Travanj 23, 2024, 12:26:20 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Koi ribnjak i ribnjak za plivanje  (Posjeta: 52649 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline OrkoZg

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Koi ribnjak i ribnjak za plivanje
« Odgovori #25 u: Siječanj 20, 2014, 14:26:06 poslijepodne »
Jedva cekam nastavak price. Za sada perfektno   :up:  :up:  :up:
"Vreme se vuče k o teretni voz,
gde li večeras da pomolim nos?
Klasika: "Konobar, un cafe macchiatto". Pa da."

Offline ivborosa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Koi ribnjak i ribnjak za plivanje
« Odgovori #26 u: Siječanj 20, 2014, 15:34:47 poslijepodne »
Uf meni ovo zgleda savrseno...svaka cast i pribiljezavam se za kupanje po ljeti  :D
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline Danijel-CH

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 34
  • Lokacija: Villeneuve, VD
Odg: Koi ribnjak i ribnjak za plivanje
« Odgovori #27 u: Siječanj 20, 2014, 16:40:13 poslijepodne »
Ja...ja...ja...ja...ne znam sta da kazem. Ovo je predivno.

Offline condor

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 707
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb Dubrava
Odg: Koi ribnjak i ribnjak za plivanje
« Odgovori #28 u: Siječanj 20, 2014, 23:59:16 poslijepodne »
Stvarno veliko i lijepo, sve pohvale!  :klap:
„Ljudi su kao školjke... moraš ih otvoriti na tisuće da bi pronašao biser."

Offline koiman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 220
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci
Odg: Koi ribnjak i ribnjak za plivanje
« Odgovori #29 u: Siječanj 21, 2014, 07:55:02 prijepodne »
Ako sam dobro shvatio voda putem cijevi ulazi u filter, prolazi kroz komore, a pumpe zapravo izvlače filtriranu vodu iz filtera u jezero. O takvom sistemu filtriranja razmilšljam već godinama, ali jednostavno u mom slučaju to nije izvedivo jer bi morao žrtvovati već postojeći okoliš. Siporex je odličan filter materijal, ali provjeri da li građevinski siporex utječe na kvalitetu vode.
Piši i slikaj dalje. :up: :up: :up:

Offline tblake

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Dob: 50 Lokacija: Lipovljani
Odg: Koi ribnjak i ribnjak za plivanje
« Odgovori #30 u: Siječanj 22, 2014, 10:10:53 prijepodne »
Evo kako sam i obećao, nekoliko informacija o bio mediju ( ili o materijalu koji bi to mogao biti - plinobetonu ili SIPOREXU).

Iako imam dosta veliku vodenu površinu u svom ribnjaku te oko 55 kubika riječnog kamena - šljunka koji je također stanište za mikroorganizme i postavljen je na foliju, moja želja za prozirnom i kristalno čistom vodom te držanjem velikih koia natjerala me je na izgradnju onakvog filtera koji nažalost zahtjeva i veliku količinu biomedija.

Kako nam je svima uz nedostatak vremena i novac presudan faktor tražio sam alternativu u svemu.
Poučen 20 godišnjim iskustvom u privatnom poslu kao vlasnik male obiteljske firmice, uvjerio sam se da za sve što vam je potrebno treba tražiti više ponuda jer ista stvar na 2-3 mjesta se može razlikovati u cijeni i 50%. S druge strane, kao praktičar, uvjerio sam se da ako postoji imalo želje i volje za nečim, velik dio toga se može odraditi u DIY verziji gdje uz zadovoljstvo sa učinjenim poslom i pokojom ušparanom kunom i sami posao ne zaostaje puno ili je na razini sa onim od pravih profesionalaca.
Ista stvar je i sa materijalima, priborom, opremom koju kupujemo ....

Postoji nekoliko renomiranih proizvođača koji prodaju bio medij tipa plinobetona pod različitim nazivima i trgovačkim markama. U osnovi bazni materijal im je svima isti, razlika je samo u dodatcima ili  postrojenju odnosno postupku izrade.
Radi se o tome da ga jedni hvale, drugi psuju, jedni imaju dobra iskustva, drugi ne žele ni čuti za njega ...... a u svemu se po malo krije doza straha što bi se moglo desiti ali i neinformiranost.

