Ožujak 28, 2024, 15:35:28 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Morski pocetak  (Posjeta: 11403 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Morski pocetak
« u: Siječanj 27, 2016, 20:51:01 poslijepodne »
Pozdrav, evo nakon gledanja morskih na internetu nekako sam se navukao,i sad bi volio sloziti nekakav reef tank. Imam iskustva u slatkovodnoj,biljnim akvarijima pa ce mi to valjda koristiti u ovoj avanturi.
 
E sad,plan mi je bio uzeti akvarij negdje 120 litara,mozda malo vise. Filtracija bi bila hang on filter,jer nemam mjesta za sump. Znaci dali bi bilo u redu neki (mozda jaci) HOB filter za mehanicku filtraciju,a onda zivi kamen obavlja biolosku? Skimmer bi kupio naknadno,jer trenutno nisam pri novcima a volio bi zapoceti cikliranje,pa neka se ciklira dok slazem akvarij do kraja. Znaci akvarij,nutra nekih 12-tak kila zivog kamena bi bilo dovoljno? Stavit filtraciju,grijac,pijesak,protocne pumpe,zivi kamen i pustiti da se ciklira,recimo mjesec dana? Jednog dana bi volio i dosta koralja imati,pa bi radio DIY T5HO rasvjetu,recimo 4 lampe duzine akvarija + reflektori. To bi bilo dovoljno za vecinu koralja? Za kraj,gdje bi mogao kupiti destiliranu vodu ili vec slanu vodu za akvarij(ako to ima kupiti kod nas) jer nebi uzimao RO uredaj,skupo mi se cini to,barem za pocetak.

Da skratim, akvarij+pijesak i kamenje+filtracija+protok+grijac-staviti da se ciklira mjesec dana najmanje,prije nego sto bi slagao jos opreme? Dali ovo ima smisla?

Hvala na pomoci unaprijed  8)

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #1 u: Siječanj 27, 2016, 21:10:01 poslijepodne »
Plan ok!
Voda se kupi u firmi koja ju radi na Jarunu, sol se uzme u nekom zoo dućanu, prati oglase i lagano.

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #2 u: Veljača 06, 2016, 14:30:17 poslijepodne »
Evo javljam se opet...
Pomalo je plan oko tih 120L rastao,a sada je u planu pretvoriti stari akvarij od 400L slatkovodni u morski. Takoder citam kako su veci sustavi stabilniji od manjih,pa mi se ovo cini super.

Imam 6x54w T5HO rasvjete,to bi trebalo biti dovoljno za vecinu koralja? Naravno lampe ce imati reflektore. Zanima me gdje nabaviti kamen (uzeo bi suhi da me jeftinije ispadne,pa pricekao da se zaciklira nije mi to problem)? Nadalje,dali bi 2500lph powerhead bio dovoljna filtracija(koristeci sump)? Naravno u akvarij bi isle i streamice.

Zasad toliko,
Luka

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #3 u: Veljača 06, 2016, 22:24:48 poslijepodne »
Luka slazem se s izjavom veci sistem stabilniji. U biti stabilan ce biti koliko ga ti ucinis stabilnim. Nadalje mislim da ici u morske bez skimmera je big NO NO. Takoder bez RO DI uredaja se nebi upusta u tu avanturu. Nebi te tija obeshrabrit ali bez novaca - reef od 400 L bas i ne idu u isti kontekst bar po mome misljenju. Ne zelim ti ni rec koliko sam novaca ja ulozija u 600 L . 400 je manji sistem ali isto nemoj racunat bez 2000 € kao pocetni ulog a kroz godinu jos bar 1000 €. Ovo nije zbilja da te obeshrabrim ali nebi tija da krenes u pola snage pa ne kupis sve sto ti treba ( u ovo ubrajam RO DI i skimmer kao must ) pa da kasnije bude sto problema i da te malo iznenadi sve to skupa pa da se razocaras. Sta se tice rasvjete to isto ovisi o vrsti koralja koje bi stavlja unutra. Ako ces ici na nesto jednostavnije mozda bi to bilo i dovoljno ali s tom kolicinom zaboravi SPS. Eto toliko od mene i ovo je iskljucivo moje misljenje. Imas dosta akvarista po ZG malo se raspitaj popi koju kavicu s njima pa vidi i razmisli. Ako treba bilo kakav savjet ovako virtualno ako mogu pomoc drage volje.

