok ne riješiš ovaj problem. 

Offline donald

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 19
  • Spol: Muški   Dob: 60
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Masovni Pomor Guppy Ribica
« Odgovori #3 u: Travanj 14, 2016, 10:59:10 prijepodne »
Slažem se sa Lili što se tiče tretmana.

Ja bi sve ribice koje pokazuju znakove bolesti odmah humano eutanzirao - jer će i tako uginuti a samo se muče, s tim da ako je zaraza ostaje dulje u vodi.
Ja korstim klinčićevo ulje koje služi i za uspavljivanje riba - ono za djecu, za trljanje desni (ne za aroma lampe i sl.). također posudica koju koristiš poprimi na sebe ulje i miris ako je plastična pa nećeš moći koristiti za ništa drugo - ja koristim vrećice u kojima pakiraju ribe u dućanu, koje poslje toga bacim. Dodaj vode u vrećicu koliko je dovoljno za ribice, snažno izmučkaj par kapi ulja i pola deci vode (npr u čistoj čaši), i dodaj u vodu. U istoj čaši pripremi i jaču verziju, s recimo 10 kapi na pola deci vode. Dodaj ribice u vodu - umirit će se kao da su mrtve ali vidjet ćeš da se škrge povremeno mići - znači da su anestezirane. Sad dodaj onu jaču otopinu - za ca. 10 minuta bi trebale poptpuno prestati disati.
Od svih metoda meni se ova čini najhumanija, nema boli za ribu - za razliku od kombinacije anestezije i dodavanja npr. votke koja im sprži škrge.

Evo, malo mučna tema, al nadam se da sam pomogao.   :(