Pošto u svom poslu radim sa galvanskom zaštitom metala i elektrostatskom plastifikacijom metala, poznajem ljude koji također poznaju neke ljude .... te su mi omogućili stručne odgovore koji nisu rekla-kazala ili puka nagađanja.

I da ne duljim, dobio sam Priručnik o proizvodnji i karakteristikama proizvoda tj. SIPOREXA ( plinobeton koji se proizvodio u Puli) koji je napravio Institut za građevinarstvo, građevinske materijale i nemetale.
Pošto je to cijela knjiga od 50-60 strana, izvući ću samo ono što mi je bilo zanimljivo a nadam se da će biti i vama.

Plinobeton  je:

- lagani saćasti silikatni beton koji u postupku proizvodnje nastaje nadimanjem betona te je POTPUNO bezopasan
- osnovne sirovine su kvarcni pijesak, vezivo, voda, aluminijski prah
- razlika može biti prema upotrebi sirovina te nastaju: plinobetoni na bazi cementa kao veziva
                                                                        plinosilikati na bazi kreča kao veziva
- pH plinobetona iznosi od  9 -10,5 ovisno o vezivu
- to je materijal mineralnog, neorganskog porijekla, proizveden od prirodnih materijala koji se NE RASTAPAJU U VODI i kao takav je bezopasan za živi svijet u vodi
- može sadržavati izvjesnu količinu soli koje su topljive u vodi ali je njihovo prisustvo samo u tragovima
- rastvaranje plinobetona je minimalno i na koloidnom je nivou te na taj način ne reagira sa vodom
- fiziološki je inaktivan te nema nikakvog štetnog uticaja za živa bića oko sebe i čovjekovu okolinu

Poroznost mu je ( ovisno o gustoći ) od 89% za 300 kilski do 61% za 1000 kilski. Znači onaj lakši koji je ujedno i jeftiniji je porozniji ali sa druge strane zbog same strukture je mehanički slabiji. Koji odabrati - skoro da je svejedno ili ipak ići na neku zlatnu sredinu.
Negdje sam na nekom stranom forumu pročitao da 1 kg takvog filtera ima površinu kao tenisko igralište??? Čini se nevjerojatnim ili sam si možda krivo protumačio  -?

Eto uspio sam prepisati neke od tehničkih detalja.

Pošto planiram u zadnju komoru svog filtera ubaciti oko pola kubika plinobetona , bez obzira na sve činjenice koje sam sam iznio, određena doza straha postoji pa me zanima  kakva je situacija u praksi ? Da li netko već plinobeton koristi i kakva su iskustva?

Dajte ljudi komentare i vaša razmišljanja pa da završavam sa filterom. Imam dogovor sa Onim gore da neće kod nas biti snijega dok ja ne završim sa poslovima oko filtera. Zato nemojte djeci ( i zimskoj službi) uskraćivati zadovoljstvo.


         
 

Offline tblake

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Dob: 50 Lokacija: Lipovljani
Odg: Koi ribnjak i ribnjak za plivanje
« Odgovori #31 u: Siječanj 22, 2014, 16:03:04 poslijepodne »
Evo sadim neko bilje na vrtu pa sam pobrao dosta glisti i naravno odnio ribicama.
Skroz su pitome (kao i gazda) i dolaze na 30tak centimetara od ruke. Na proljeće budu one meni jele iz ruke a u ljeto se kupam sa njima i hranim ih  :D :D :D

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Koi ribnjak i ribnjak za plivanje
« Odgovori #32 u: Siječanj 22, 2014, 16:44:31 poslijepodne »
stvarno fora, trebao bi si napravit neki mali mol da ti ih je lakše hranit  :)

