Travanj 25, 2024, 17:29:41 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Aktivni ugljen,opet!  (Posjeta: 4430 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline isus

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 73
Aktivni ugljen,opet!
« u: Siječanj 16, 2004, 19:36:00 poslijepodne »
Recite mi nesto o njemu,kad se stavlja,kad se vadi,cemu jos sluzi osim sta kupi stetne stvari,kolko steti...?
 

Offline SandmanRI

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1668
  • Spol: Muški   Dob: 47
Aktivni ugljen,opet!
« Odgovori #1 u: Siječanj 16, 2004, 22:32:00 poslijepodne »
stavlja se nakon liječenja akvarija nekom od kemikalija. Vadi se nakon dan dva, kada upije sve kemijske zaostatke lijekova. Može se upotrijebiti više puta, ali ne previše, jer mogućnost upijanja je ograničena. Štetiti može biljkama jer osim štetnih tvari, upija i neke korisne koje biljkama služe kao hrana.
Rijeka / Hrvatska
><((((º> - previše ljudi premalo misli - <º))))><

Offline kukurjek2002

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1872
    • http://www.geocities.com/lighters_nice/
Aktivni ugljen,opet!
« Odgovori #2 u: Siječanj 16, 2004, 22:36:00 poslijepodne »
ok postujem misljenje sandmanRi ali ima nas i koji koristimo ugalj cijelo vrijeme u filteru ja licno mislim da on cini vodu bistrom ako se redovno mijenja(zavisi od kvalitete)oduvijek ga koristim
Oh sto te volim joj

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
Aktivni ugljen,opet!
« Odgovori #3 u: Siječanj 16, 2004, 22:42:00 poslijepodne »


priča s ak. ugljenom je od uvik bila drugačija s svih strana.. neki ga stavljaju, neki ne.. a za čudo svima šljaka.. hehe.. iako ja kao ja - nakonliječenja i ako treba razbistrit vodu od recimo drva koje pušta boju..


vidim isus da se raspituješ!! viruj mi - što manje znaš, bolje ti je! kada filozofiram oko akvarija, ništa ne valja, a kada nisam sve šljaka.. hehe..


ma šala mala.. - ali je kod puno nas tako..

Offline igica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 224
Aktivni ugljen,opet!
« Odgovori #4 u: Siječanj 24, 2004, 14:26:00 poslijepodne »
srećom brzo se "potroši" pa ne šteti više ničemu.
ora et labora

Offline Zoran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1307
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Aktivni ugljen,opet!
« Odgovori #5 u: Siječanj 24, 2004, 17:50:00 poslijepodne »
sto se brzo potrosi?

aktivni ugljen nekima dugo traje ovisno o otpadu , cak i za njega imsa tester da vidis dali je jos ok.
Rijeka/Hrvatska

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
Aktivni ugljen,opet!
« Odgovori #6 u: Siječanj 24, 2004, 21:04:00 poslijepodne »
Smatram da aktivni ugljen koristi u akvarijima, pogotovo što se tiće toga da riješava štetne stvari iz vode! Isto tako aktivni ugljen treba mijenjati, a sada kada ovisi o samom akvaristu, tj. njegovom mišljenju koliko mu filter uzima otpada iz akvarija, tj. koliko se voda u akvariju često prlja, što uvijetuje količina organizama u akvariju. Što je više organizama, više se unosi hrane, te ima više otpada što znaći da bi aktivni ugljen češće trebalo mijenjati. Na svakom preparatu piše koliko je dugo koristan, i preko toga ne bi nikome preporučila da ga ostavlja u akvariju.
 

Offline Beli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 163
    • http://www.greenhousemm.com
Aktivni ugljen,opet!
« Odgovori #7 u: Siječanj 30, 2004, 03:44:00 prijepodne »
Pa ako cemo iskreno i koristi i ne koristi...
Ovako... radio sam neke testove i dosao do zakljucka da 200 grama uglja u filteru protoka 500 l/h za 2 dana izgubi 50% kapaciteta, za 7 dana vec je pao na 15%, do kraja trece nedelje na 5% pred kraj 4-te nedelje, nema vise upijajuce karakteristike. Ali....

Ali tada se javlja i druga karakteristika: skladistenje bakterija. Posle 20-ak dana pocinje da sluzi kao biofilter. Tada, ako hoces da menjas aktivni ugalj, moja preporuka je da se uvek promeni samo 50%, dok druga polovina treba da ostane "stara".

Jasenki samo da kazem da aktivni ugalj odklanja toksine, teske metale ali ne i nitrit, niti je dobar sa amonijakom. Tako da kad stavis aktivni ugalj, i redovno menjas vodu, trebala bi ga promeniti svakih 6 meseci. Neka 1 mesec radi kao anti-toksin, a ostalih 5 kao biofilter.
S postovanjem
Emil Beli

Offline mancini

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
Aktivni ugljen,opet!
« Odgovori #8 u: Siječanj 30, 2004, 08:13:00 prijepodne »
Citat: Ars



priča s ak. ugljenom je od uvik bila drugačija s svih strana.. neki ga stavljaju, neki ne.. a za čudo svima šljaka.. hehe.. iako ja kao ja - nakonliječenja i ako treba razbistrit vodu od recimo drva koje pušta boju..


vidim isus da se raspituješ!! viruj mi - što manje znaš, bolje ti je! kada filozofiram oko akvarija, ništa ne valja, a kada nisam sve šljaka.. hehe..


ma šala mala.. - ali je kod puno nas tako..





