Travanj 19, 2024, 02:31:08 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: uv lampa  (Posjeta: 7205 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: uv lampa
« Odgovori #25 u: Lipanj 29, 2015, 22:00:12 poslijepodne »
Bez panike Maja27 , čuje se kako  :-X sve do Zagreba  :D :D
Ako ti nije neki problem daj nešto nacrtaj da vidimo točnu izvedbu od kuda i kako  :up:

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: uv lampa
« Odgovori #26 u: Lipanj 29, 2015, 23:16:10 poslijepodne »
sada neznam kako ti ide filter ali da probas okrenuti di ti je sada voda izlazi da stavis da ulazi i isto tako sa drugom stranom.... ili ako nemozes da uzmes komad crijeva i stavis unutar filtera na ulaz i podignes ga gore da ti vodu baca na vrh, a sa izlaza pustis dole... jer stvarno ako ti je 1000 litara filter, protok ti je stvarno mal, a smanjujes trajanje pumpe , jos ako ti medij u filteru dosta gust, onda pumpa tjera vodu i kroz njega..tako da bi stvarno bilo dobro ako mozes da promjenis....

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: uv lampa
« Odgovori #27 u: Lipanj 30, 2015, 08:00:14 prijepodne »
E ne znam kad sam pitala ali znam da jesam ,gdje da stavim ulaz vode i receno mi da stavim da ide od dna sad kad sam napravila tako ispada da to nevalja,pa mislim ono???? :roll: :roll: da to su cisterne od 1000l ne kuzim zasto bi joj smanjila protok,sorry al mi nije jasno

,hmm, isto ono što sam napisao jučer, napisao sam u tvom postu o bio filteru pred neka 2 mj. ..
.na tvoje pitanje
 
Da li mi mozete reci da li je bolje da ulaz vode u filrer ide sa dna ili s vrha ,koliki promijer bi morao biti tog ulaza posto mi nije jasno ako je kod pumpe izlaz vode nekih 2 cm a vidim da vecina imate promjer cijevi veci. Pa me zanima kako da to izvedem. Isla bi potopna pumpa u jezero,a te cisterne su one kockaste od 1000l one plasticne.
..ja sam odgovorio
 
..možeš i jedno i drugo... jedino kada imaš ulaz u filter odozdo, ovisno o veličini i visini filtera, stvara se dodatno opterećenje na pumpu što direktno utječe na smanjenje protoka.,kada voda u filer ulazi odozdo moraš osigurati filtracioni materijal da ga potisak vode odozdo ne izdiže iz filtera, što bi se moglo dogoditi usljed čepljenja medija... obično su filteri te vrste tlačni filteri... gravitacijski filteri su s ulazom vode u odnosu na filtracioni medij, odozgo... a veći promjeri cijevi na fiterima su ti obično izlazi, koji moraju biti veći da bi "popili" vodu koja se upumpava pod određenim pritiskom...
..a o hrani ima nešto malo ovdije;
www.akvarij.net/forum/index.php?topic=97945.msg1#new

,tako da nigdje nije izričito napisano s dna, barem ne na način kako si ti izvela već po shemi koju sam sigurno zaljepio nekoliko puta u postove o filterima...
« Zadnja izmjena: Lipanj 30, 2015, 08:05:10 prijepodne od mrljo#2 »

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: uv lampa
« Odgovori #28 u: Lipanj 30, 2015, 09:13:00 prijepodne »
,eto na ovu shemu sam mislio a nacrtao sam je upravo da se riješe nedoumice poput tvojih.,



.kao što vidiš, voda se ka izljevu kreće odozdo prema gore, no prije toga gravitacijski prolazi kroz filtracioni materijal,..

... a da pitala si i zašto se smanjuje protok upumpavanjem odozdo,.. razlog je vrlo jednostavan, radi se o hidrostatičkom tlaku koji djeluje na vodu koju pumpa upumpava u tank!... na jedan metar dubine taj tlak ti je cca 0.1bar (Pascalov zakon),.
..isti taj tlak ti tjera vodu natrag u jezero!
.slikovito bi to bilo ovako uzmi 2 m gumenog crijeva i puhni u njega, nećeš osjetiti gotovo nikakav otpor... e sad potopi ga u vodu jedan metar i ponovno puhni u njega, vidjet ćeš da ćeš morati uložiti dodatni napor da bi na drugom kraju iz vode krenuli mjehurići!... isto to se događa tvojoj niskotlačnoj pumpi i smanjuje joj protok.
.jel sad jasnije!?
..toliko od mene..