Offline brle

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 64
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Vrbovec
Odg: Koi ribnjak i ribnjak za plivanje
« Odgovori #33 u: Siječanj 23, 2014, 17:18:20 poslijepodne »
ma ovo je prekrasno svaka čast :up:
091/3852348

Offline tblake

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Dob: 50 Lokacija: Lipovljani
Odg: Koi ribnjak i ribnjak za plivanje
« Odgovori #34 u: Siječanj 23, 2014, 20:56:40 poslijepodne »
Mol je svakako u planu izgradnje. Već sam nabavio grede a i one duge čižme što dođu do vrata jer neću moći dočekati da se voda
zagrije pa da ga složim.
Ispod mola mi je i preljev od ribnjaka u slučaju da se prepuni.

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Koi ribnjak i ribnjak za plivanje
« Odgovori #35 u: Siječanj 23, 2014, 21:01:30 poslijepodne »
ma šta će ti čižme!? Pa i nije neka jaka zima, mogo bi se već i okupat snjima  :D

Offline engin

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 31
  • Spol: Muški   Dob: 60
  • Lokacija: istra
Odg: Koi ribnjak i ribnjak za plivanje
« Odgovori #36 u: Siječanj 24, 2014, 15:47:46 poslijepodne »
Kako mislis izvesti stupove koji ce nositi mol? Mislim na njihovo postavljanje na dno. Ipak ce to biti neka tezina, da nebi doslo do ostecenja folije. -?
jedriti se ne mora,ali je fora

Offline brle

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 64
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Vrbovec
Odg: Koi ribnjak i ribnjak za plivanje
« Odgovori #37 u: Siječanj 24, 2014, 17:03:16 poslijepodne »
daj mi reci jel si šljunjak ispirao il drito u jezero
091/3852348

Offline OrkoZg

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Koi ribnjak i ribnjak za plivanje
« Odgovori #38 u: Siječanj 24, 2014, 17:12:38 poslijepodne »
Kako mislis izvesti stupove koji ce nositi mol? Mislim na njihovo postavljanje na dno. Ipak ce to biti neka tezina, da nebi doslo do ostecenja folije. -?

Potpisujem ovo pitanje. Da li si radio kakvu pripremu za stupove od mola dok si radio jezero ili ide neka inovacija?
"Vreme se vuče k o teretni voz,
gde li večeras da pomolim nos?
Klasika: "Konobar, un cafe macchiatto". Pa da."

Offline smcm5

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 444
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: BiH KOZARSKA DUBICA
Odg: Koi ribnjak i ribnjak za plivanje
« Odgovori #39 u: Siječanj 24, 2014, 17:20:56 poslijepodne »
mol se moze postaviti na bacve,tako da nema dodira sa dnom

Offline tblake

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Dob: 50 Lokacija: Lipovljani
Odg: Koi ribnjak i ribnjak za plivanje
« Odgovori #40 u: Siječanj 24, 2014, 18:09:48 poslijepodne »
Ako pogledate slike koje sam prije stavljao,na strani suprotnoj od filtera primjetit ćete jedan polukrug ozidan ciglom. E na njega planiram nasloniti 2 grede dim.8x16 cm, dužine  pet metara razmaknute 50-60 cm ili koliko će mi se učiniti prikladno za širinu mola. Daske idu montirane popreko greda.

Mol će biti u vodi naslonjen na 2 drvena stupa ( sušeno i termotretirano drvo)  tj. svaka greda na jednom stupu i to na onom mjestu gdje se na slikama vidi povišeno polukružno dno.
Na tom djelu planiram razmaknuti kamenje te postaviti betonsku armiranu ploču dimenzija cca 80x50 cm debljine 7-8 cm koju ću prethodno izbetonirati na " suhom" a planiram odmah na armaturu povariti držače za stupce koje ću samo " utaknuti " u držače.
Ploča bi trebala biti teška oko 70-80 kg i planiram ući u vodu te će onda biti znatno lakša a koristit ću gurtne da ne moram roniti.
Na tom mjestu je voda oko120 cm.
Na mjesto postavljanja ploče razmaknut ću kamenje te prvo postaviti 2-3 sloja geotekstila da se ne ošteti folija te ploču na njega.

