Ožujak 29, 2024, 14:05:10 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Niski GH ali visoki KH i PH  (Posjeta: 3150 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline texlip

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Sveta Nedelja - Brezje
    • 150 L Biljni
Niski GH ali visoki KH i PH
« u: Travanj 24, 2015, 20:45:44 poslijepodne »
Koristim demineraliziranu vodu, dakle imam omeksivac vode u kucanstvu ( Ionski izmjenjivac) i ukupna tvrdoca vode se smanjila sa 24 na 5 , ali KH je i dalje jako visok (20) , a samim time i pH 7.6-7.8.
Probao sam dva razlicita nacina mjerenja pH , trakicom (nije bas pouzdano) i kapljicnim testom.
Probao sniziti PH/KH sa ph minus sredstvom, tresetom, nista ne pomaze, snizi se i nakon par sati se vrati natrag.
Ima tko kakvu ideju.....u kojem grmu lezi zec....jel problem u omeksivacu????
Otkad sam otkrio Akvaristiku puno sam opusteniji!
http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=67806.new#new

Offline texlip

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Sveta Nedelja - Brezje
    • 150 L Biljni
Odg: Niski GH ali visoki KH i PH
« Odgovori #1 u: Svibanj 02, 2015, 04:27:44 prijepodne »
Ima netko nekakvo misljenje?
Dajte ljudi....
Otkad sam otkrio Akvaristiku puno sam opusteniji!
http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=67806.new#new

Offline texlip

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Sveta Nedelja - Brezje
    • 150 L Biljni
Odg: Niski GH ali visoki KH i PH
« Odgovori #2 u: Svibanj 02, 2015, 17:24:11 poslijepodne »
Uredaj je Viesmmann Aquahome 10-n.
Dakle omeksava vodu tako da je provuce kroz smolu gdje se ioni Ca i Mg zamjenjuju nekim drugim (Na i K, valjda nisam bas strucan) i voda nakon toga postaje 0.
Onda na ventilu uredaj sam dodaje malo orginalne vode (iz pipe) i mjesa sa ovom 0 i dobijem 5 GH tvrdocu. Dakle ja sam podesavam koju hocu tvrdocu na izlazu iz uredaja.
To sam kupio zbod perilica, kade, ali i akvarija, jer mi je bilo dosta ribanja i ciscenja kamenca, a i zena je zadovoljna.
E sad ta voda GH=5 ima i dalje PH=7.8 i KH=20 koji nikako da smanjim.
Uredaj radi savrseno , testirano sve radi kao po spagi.
Otkad sam otkrio Akvaristiku puno sam opusteniji!
http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=67806.new#new

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Niski GH ali visoki KH i PH
« Odgovori #3 u: Svibanj 04, 2015, 16:21:04 poslijepodne »
Koristim demineraliziranu vodu, dakle imam omeksivac vode u kucanstvu ( Ionski izmjenjivac) i ukupna tvrdoca vode se smanjila sa 24 na 5 , ali KH je i dalje jako visok (20) , a samim time i pH 7.6-7.8.
Probao sam dva razlicita nacina mjerenja pH , trakicom (nije bas pouzdano) i kapljicnim testom.
Probao sniziti PH/KH sa ph minus sredstvom, tresetom, nista ne pomaze, snizi se i nakon par sati se vrati natrag.
Ima tko kakvu ideju.....u kojem grmu lezi zec....jel problem u omeksivacu????
Očito da su karbonati visoki :) čim se odmah vraća natrag,automatski ide i ph u skladu sa Kh,
ako je Kh toliko visok onda ti preporučujem osmozu,ali bi i vama u kučanstvu preporučio o razmišljanju tog uređaja,sa mineralima ste na vi,a napucavate se kalcij karbonatom....da ne bude po bubrezima i dr.... ;) -?
Svašta se danas prodaje ..... samo je cilj vrlo interesantan,a znanja općeg sve manje,manje....i na žalost manje.....

meni su to nudili prije 10-ak godina dvije lopate došle u prezentaciju,stroj ludnica i paprike kak ne -treba :D :Dreko dobro sad će tata to istestirati i kad gle ćuda piše da daje jedno,a kad ono vidi ,vidi....
reko terajte se da vas ne poteram u skladu sa ponuđenim dugoročnim  trovanjem :punch:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline thorus

  • Moderator
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: Niski GH ali visoki KH i PH
« Odgovori #4 u: Svibanj 05, 2015, 11:35:43 prijepodne »
Postoje smole za ionski izmjenu i djele se na jake i slabe, te kationske i anionske (te 4 kombinacije).
Ne znam koja je kombinacija spomenuti uređaj.
Uglavnom se uklanjaju ioni jakih kiselina i/ili lužina.
Vrlo vjerovatno, takav uređaj koji si kupio, omekšava vodu na način da slabi  kationski izmjenjivač (ima karboksilnu grupu, HCOOH- skupinu) izmjenjuje ione kalcija i magnezija sa ionima natrija, a ukoliko izmjenjuju sa ionima H+ onda se stvara karbonatana kiselina koja podiže kH.
A mijenjaju se Ca i Mg, zato što ti ioni rade slabo topljive soli sa ionima karbonata, dok je natrijska sol karbonata dobro topljiva i ne taloži na cijevima (tzv. kotlovska voda).
Otprilike za svakih 100 ppm dH tvrdoće se isppušta 46 ppm Na iona.
To se naziva i dealkalizacija, ili parcijalna demineralizacija i dosta je visoki pH.
Jaki anionski (ima kvartarni amin, N(CH3)2+) uklanja ione klora i sulfate sa OH- ionima.
Klasična ionska izmjena ili ukupna demineralizacija zahtjeva izmjenu svih kationa sa H+ ionima i svih aniona sa OH- ionima.
Da bi uklonio
Ovisno o kombinaciji ionskih smola ti dobivaš vodu sa velikim udjelom karbonata koji pokazuje puferski kapacitet i alkaliničnost i ne moguće je sniziti pH prije nego se uklone karbonati.

