Travanj 25, 2024, 11:14:00 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Priprema grana loze?  (Posjeta: 3156 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Priprema grana loze?
« u: Listopad 24, 2010, 14:57:12 poslijepodne »
Znam da je postova na ovu temu bilo vec gro na ovom forumu, a i mnogim drugim.
No imam specificnu ideju glede pripreme loze, pa bih molio misljenje znalaca.

Nabavio sam (dobio) dvije prekrasne, razgranate grane vinove loze (vidi sliku).
Susene su nekoliko godina, a ja sam ih nedavno dobro ocistio od kore i trulih djelova.
E sad, kako su grane poprilicno velike (cca 60-70cm u duzinu), veliki mi problem predstavlja pronalazenje adekvatnog lonca/kazana u kojem bi ih prokuhao (stale bi ono korito za svinjokolju, ali mi je to problem potkuriti u stanu).
Kako na poslu imam pristup autoklavu (dovoljno velikom da grane stanu bez problema), pitam se bih li autoklaviranjem postigao isti ucinak kao da ih prokuhavam u vodi?
Mislio sam proces autoklaviranje ponoviti 2-3 puta i nakon svakog grane dobro istusirati hladnom vodom.

hvala unaprijed na odgovorima

pozdrav
« Zadnja izmjena: Listopad 24, 2010, 15:04:28 poslijepodne od nenchiTIS »

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Priprema grana loze?
« Odgovori #1 u: Listopad 24, 2010, 15:16:53 poslijepodne »
ako si ih dobro očistio, ja se ne bi previše mučio s prokuhavanjem, jednostavno bi ih potopio u kadu, zveknuo u nju hipermangana za dezinfekciju, pustio da malo odstoji i to je to. Kasnije ih dobro ispereš i mogu u akvarij.

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Priprema grana loze?
« Odgovori #2 u: Listopad 24, 2010, 15:41:35 poslijepodne »
E sad, ja se nadam da sam ih dobro ocistio (nozic, drotkefa, "drotkefa" nastavak na busilici, smirgl papir), ali ima po njima dosta kvrga i cvorova koje bas i nisam uspio potpuno dohvatiti nabrojenim alatima.
Recimo da su dobro ociscene.

Tvoj prijedlog se cini kao jednostavno rjesenje, ali s druge strane mislim da mi je brze (i jednostavnije) to sibnuti u autoklav, te ponoviti taj postupak nekoliko puta, nego na par dana/tjedana zauzeti kadu.
Tim vise sto imam pomalo traumaticna iskustva s flekama od hipermangana po sanitarnim povrsinama i gledanju moje supruge na iste.  ;)

Autoklav se cini idealnim, ali nisam siguran kako ce drvo (loza) podnijeti izlaganje povisenom tlaku kakav se postize u autoklavu.
A nisam bas ni siguran hocu li bez temperaturnih sokova uopce postici negativnu plovnost loze?
« Zadnja izmjena: Listopad 24, 2010, 16:26:45 poslijepodne od nenchiTIS »

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: Priprema grana loze?
« Odgovori #3 u: Listopad 24, 2010, 16:38:10 poslijepodne »
Ja bih to samo uronio u vodu i namakao neko vrijeme u nekoj posudi dovoljno velikoj, nakon toga još malo očistio, dobro istuširao i onda nakon toga nekako ispod pričvrstio neku deblju ploč(ic)u kamenu, pločicu prekrio šljunkom/pijeskom da se ne vidi i to je to
A sad kad pogledam, pričvrstio bi ploč(ic)u prije namakanja možda??
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline pravda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1515
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Dalj
Odg: Priprema grana loze?
« Odgovori #4 u: Listopad 24, 2010, 16:48:47 poslijepodne »
Svoju lozu sam samo namakao 10ak dana i dok se namakala stalno sam je čistio od kore,iako sam je prije namakanja maksimalno očistio,ali voda čini čuda,pa se uvijek još nađe dijelova kore koji otpadaju.

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: Priprema grana loze?
« Odgovori #5 u: Listopad 25, 2010, 00:41:51 prijepodne »
Sto se dezinfekcije (sterilizacije u ovom slucaju) tice autoklav bi napravio posao i sumnjam da bi ostetio drvo, ali iskreno mislim da nema potrebe ako je dobro ocisceno. Potapanje u kadi je pozeljnije radi natapanja vodom i da se preostale cestice koje bi mogle kasnije prljati vodu - isperu - a to autoklav nece rijesiti. Posto sam prilicno nestrpljiva osoba i nemam velike lonce (i treba mi kada svakodnevno), ja dobro isperem granu, natopim u najtopliju vodu iz bojlera sto imam i pustim preko noci dok svi spavaju (sa malo soli). Ujutro hladna voda - ako idete svi na posao pusti dok se ne vratite i onda vadi van i stavi u akvarij. Iako je to vec suho mozda bi moglo malo balaviti ali nis strasno, proci ce  :up:
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Priprema grana loze?
« Odgovori #6 u: Listopad 25, 2010, 12:00:27 poslijepodne »
Odlican prijedlog!!!
Jedino sto meni vrag neda mira, pa bum ja ipak prvo u autoklav  (cca pola sata do sat na 120stupnjeva)! ;)
Ali u ovoj varijanti autoklav samo jednom, pa potom ovako kako Gwyneeth kaze - preko noci u vrucoj/toploj vodi, a onda nakon jutarnje higijene cijelodnevno namakanje u hladnoj.
Na takav nacin eksploatiranja kade, mislim da mogu i par dana za redom.

thx
« Zadnja izmjena: Listopad 25, 2010, 14:44:58 poslijepodne od nenchiTIS »