MISLIM DA SI MILION POSTO U PRAVU
Ko rano rani,sam u nju upada

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
Aktivni ugljen,opet!
« Odgovori #9 u: Siječanj 30, 2004, 10:04:00 prijepodne »
Beli, vjerojatno si u pravu što se tiće nitrita i amonijaka i bit će da sam krivo napisala, no, nema veze. Aktivni ugljen mijenjam svaka 3 tjedna, jer znam da gubi dosta brzo svoju sposobnost, a pogotovo u morskom akvariju kao što je moj!
 

Offline SandmanRI

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1668
  • Spol: Muški   Dob: 47
Aktivni ugljen,opet!
« Odgovori #10 u: Siječanj 30, 2004, 10:17:00 prijepodne »
Istina je da je voda bistrija s aktivnim ugljenom, ali odležala voda sa svojom bojom vjerojatno više godi vodenim organizmima, a i meni osobno akvarij izgleda nekako toplije kad se voda dobije svoju boju, štoviše, ja zato volim staviti i treseta u filter.
Rijeka / Hrvatska
><((((º> - previše ljudi premalo misli - <º))))><

Offline Beli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 163
    • http://www.greenhousemm.com
Aktivni ugljen,opet!
« Odgovori #11 u: Siječanj 30, 2004, 15:12:00 poslijepodne »
Pa bez treseta i ne treba... do dushe, oko morske akvaristike ne znam bas nista, pa ne mogu da savetujem.
Uglavnom, pokazalo se iz prakse da ugalj ne treba menjati bas tako cesto, iako sam ja mislio suprotno.
S postovanjem
Emil Beli

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
Aktivni ugljen,opet!
« Odgovori #12 u: Siječanj 30, 2004, 15:44:00 poslijepodne »
Na svakoj kutijici aktivnog ugljena ti piše koliko je dugo dobar za tropski, a tako i za morski, pa pogledaj i vidjet ćeš da je to duplo manje!
 

Offline kukurjek2002

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1872
    • http://www.geocities.com/lighters_nice/
Aktivni ugljen,opet!
« Odgovori #13 u: Siječanj 30, 2004, 15:50:00 poslijepodne »
e jasenka a kad smo mi vec prestali vjerovati proizvodacima jelde, sto bi rekao "nas narod" u se i u svoje kljuse. Sandmanri kaze davoli prirodniji izgled vode i nije jedini mnogi to vole i to je ok ,ja volim bistriji pa kad vidim da voda gubi bistrinu postaje onako malo smedkasta ja mjenjam ugalj meni je to pokazatelj
Oh sto te volim joj

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
Aktivni ugljen,opet!
« Odgovori #14 u: Siječanj 31, 2004, 10:55:00 prijepodne »
A stvarno, svako voli drugaćije, i tako neka kombinira! Sa ciklidima sam uvijek voljela kristalku od vode, a tako i u morskom, a što se tiće nekog amazonskog tipa akvarija, mislim da je ljepša malo žuća tj. smečkasta voda, ali opet sve je to stvar ukusa!
 

Offline SandmanRI

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1668
  • Spol: Muški   Dob: 47
Aktivni ugljen,opet!
« Odgovori #15 u: Siječanj 31, 2004, 12:55:00 poslijepodne »
eto, bar smo se fino složili da se u ničemu ne slažemo...
Rijeka / Hrvatska
><((((º> - previše ljudi premalo misli - <º))))><

Offline kukurjek2002

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1872
    • http://www.geocities.com/lighters_nice/
Aktivni ugljen,opet!
« Odgovori #16 u: Siječanj 31, 2004, 14:28:00 poslijepodne »
kad bi se svi slagali bilo bi dosadno
Oh sto te volim joj

Offline Beli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 163
    • http://www.greenhousemm.com
Aktivni ugljen,opet!
« Odgovori #17 u: Siječanj 31, 2004, 17:50:00 poslijepodne »
Pa nije poenta usmeriti da svi rade isto. Lepo izlozimo misljenja, koja su u principu sva tacna. Pitanje je samo licnog izbora.
Ja licno volim amazonski tip akvarijuma, ah Boze... pa zivim u Brazilu, hehehe... znaci sve domace.

Volim kistalno-bistur ali tamnu vodu. Postigao sam tresetom i sa 50 kg mangro i eukaliptus panjeva. Aktivni ugalj daje bistrinu, ali koliko vidim, nije ga bas dobro jako cesto menjati.

Ucimo dok smo zivi.
S postovanjem
Emil Beli