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #4 u: Veljača 07, 2016, 07:44:07 prijepodne »
Pozdrav Slim,

Zaboravio sam napomenuti da RODI uredaj imam tj narucen je,pa to nece biti problem. Nadalje sto se tice skimmera,plan mi je bio zapoceti cikliranje bez njega pa pratiti oglase ovdje na forumu i vidjeti kad bi neko prodavao. Dali je moguce ciklirati bez skimmera? Po nekoj mojoj logici je, koliko sam shvatio ulogu skimmera,ali naravno ispravite me ako grijesim.  SPS koralje nekako nisam ni imao u planu,bar u skorije vrijeme. LPS bi volio imati,za njih bi bilo okej svijetla?

Svijestan sam da ovo nije jeftin sport,ali bas zato zelim sve polako da izbjegnem nepotrebne troskove. Svaki savjet je dobrodosao i zahvaljujem se na volji da se pomogne. :)


Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #5 u: Veljača 07, 2016, 07:57:12 prijepodne »
Drago mi je sta ides polako a posto morskih ima malo svaki novi clan je i vise nego dobrodosao. Mozes ciklirat i bez skimmera ali iz iskustva znam koliko je dnevno skimer vadija crnila u fazi cikliranja koje je izluciva kamen. Savjet kod cikliranja sta duze to bolje i iz mojeg slucaja ugasena svjetla. Posto imas ro di to je plus i kao sta san napisa must komad opreme kod mora. Mislim da 6 lampi bi vjerovatno bilo dovoljno za lps. U svakom slucaju polako i strpljivo. Takoder kada budes kupova skimmer nemoj ici na najjeftinije varijante jer dugorocno budu najskuplje i najbolnije.

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #6 u: Veljača 07, 2016, 08:23:26 prijepodne »
Sad mi je prvo da slozim filtraciju i pocnem ciklirati. Sto se tice filtracije,dali je 2500lph dovoljno(ne brojeci cirkulaciju u samom akvariju? Sump bi radio sam. Takoder me zanima gdje nabaviti kamenje,po mogucnosti suho jer vremena imam,a novaca ne toliko  :D
Slazem se s ovime da najeftinije s vremenom postane najskuplje,imati cu to na umu kada cu kupovati opremu.

Offline filadendron

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 230
  • Dob: 47 Lokacija: Zagreb
  • volim akvarije i ribice
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #7 u: Veljača 07, 2016, 13:17:44 poslijepodne »
Naranvno da ce biti dovoljan  2500lph.Ne znam za kamenje imas toga po svim pet shopovima,a mozes i uzet iz dvorista ako imas samo dobro iskuhaj u vodi.
volim ribice

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #8 u: Veljača 07, 2016, 14:18:53 poslijepodne »
Naranvno da ce biti dovoljan  2500lph.Ne znam za kamenje imas toga po svim pet shopovima,a mozes i uzet iz dvorista ako imas samo dobro iskuhaj u vodi.
Malo si zalutao u morski dio, kakav kamen iz dvorišta crni sine ☺

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #9 u: Veljača 07, 2016, 15:30:28 poslijepodne »
Uh,dobar kamen :klap:

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #10 u: Veljača 07, 2016, 19:02:47 poslijepodne »
Covjek malo zalutao u krivi podforum,svima se desi :)

Nasao sam na internetu kamen ali suhi,tj kao suhi zivi kamen (ako to ima smisla), mislim da je oko 2.7dolara/pound, tj nekih 6 dolara kila. Na slikama izgleda dosta porozno i pun je rupa/prolaza. Nije sa neke znj stranice. Zivi kamen mi je preskup. 40tak kila bi bilo dovoljno za ovaj akvarij? I dali je to okej cijena,tj neka 'normalna' cijena?

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #11 u: Veljača 07, 2016, 19:10:23 poslijepodne »
Ovo suhi-živi kamen nema smisla

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #12 u: Veljača 07, 2016, 19:31:08 poslijepodne »
U smislu kamen nastao od koralja,ali nije 'ziv' tj nije pun mikroorganizama. Kak se to veli,suhi kamen onda?

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #13 u: Veljača 07, 2016, 19:35:58 poslijepodne »
Dry rock. Treba cijelu vječnost da oživi, No čist je i nema nametnika.

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #14 u: Veljača 08, 2016, 00:51:13 prijepodne »
Pozz..

Kamena imas za kupiti od kolega sa foruma.. Ne gledaj te koji stizu iz amerike ili gdje vec, na to zaboravi jer ko zna sto ces dobiti i koliko postarinu ces platit. Imas ih dosta koji rijesavaju kamenje, od avakog uzmes po nesto i krenes korak po korak. Imas na podforumu za pocetnike sve sto te zanima, sve ti je ukratko obrazlozeno i takodjer imas i mnogo upita od takodjer pocetnika sto i tebe trenutno zanima pa procitaj. Tamo ces se najbolje snaci i saznati sve..