Ploču kasnije sakrijem sa šljunkom.

Imao sam raznih ideja za izradu mola tipa ponton kao što kaže smcm5 sa bačvama ili stiropor prešprican polyureom da se ne raspada ali to su molovi koji se gibaju pa sam odustao od ideje.

Kamenje sam kupovao u mjestu Sigetec u Podravini i bilo je relativno čisto - bar na prvi pogled. Kad sam nalio vodu sve se zamutilo ali nakon nekog vremena se i sleglo. Mislim da nije bitno da kamenje bude sterilno pošto ga na dnu ima do 15 cm, taj pijesak se slegne i zađe među kamenje. Za sada izgleda dobro, vidjet ćemo na proljeće što će biti dalje.

Offline ZDmarinero

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 268
  • Spol: Muški   Lokacija: Zadar
Odg: Koi ribnjak i ribnjak za plivanje
« Odgovori #41 u: Siječanj 24, 2014, 18:23:50 poslijepodne »
Čudo!!!  oduševljen sam!

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Koi ribnjak i ribnjak za plivanje
« Odgovori #42 u: Siječanj 25, 2014, 12:15:36 poslijepodne »
Umjesto drvenih nosaca za mol napravi plasticne. Recimo neke plasticne cijevi sa debljom stijenkom napuni betonom i spoji sa betonskom stopom.
Ponton se moze napraviti i rigidan, da se moze pomicati samo gore-dolje, ne i lijevo-desno, a i pratio bi raznu vode kako se bude ljeti smanjivala.

Offline tblake

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Dob: 50 Lokacija: Lipovljani
Odg: Koi ribnjak i ribnjak za plivanje
« Odgovori #43 u: Siječanj 25, 2014, 13:05:24 poslijepodne »
Da, nije niti to loša ideja. Stupci se tako i tako neće vidjeti a mogao bih ih odmah zaliti sa betonskom pločom. Ili napraviti odvojeno
sa stopama kao sto su betonski držači  suncobrana.
U sredinu stupca
ubacim navojnu šipku sa kojom kasnije stegnem nosive grede.  :up:

Po pitanju pontona, zbog svoje konstrukcije odnosno zapremine koja je potrebna da bi bili stabilni tj. inertni prilikom hoda po njima
ne dolaze nikako u obzir jer bi bili preveliki i zauzimali previše prostora ( stari inženjerac). Kod manji jezeraca još je prisutan i problem istisnine vode.
Što ako se istovremeno 2 prava muška od 90 kila popnu na mol? Ili zaleti 3-4 klinca gledati ribice?

Sa druge strane konstrukcija pontona je kompliciranija i stalno je prisutan osjećaj  nesigurnosti. Da ne govorim o tome da mi se ne sviđa ideja o limenim bačvama okruženim lopočima, lotusima, pontaderijama.....

Ali hvala na ideji. :)

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Koi ribnjak i ribnjak za plivanje
« Odgovori #44 u: Siječanj 25, 2014, 13:32:47 poslijepodne »
A da napravis ne most nego drvenu terasu koja bi zalazila u ribnjak?

PS dodji na pizzu

Offline tblake

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Dob: 50 Lokacija: Lipovljani
Odg: Koi ribnjak i ribnjak za plivanje
« Odgovori #45 u: Siječanj 27, 2014, 10:40:48 prijepodne »
Drvena terasa je svakako predviđena i gradi se iznad filtera a ulazi u ribnjak skoro metar.

Ali evo našao sam još neke od slika same izgradnje pa da podijelim sa Vama.