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: uv lampa
« Odgovori #29 u: Lipanj 30, 2015, 20:18:33 poslijepodne »
Od  kritiziranja i okrivljavanja nećemo ništa korisno napraviti zato Maja27 ako ti nije problem skiciraj svoj filter da bolje vidimo gdje je greška (ako je ima) i kako sve to poboljšati  :up:

Offline Maja27

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 264
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Sl.Brod
Odg: uv lampa
« Odgovori #30 u: Srpanj 01, 2015, 00:08:51 prijepodne »
onako na brzinu

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: uv lampa
« Odgovori #31 u: Srpanj 01, 2015, 00:35:09 prijepodne »
meni izbaci samo tekst kada otvorim, ali ako sam dobro skontao raspored, mozes na izlaz staviti da ti voda ulazi u filter.... ako ti neodgovara da dole bude izlaz, uvijek mozes staviti neko crijevo pa podici ga....  samo sacekaj da jos netko vidi mozda vidi skicu pa mozda sam nesta promasio

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: uv lampa
« Odgovori #32 u: Srpanj 01, 2015, 07:48:00 prijepodne »
po meni ako je moguće samo izmjeni sav redosljed, di je izlaz neka bude ulaz i sve unutra postaviš prema tome ako je moguće ...

Offline Maja27

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 264
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Sl.Brod
Odg: uv lampa
« Odgovori #33 u: Srpanj 01, 2015, 09:05:39 prijepodne »
Malo je problem zamjeniti ih zatvorit cu taj ulaz dole i napraviti novi iako se ne kuzim u te tlakove ovo rijesenje ce jedino rijesiti da vofa ne izade van kad se ugasi pumpa a posto crijevo dizem gore smanjujem joj protok jos. Sorry al u taj dio se ne razumijem . ja nisam nagurala sve u jednu cisternu  tako da sam mislila da necu napraviti problem ako stavim da ide odozdo. No dobro rijesit cu i to.

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: uv lampa
« Odgovori #34 u: Srpanj 01, 2015, 09:07:17 prijepodne »
Pa koliko je sada ispod doljnje razine spremnika !?

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: uv lampa
« Odgovori #35 u: Srpanj 01, 2015, 09:35:27 prijepodne »
probaj okrenuti samo prvu posudu. ono što je ulaz neka bude izlaz i dvije posude će ti se spajati dolje. mislim da ne bi trebalo biti problema ako imaš dovoljno veliki izlaz u odnosu na ulaz pa da ne dođe do preljevanja ( a možda se varam  -?)....probaj, nemaš šta izgubiti a nečeš ništa pokvariti od materijala jer nečeš ništa rezati i uvijek možeš vratiti na staru postavu


Offline Maja27

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 264
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Sl.Brod
Odg: uv lampa
« Odgovori #36 u: Srpanj 01, 2015, 10:46:32 prijepodne »
Ako mislis koliko je od dna jezera do ulaza onda je 3,5 m a ako mislis koliko sam od dna posude napravila ulaz onda je 10 cm. Sto se tice okretanje posude nije losa ideja jer mi je sad stvarno nezgodno zamjeniti prvu i zadnju.

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: uv lampa
« Odgovori #37 u: Srpanj 01, 2015, 13:10:00 poslijepodne »
imas lijepu dubinu, a jel moguce mozda samo staviti crijevo na ulaz unutar filtera i dici ga gore?

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: uv lampa
« Odgovori #38 u: Srpanj 01, 2015, 14:12:23 poslijepodne »
imas lijepu dubinu, a jel moguce mozda samo staviti crijevo na ulaz unutar filtera i dici ga gore?

onda bi dobila ulaz prljave vode gore i odmah izlaz gore a da se pri tome voda ne filtira kroz prvu komoru. ak stavi ulaz gore da joj odozgora voda prolazi kroz filtraciju i izlazi dolje ostat će joj najveća prljavština u gornjim slojevima prije nego voda ode u drugu komoru

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: uv lampa
« Odgovori #39 u: Srpanj 01, 2015, 14:15:12 poslijepodne »
nezgodno je jer nevidim sliku...nesta me zeza vidim samo tekst , ali opet mogla bi iz te prve komore spustiti izlaz dole ali kazem nevidim sliku neznam jel moze to napraviti pa ono "lupam " prijedloge...

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: uv lampa
« Odgovori #40 u: Srpanj 01, 2015, 14:49:52 poslijepodne »
Od cega su komore od bacvi ili ..!?

