Ožujak 28, 2024, 10:28:52 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Anketa

Koju podlogu odabrati

Zemlja namakana 3 tjedna?
10 (47.6%)
JBL AquaBasis?
1 (4.8%)
TETRA Complete Substrat
6 (28.6%)
Zemlja pomjesana sa glinom?
4 (19%)

Ukupno Glasova: 21

Autor Tema: Pomoc: Biram podlogu za novi akvarij :-)  (Posjeta: 3373 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alemtr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 261
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Travnik
    • Drvo na kamenu
Pomoc: Biram podlogu za novi akvarij :-)
« u: Veljača 21, 2012, 10:42:40 prijepodne »
Pozdrav svima. Uskoro planiram novi akvarij dimenzija d140 x v45 x š40. Oko 250l. I nisam siguran koju podlogu da izaberem. Gore u anketi sam naveo opcije koje imam na trzistu ali zaista nisam siguran sta mi je najbolja opcija jer ne bih zelio da mijenjam podlogu barem 2 godine. Akvarij ce biti, naravno, biljni. Molim vas da mi kazete u kolikom sloju bi trebao stavljati koju podlogu.

Offline Pancho_Villa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 795
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zaprešić
Odg: Pomoc: Biram podlogu za novi akvarij :-)
« Odgovori #1 u: Veljača 21, 2012, 10:54:04 prijepodne »
Pozdrav svima. Uskoro planiram novi akvarij dimenzija d140 x v45 x š40. Oko 250l. I nisam siguran koju podlogu da izaberem. Gore u anketi sam naveo opcije koje imam na trzistu ali zaista nisam siguran sta mi je najbolja opcija jer ne bih zelio da mijenjam podlogu barem 2 godine. Akvarij ce biti, naravno, biljni. Molim vas da mi kazete u kolikom sloju bi trebao stavljati koju podlogu.

Imam zemlju koju sam prje namakao, s time da sam u nju na početku umiješao još nekakvo kupovno gnojivo.
Nemam neko zahtjevno bilje.
Sve što imam mi je dobro raslo, nisam nikada gnojio osim što sam jedno vrijeme dodavao Easycarbo.
Zadobovoljan sam sa podlogom do sada.

Imao sam 4*54w na 400 litara.

Offline alemtr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 261
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Travnik
    • Drvo na kamenu
Odg: Pomoc: Biram podlogu za novi akvarij :-)
« Odgovori #2 u: Veljača 21, 2012, 11:02:35 prijepodne »
Pozdrav svima. Uskoro planiram novi akvarij dimenzija d140 x v45 x š40. Oko 250l. I nisam siguran koju podlogu da izaberem. Gore u anketi sam naveo opcije koje imam na trzistu ali zaista nisam siguran sta mi je najbolja opcija jer ne bih zelio da mijenjam podlogu barem 2 godine. Akvarij ce biti, naravno, biljni. Molim vas da mi kazete u kolikom sloju bi trebao stavljati koju podlogu.

Imam zemlju koju sam prje namakao, s time da sam u nju na početku umiješao još nekakvo kupovno gnojivo.
Nemam neko zahtjevno bilje.
Sve što imam mi je dobro raslo, nisam nikada gnojio osim što sam jedno vrijeme dodavao Easycarbo.
Zadobovoljan sam sa podlogom do sada.

Imao sam 4*54w na 400 litara.

ekstra. koliko dugo vec stoji zemlja kod tebe jer sam cuo da ne moze dugo da traje?? Ja imam co2 sistem tako da stalno planiram ubacivati co2, a cuo sam da se ne treba gnojiti neko vrijeme kada se zemlja stavi. Koliki sloj zelmlje da stavim? ja imam ukupno 164 w svijetla t5 nravno

Offline Pancho_Villa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 795
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zaprešić
Odg: Pomoc: Biram podlogu za novi akvarij :-)
« Odgovori #3 u: Veljača 21, 2012, 11:20:42 prijepodne »
Hmmm. Zemlja stoji već, samo da provjerim...evo akvarij je pušten u pogon 01.08.2007.

Što se rasta biljaka tiče nemam problema, ali kao što kažem nemam zahtjevno bilje niti dodajem gnojivo, niti dodajem CO2.
Ono što mi se desilo je da sam prije cca. pola godine smanjio rasvjetu sa 4*54W na 2*54W, i da su se alge razmahale. E sad da li je to povezano sa "starom" podlogom, ne znam ali ni ne vjerujem. Prije sa smanjem svijetla.

Ako misliš gnojiti i dodavati CO2 bolje malo još prouči po forumu šta imaju akvaristi koji imaju takav tip akvarija ili pričekaj nekog "gnojnog" akvarista da ti odgovori  :D

 

Offline alemtr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 261
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Travnik
    • Drvo na kamenu
Odg: Pomoc: Biram podlogu za novi akvarij :-)
« Odgovori #4 u: Veljača 21, 2012, 11:24:43 prijepodne »
vjeruj mi da sam lud vise sto se tice citanja po forumu :-) hiljdau ljudi hiljadu misljenja, zato stalvjam uvjek anketu na svoje teme.

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Pomoc: Biram podlogu za novi akvarij :-)
« Odgovori #5 u: Veljača 21, 2012, 12:06:06 poslijepodne »
Zemlja, ali da ju ne ispireš/namačeš previše jer ti neće ostati ništa hranjivog. Ja ju nisam ispirala uopće, a u jednom akvariju mi je izvirila van i tako stajala mjesecima i nista lošeg se nije dogodilo. S druge strane ima ljudi koji nikako nisu zadovoljni. Bitno je da ne staviš predebeli sloj i da umješaš malo pijeska/aqualita da ti ju razrahli.

