Travanj 23, 2024, 19:36:27 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Uzgoj slatkovodnih nerita  (Posjeta: 12257 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Modron_maze

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
Uzgoj slatkovodnih nerita
« u: Siječanj 30, 2013, 18:37:39 poslijepodne »
Pozdrav!
Prošlo je oko dva mjeseca od početka mog projekta. Stvari nisu išle uvjek prema palnu i pojavili su se brojni problemi ali ipak mogu reć da sam uspio    Prije nekoliko dana u se pojavile preve bebe nerite. Sićušne su i jedva se vide golim okom.  Manje su od milimetra i nije ih baš zgodno fotografirat.

Bilo bi mi drago da se na furumu nađe još neko ko bi krenuo mojim stopama

Pa ću ukratko opisati ova dva burna mjeseca.  Pa krenimo redom:

Setup:
Akvarij 12l.
Voda obična iz česme, po kemijskom sastavu ništa posebno, Srednje tvrda, karbonatna tvrdoća oko 10.
U početku u akvariju nije bilo ništa osim pužva i vode, a onda sam ankon nekoliko dana ubacio vapnenački šljunak opet posle nekoliko dana zračnu pumpu koja je povremeno radila.
Akvarij je smješten na stolu ispod prozora tako da ima nekoliko sati direktnog sunčevog svijetla. Pokraj je i stolna lampa koju sam povremeno palio.
Akvarij je blizu peći i temperatura je 20-25C.
USprkoj dobroj osvijetljenosti alge se nikako nisu pojavljivale. Jedino se pojavila ona bjelkasta koju puževi, istina jedu, ali nisu baš oduševljeni njome. Nakon nekog vremena sam ubacio u akvarij dva veća riječna kamena prekrivena zelenim algama. Nerite su ih pobrstile s velikim aptitom i baš po tim kamenjima su ostavili najviše jaja. Oštroumno sam zaključio da legu više jaja kad imaju obilje hrane koju vole.
Iako u akvarij cijelo vrijeme ništa nisam ubacivao, kvaliteta vode je kontantno loša, s čestim zamućenjima, promjenama mirisa i pojavom onih sluzavih nakupina. To je bilo posebno izraženo kad nije radila zračna pumpa. 
U početku je sve bilo dobri ali puževi su se počeli čudno ponašati nakon nekog vremena. Znali su stajati na jednom mjestu nepomično damima. Neki bi se izvrnili na leđa i tako smežurani ležali danima. Počeli su crkavat i danas ih ima tek nekoliko. Od početnog broja sad su tek  2-3 živa. Na slici je preostalih.
Jaja su bijele točkice. Ostavljaju ih po cijelom akvariju, naviše po ćoškovima. Jaje je u početku gotovo potpuno bijelo. Malo po malo ono žuti da bi na kraju pocrnilo. Nedugo nakon što jaje potamni iz njega se izleže mali pužić. Na slikam se vide male neritice tek izašle iz ljušture.  Nisu svi jenake veličine kad se izlegu. Veličina je dosta variajbilna.
 I u velikom akvariju s ribama držim nerite (ovaj na slici sa zelenom pozadinom). I njih je nešto pokosilio ali dosta ih se i sad drži.

Na proljeće ću počet novi projekt, i andam se da će bit uspješniji.

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: Uzgoj slatkovodnih nerita
« Odgovori #1 u: Siječanj 30, 2013, 18:51:51 poslijepodne »
ova mi je tema jako zanimljiva, cestitam na prinovama!
rado bih krenio tvojim stopama, ali ne znam gdje nabaviti par puzeva za pocetak... kada zatopli, i bude ti se moglo gacat po rijekama, ako bi bio voljan uhvatit i prosirit puzeve, svakako sam zainteresiran. a vjerujem da necu biti jedini.

Offline DavorT

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 525
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Martinovka
Odg: Uzgoj slatkovodnih nerita
« Odgovori #2 u: Siječanj 30, 2013, 20:36:44 poslijepodne »
Koja je to vrsta nerita?

Offline Modron_maze

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
Odg: Uzgoj slatkovodnih nerita
« Odgovori #3 u: Siječanj 31, 2013, 11:10:45 prijepodne »
Ne znam točno koja je vrsta ali čni mi es najsličniji ovome http://en.wikipedia.org/wiki/Theodoxus_transversalis

Ako bude zainteresiranih možda na proljeće pošaljem  turu u zagreb dobrovoljcima uzgajivačima.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj slatkovodnih nerita
« Odgovori #4 u: Siječanj 31, 2013, 12:58:27 poslijepodne »
Na početku sam pomislio  - nemoguće, pa kako?  :D

Ovo je pak Nerita koja nas zanima:  http://en.wikipedia.org/wiki/Neritina_natalensis

Offline DavorT

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 525
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Martinovka
Odg: Uzgoj slatkovodnih nerita
« Odgovori #5 u: Siječanj 31, 2013, 13:31:16 poslijepodne »
Ne znam točno koja je vrsta ali čni mi es najsličniji ovome http://en.wikipedia.org/wiki/Theodoxus_transversalis

Ako bude zainteresiranih možda na proljeće pošaljem  turu u zagreb dobrovoljcima uzgajivačima.

aha to objasnjava uzgoj, posto zebrasta africka nerita zahtjeva bocatu vodu da bi se uopce izlegla.
to si iz neke rijeke kod nas pokupio?

