Travanj 19, 2024, 05:53:29 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: "Mikro"-organizmi koji ubijaju puževe  (Posjeta: 3331 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
"Mikro"-organizmi koji ubijaju puževe
« u: Svibanj 25, 2012, 00:38:02 prijepodne »
Pozdrav!

Izgleda da su nam svi puževi uginuli odnosno odumiru od nečega a nemamo pojma što to je. Dogodila se eksplozija nekih malih sitnih bijelih točkica. Puževi koji su bili na staklu tijekom snimke su isto tako "očišćeni". Ove bijele točkice vole krastavac - to smo i dokazali kada smo išli hraniti puževe.



Ako netko ima pojma što bi moglo uzrokovati uginuće svih puževa, neka slobodno kaže svoje mišljenje^^..

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: "Mikro"-organizmi koji ubijaju puževe
« Odgovori #1 u: Svibanj 25, 2012, 07:57:57 prijepodne »
Kolko mi se čini, to su obične vodenbuhe.
Ništa opasno, par živorotki bi to začas riješilo.
Vjerovatno s kvalitetom vode nešto ne štima pa su puževi pokrepali.
Izmjeniti jedno 50% vode, usisati dno, ne hraniti previše...

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: "Mikro"-organizmi koji ubijaju puževe
« Odgovori #2 u: Svibanj 25, 2012, 08:45:37 prijepodne »
Izgleda da ste nenamjerno otkrili sveti gral slatkovodne akvaristike :), ljudi stalno ratuju s puževima a vi ste ih se riješili.
Šalu na stranu puževi su korisne živine i treba otkriti zašto su krepali, bolest i paraziti vjerojatno nisu, nebi stradali svi odjednom, mislim da je u pitanju nekakvo trovanje. Jeste li lječili što u tom tanku (gdi su ribe ?), gnojili biljke, uključi filter koji je dugo bio ugašen, rovali po podlozi?
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: "Mikro"-organizmi koji ubijaju puževe
« Odgovori #3 u: Svibanj 25, 2012, 11:00:09 prijepodne »
Ma mi smo htijeli imati puževe : (! I baš smo rekli da ćemo spasiti generaciju-dvije i eto što se dogodilo... Velike puževe smo maknuli iz velikog akvarija jer smo ubacivali preporučenu dozu soli a znamo da puževi sol ne podnose te smo ih maknuli tamo. Voda se izmjenjivala isto tako u "biljnom" akvariju. Istina jest da nisam dobio nikakve informacije o stanju vode (nitrat, amonijak, co2, kh, itd.) pa nisam siguran da li je kvaliteta vode utjecala na trenutačno stanje, odnosno smrt pužeka : (. Bude to napravila danas.. Ali da.. tamo imamo co2 uređaj (DIY verzija) po receptu kojeg sam ovdje negdje iskopao. Ne propušta previše co2 tako da sumnjam da je bilo otrovanje co2-om. Isto tako, puževi jabučari mogu izlaziti van iz vode pa sumnjam da se nebi maknuli van u slučaju da nešto ne valja ali nemam pojma. Filter je bio oduvijek upaljen te smo ga čistili redovito kao i sve ostale. Gnojimo taj akvarij.. da, ali propisanom dozom za litražu. Isto tako nismo ubacivali ništa unutra što se tiče lijekova, soli ili bilo čega znanog a da šteti puževima. Mislim, meni ih je žao te se osjećam krivo jer smo izvršili genocid nad puževima. Podlogu nismo rovali. Znam da unutra imamo i drugu vrstu puževa: Physidae, common name the bladder snails te su oni u savršenom redu i nemaju problema s ničime. Očito da su jabučari osjetljiviji.

E sada, kada dobijem karakteristiku vode i sve što imamo unutra budem ovdje napisao pa ću i pitati za par savjeta vezano uz živa bića koja mogu ulaziti unutra.. cura bi htijela imati neke male ribice unutra ili "račiće" (kozice?) koje bi riješile ove voden buhice i mogle uredno živjeti unutra. No, za sada sam rekao da čekamo savjete itd. a više od toga da se vratim u Njemačku pa da se brinem oko toga svega..

Koristimo:
easy life profito
easy life ferro
npk dünger (http://www.aquasabi.de/Fluessigduenger/Aqua-Rebell/Makro-Basic/Makro-Basic-NPK-500-ml::72.html)

Hranila ih je samo s povrćem (krastavac & mrkva) - ja mislim 2 puta u tjednu (znači jedna mrkva i malo deblja kriška krastavca).
« Zadnja izmjena: Svibanj 25, 2012, 11:11:12 prijepodne od Akviziter »

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: "Mikro"-organizmi koji ubijaju puževe
« Odgovori #4 u: Svibanj 25, 2012, 11:22:15 prijepodne »
Pratim tvoje postove u zadnje vrijeme i mogu ti reći da baš nemaš sreće. Stvari koje bi trebale biti jednostavne tebi se ne tvojom krivnjom baš zakompliciraju..nadam se da te to neće obeshrabriti u daljnjem radu  :up:

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: "Mikro"-organizmi koji ubijaju puževe
« Odgovori #5 u: Svibanj 25, 2012, 11:30:09 prijepodne »
Hm, nemaš pojma kaj mi se događa u pravom životu.. : )

