Travanj 23, 2024, 21:16:54 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Albinizam?????  (Posjeta: 2412 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline st-zero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 926
Albinizam?????
« u: Veljača 16, 2011, 21:22:49 poslijepodne »
...amelanistic  ;)
Lega bogami dobro napreduje ova tvoja glista :up: Koliko često ju hraniš? Super je, i terarij je odličan :up:

amelanistic je albino :-)

iman i ja nekoliko morfova pa pitam ;-)

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Albinizam?????
« Odgovori #1 u: Veljača 16, 2011, 21:32:56 poslijepodne »
amelanistic je albino :-)

To baš i nije potpuno točno:

Albinizam (također akromija, akromazija, akomatoza) je genetska mutacija koja uzrokuje potpuni ili djelomični nedostatak pigmenta u koži. Kako gmazovi imaju tri vrste pigmenta - crni (melanin), crveni (eritrin) i žuti (ksantin) - albinizam tehnički može značiti manjak svih, ili nekih od ovih pigmenata: npr. amelanistični albino (kao u ovom slučaju), aneritristični albino, aksantični albino, "snow" albino (nedostatak svih pigmenata), itd. Znam da se ovakva terminologija u svakodnnevnoj hobističkoj upotrebi izgubila, ali kad kažemo amelanistična kukuruzna zmija, potpuno smo je jednoznačno odredili, i stoga je to ispravniji izraz nego samo albino.

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Albinizam?????
« Odgovori #2 u: Veljača 17, 2011, 00:38:26 prijepodne »
U nauci albinizam je nedostatak CRNOG pigmenta (melanin), dok su svi ostali pigmeti prisutni. Sama rec albinizam potice iz "alba" sto znaci beo. Tamo gde je crna boja, gde su locirani melanociti, kod albinizma je cisto bela (ima i izuzetaka, to su posebni tipovi albinizma). Ne moze nedostatak crvenog pigmenta eritrina (eritros-crveno) da da albino primerak gde ima postojanje crnog pigmenta, to nije albinizam to je aneritrizam. U sustini albinizam je poremecaj metabolima aminokiseline tirozin i zato nema produkciju krajnjeg produkta melanin koji se deponira u melaninske celije koje se nazivaju melanocite. Ovaj problem je genetska mana koja se nasledjuje recesivno i nema nikakve veze sa ostalim pigmentima, tako da u zavisnosti dali oni postoje ili ne dobijaju se i druge mane koje  mi nazivamo morfove.Takav je morf snow. To je u stvari albino (poremecaj sinteze melanina) gde ima jos jedan poremecaj, a to je nedostatak eritrina. Kod morfova snow zuti pigment je prisutan i on moze da se vidi kod odraslih primeraka kad ga dobiju, na primer kod kukuruzne zmije. Albinizam je opsti pojam NEDOSTATKA CRNOG PIGMENTA MELANINA i on se deli na vise tipova, tako imamo na primer, amelanisticne (potpuni nedostatak melanina, prvi tip albinizma), koje nazivamo albino, ali imamo i drugi tip albinizma kod zmija, a to je hipomelanizam, znaci ovde imamo stvaranja (sinteze melanina), ali ne dovoljno, ne u normalnim kolicinama.....

Kad imamo potpuni nedostatak pigmenta iskljucivo u KOZI (znaci nema nikakve boje) onda to je leucizam (leucos-beo). Potencirao sam u kozi, jer kod leucisticne primerke pupile ili zenice su uvek crne. Kad sretnete, leucisticnu zmiju sa crvenim ocima, onda kod nje osim leucizma ima i albinizam.
« Zadnja izmjena: Veljača 17, 2011, 00:47:19 prijepodne od Igor Velevski »

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Albinizam?????
« Odgovori #3 u: Veljača 17, 2011, 07:26:09 prijepodne »
Igore,

to što si napisao ne odnosi se na polikromatske organizme (kao što su gmazovi).
Pročitaj ovaj tekst:

Link:

http://hubpages.com/hub/Understanding-Reptile-Color-and-Correct-Color-Terminology


Citat:
Albinism:
- Only if a reptile, amphibian or similar polychromatic animal lacks melanin, drosopterins (red) and pteridines (yellow) -- is amelanistic, anerythristic and axanthic-- is it really an albino. Remember albino means "white."
- Mammals, which have only melanin, are albino if they lack melanin. This is not true of multipigmented animals like reptiles.
- If a reptile lacks melanin it is amelanistic.
- In animals with more than just melanin the word albino is often used incorrectly.


Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Albinizam?????
« Odgovori #4 u: Veljača 17, 2011, 13:21:08 poslijepodne »
Igore,

to što si napisao ne odnosi se na polikromatske organizme (kao što su gmazovi).
Pročitaj ovaj tekst:

Link:

http://hubpages.com/hub/Understanding-Reptile-Color-and-Correct-Color-Terminology


Citat:
Albinism:
- Only if a reptile, amphibian or similar polychromatic animal lacks melanin, drosopterins (red) and pteridines (yellow) -- is amelanistic, anerythristic and axanthic-- is it really an albino. Remember albino means "white."
- Mammals, which have only melanin, are albino if they lack melanin. This is not true of multipigmented animals like reptiles.
- If a reptile lacks melanin it is amelanistic.
- In animals with more than just melanin the word albino is often used incorrectly.



Jeste tako pise  -?,  i moram priznati da sam iznenadjen, jer u moje udzbenike, koje su prevodi i to hrvatski i srpski, stanih autora, pise ovo sto sam ja napisao samo naravno najopsto i uprosteno.....Po ovome ispada da anerythristic kukuruzni smuk koji ima sve osim crveni pigment i izgleda kao normal uslikan u crno-belom formatu, da je albino (alba-beo), jako nelogicno i jako zbunjujuce posebno za ljudi koji nisu u ovome upuceni, pa cak i mi koji smo ucili sta znaci albinizam........! Ja stalno ljudima ovde objasnjavam neke stvari oko albinizma, evo zadnje je bilo to sto ljudi ocekuju albino lav da je bas beo, ali nije to tako (jer nije leucistican), on je samo svetliji (malo vise beo) zato sto mu fali iskljucivo melanin, dok ostale pigmente ima. E sad kako da im odjasnim da anery corn snake koja uopste nije bela, cak suprotno, da je to albino (beo).......jer sama rec albino (beo) znaci da ne moze da bude crn.......Naravno Nino, po ovome sto vidim, a vidim da tekst nije za "dnevnu upotrebu" ispada da je tako kako ti kazes, a to je sasvim suprotno od ono sto sam ja ucio....... -?

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Albinizam?????
« Odgovori #5 u: Veljača 17, 2011, 13:33:43 poslijepodne »
Na taj tekst sam nabasao kad sam tražio nešto detaljnije o leucizmu (ili leukizmu kako autor inzistira), ali ima dobrih podataka o kromatskim alteracijama općenito.

Offline IggyOS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 624
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Osijek
Albinizam?????
« Odgovori #6 u: Veljača 17, 2011, 14:06:35 poslijepodne »
Pa rekao sam ja da je amelanistic   ;)
I Love Animals... They’re Delicious

Offline semse the ribić

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 89
Albinizam?????
« Odgovori #7 u: Veljača 17, 2011, 16:46:19 poslijepodne »
zna iggy,zna... ;)