Travanj 24, 2024, 04:02:12 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Uginule ribe  (Posjeta: 2838 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Uginule ribe
« u: Veljača 19, 2017, 21:59:03 poslijepodne »
Prijatelj me zamolio da ovdje  postavim pitanje za njega  zanima ga vaše misljenje..
Vidjeo je da se pisalo u grupi na fejsbuku o ribama  koje su uginule a do kojih se ne može doci  pa ga zanima  dali je pametno da sad očisti jezero ili za nekih desetak dana kad temperatura jos malo poraste  jer sumnja da ima uginulih riba  koje su na dnu i koje bi svojim raspadanjem  mogle ugroziti  ostale ribe koje su preživjele.. Kod njega je jezero oko 15 kubika napravljeno prošle godine ali  nije stigao završiti radove na  filteru tako da je voda mutna ne vidi se ništa jer jezerce nije nikako filtrirano .


Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uginule ribe
« Odgovori #1 u: Veljača 20, 2017, 17:54:44 poslijepodne »
Ako temperatura vode prođe nekih 4-5 stupnjeva morati će isprazniti dio vode i sve očistiti jer će kasnije biti u velikom  :-X
Ja bi to napravio čim se led otopi , bar sa nekom mrežom probati redom kupiti po dnu .

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uginule ribe
« Odgovori #2 u: Veljača 20, 2017, 18:05:21 poslijepodne »
A da se taj tvoj "izmišljeni" prijatelj prijavi na forum  ;)

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Uginule ribe
« Odgovori #3 u: Veljača 20, 2017, 20:50:27 poslijepodne »
nije izmišljen samo ima poteškoća sa registracijom :D  ali polako vjerujem da će se nekako snaći  :)
ja sam mu predložio da počne raditi manje izmjene vode od par kubika svaki dan dok se ne izbistri pa ako bude koja uginula vidjet će..  u svakom slučaju hvala na odgovoru   :up:
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uginule ribe
« Odgovori #4 u: Veljača 20, 2017, 21:22:09 poslijepodne »
Bolje mu je onda ispumpati pola vode iz ribnjaka i sve povaditi van .

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Uginule ribe
« Odgovori #5 u: Veljača 20, 2017, 21:32:01 poslijepodne »
Bolje mu je onda ispumpati pola vode iz ribnjaka i sve povaditi van .

nije ono problem izvuci tu vodu ako treba samo ga brine da neće time naškoditi  ostalim ribama jer još uvjek su u hiberniciji
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uginule ribe
« Odgovori #6 u: Veljača 20, 2017, 21:48:05 poslijepodne »
Kaj god da radi uznemiriti će ribe ali i to je bolja opcija od one da mu sve krepaju od trovanja .

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: Uginule ribe
« Odgovori #7 u: Veljača 21, 2017, 12:48:22 poslijepodne »
Pa nek prebaci dio jezerske vode u kacu i stavi ribe. Voda je ionako iste temperature pa zbog toga nece biti velikog soka. Uznemiravanje ne mozes izbjec.  Neka sredi jezero, ostavi vodu par dana da odstoji zbog klora a i da se voda ohladi na temperaturu na kojoj su ribe trenutno u kaci. Voda se brzo grije i raspadanje krepanih riba ce poceti.

Ja sam mjerila temp prosli vikend i bilo je 4 a ovaj vikend 6C. Ako se nastavi ovih 13-15 kroz cijeli tjedan brzo ce se voda ugrijati... a u ovo doba godine moje jezero je dosta u hladovini tako da oni kojima je full sunce mogu ocekivati puno brze promjene