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: uv lampa
« Odgovori #41 u: Srpanj 01, 2015, 18:05:20 poslijepodne »
Odlično ,sada je sve puno jasnije . Još imam par pitanja , pretpostavljam da su to tri odvojena kontejnera , da li su ukopani u zemlju ili su ostali na površini iznad razine ribnjaka ? Kada si rekla da je od pumpe do ulaza u filter 3,5 m misliš o dubini/visini ili o udaljenosti/dužini ?
Čekam odgovore prije nego brzam sa riješenjima  :up: Vidim da se netko dobro narezao cijevi od struje  :D :D

Offline Maja27

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 264
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Sl.Brod
Odg: uv lampa
« Odgovori #42 u: Srpanj 01, 2015, 21:23:12 poslijepodne »
Dubina jezera je 2 m a od povrsine do prve cisterne je 1,5 m iznad jezera su i sakrivene koliko se moglo iza borova.Da to su tri odvojene cisterne od 1000l . sto se tice rezanja cijevi ne pitaj zuljeve imam a izgleda da ce ih falit jos.

Offline Maja27

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 264
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Sl.Brod
Odg: uv lampa
« Odgovori #43 u: Srpanj 01, 2015, 21:26:00 poslijepodne »
Ako ostane ovako kako je sta je najgore sta se moze dogodit?

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: uv lampa
« Odgovori #44 u: Srpanj 01, 2015, 22:27:05 poslijepodne »
Ako imaš dovoljan protok vode kroz filtere i taj protok te zadovoljava sve je ok . Jedino kaj ti je pumpi malo teže pumpati jer ima iznad sebe spremnik sa 1000L vode . Ali vračam se na tvoj protok kroz filter ako je dovoljan onda moraš samo riješiti taj nepovratni ventil . Možeš si i olakšati cijelu stvar sa malim ne zahtjevnim zahvatom , kao što vidiš na skici donji ulaz vode zatvoriš ili ga ostaviš kao ispust za čišćenje i u spremnik ubaciš jednu cijev fi 110 ili 150 koja će ići 10 cm od dna spremnika . Dolaznu cijev iz ribnjaka/pumpe staviš na početak te cijevi , sa time si podigla visinu pumpanja još za jedan metar ali si rasteretila pumpu pritiska punog spremnika i riješila problem vračanja vode u ribnjak . Nemaš potrebe za nikakvim nepovratnim ventilom jer kada ugasiš pumpu jedino će se vratiti u ribnjak voda iz cijevi od pumpe a voda u spremniku ne može nikuda . Mislim da ti ovo neće biti problem uraditi a i trošak je zanemariv  :up:

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: uv lampa
« Odgovori #45 u: Srpanj 02, 2015, 11:14:10 prijepodne »
i da ako to napravis onda mozes ukopati filter i onda si spustila visinu 1 m nize i bude ti ga lakse sakriti ....

Offline Maja27

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 264
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Sl.Brod
Odg: uv lampa
« Odgovori #46 u: Srpanj 02, 2015, 13:10:59 poslijepodne »
E ne moze se ukopati skuzili smo gdje smo trebali staviti cisterne al eto bit cemo pametniji sljedeci put. Max ako sam dobro shvatla stavim tu cijev unutra i u to stavim samo crijevo od pumpe mislim ono je 3/4 cola ovo 110 jel tako mislis

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: uv lampa
« Odgovori #47 u: Srpanj 02, 2015, 18:09:39 poslijepodne »
Da Maja dobro si me shvatila jer ako bi cijev iz ribnjaka bila zadihtana sa ovom 110 onda bi ti isto povuklo vodu u ribnjak . Gledaj da ti ova 110 bude višlja od samoga spremnika , čak možeš na vrhu staviti rupu za preljev u slučaju kada ti se filter zaštopa .

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: uv lampa
« Odgovori #48 u: Srpanj 03, 2015, 11:27:25 prijepodne »
Da Maja dobro si me shvatila jer ako bi cijev iz ribnjaka bila zadihtana sa ovom 110 onda bi ti isto povuklo vodu u ribnjak . Gledaj da ti ova 110 bude višlja od samoga spremnika , čak možeš na vrhu staviti rupu za preljev u slučaju kada ti se filter zaštopa .

sad si mi pomogao....fala, fala, fala ...ljubi te deda :D :D
baš sam se pitala zašto mi se vraća voda( spojena je baš tako)  i isprazni do pola bačve. sva sreća da nisam sve još stavila u pogon tak da se odmah bacam u popravak  :up:

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: uv lampa
« Odgovori #49 u: Srpanj 03, 2015, 20:18:00 poslijepodne »
Bez brige , fakture stižu poštom  :D :D