Ožujak 29, 2024, 07:51:13 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Zlatne ribice - sve u špilji: bolest ili?  (Posjeta: 3016 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Arden

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
Zlatne ribice - sve u špilji: bolest ili?
« u: Lipanj 02, 2016, 22:52:03 poslijepodne »
Pozdrav,

Zamolio bih vas za pomoć. Primijetio sam promjenu u ponašaju ribica.

Imam 3 zlatne ribice već skoro 2 godine, ali nedavno (2 tjedna) su počele dane provoditi u špilji i samo uz nju (špilja je skoro 2 godine u akvariju). I prije im se sviđala, ali nikad se nisu dugo u njoj zadržavale. Normalno jedu i zainteresirane su ako se dođe do akvarija, ali se onda brzo opet vrate u špilju. Također, nisam se uspio riješiti alge na biljkama, a trebao bih i pomoć u identifikaciji o kojoj se vrsti radi, mislio sam da je riječ o cijanobakteriji, ali Blue Exit nije radio...
Ispunio sam upitnik:

AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža- 54 L (planiram veći)
-   temperatura - 26 °C (ovisi o dobu godine, 22-27, dosad nije bilo problema po ljeti)
-   parametri vode: pH 7.2, NO2 0 mg/l, NO3 25 mg/l, GH 14 i KH  10 (testirano danas, 3 dana prije sljedećeg mijenjanja vode)
-   vrijeme od pokretanja akvarija – 2 godine
-   koliko često i koliko mijenjate vode – jednom tjedno 30% vode
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija – da
   
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat) – unutarnji, Eheim pickup 60; 150-300 L/h
-   način i periodi čišćenja filter materijala  - jednom tjedno opran u izvađenoj akvarijskoj vodi
-   što imate od filter materijala u akvariju - spužva

OSTALA OPREMA:   
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi – kamenčići na dnu + špiljica, tamna sluz na špilji i biljkama
-   grijač - ne
-   pumpa za zrak – samo ona uz filter
-   CO2 sustav – ne
-   koju kemiju dodajete u akvarij? Easy Life FFM

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka   - 1 teleskop, 1 nepoznata dugorepa + 1 bijeli karas, svi podjednake veličine
-   starost ribica   - 2 godine dugorepe, karas 1 godina
-   ima li potencijalnih „terorista“   - da, karas je ponekad znao naguravati dugorepu (ne i teleskopa)
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom – sera goldy + spirulina, hranilica namještena na male regularne porcije u 10h, 15h i 20h, vrlo brzo pojedu i nema ostataka.

BILJE I HRANJIVA PODLOGA
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke – ne
-   da li imate alge i koje (obavezno napomenuti ako imate Cijano bakteriju) - da, nisam siguran radi li se o cijanobakteriji jer blue exit nije radio, redovito ih stružem; vide se na anubiasu na slici
-   da li ste nedavno koristili neko kemijsko sredstvo za ubijanje algi - prije pola godine, dva puta sam pokušao dvotjednu terapiju blue exitom, ali nije pomoglo
-   od čega se sastoji podloga i kako je rađena te koliko su debeli pojedini slojevi – supstrat, kamenčići
-   da li koristite tabletice za gnojenje bilja, koje i kako su stavljene u podlogu - ne


PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema)   - nema
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris) – nema
SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma - ribice se gužvaju u špilju i rijetko izlaze van nje, prvo je bila samo jedna, onda se pridružio i teleskop, a sada i kratkorepa
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima – ne
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje – normalno jedu i plivaju, ali su velik dio vremena u špilji
-  kakav izmet imaju ribe - normalan
-  kad su se simptomi prvi puta uočili – prije dva tjedna
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima  - ne
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća  – čudno se ponašaju sve 3, nije nedavno (u akvariju je prije godinu dana bio žuti karas, izoliran nakon što se skvrčio i počeo plivati ukrug, bio je liječen (grašak, kasnije Baktopur Direct, eutanaziran na preporuku veterinara, pretpostavio je da je vjerojatno bilo nešto genetski. Nakon ovoga je u akvarij došao bijeli karas.)
-  stanje ostalih stanovnika – nema ostalih stanovnika


Unaprijed hvala na odgovoru  :)


Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Zlatne ribice - sve u špilji: bolest ili?
« Odgovori #1 u: Lipanj 03, 2016, 19:04:15 poslijepodne »
Makni tu "špilju" pa prati ponašanje ribica .

Offline Arden

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
Odg: Zlatne ribice - sve u špilji: bolest ili?
« Odgovori #2 u: Lipanj 05, 2016, 23:40:46 poslijepodne »
Maknuo sam špilju. Jedna i dalje preferira to mjesto, ostale plivaju normalno. Neobično je što se zadržava u položaju na slici. Ako se dođe blizu akvarija ili dođe hrana, normalno pliva, ali se brzo vrati u okomit položaj  -?

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Zlatne ribice - sve u špilji: bolest ili?
« Odgovori #3 u: Lipanj 06, 2016, 18:48:32 poslijepodne »
Nisam imao takav slučaj pa ti ne bi znao reći kaj je sa ribicom . Nekada poslije dugog mrijesta se zna ribica stisnuti na jedno mjesto da se malo odmori ali ako se tvoje ne mrijeste onda to nema veze sa tim .

Offline Arden

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
Odg: Zlatne ribice - sve u špilji: bolest ili?
« Odgovori #4 u: Lipanj 30, 2016, 00:24:27 prijepodne »
Update:
Narančasta dugorepa mi je preminula danas... Jučer popodne je plivala na boku. Izolirao sam je u poseban akvarij, no ubrzo su joj se nakostriješile ljuske. Stavio sam baktopur direct podvečer, ali nije bilo poboljšanja.

Budući da mi se i teleskop voli zavlačiti i dobar dio vremena je u špiljici, iako zasad uredno pliva, trebam li ga preventivno staviti na baktopur/gorku sol?