Travanj 20, 2024, 04:12:43 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Rainbow shiner ili Notropis chrosomus, riba za akvarije ili jezerce  (Posjeta: 1569 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ninci

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1232
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pustike, Turopolje
Rainbow shiner ili Notropis chrosomus, riba za akvarije ili jezerce
« u: Ožujak 22, 2016, 21:15:50 poslijepodne »
Mislim da je ova riba potpuno nepravedno zanemarena u našim jezercima, pogotovo u južnijim krajevima, kao i u našim hladnovodnim ili pak toplovodnim akvarijima.
Potječe iz brzih potoka Alabame i Tenesija. Na internetu sam našla informacije da uspješno prezimljava i na kontinentu u jezercima, ali zbog njihove ne baš tako jako male cijene, nisam se usudila ih ostaviti preko zime u jezeru već sam ih premjestila u kuću u negrijani akvarij kada je temperatura vode u jezeru pala ispod 8 c.
...pa barem dok ne dobim prvi mrijest.
A dobila sam ga, samo nisam bila spremna i na žalost , samo su mi tri malca narasla evo sad do veličine od centimetra.
Najveći je problem što se mrijeste na čudnim mjestima, a to ko za peh uvijek bude negdje oko filtera, ali isključivanjem istog (čitaj protoka) mrijest prestaje. Po mrijestu imaju dosta malaca, ali su strašno sitni i hranjenje artemijom ne dolazi u obzir, jer su i sami toliki. To je nažalost i najveći problem. Inače u prirodi koriste gnjezdo neke druge ribe, koje ću i sama pokušati napraviti i staviti u jezero na mjestu najvećeg protoka.
Ako imate još kakvo pitanje- slobodno pitajte.
Ribe su vrlo brze i vižljaste i vrlo dobri skakači.
I inače im je boja fenomenalna, ali u doba mrijesta-to je nešto neopisivo, i slike to ne mogu dočarati. Ovo dolje nisu "skurene fotke, već oni jednostavno sjaje florescentno rozo-naranđasto, sa florescentno plavim perajama.
Slikane su u normalno doba i u doba mrijesta.
« Zadnja izmjena: Ožujak 22, 2016, 21:22:12 poslijepodne od ninci »
Pustike, Turopolje

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: Rainbow shiner ili Notropis chrosomus, riba za akvarije ili jezerce
« Odgovori #1 u: Ožujak 22, 2016, 21:48:07 poslijepodne »
Prekrasne ribe, imam ih vec dugo u mislima ako ikada se prebacim na hladnovodni veliki akvarij, one su mi prve za nabavit.

Offline ninci

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1232
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pustike, Turopolje
Odg: Rainbow shiner ili Notropis chrosomus, riba za akvarije ili jezerce
« Odgovori #2 u: Ožujak 22, 2016, 21:55:54 poslijepodne »
Mogu biti i u toplovodnom... ne smeta im, samo je moguće da neće biti mrijesta, navodno za mrijest ipak trebaju period "zime".
i sad...koliko velik akvarij... mojima je kolko vidim sasvim ok u 50 l, njih 10.
Pustike, Turopolje