Travanj 24, 2024, 12:14:14 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: itch ili nesto drugo ?  (Posjeta: 3254 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zoomzoom

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 56
itch ili nesto drugo ?
« u: Travanj 07, 2016, 23:13:37 poslijepodne »
Znaći prije par dana sam kupila prve ribice /5 herlakin rasbora/ nakon 25 dana cikliranja akvarija. Kada sam dosla doma vidila sam da jedna ima nekakvu tackicu ili dvije i sad se bojim da nisam unila itch u akvarij...stvar je da ovo dosta "bljeska" kad se slika, vidit cete, i da se ne siri za sada po tijelu...nijedna druga ribica nema nista...evo slika...inace ribice su dobro, jedu i plivaju sve normalno...
nemam iskustva sa itchom ali sam uvijek mislila da su to mini tockice i da ih bude puno...a ovo nekako drugacije izgleda...ili se varam :(

Offline Sunqueen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 76
Odg: itch ili nesto drugo ?
« Odgovori #1 u: Travanj 08, 2016, 18:28:35 poslijepodne »
Ne dolazi li ich vise kao izbocina, onako vise kao malena kuglica vate?
Nemm osobnog iskustva u svom akvariju, ali vidala sam takve stvari po pet shoppovima, ali nisam vidjela da se ista sjaji  -?, vise mat

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: itch ili nesto drugo ?
« Odgovori #2 u: Travanj 08, 2016, 19:11:25 poslijepodne »
Ne dolazi li ich vise kao izbocina, onako vise kao malena kuglica vate?
Nemm osobnog iskustva u svom akvariju, ali vidala sam takve stvari po pet shoppovima, ali nisam vidjela da se ista sjaji  -?, vise mat
Upravu si, ich je vise kao tackice vate, dosta tackica. Nisam siguran jel ovo neki problem, al ima i na mojoj razbori ovako nesto, no nedjeluje kao problem, jer vec duze ima to, a normalno se ponasaju svi. Mozda je nedostatak necega ili nesto u tom fazonu...

Sent from my Lead 1i using Tapatalk


Offline donald

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 19
  • Spol: Muški   Dob: 60
  • Lokacija: Zagreb
Odg: itch ili nesto drugo ?
« Odgovori #3 u: Travanj 09, 2016, 23:41:49 poslijepodne »
Kako je ribica, jel dobila još koju točkicu?  Ako je i dalje živahna, sigurno se radi o anomaliji na krljušti i neće bit problema. Ako je dobila još koju, javi da ti napišem što će pomoći...
Držim fige...    :)

Offline zoomzoom

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 56
Odg: itch ili nesto drugo ?
« Odgovori #4 u: Travanj 10, 2016, 21:39:44 poslijepodne »
vjerujte vise namma pojma sta da radim,danas sam ima u pet centru gdje sam ih i uzela i vidila i da tamo ima par ovakvih....sutra cu opet do tamo da mi to lijepo objasni osoba koja se bavi akvaristikom,a danas nije radila :(
ovako to izgleda:





« Zadnja izmjena: Travanj 10, 2016, 21:47:32 poslijepodne od zoomzoom »

Offline donald

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 19
  • Spol: Muški   Dob: 60
  • Lokacija: Zagreb
Odg: itch ili nesto drugo ?
« Odgovori #5 u: Travanj 14, 2016, 10:20:39 prijepodne »
Pet centar (bar ovaj kod Zagrebačke avenije) obično nema problema s bolestima, i dosta uredno drže ribe i akvarije (s biljem je druga priča, imaju dosta bradati algi, al to je druga tema...).

Parazit koji urokuje Itch ne voli toplinu, pa bi preporuči da preventivno povisiš tempreraturu na 27-28 stupnjeva, Rasbore će to dobro podnostiti (ja tetre držim na 26).
Ako ti sad jedna ribica ima točkicu i dobila je drugu, iskreno ja bi tu ribu humano eutanazirao (ne bi čekao razvoj situacije), jer ako se razmaše to ćeš i tako trebati napraviti, a ako ti se parazit proširi sve će ribe biti ugrožene i one najslabije će uginut bez obzira na lječenje.
Također, ako ti prodavač potvrdi da je Itch, uzmi odmah i neko sredstvo za lječenje i tretiraj akvarij. Ako sam dobro skužio, imaš tek ciklirani akvarij i Rasbore su jedini stanovnici. Jer ako Itch ostane u vodi, dodavanjem drugih riba gotovo sigurno će se neke (pod stresom od preseljenja i promjene uvjeta) također zaraziti.

Offline zoomzoom

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 56
Odg: itch ili nesto drugo ?
« Odgovori #6 u: Travanj 23, 2016, 20:02:38 poslijepodne »
sad se mucim sa izgleda trbusnom vodenicom ili ti ga dropsijem :(
jedna je riba obolila i u karanetini je...kazu da joj nema spasa ali ja sam citala da ima neki lijek eshe2000 koji moze pomoci...takoder me strah da se nisu razbolile i druge ribe i ne znam kako tocno da im dignem imunitet :(
pojma nemam sta radim vise...ne znam ni da li bi mi trebao mozda bolji filter...da li je ovaj premal :(
Prvo su mi govorili da je itch, ali vise nema na njoj nista osim nakostrjesenih ljuski...
Ja sada imam dennerle filter, i ako uzmeme veci dennerle otvor koji usisava vodu bit ce negdje pri dnu akvarija, jer je filter dosta visok, da li je to problem ?