1. Ispod folije smo polagali geotekstil - filc 300 gr koji je antibakterijski ( poslije smo koristili obični koji nam se čini još i kvalitetniji). Bilo je vjetrovito dok smo radili
pa smo fenom za vrući zrak varili sastave filca. Na slici se vidi i zub koji smo skinuli a sa namjerom da na njega nakon polaganja folije postavimo kameni zidić koji bi
uz vizuelni efekt imao i funkciju da drži šljunak da ne sklizne sa kosog dijela gdje će biti posađeno bilje. (sory na prstu u gornjem kutu)

2.Puno problema nastaje s folijama koje se skupljaju, napinju ... pa sam odlučio foliju ne učvršćivati na rub. Da bi izgledalo koliko toliko uredno - izbetonirali smo ivičnjak
visine 15 cm oko cijelog ribnjaka ( i bazena) preko kojeg se polaže filc i folija a kasnije se samo sakrije sa šljunkom. Evo sada je kod nas -8, folija se je skupila ali nema
nikakvih problema sa diletiranjem ili napinjanjem same folije.

3., 4. Foliju sam u NJemačkoj naručio iz jednog komada da se ne mučimo sa varenjem na neravnoj podlozi. Pedantni kakvi Nijemci jesu, obilježili su mi na roli pravac odnosno
dužinu i širinu tako da smo cijelu rolu samo niz nasip gurnuli i odmotali. Pošto je folija jako rastezljiva kada se zagrije, preporučujem fino poštelavanje folije napraviti ili
u jutro ili predvečer kada nema prejakog sunca.Bolje je foliju imati nabranu i prefrknutu nego je fino napeti kao plahtu u vojničkom krevetu. Višak folije smo odrezali ali sa
 dodatkom od  cca 20 cm - zlu ne trebalo.

5., 6. Vodu sam nalijevao polako ( oko 3,5 m3/h) koliki je bio protok vode, crijevo sam stavio na najnižu točku i u kantu da ne ispire šljunak ali svejedno se je sve zamutilo.
Šljunak je bio separirani, ispirani i na prvi pogled se je činio čist. Voda se je rasčistila tek nakon nekoliko dana a postala je kristalno čista tek dan-dva nakon dodavanja
mikroorganizama.


Offline tblake

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Dob: 50 Lokacija: Lipovljani
Odg: Koi ribnjak i ribnjak za plivanje
« Odgovori #46 u: Siječanj 27, 2014, 10:45:03 prijepodne »
Zaboravih staviti slike 5. i 6.

Mući me onaj Nijemac što stalno sakriva stvari po kući (Alz Hajmer ili kako se već zove  :D :D )

Na slici 6. se vidi i gotovi zidić koji će držati šljunak za sadnju bilja ali i koie dalje od tog bilja.

Offline tblake

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Dob: 50 Lokacija: Lipovljani
Odg: Koi ribnjak i ribnjak za plivanje
« Odgovori #47 u: Siječanj 28, 2014, 15:49:11 poslijepodne »
Molim pomoć oko UV zaštite.

Gdje da stavim i kakve UV lampe na svoj filter. Znam da je na forumu bila već ova tema, ali kod mene je specifična situacija zbog količine protoka vode
i  4 ulazne cijevi od 160 mm.

Standardne UV lampe mi ne mogu pomoći jer bih sa njima smanjio protok ( sada je oko 36-50 m3/h) a veličine koja je meni potrebna nema za nabaviti.
Volio bih UV staviti na ulazu u filter, na prvoj komori gdje je mehanička filtracija a ne na kraju kod pumpi jer bih tako uništio i sve one mikroorganizme koji su u 3. i 4. komori.

Da li ima tko kakvih ideja i kolika bi mi trebala snaga za količinu vode od cca 220 m3?


hvala

Offline papicdu1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 376
  • Lokacija: zagreb
Odg: Koi ribnjak i ribnjak za plivanje
« Odgovori #48 u: Siječanj 28, 2014, 16:47:44 poslijepodne »
odlično :up: :up: :up: :up:

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Koi ribnjak i ribnjak za plivanje
« Odgovori #49 u: Siječanj 28, 2014, 17:11:02 poslijepodne »
Sto se tice UV lampe
Dobre bakterije se nalaze ogromnim dijelom u podlozi i u filter materijalu,jako malih broj ih je u vodi,rekao bi cak nebitan
Tako da ti UV lampa tu nece naskoditi