Travanj 19, 2024, 14:11:53 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Mali daždevnjaci?  (Posjeta: 2765 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline goran_2711

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 455
  • Spol: Muški   Dob: 39
Mali daždevnjaci?
« u: Studeni 24, 2010, 13:36:36 poslijepodne »
Pozdrav vodozemcoljupci  :D!

Ovog proljeća sam, vozeći se kroz šumu bajkom, uz jedan šumski put uočio neku betonirarnu šahtu, odozgo otvorenu, s izvorom u jednom uglu, nekih 50x40cm, možda jedno 30cm dubine, s hrpom lišća na dnu. Pomislim si ja, za koji dan će se tu naselit neki punoglavci, pa ću ljepo svaki put kad prolazim moći promatrati tu njihovu fenomenalnu metamorfozu i baš sam bio  :P zbog toga.

Za par dana sam ponovno posjetio šahtu i imao sam šta vidjet. Nije bilo punoglavaca, al je bila hrpa (odokativne procjene 100-200 komada) malih daždevnjaka. U glavnom posječivo sam male beštije i gledo kak nepreduju. Pojma nemam što su jeli, jer u šahti nije bilo niš osim suhog lišča i mulja, a nikad nisam vidio ni jednog mrtvog, da bi mogao zaljučit da je bilo kanibalizma. Valjda su jeli neke alge ili što već....? S vremenom su oni najnapredniji počeli odlaziti pa ih je u šahti bilo sve manje.

Danas pogledam kroz prozor, a vani piči sunce. Melem za oči nakon onog sivila. Sjetim se ja malih daždevnjaka i kak ih nisam posjetio već više od mjesec dana. Sjednem na bajk i odem do šahte. Očekivao sam da su svi več otišli, ali 20etak najmanjih je još uvijek tu. Neznam dal su ti išta veći nego kad sam ih prvi put vidio.

Sad sam malo već zabriut. Prirasle mi male beštije  k :heart:, pa se pitam dal oni mogu prezimit u toj šahti, jer sam poprilično siguran da iz nje neće izlazit?

Nek me netko utješi i kaže da oni mogu to ili sutra idem kupit 5 kilometara produžnog kabla, tri grijača od 300W i uključit auomatsku hranilicu pa da i oni dočekaju proljeće  -?.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Mali daždevnjaci?
« Odgovori #1 u: Studeni 24, 2010, 13:46:39 poslijepodne »
poz gorane!
daždevnjaci su meni predivna, bića i mogu ti reci da kod mene u mom kraju u posljednjih 5 godina jedva da ih vidim, a dok sam kao klinac hodao šumom bilo ih je stotine! čak sam i prije odluke za akvaristiku, razmišljao da imam njih u nekom terariju, ali mislim da bi ih mučio više nego što bi im bilo lijepo jer definitivno mislim da im je mjesto vani! na tvom mjestu bi u taj šaht stavio lišća, jel lišće sluzi kao super sredstvo za zadrzavanje topline i ako ostanu unutra u lišu će prezivjeti!

Offline goran_2711

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 455
  • Spol: Muški   Dob: 39
Odg: Mali daždevnjaci?
« Odgovori #2 u: Studeni 24, 2010, 16:18:35 poslijepodne »
Znam, totalno su zakon i baš mi je žao što ih viđam sve rijeđe, al mogu reć da je ovo bila sretna godina. I također znam koliko je teško nekad ne odnjet takvog stvora kući, al onda se samo sjetim koliko uništavamao prirodu i koiko će on bit sretniji u prirodi.....

Ove sam mislio čak i hranit u divljini, jer mi je izgledalo da nemaju kaj jest u toj šahti, al reko valjda priroda zna što radi. I vjerujte mi, zna i netreba prirodi pomagat, osim ako smo mi "ljudotine" nešto zabrljali.

Lišće netrba stavljat unutra, jer je već samo upalo.

Već se vidim kak u proljeće sjedim kraj šahte i ćekam da se odmrzne  :g015: .

Offline Nikoleta

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 484
  • Spol: Ženski   Dob: 50
  • Lokacija: Zaprešić
  • Ako poštuješ sva pravila, propuštaš svu zabavu!
Odg: Mali daždevnjaci?
« Odgovori #3 u: Studeni 24, 2010, 20:27:56 poslijepodne »
Ovo mi je zaista bilo lijepo za čitati!  :klap: Svaka čast. Šteta što nema više takvih ljudi.  :up:
Novih 700 i nešto litara -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=87022.msg861875#msg861875
Diskusi -  http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=50787.msg666154#msg666154

Offline goran_2711

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 455
  • Spol: Muški   Dob: 39
Odg: Mali daždevnjaci?
« Odgovori #4 u: Lipanj 08, 2011, 14:57:45 poslijepodne »
Sad će me admini po prstima, jer je tema prestara, al nema smisla otvarat novu.

Dakle, mali daždevnjaci su sretno prezimili. Posjećujem ih još od ranog proljeća. Nažalost ove godine nije bilo novih jaja, tak da kad ovi odu jama ostaje prazna, šmrc  :'(.

Ekipo kad nađete životinju u prirodi nemojte ju lovit, nosit kući i tome slično. Uživajte u susretu s njom i činjenici da ste ju ostavli tamo gdje je ona najsretnija.