Ožujak 29, 2024, 16:42:21 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Tanganjika  (Posjeta: 12599 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mancini

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
Tanganjika
« Odgovori #50 u: Svibanj 16, 2005, 07:38:00 prijepodne »
MAAAAAJJJJSTOOOOOORRRRRREEEEE
Ko rano rani,sam u nju upada

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Tanganjika
« Odgovori #51 u: Svibanj 24, 2005, 22:50:00 poslijepodne »


Opet ja malo prčkao po literaturi i nekako mi od svih stanovnika u Vedranovom akvariju u oči padu baš :N.kungweensisi,i pošto imaju neku zanimljivu istoriju i neke još zanimljivije navike,pogledajmo mi to.


opisao je tu vrstu ihtiolog Poll godine 1956 i to ,kako se kasnije doznalo i utvrdilo samo na osnovi ženke,dakle mužjace poll uopšte nije vidio.sad dolazi več ono zanimljivo,a to jeste to,da je ta vrsta jako i usko slična vrsti N.signatus,koju je isti ihtiolog opisao godine 1952.Medjutimjoš dalja istraživanja potvrdila su,da se ipak radi o dva različita genusa,mada ,kako več napisao usko slična.


Neolamprologus kungweensis nalazi se ,u prirodnom okruženju,u blatnjavom pličaku,gdje ženka pravi rupe,prečnika oko 1 cm i dužine max 12 cm,na svojoj teritoriji ima ih puno,a razlika izmedju rupe iznosi oko 50 cm.


Za vreme mresta jaja se odlažu u te rupe,a ishrana su zooplanktoni i mali beskičmenjaci.


Zanimljivo jeste,da i u akvariju treba nekako tim ciklidima,da se obezbedi nešto slično,kako bih i u akvariju ženke počele kopati te rupe i tako akvaristi pričarati neki divan osečaj.


zanimljivo jeste i to,da ima još par genusa ciklida,koji su baš poznati po tim rupama,vidi se ,da su u jezeru tanganyika ciklidi,kako bi opstali stvarno iskoristili svaki trenutak i svku nišu,kako bih zaštitili sebe i svoju mlad.


Eto tako malo za uvid,a ma baš mi je bio zanimljiv ciklid,pa da ,eto podelim to i sa vama,a vedranu neka to bude neki put za razmišljanje.


No htio bih još napomenuti,da su tako N.kungweensisi,kao i N.brevisi /ovi su školjkaši/ jako teritorijalno napaljeni,a ipak veči N.brevis obično pobjedi u osvajanju teritorija manjeg N.kungweensisa.