Travanj 18, 2024, 05:36:43 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: vrtni ribnjak - pomoć  (Posjeta: 3364 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline antena

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 18
    • http://www.dieseltuning.tk
vrtni ribnjak - pomoć
« u: Ožujak 27, 2005, 11:36:00 prijepodne »


Bok,


trebam pomoc oko vrtnog ribnjaka kojeg sam neto ugradio. Naime velicine je 120 litara i u njemu bi htio drzati zlatne ribice i koi sarane. Medutim nigdje nemogu naci savjete za pripremu podloge (pjesak, zemlja i sl.) pa se dvoumim sta i kako napraviti.


Ako neko ima iskustva molim pomoc - kakav sastav tla, biljke.....


Eda, moze li se Beta držati u vrtnom jezeru (od proljeca do jeseni - zima akvarij)





hvala ekipi
Antena / Zagreb

Offline dedabrada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 136
vrtni ribnjak - pomoć
« Odgovori #1 u: Ožujak 27, 2005, 11:58:00 prijepodne »
prema litraži rekao bih da je to mali ribnjak,zato moraš paziti po ljeti dok je vruće na temperaturu ako je plići mogao bi se pregrijavati i ribe bi uginule.

Možeš staviti jednu do dvije podloga netreba jer ako sadiš bilje onda ga sadiš u teglu ali napiši nešto više o bazenu
Varaždin/Hrvatska
[email protected]

Offline pinko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 173
    • http://www.del-bianco.net
vrtni ribnjak - pomoć
« Odgovori #2 u: Ožujak 27, 2005, 17:05:00 poslijepodne »
evo da ja malo profitiram na temi...i ja imam ribnjak, 500-tinjak litara, dubok je oko 70-ak centimetara...e...sada ...pitanje je sadnja biljki, kupili smo lopoca, latinski naziv je nymphaea, i...neznam kako ga posaditi, naime, on je sada u teglici...visok oko 5-cm....sta sa njime, prodavac mi je rekao da ga izvadim iz tegle i pustim da pluta???
Pula / Hrvatska://www.del-bianco.net
Na svijetu su samo dvije svari beskonaene, svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam bas siguran. EINSTEIN

Offline Elaron007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 152
vrtni ribnjak - pomoć
« Odgovori #3 u: Ožujak 27, 2005, 21:21:00 poslijepodne »
Rijeka / Hrvatska

Offline dedabrada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 136
vrtni ribnjak - pomoć
« Odgovori #4 u: Ožujak 27, 2005, 21:30:00 poslijepodne »
Ja sam ih posadio u kantu u običnu zemlju na vrh stavio kamenje i potopio

a ima i posebnih tegli za lopoče također i zemlje pa biraj...
Varaždin/Hrvatska
[email protected]

Offline Neno_B

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 205
vrtni ribnjak - pomoć
« Odgovori #5 u: Ožujak 27, 2005, 21:50:00 poslijepodne »
Lopoč iz malih prodajnih teglica u svakom slučaju treba presaditi (nikako ostaviti da pluta, nebuloza teška).
Najbolje je za to koristiti gotove kupovne mješavine (može se povremeno naću u Bauhausu ili Baumaxu) ili pripremiti doma od kombinacije ilovače, malo pijeska, treseta.
Do prije koje godine su se lopoči sadili u glinene lonce i ja sam sa time imao jako dobrih iskustava. No, danas se više nude plastični šupljikavi lonci raznih velčina. Pošto je cijela stijenka takvog lonca rupičasta, mora se obložiti nekim poroznim materijalom (kupovni original) ili kako koriste neki vrtlairi vani ( a i ja) sa jutom. U takav lonac zbog težine na dno stavim par večih kamenčića, te mješavinu zemlje. Posadi se lopoč tako da mali vršni listići, neformirani izviruju iz zemlje. Na to se stavi nešto sitnijeg šljunka, a na vrh i krupnijeg koji sprečavaju odtakanje zemlje u ribnjak, ali i ribe da ne vrljaju po tegli, zamučuju našu "baru" ali uzimaju i korinju zemlju.
Ako je biljka posađena u veču tegl neče trebati presađivati 2-3 godine, nakon toga se izvadi, po potrebi podijeli i ponovi cijeli postupak.
Sve biljke za mali ribnjake je najbolje saditi u tegle, a ne stavljati supstrat na dno ribnjaka radi lakšeg održavanja i čistoće. Dubina se regulira izradom ribnjaka, ali i podmetanjem pod tegle raznih nosača na potrebitu dubinu (npr cigle, blokovi)
I još nešto, ribnjak(ako ga tak i možemo nazvati) od 120 litara je mala rupa pogodna samo za par zlatnih ribica.
Ako želimo ribe držati u "bari" i preko zime, dubina bi trebala biti barem 80-90 cm (poželjno 120)
 

Offline antena

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 18
    • http://www.dieseltuning.tk
vrtni ribnjak - pomoć
« Odgovori #6 u: Ožujak 28, 2005, 12:52:00 poslijepodne »


neno_b hvala na iscrpnom odgovoru. Resume je ne stavljati nikakvog pjeska (osim radi dekoracije) vec sve u tegle.


Pitanje o Beti?


Eda, moze li se Beta držati u vrtnom jezeru (od proljeca do jeseni - zima akvarij)
Antena / Zagreb

Offline Cojo

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Split
Odg: vrtni ribnjak - pomoć
« Odgovori #7 u: Listopad 19, 2012, 10:52:23 prijepodne »
ja sam nedavno isto stavio svoj ribnjak u pogon isto sam razmišljao sto napraviti s podlogom,međutim posavjetovao sam se jednim gospodinom koji se već dosta godina bavi akvaristikom i vrtnim ribnjaci ma te mi je rekao da na dno stavim dekorativni pijeska(boja po izboru),bilje sam sadio u posude od terakote malo sam izbužao rupa na njima,koristio sam zemlju(ilovaču i crnicu-malo manje) i dodao sam još riječnog pijeska,na vrh terakote sam stavio isto dekorativnog sljunka da ribe ne kopaju i to je to.S vremenom ce na podlogu se skupiti raznih stvari skupa s dekorativnim pijeskom.
Kralj

Offline Mrnja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 319
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Križevci
Odg: vrtni ribnjak - pomoć
« Odgovori #8 u: Listopad 19, 2012, 20:31:38 poslijepodne »
Cojo, tema je stara samo 7. godina. :D