Offline Modron_maze

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
Odg: Uzgoj slatkovodnih nerita
« Odgovori #6 u: Siječanj 31, 2013, 13:49:22 poslijepodne »
Na jednom drugom forumu sam stavio više detalja o ovome pa da ne ponavljam koga zanima evo linka

http://www.aquariss.net/forum/ostali-organizmi/slatkovodne-nerite/


Offline texlip

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Sveta Nedelja - Brezje
    • 150 L Biljni
Odg: Uzgoj slatkovodnih nerita
« Odgovori #7 u: Ožujak 11, 2013, 09:21:39 prijepodne »
Možda je problem u tome što male Nerite trebaju boćatu vodu???'
Tako barem čitam po Internetu.

PITANJE :

Kako napraviti boćatu vodu , koliko soli staviti u akvarijsku vodu? Koje soli? Kako to odrediti bez skupih instumenata za salinitet itd??

Ja se planiram baciti u uzgoj Nerita pa bi me te informacije o boćatoj vodi jako zanimale.

Da čujem prijedloge?
Otkad sam otkrio Akvaristiku puno sam opusteniji!
http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=67806.new#new

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: Uzgoj slatkovodnih nerita
« Odgovori #8 u: Kolovoz 23, 2013, 21:23:13 poslijepodne »
evo malo dizem temu iz mrtvih... jel ima sto novo, kako napreduje (ako napreduje)? ima li mogucnosti izlova nerita i sirenja po akvarijima u hrvatskoj?

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Uzgoj slatkovodnih nerita
« Odgovori #9 u: Studeni 05, 2014, 19:23:01 poslijepodne »
Tražim takve nerite cijelo ljeto i za sad sam u pijesku našel samo kučice, ima ih od iste takve boje, pa skoro do crne... znaći da ih ima i kod nas oko Varaždina, točnije riječica Plitvica.

Offline Modron_maze

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
Odg: Uzgoj slatkovodnih nerita
« Odgovori #10 u: Studeni 05, 2014, 19:39:02 poslijepodne »
Prvi pokušaj je propao, akvarij sam rasturio i tako je stalo do prije jedno misec dana.
Tad sam počeo novi projekt. U isti akvarij 12l sam nasuo nešto zemlje i pjeska i posadio neko bilje. Trebao je biti kozičnjak ali sam kozice stavio u drugi a u ovaj je došlo 15-ak nerita. Zasad sve ok. Vidit ćemo kako će ić dalje.
Ove neerite su iz rijeke Lištice. Ne treba bočata voda jer su ove naše nerite slatkovodne.

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Uzgoj slatkovodnih nerita
« Odgovori #11 u: Studeni 06, 2014, 14:03:02 poslijepodne »

Offline octopus2020

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 107
Odg: Uzgoj slatkovodnih nerita
« Odgovori #12 u: Studeni 10, 2014, 00:19:30 prijepodne »
Imam ih ja uzeo sam od kolege za probu par u kozicnjak par u prazni..I nakon par tjedana imao sam male vec..Jaja su na mami zalijepljena pa za njene kucice izlaze u biti mali..a pojacao sam hranu da i razne vrste hrane mozda je pomoglo ne znam a  mozda je slucajnost..u svakom slucaju su uspjesne bar kod mene :)

Offline Modron_maze

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
Odg: Uzgoj slatkovodnih nerita
« Odgovori #13 u: Studeni 11, 2014, 21:43:01 poslijepodne »
Dobar članak iako desetak godina star. Bilo bi zanimljivo vidit kako je sad stanje u njegovom uzgajalištu. Možda su se puževi koroz generacije bolje prilagodili akvarijskom životu.
Moji za sad još ne polažu jaja iako je sve ostalo u redu.

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Uzgoj slatkovodnih nerita
« Odgovori #14 u: Studeni 13, 2014, 16:25:22 poslijepodne »
Da bilo bi zanimljivo to vidjeti...

E sad, došel sam do ovih inf. guglanjem...Za Hr su bitne ove 4 vrste, a pretpostavljam da ih ima i više jer sam kod VŽ-a nalazil potpuno istu kučicu, samo skroz crnu, bez ikakvih šara.
Theodoxus fluviatilis - Ponto panonska regija, viđal sam i njih kod vž-a
Theodoxus euxinus - Ukrajina, Rumunjska, Grčka...
Theodoxus danubialis - crnomorski sliv
Theodoxus transversalis - crnomorski + jadranski sliv
Navodno da se sve vrste razmnožavaju jednom godišnje i polažu 40-100 jajašaca
Ova crna koju sam našel sam nažalost slučajno pod prstima zdrobil kučicu prije nego sam doma došel, tak da nisam stigel ni determinirati ni poslikati... a možda je neka nova varijacija neke od tih 4... Sad bar znam kaj moram tražiti...
Uspel sam nabaviti Theodoxus fluviatilis, na jednoj su jajašca zaljepljena, vidjet ćemo kak će pužeki napredovati u aqvaču...
Postoje puno boja i varijacija, a slike su takve kakve jesu, pa je malo teško zaključiti koja je koja..., npr. u Grčkoj je fluviatilis čak žarko crvene boje, dok su kod kolege modrona Transverzalisi skroz smeđi...