Prvo nabavi opremu koja ti je potrebna pa onda nabavi sol, napuni akvarij stavi kamen, slozi rasvijetu i pomalo kreni. Dok se akvarij ciklira ti ces mnogo toga sak izvuc i saznati sto ti je najpotrebnije i sam ces srlteci iskustvo kao i svi mi. Ali svako ima svoje iskustvo sa morem.

Samo se nebi slozio sa nekima ovdje da ti toliko novaca treba da bi krenuo. Ja idem jeftinijom metodom i dodem do akvarija sasvim solidnog pa cak i savrsenog za mene a i mnoge. Za litrazu od 400lit ne treba 2000 eura, vec mozes proci i sa manje od 5000kn tako da sve ovisi kakvu opremu zelis i td.. Solidnu opremu mozes i sa jeftinijom metodom proci. Mnogo njih odustaje u startu kada cuju da moraju uloziti mnogo. Naravno ako zelis imati tip top opremu i sve u sjaju onda ti je potrebno i vise od 2000 eura, ali za solidan tank koji ce za tebe bit savrsen mozes proci sa mnogo manjim ulogom. Imas mnogo njih koji su krenuli jeftinijim putem i usavrsili svoje akvarije..

Sretno i polako, i moja preporuka, nabavi kamen preko forumasa, sa oglasa i pomalo radi na njemu, nemora sve ici nabrzinu i da sve imas u jednom danu. Odradi korak po korak. Ako gdje zapnes javi se. Lp

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #15 u: Veljača 08, 2016, 11:53:34 prijepodne »
Pozdrav Alene,

Kamen sam se odlucio uzeti tu sa foruma,pa mislim da ce to biti okej. U procesu sam informiranja/slaganja sumpa,pa kad to zavrsi kupujem kamenje i punim ga. Rasvjetu imam 'bazu',moram zamjeniti zarulje i staviti reflektore ali to cu postepeno do se akvarij ciklira,ne zuri mi se. Takoder ne mislim odma uletit sa svom 'fancy' opremom,nego pomalo pa viditi kako mi se sve to svida. Takoder mi se zasad (bar po slikama) vise svidaju LPS i mekani koralji,koji navodno traze tj toleriraju manje savrsene uvjete pa mislim da je to dobar put kojim bi krenuo.
Javljat cu se ovdje redovito,vjerojatno cu dosta pitanja imati ali me veseli sto ima ljudi koji su spremni pomoci. :)




Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #16 u: Veljača 08, 2016, 11:58:42 prijepodne »
Pod 2000€ sam mislija: Skimmer, povratna pumpa, grijac, svjetlo, strim pumpa, koralji i zivot u tanku. Mislim da nisam puno falija. Treba i napunit 400l tu jos idu sitnice tipa bulkovi kabeli kamenje i tako to. Za start ti treba probit tank stavit sump kupit skimer i za mjesec dva svjetlo. Sump zahtjeva grijac i povrat za start. Ako imas stalak mislim da je samo taj start s polovnom kvalitetnoj opremom cca 4000 - 6000 kn. Mozda su cijene pale ali mislim da nisan falija u procjeni.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #17 u: Veljača 08, 2016, 12:00:47 poslijepodne »
To su te cifre nije to daleko od istine. Opreme je puno previše. O organizmima da ne govorimo...

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #18 u: Veljača 08, 2016, 12:12:52 poslijepodne »
samo rasvjeta i skimer mogu kostati 1/3 -1/-2 tih novaca ako se uzima nesto bolje, poznatije. naravno postoje i jeftini proizvodi, nade se i polovno, moze se naletit na prilicno dobre polovne cjene ili aukcije na njemackom ebayu, tako ja radim, potrazi po netu, nije ti hitno. ali da morski kosta, kosta, nije bas neki sport gdje ces ustediti :)

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #19 u: Veljača 08, 2016, 12:43:03 poslijepodne »
Sto se tice rasvjete necu pretjerivati,zasad imam 6x54w t5ho sto bi trebalo biti dovoljno za jednostavnije koralje koliko sam shvatio. Skimmer sam takoder mislio kupiti ovdje na forumu ili nekakav rabljeni mozda,on mi netreba hitno tako da pratim oglase i pomalo.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #20 u: Veljača 08, 2016, 12:56:42 poslijepodne »
ma dosta ti je to svakako, samo sam dao primjer.  rabljeno ti se svakako isplati potraziti, imas vremena u svakom slucaju. za same meke koralje ti je puno lakse imat tank, manje su zahtjevni i puno bolji izbor za pocetak
(p.s. ako zelis ti i sami kamen mozes kombinirati npr, suhi + zivi, 50:50, 80:20, itd)

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #21 u: Veljača 08, 2016, 13:02:35 poslijepodne »
Ja ću prozboriti čisto početnički, obzirom da sam krenuo s jednakim problemima koje i ti imaš/ćeš imati a radio sam gro manji sistem.