Ma nema šanse da me ovo sve obeshrabri ali mi je žao svih tih živih bića. Ne znam kako se vi osjećate ali meni stvarno srce puca kada mi životinje prerano ugibaju. I to je sve moja krivica. Da znam bolje itd. nebi tako bilo.. Zato sam sada skeptičan što cura želi - nabaviti nove životinjice za biljni akvarij ali ja ne želim.. Ne želim se ponovno upustiti u nešto gdje ću jadne životinjice ili otrovati ili na bilo koji način povrijediti. Meh, kako bilo da bilo - ja od akvaristike neću bježati : ).. meni je super a curi je super i gušt joj je gledati i ribice a brinuti se o biljkama i ribama što je naravno moj dobitak : )! Sva sreća pa me ne grdi svako malo :D a pogotovo jer se sada jadnica brine o svemu : (!.

A isto tako mi nije jasno.. mali puževi su bili živi! Ovi pužići "mjehuri" su isto živi i dan ,danas.. i eto, od kada su veći puževi ušli unutra (odnosno ubačeni), stvari su krenule nizbrdo i eto.. svi jabučari pa-pa. Po meni su krivi ti veliki jabučari jer su možda nešto imali.. a može biti da je voda jednostavno bila sranje i da je taman s dolaskom tri veća puža sve otišlo kvragu.. što ja znam.- nisam ekspert.

A i kada vidim nešto ovako, uvijek se nasmijem.. (ne znam zašto)
« Zadnja izmjena: Svibanj 25, 2012, 11:37:21 prijepodne od Akviziter »

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: "Mikro"-organizmi koji ubijaju puževe
« Odgovori #6 u: Svibanj 25, 2012, 16:58:19 poslijepodne »
Našli smo stranicu gdje osoba ima isti problem.. Stranica je na njemačkom pa eto.. http://www.garnelenforum.de/board/showthread.php?99085-Muschelkrebse-ein-stiller-Verdacht

Mi isto tako imamo ove male kreature (muschelkrebse | Ostracoda) a ljudi tamo pišu da oni nikako nisu štetni niti kozicama ali ni puževima. Ali situacija je ista kao i naša.. populacija tih malih točkica je rasla kako se populacija puževa smanjivala.. no, nisam sve pročitao a i nisam najbolji u Njemačkom jer ga do sada nisam nikada učio u svom životu te sve što znam jest naučeno preko usmene predaje : D. Javim vam se kada provjerim cijeli topic.

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: "Mikro"-organizmi koji ubijaju puževe
« Odgovori #7 u: Svibanj 25, 2012, 17:10:14 poslijepodne »
Prisutnost male količine bakra u vodi doprinjela bi pomoru istih...

Baš jučer gledam nove cijevi kod mene što stavljaju u ulici i svi spojevi i glavni ventili su čini mi se od bakra ili neke slitine nalik na bakar, a možda se varam


Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: "Mikro"-organizmi koji ubijaju puževe
« Odgovori #8 u: Svibanj 25, 2012, 17:40:24 poslijepodne »
Koliko sam shvatio iz ovog svega što su napisali jest da i oni imaju istu situaciju : s pojačanom populacijom ovih malih školjkaša ili gdje god spadaju, populacija puževa pada. Ista situacija kao i s nama.. Bladder snails ostaju jer su vjerojatno premali da bi im ovi ulazili u kućicu; kada su jabučari bili manji, kretali su se okolo i bili zdravi i jeli. Čim pređu neku granicu, odmah "uginu" (sakriju se unutar kućice i vjerojatno uginu od gladi ili ih ovi mali školjkaši, zbog nedostatka hrane u okolici, ubijaju).

Po mojem je pretpostavka sljedeća: ostracoda ulazi unutar kućica puževa ali uz uvjet da je kućica dovoljno "prostrana". Jabučari su osjetljivi na pojavu drugih organizama unutar kućice te se zatvaraju. Jabučari ili ugibaju od gladi ili bivaju živi pojedeni. Kako vam to zvuči?

EDIT: Što znači da za taj biljni akvarij trebam nabaviti ili ribe ili kozice koje će jesti te male organizme a neće dirati pužeke.

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: "Mikro"-organizmi koji ubijaju puževe
« Odgovori #9 u: Lipanj 06, 2012, 12:06:06 poslijepodne »
Samo da ažuriram temu..

Nije bilo otrova u vodi jer bi onda ubio sve puževe. Ne znam od kuda i kako i gdje su se malci sakrivali, ali su nove generacije puževa izašle van (i jabučari i bladder snails-i).

I dalje želim reći da i vani, u Njemačkoj, postoji X slučajeva s istim problemom ali bez objašnjenja.

Vodu mijenjamo regularno pa ne možemo reći da je unutar akvarija bilo toliko puževa da su sami sebe ubili s izmetom ili sličnim fiziološkim aktivnostima. Svjestan sam da kada broj puževa prijeđe određeni broj a voda se ne mijenja, da se puževi stavljaju u opasnost da izginu; no to ovdje nije bio slučaj.

Možda je unutra postojala bakterija koja je ubila velike puževe a sljedeće generacije su se privikle na istu.. {pitanja još stoje u zraku}.

Nadam se da ću kad-tad naći odgovor.

I par slika svih čuda i kakice i mrkve..