Ožujak 28, 2024, 18:02:15 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Nekonvencionalna podloga  (Posjeta: 1772 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vorka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 908
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Rijeka
    • www.23whiskeystreet.com
Nekonvencionalna podloga
« u: Studeni 19, 2014, 15:43:30 poslijepodne »
Čitam često što se smije, što se ne smije, ovako da, ovako ne, pa da podijelim s vama jedan recept koji se meni pokazao uvjerljivo najboljom podlogom ikada, koja, odmah napominjem - NIKADA - nije imala štetne posljedice po ribe.

Osim popriličnog akvarističkog staža, još veći je iza mene u poljoprivredi, a zadnjih godina najviše kroz vikend i urbanu permakulturu. Odlučio sam prije par godina u akvaristici isprobati jedan mix terra preta sistema i nekih mojih ideja isprobanih na "suhom"  :)

Ukratko, podloga je sadržavala sljedeće:

- smrvljeni drveni ugljen odstajao 10-ak dana u kanti s tekućim gnojivom od koprive i gaveza
- pepeo (od izgorenog drveta naravno)
- osušene i u mikseru u prah pretvorene ljuske od jaja (mislim da je bilo od nekih 15-ak jaja cca)
- šumska crnica - niti natapana niti mineralizirana
- vulkanit

Eto, sve to zajedno smiksano, postavljeno na dno akvarija 82 x 35 x 50 u visini nekih 3-5 cm. Na to sam stavio sloj od oko cca 2-3 cm miksa nulerice za šljunkom do najviše 5mm veličine, s tim da je omjer bio nekih 50-50 između to dvoje. Bez mrežica, bez natapanja zemlje, sve bujalo kao blesavo na 36W rasvjete u Caymanu 80, ribe bile žive i zdrave.



"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book. "

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Nekonvencionalna podloga
« Odgovori #1 u: Studeni 19, 2014, 21:01:29 poslijepodne »
Ljuske od jaja za minerale? A oni koji toce tvrdu vodu trebaju dodavati to?

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Nekonvencionalna podloga
« Odgovori #2 u: Studeni 19, 2014, 22:53:02 poslijepodne »
Zvuči zanimljivo. Probao sam šumsku crnicu u jednom akvariju, samo sam ju prosijao prije i odlična je podloga, sve raste bez gnojenja već neko vrijeme.
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Vorka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 908
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Rijeka
    • www.23whiskeystreet.com
Odg: Nekonvencionalna podloga
« Odgovori #3 u: Studeni 19, 2014, 23:50:52 poslijepodne »
Ljuske od jaja za minerale? A oni koji toce tvrdu vodu trebaju dodavati to?
Htio sam odmah u podlogu vecinu elemenata, no kao sto i sama kazes, minerale biljke mogu izvlaciti iz vode uz cesce izmjene.
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book. "