Pozdravljam ideju da se kreće sa 400 umjesto 120l. Ja se malo lupam u glavu što nisam odmah veći. Inicijalni troškovi su zanemarivo veći jer ipak TREBAŠ skimer, dobar protok itd itd. a samo mjesećno održavanje nije toliko više. Mislim, je, al zanemarivo naspram početnog troška.

Pogledaj moju temu, krenuo sam sa 130l + sump, bez skimera, sa suhim kamenom dobivenim od kolege. Voda je bila "živa", pijesak također suh. Tek kasnije je ubačeno par komada živog kamena i skimer.
U jednom momentu su se razrasle alge po onom "suhom" , pa je prešlo i na "živi", i dan danas ih ima posvuda, no najviše na onom suhom.
Mislim da i ovo potvrđuje "dugo će mu trebati da oživi".

Nadalje, u malom tanku su neke stvari kao što je dostupnost i čišćenje ponekad problematične, pogotovo ako imaš više kamena.

E sad, 40kg kamena je relativan pojam. Kvalitetan "koraljni/tropski" kamen je toliko porozan da suh ima prilično malu težinu pa ćeš ga tom logikom trebati manje težinski. Na kraju ćeš se vjerojato voditi nekakvim volumenom a ne težinom :)

Povrat bi ti trebao biti ok, no svakako računaj na dovoljno strujanje u samom akvariju da ti se nebi taložilo smeće po kamenju/pijesku, a i na kraju  da dogovoljno dovodiš na koralje a i "skidaš" s njih.

Svjetlo će ti u samom početku IMHO biti najmanji problem.

Skimer kupi odmah, za nekih 600-800 kn se uredno nabavi preko foruma nekakva solidna kombinacija.



p.s. Saša petrić, s foruma ti prodaje kamen i pijesak. Nemam proviziju, al smatram ok prilikom za brz start :)
« Zadnja izmjena: Veljača 08, 2016, 13:08:59 poslijepodne od s@ki »
diy-audio.com.hr

Offline filadendron

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 230
  • Dob: 47 Lokacija: Zagreb
  • volim akvarije i ribice
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #22 u: Veljača 08, 2016, 13:08:08 poslijepodne »
Izvinjavam se slucajno sam poslala u pogresan podforum
volim ribice

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #23 u: Veljača 09, 2016, 17:36:09 poslijepodne »
Pozdrav,

hvala svima na odgovorima i pomoci! Pomalo krecem u kupovinu sumpa, pa me sam zanima jedna sitnica. Naime ormaric ispod akvarija je samo 50cm visok,pa mi je ideja bila sump dimenzija 65x45x45 (cca 130l),jedino me brinu velicine tj visine skimmera za akvarij ove velicine. Svi su ti skimmeri otprilike 50cm visoki, naravno neki malo manje neki vise(bar od ovih 10tak koje sam ja pogledao na ebayu). Dali ce to stvarati problem, ili da idem na neku drugu varijantu?

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #24 u: Veljača 09, 2016, 17:51:50 poslijepodne »
Pozdrav,

hvala svima na odgovorima i pomoci! Pomalo krecem u kupovinu sumpa, pa me sam zanima jedna sitnica. Naime ormaric ispod akvarija je samo 50cm visok,pa mi je ideja bila sump dimenzija 65x45x45 (cca 130l),jedino me brinu velicine tj visine skimmera za akvarij ove velicine. Svi su ti skimmeri otprilike 50cm visoki, naravno neki malo manje neki vise(bar od ovih 10tak koje sam ja pogledao na ebayu). Dali ce to stvarati problem, ili da idem na neku drugu varijantu?

Misljenja sam da ormaric bi treba bar 70 bit visok. Skimeri su dosta visoki. Primjer meni je ormaric visok 82 i taman mi je da mogu komotno izvadit casu od skimmera. 50 ce bit dosta zeznuto ako cemo iskreno. Koji skimmer ti je u planu ?