Offline texlip

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Sveta Nedelja - Brezje
    • 150 L Biljni
Odg: Niski GH ali visoki KH i PH
« Odgovori #5 u: Lipanj 16, 2015, 17:04:06 poslijepodne »
Koristim demineraliziranu vodu, dakle imam omeksivac vode u kucanstvu ( Ionski izmjenjivac) i ukupna tvrdoca vode se smanjila sa 24 na 5 , ali KH je i dalje jako visok (20) , a samim time i pH 7.6-7.8.
Probao sam dva razlicita nacina mjerenja pH , trakicom (nije bas pouzdano) i kapljicnim testom.
Probao sniziti PH/KH sa ph minus sredstvom, tresetom, nista ne pomaze, snizi se i nakon par sati se vrati natrag.
Ima tko kakvu ideju.....u kojem grmu lezi zec....jel problem u omeksivacu????
Očito da su karbonati visoki :) čim se odmah vraća natrag,automatski ide i ph u skladu sa Kh,
ako je Kh toliko visok onda ti preporučujem osmozu,ali bi i vama u kučanstvu preporučio o razmišljanju tog uređaja,sa mineralima ste na vi,a napucavate se kalcij karbonatom....da ne bude po bubrezima i dr.... ;) -?
Svašta se danas prodaje ..... samo je cilj vrlo interesantan,a znanja općeg sve manje,manje....i na žalost manje.....

meni su to nudili prije 10-ak godina dvije lopate došle u prezentaciju,stroj ludnica i paprike kak ne -treba :D :Dreko dobro sad će tata to istestirati i kad gle ćuda piše da daje jedno,a kad ono vidi ,vidi....
reko terajte se da vas ne poteram u skladu sa ponuđenim dugoročnim  trovanjem :punch:


Ako uređaj zamijenjuje ione kalcija i magnezija ionima natrija...što potkrepljuju činjenice da više nema žutih mrlja  kamenca na pipama,u kadi.....onda ne stoji to da se napucavamo kalcij karbonatom....jel tako....a i ne pijemo vodu iz pipe već nekoliko godina.
Uređaj je kupljen da ukloni kamenac koji je stvarao probleme u perilicama , na kadi ...itd..
U uređaj se sipa sol u tabletama da bi se mogla smola regenerirati , tj. ioni natrija.
Znajući sve to meni i dalje nije jasno zašto je KH toliko visok, a s njime i pH.



Otkad sam otkrio Akvaristiku puno sam opusteniji!
http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=67806.new#new

Offline texlip

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Sveta Nedelja - Brezje
    • 150 L Biljni
Odg: Niski GH ali visoki KH i PH
« Odgovori #6 u: Lipanj 16, 2015, 17:16:36 poslijepodne »
Najnovije....
Kupio samTDS metar, mjerio tvrdoću vode, za koju trakica i kapljični test kažu da je 5 gh, i izmjerio 400 ppm.
Tih 400 ppm bi bilo preko 20 gh...
Kako sada to objasniti , koja je zapravo Gh iliti ukupna tvrdoća  moje vode????
Znači li to da je moja gh zapravo tih 20, samo su Ca,Mg zamijenjeni sa Na.
Ali  zašto je Kh tako visoka....zar nije ona u direktnoj vezi sa Ca....a oni su zamijenjeni
Otkad sam otkrio Akvaristiku puno sam opusteniji!
http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=67806.new#new

Offline thorus

  • Moderator
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: Niski GH ali visoki KH i PH
« Odgovori #7 u: Lipanj 19, 2015, 12:53:50 poslijepodne »
Što ti nije jasno?
Zamijenio si katione Ca i Mg sa kationima Na.
Ukupna tvrdoća (GH) mjeri ukupnu količinu otopljenih iona (minerala).
kH ili karbonatna tvrdoća je količina otopljenih aniona karbonata (sumarno H2CO3, HCO3- i CO32-).
Ti anione nisi mijenjao, pa nisi niti promijenio karbonatnu tvrdoću.
Imaš lužnatu vodu, jer karbonati sa vodom hidroliziraju.
CO32- + H2O --> HCO3- + OH-
Obično se izražava karbonatna tvrdoća preko CaCO3 (iako imamo Na2CO3).
https://en.wikipedia.org/wiki/Carbonate_hardness

Testovi vrlo često nisu točni, mada se neki zastupnici trude uvjeriti obične neiskusne korisnike da su točni.
Nebrojeno puta se pokazalo da pogrešno pokazuju vrijedonosti i daju krive informacije.

TDS metar ti je najtočniji jer mjeri vodljivost vode koja je izravno proporcionalna količini otopljenih iona, koja je proporcionalna ukupnoj tvrdoći.