Offline Koncesije

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Živinice
Odg: Uginule ribe
« Odgovori #8 u: Veljača 23, 2017, 10:24:05 prijepodne »
Novi sam član foruma i prije svega veliki pozdrav za sve članove. Evo sam ipak uspio obaviti registraciju nakon nekih manjih poteškoća tehničke prirode (nisam "izmišljeni"). Želio bih da vas pohvalim i da se zahvalim na korisnim savjetima. Tokom prošlog ljeta (juli 2016.g.) sam zapoceo sa izgradnjom vrtnog jezera nepravilnog oblika (oblik bubrega) sa tri nivoa. Najdublji i najveći dio dubok je 150 cm, slijedeći oko 90 cm i posljednji najplići oko 40 cm. Dužina je 550 cm a širina 380 cm, po mojoj procjeni zapremine 13-15 kubnih metara. Kako sam sa izradom počeo relativno kasno, nisam stigao završiti izradu filtera. Odnosno filter sam uspio uraditi ali mi je nako što sam ga pokušao pokrenuti počeo gubiti vodu, te sam ga morao prestati koristiti. Filter je naliven betonom, pravougaonog oblika dužine 140 cm, širine 80 cm i dubine 100 cm, sa jednom betonskom pregradom od 40 cm namjenjenom om za taložnik. Pošto vodu nisam mogao filtrirati ona je poprimila zelenu boju i u njoj je bujala alga (jezero je na osunčanom mjestu). Imao sam zasađene neke vodene biljke do kojih sam tada mogao doći (rogoz, lopoč, vodena palma) i bilo je zasađeno u saksije. U jesen, prije zahlađenja, zbog neprozirne boje vode, ribe sam mogao vidjeti samo kada sam ih hranio. Pošto je zima bila teška, sa velikim minusima i debelim ledom na površini jezera (u momentima oko 25 cm) i nakon što sam na fb čitao priloge sa nesretnim dešavanjima i ugibanjima riba, bio sam zabrinut za svoje ribe. Nakon sto se led otopio nisam primjećivao uginule ribe ali sam se bojao da one možda nisu ugibale i tonule na dno. Zbog toga sam bio u nedoumici šta da uradim. Nakon što sam pročitao vaše odgovore bio sam ohrabren da uđem u akciju izbacivanja stare vode iz jezera kako bih imao tačan uvid u stanje ribnjaka.
I gle čuda, kako sam dolazio do riba bio sam oduševljavan sa hvatanjem svake ribe. Ribe su bile odlično, mnogo su porasle, promijenile se i poretku boja, a i pronašao sam dvije nove (duge oko 4 cm) iz mrijesta koji je bio u kasno ljeto. Nije bilo niti jedne uginule ribe (hvala Bogu). U ribnjaku imam 10-tak riba između 15 i 20 cm, 6 riba između 20 i 30 cm i 10-tak između 30 i 40 cm. Zaboravio sa reći da sam u jesen nakon mrijesta pokupio oko 50 komada riblje mlađi i smjestio u akvarij bojeći se da neće preživjeti zimu jer su bile veoma male pred pad temperatura a i velike ribe su ih proždirale. Sada ih ima 10-tak i dostigle su dužinu od 8 cm. Želim da vas obavijestim da su lokvanji počeli sa puštanjem prvih listova iako je temperatura u mom jezeru bila oko 5,5 stepeni.  Tokom ovog poduhvata bio je sunčan dan (22.02.2017.g.), temperatura vani je bila 16 stepeni i bilo je veoma ugodno raditi na čišćenju jezera. Do pred veče jezero je bilo napunjeno vodom (u najdubljem dijelu) i riba je vraćena u jezero. Tu sam imao bojazan smijem li ribe odmah vratiti u jezero. Odličio sam se za to iz nekoliko razloga:
- imam bunarsku vodu koja nije hlorisana.
- bojeći se niskih temperatura smjestio sam u plastenik burad od 1000 l u kojima sam namjeravao držati ribu nekoliko dana prije vraćanja u jezero.
   To se pokazalo kao pogrešno jer je vanjska temperatura naglo porasla a i prognoze za naredna dva dana su bile iste. Temperatura vode u buradima sa ribama
   se poprilično brzo penjala (porasla do 10 stepeni).
- pošto mi je jezero na imanju gdje žive roditelji nisam smio ostaviti sve to bez nadzora, a ja zbog posla nisam mogao stalno biti tamo.

Eto, toliko za sada. Sve sam zabilježio fotkama koje će biti postavljene kasnije (kad skontam kako da ih zakačim).
« Zadnja izmjena: Veljača 23, 2017, 10:40:40 prijepodne od Koncesije »

Offline DADOUMAG

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1280
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Umag
Odg: Uginule ribe
« Odgovori #9 u: Veljača 23, 2017, 11:57:12 prijepodne »
Pozdrav i dobrodosao!
Ako je ono jezero koje je melek stavljao na facebooku tvoje
Jako je lijepo i probaj stavit slike da i drugi vide...
Sretno ti u planovima!

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uginule ribe
« Odgovori #10 u: Veljača 23, 2017, 18:48:36 poslijepodne »
Pozdrav neizmišljeni Koncesije  :D :D
Čekamo slike .

Offline Koncesije

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Živinice
Odg: Uginule ribe
« Odgovori #11 u: Veljača 24, 2017, 20:22:31 poslijepodne »
Evo par sličica nakon prvog sipanja vode u jezero.....

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Uginule ribe
« Odgovori #12 u: Veljača 24, 2017, 20:24:15 poslijepodne »
Cekaj jel ovo unutra premazano "bazen plavom" bojom i unutra su ribe !? Ili ja krivo vidim..

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uginule ribe
« Odgovori #13 u: Veljača 24, 2017, 20:55:19 poslijepodne »
Sviđa mi se taj kamen i ta vaša crvena zemlja , patim za takvom zemljom . Lijepo kolega  :klap:

Offline Koncesije

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Živinice
Odg: Uginule ribe
« Odgovori #14 u: Veljača 24, 2017, 21:05:16 poslijepodne »
Cekaj jel ovo unutra premazano "bazen plavom" bojom i unutra su ribe !? Ili ja krivo vidim..
Ne, nije u pitanju farba. To je folija u sivoj boji. Imam mnogo slika koje sam napravio tokom izrade jezera pa cu otvoriti novu temu i poredati ih  onako kako su radovi napredovali.

Offline Koncesije

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Živinice
Odg: Uginule ribe
« Odgovori #15 u: Veljača 24, 2017, 21:08:16 poslijepodne »
Hvala max-max. Bar zemlje ima dovoljno.