Ali ako ideš na high tech sa jačom rasvjetom i bocom co2 morati ćeš gnojiti kroz vodu jer bez obzira kakvu podlogu imao ona ti je samo backup sistem.

Offline alemtr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 261
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Travnik
    • Drvo na kamenu
Odg: Pomoc: Biram podlogu za novi akvarij :-)
« Odgovori #6 u: Veljača 21, 2012, 12:10:14 poslijepodne »
Zemlja, ali da ju ne ispireš/namačeš previše jer ti neće ostati ništa hranjivog. Ja ju nisam ispirala uopće, a u jednom akvariju mi je izvirila van i tako stajala mjesecima i nista lošeg se nije dogodilo. S druge strane ima ljudi koji nikako nisu zadovoljni. Bitno je da ne staviš predebeli sloj i da umješaš malo pijeska/aqualita da ti ju razrahli.

Ali ako ideš na high tech sa jačom rasvjetom i bocom co2 morati ćeš gnojiti kroz vodu jer bez obzira kakvu podlogu imao ona ti je samo backup sistem.

ok, svakako kontam gnojiti tako da nije frka nikakva sto se toga tice. Samo me zanima jel mi prejak jBL e1500 filter jer kazu da na zemlju neide velika filtraciija??
Ja bi onda zemlju namakanu, dva-tri tjedna, pomjesao sa aquasoilom i glinom i sve fino prekrio mrezicom, te na to nekoliko cm kvarca do 1-4 mm.

I da kako ide ovo sa kalijem, nikako mi nije jasno??

javi jel to ok. ps akvarij ti je prva liga .-):-)

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Pomoc: Biram podlogu za novi akvarij :-)
« Odgovori #7 u: Veljača 21, 2012, 12:22:01 poslijepodne »
ma ide..i tako je ispod sljunka, mozes ti i balon zakopat pa nece van. jedino ako puno kopas, cupas bilje,  mozes se dizati van, ali i to se rjesi medu slojevima, mozes i mrezicu, carapu...
pise ti sve na onom linku..ako ti ide engleski? a nije ti kalij toliko bitan, tj. dodat ces gnojivom poslje, mozes tekuce, tablete, itd. ja sam stavio i argonit i dolomit, ali samo zbog ro/di vode, inace netreba, imas i previse.

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Pomoc: Biram podlogu za novi akvarij :-)
« Odgovori #8 u: Veljača 21, 2012, 12:32:00 poslijepodne »
Kalij posipaš pod staklu, prije svih podloga. Ne previše, onako iz ruke "pošećeriš" staklo. Neznam kako bi ti objasnila drugačije, ali mislim da ima negdje video o tom. I onda na to slažeš ovaj mix podloga koji si naveo.

Bitno je da imaš veliku količinu bilja za početak. Uzmi i brzorastuće "korove" tipa hygrophila, riccia na površini, itd iako ih možda ne misliš imati u skejpu. Glavno da ti posišu viškove gnojiva dok ti se akvarij ne ustabili. Ako nikako nemožeš doći do veće količine bilja onda stavi npr scindapsus aureus (vrlo jednostavna kućna biljka). Odreži granu-dvije-tri i uroni odrezane krajeve u vodu, a ostatak da bude izvan vode/izvan poklopca. Mali trikovi ;)

Sa gnojenjem kroz vodu počneš kada primjetiš da nešto fali (Iako sam ja počela odmah od prvog tjedna), nema tu nekog pravila.

Filter je ok, lako smanjiš protok ako ti ne štima

Offline alemtr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 261
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Travnik
    • Drvo na kamenu
Odg: Pomoc: Biram podlogu za novi akvarij :-)
« Odgovori #9 u: Veljača 21, 2012, 13:41:59 poslijepodne »
stomed, znam engleski ali ne najbolje :-)

ah sto stice podloge, nemam pojima sta sad da radim, nsiam siguran dal se isplati peglati toliko oko zemlje? meni logika nalaze da je to najbolja podloga jer je najveci akvarista stvorio hahah :-) ah sad, ne mogu vise biti pametan :-(

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Pomoc: Biram podlogu za novi akvarij :-)
« Odgovori #10 u: Veljača 21, 2012, 16:30:01 poslijepodne »
dao sam ti i onaj drugi link, isto ti je popis dosta kupovnih substrata i sta je u njima. laterit, treset, glina, zemlja, minerali, sta vec..nije to neka nauka, mozes ti sam napraviti super substrat samo je problem sto kod nas tesko dolazis do vecine toga ili nije jeftino. a zemlja je ok, i mi smo nastali iz nje, ali puno ovisi i koja zemlja, sta sve ima u njoj, itd.  i kako je pripremis, e sad, nemoras ti mineralizirati, samo - wikipedija,  'Mineralization in soil science is when the chemical compounds in organic matter decompose or are oxidized into plant-accessible forms'

Offline dossier

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 360
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pomoc: Biram podlogu za novi akvarij :-)
« Odgovori #11 u: Veljača 23, 2012, 22:37:25 poslijepodne »
ja u svom imam jbl aqua basis plus i tetrin substrat i nesto vulkanita...evo staro je sad cca 4-5 mj,co2 iz boce i pps gnojivo i prezadovoljan sam,bilje jako dobro raste,nema niti jedne alge..je malo na pocetku skuplje ali koliko vidim jako kvalitetno..