Offline marinjo

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 126
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: itch ili nesto drugo ?
« Odgovori #7 u: Travanj 24, 2016, 09:44:49 prijepodne »
Jesi sigurna da ih (samo) ne prehranjuješ previše?

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: itch ili nesto drugo ?
« Odgovori #8 u: Travanj 24, 2016, 10:56:59 prijepodne »
Filter dopuni spužvom i biti će dobro.Za trbušnu vodenicu smo ti već odgovorili na fejsu.

Offline zoomzoom

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 56
Odg: itch ili nesto drugo ?
« Odgovori #9 u: Travanj 25, 2016, 22:24:48 poslijepodne »
jedna je uginula, ta iz karantene, ocito ta trbusna vodenica, druge izgledaju ok za sada.
Radila sam i testove, no2 no3 i klor sve super, ovo drugo vise manje nije najbolje, ph,gh,kh...
Da li je bolje da stavim onaj grublji filter materijal ( spuzvu ) ili onaj meksi sa sitnijim rupicama u filter jer cu nadopunjavat filter materijal ?

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: itch ili nesto drugo ?
« Odgovori #10 u: Travanj 26, 2016, 00:28:18 prijepodne »
Oboje? Samo pazi da ne zacepis protok previse sa dodatnim filter materijalom.

Vec su rekli stariji i iskusniji, nije sve u parametrima. Ima tu i tvari koje testovi ne mjere.

Ako ti je mali filter, dok ne pojacas filtraciju - mijenjaj vece kolicine vode. Sa svjezom vodom sve se razblazava, pa i neki potencijalni prikriveni otrov.

Viktor via mobile


Offline zoomzoom

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 56
Odg: itch ili nesto drugo ?
« Odgovori #11 u: Svibanj 02, 2016, 20:31:33 poslijepodne »
ni ostale 4 rasbore mi ne izgledaju najbolje i sve mi se cini da ce stopama one prve :( nekako se kao udebljaju i kao da promjene oblik malo i kao da im se crvene skrge vise i vise otvaraju usta...ne znam drugacije opisati )
ottic mi je uginio nakon dva dana  u akvariju.... anciji su super isto kao i galaxy rasbore...
narucila mali filter ali jos nije dosao tako da ne mogu bas sve 4 stavit u karantenu...
covjek s kojem sam trejdala pygmije ( on je meni dao korije i ottica i dva ancija ) rekao mi je da mu je jedan pygmi uginuo a anciji s kojima ih je stavio da ih je dosta uginulo od trbusne vodenice ).
sad se samo pitam da li  rasbore koje sam kupila na pocetku bile bolesne ali par puta sam isla u pet centar i njihove pare ok...
ne znam...zao mi ribica, zao mi covjeka ... jos vise ako je do mene....sad bi trebala znaci rijesit se svih rasbora :( i molim se da i druge nisu bolesne....ima li lijeka za ovo ?????
 :down: :down: :down: :down: :down: :down: :down:

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: itch ili nesto drugo ?
« Odgovori #12 u: Svibanj 02, 2016, 22:01:11 poslijepodne »
ni ostale 4 rasbore mi ne izgledaju najbolje i sve mi se cini da ce stopama one prve :( nekako se kao udebljaju i kao da promjene oblik malo i kao da im se crvene skrge vise i vise otvaraju usta...ne znam drugacije opisati )
ottic mi je uginio nakon dva dana  u akvariju.... anciji su super isto kao i galaxy rasbore...
narucila mali filter ali jos nije dosao tako da ne mogu bas sve 4 stavit u karantenu...
covjek s kojem sam trejdala pygmije ( on je meni dao korije i ottica i dva ancija ) rekao mi je da mu je jedan pygmi uginuo a anciji s kojima ih je stavio da ih je dosta uginulo od trbusne vodenice ).
sad se samo pitam da li  rasbore koje sam kupila na pocetku bile bolesne ali par puta sam isla u pet centar i njihove pare ok...
ne znam...zao mi ribica, zao mi covjeka ... jos vise ako je do mene....sad bi trebala znaci rijesit se svih rasbora :( i molim se da i druge nisu bolesne....ima li lijeka za ovo ?????
 :down: :down: :down: :down: :down: :down: :down:
Vjerovatno ce svi osuditi moj odgovor, ali ljekovi su skupi, a razbore su jeftine ribe. Bolje ih se na vrijeme rijesi, kupi si nove, jer ako je neka bolest, zarazit ce ti cijeli akvarij i onda tek imas problem. Preventive radi, ubaci aktivni ugalj u filter ili pored filtera, jedno mjesec -dva nek stoji, jer on kupi sve te necistoce u sebe. Nakon zamjene vode, dodaj malo soli u casu akvarijske vode, dobro promjesaj i to naspi u akvarij... To je najjeftinija varijanta i ucinkovita za neke sitnije probleme... Sretno :)

Sent from my Lead 1i using Tapatalk