« Zadnja izmjena: Studeni 13, 2014, 16:30:58 poslijepodne od varazdinec »

Offline RedFish

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 153
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Osijek (Josipovac)
Odg: Uzgoj slatkovodnih nerita
« Odgovori #15 u: Prosinac 30, 2014, 13:13:46 poslijepodne »
Ima li kakvih novosti?
Zanimljivi su mi ovi puževi pa me zanima kako ide sa uzgojem.
“Svijet je opasno mjesto za život, ne zbog ljudi koji su zli, već zbog dobrih ljudi koji ništa ne poduzimaju”
Albert Einstein

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Uzgoj slatkovodnih nerita
« Odgovori #16 u: Siječanj 30, 2015, 11:49:35 prijepodne »
Theodoxus fluviatilis treba 3-4 mj da se izlegnu iz jajašaca, vjerojatno i manje, jer sam pužeka spazil tek kad je bil već 2mm veliki. Mislim da im netrebaju nikakvi posebni uvjeti.

Offline roosy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 35
  • Spol: Muški   Lokacija: sisak
  • bolje biti pijan nego star
Odg: Uzgoj slatkovodnih nerita
« Odgovori #17 u: Veljača 28, 2015, 19:43:43 poslijepodne »
koja je cijena nerita kod vas zanimaju me

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Uzgoj slatkovodnih nerita
« Odgovori #18 u: Lipanj 28, 2015, 22:28:00 poslijepodne »
Eto, konačno našel te crne nerite koje sam gore spomenul i to na rijeci Muri..... nemrem o njima najti niš na googlu, pa ih ni nemrem determinirati...
Ako neko neš zna o njima nek piše....

Offline Modron_maze

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
Odg: Uzgoj slatkovodnih nerita
« Odgovori #19 u: Lipanj 29, 2015, 10:08:34 prijepodne »
Nemoj čistit alge s barem dvi ili tri stranice i nadaj se najboljem  :up: Što više algi imaš, bolje za nerite, brste ko lude. Sad mi je akvarij na suncu dio dana i ima dosta zelene alge ali nerite sve pobrste. Prije sam se borio s crnom bradatom i nju su nerite brstile. Svejedno, opet mi nije nikako uspilo podić novu generaciju. Još moram napomenit da mi je ph visok i karbonatna tvrdoća maksimum pošto imam vapnenački pjesak u akvariju.

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Uzgoj slatkovodnih nerita
« Odgovori #20 u: Lipanj 29, 2015, 14:58:05 poslijepodne »
Ja sam uspel razmnožiti Theodoxus fluviatilis u onom starom svojem domačem biotopu.... tam sam imal vapnenački kamen i hrpu zelenih algi.... sad imam nekakvi vulkanski koji ima na sebi koju bijelu štraftu kalcita, još je friška postava, tak da ima algi, ali budemo vidli kak se budu kasnije ponašale..... u prirodnom staništu je bilo dost smeđe alge. Btw, imam i jednu helenu, maltretirala ih je prva dva dana, ali nije im mogla probiti onu zaštitu na stopalu s kojim se zatvori u kučicu, pa je na kraju odustala od njih.

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: Uzgoj slatkovodnih nerita
« Odgovori #21 u: Lipanj 29, 2015, 17:15:04 poslijepodne »
i ja ih nabavio - preko onoga oglasa sto si preporucio, ali je jos prerano da znam kako ce se ponasati....

Offline Modron_maze

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
Odg: Uzgoj slatkovodnih nerita
« Odgovori #22 u: Lipanj 29, 2015, 22:56:12 poslijepodne »
Danas sam bio na rijeci i donio sm dvadesetak komada koje ću ubacit 12l kozičnjak i 12l biljni koji je pun algi pa ćemo vidit šta će bit. U jednom potoku ih iam dosta ali kućice su im izjedene kao da su u kiseloj vodi. Mjerio sam PH u tom potoku i oko 8 je. U rijeci su im kućice neoštećene. Sad mene zanim šta im je izjelo kućice?

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Uzgoj slatkovodnih nerita
« Odgovori #23 u: Lipanj 30, 2015, 21:35:10 poslijepodne »
Kod mojih, kučice su izjedena samo kod večih primjerki

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Uzgoj slatkovodnih nerita
« Odgovori #24 u: Lipanj 30, 2015, 23:50:21 poslijepodne »
Eto, uspel sam determinirati, (Theodoxus prevostianus) stvarno zanimljiv text.....
http://www.iucnredlist.org/details/165322/0