Travanj 16, 2024, 14:22:10 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Novi projekt 15 m3  (Posjeta: 4721 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline BartOS

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
Novi projekt 15 m3
« u: Prosinac 04, 2016, 21:28:04 poslijepodne »
Pozdrav forumaši!
Krenuli smo sa gradnjom obiteljske kuće, temelji su iskopani slijedi betoniranje. Kako je kuća "ugradbena" odnosno sa svake strane je naslonjena na susjedne kuće sve vezano za grube radove na jezercetu je potrebno odraditi u početnoj fazi. Još jedan od razloga je i taj što je jedini pristup do dvorišta preko hodnika iz garaže širine 120 cm.
Dakle želja nam je jezero za koi šarane dimenzije 400 x 250 cm i dubine 150 cm. Gornji rub bio bi betoniran, a unutrašnjost bi riješio klasično sa folijom. Na sredini bio bi smješten bottom drain, a za površinsku nečistoću bio bi zadužen skimmer. To je to u što sam siguran...
Filtraciju još uvijek proučavam, ali ono što bi sad morao definirati to je prostor u kojem bi on bila smještena. Također nam je želja da to isto bude ukopano. Pitanje je sad koliki bi to prostor trebao biti ? Znam da to ovisi o samom sustavu filtracije za koji se budem odlučio, ali moram to sve brzo definirati jer kad se krene sa zidanjem prednjeg dijela kuće, mehanizacija više neće moći pristupiti dvorišnoj strani i kasnije će se sve trebati ručno kopati. Dakle pitanje je po vašem iskustvu kolike bi bile dimenzije tog prostora ?
Koji tip filtracije bi najbolje odgovarao mojoj zapremini?
Također ukoliko se sjetite još nečega, a da bi bilo dobro riješiti u ovoj fazi grubih radova slobodno pišite.

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #1 u: Prosinac 05, 2016, 01:41:20 prijepodne »
Ajmo ovako, nadam se da ne planiras ici sve istu dubinu jer ti recimo treba i plici i dublji dio..., ako planiras betonirati gornji rub, dali planiras ga podici malo? Ako planiras ga podici, onda i filter bi trebao biti podignuti... Moras racunati da folija ima svoj rok trajanja i da ces je morati promjeniti, nakon nekoga vremena. Sto se tice filtera 15-20% zapremine jezera ti treba, tako da voda ostane neko vrijeme u filteru da se procisti.S obzirom da bi ga ukopao onda bolji je gravitacijski, i to ako imas mjesta u nastavku jezera ga napravis,produzis 1m i sa sirinom 2,5m si miran. Samo ako bi betonirao rub, vjerujem da bi i filter isto betonirao, jesi mozda razmislio da cijelo jezero onda izbetoniras? I jos jedna stvar, obavezno nemoj zaboraviti stepenice za biljke.

Offline BartOS

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #2 u: Prosinac 05, 2016, 06:36:50 prijepodne »
Planiram betonirati rub ali bez podizanja, znači sve u ravnini sa terenom. Filter će biti betoniran, a za betonirano jezero se još premišljam tj. zbrajam...
Nisam mislio imati bilje u glavnom jezeru, eventualno napraviti jedan kanal dubine 30 cm po jednoj strani jezera gdje bi smjestio bilje. U njega bi dolazila voda iz skimera i na kraju tog kanala sa biljem voda bi odlazila u glavni filter?

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #3 u: Prosinac 05, 2016, 12:35:42 poslijepodne »
Vidi ja imam biljke na dubini 1,5m , a dubini od 1m i na dubini od 30cm i na dubini od 10cm.... znaci nemozes sve biljke staviti na istu dubinu, e onda ako ti je jezero na suncu veci dio dana, ribe vole i malo hlada sto obicno rijese lopoci i lotosi sa svojim listovima, ali puno bi pomoglo ako bi skicirao jezero i stavio sliku pa bi ti se tako lakse pomoglo i dalo nekoliko prijedloga

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #4 u: Prosinac 05, 2016, 13:33:21 poslijepodne »
ako nije planirao biljke kao što već piše onda nema potrebe raditi plići dio za biljke  :D a ako se nekad predomisli  uvjek može ubaciti nešto na što će staviti biljke, par blokova ili nešto slično, to isto i ja radim gdje mi je duboko postavim betonske kocke ili nešto , i to ima svojih prednosti jer se može pozicija mjenjati dok je plićak uvijek na istom mjestu  ;)
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #5 u: Prosinac 05, 2016, 18:07:48 poslijepodne »
BartOS , prvo se izjasni da li radiš filter sam ili kupuješ gotove elemente pa radiš filter spremište pokraj ribnjaka .

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #6 u: Prosinac 05, 2016, 20:11:47 poslijepodne »
Vidi prvo filter tih dimenzija bi te kosao puno para, to bolje da ti drugi kazu, jer recimo ovi kupovni filteri sto vidis po gradu ne zadovoljavaju tu kubikazu ni priblizno znaci morao bi traziti van Hrvatske, po meni bolje praviti...

Melek znam da nije planirao ali to mu je koliko sam ja skontao prvi ribnjak i posto planira betonirati to bude za stalno, a rekao sam mu to jer koliko sam skontao po pisanju uopce ne planira stavljati biljke u jezero nego u taj "kanal" sto definitvino nemoze zadovoljiti osnove....

Sto se tice filtera moras imati 3 vrste da bi imao vodu cistu, znaci kemiski, bioloski i fizicki dio da kazemo, e sada moras viditi koliko cega ti ide u filter tih dimenzija imas tu po temama kako bismo rekli " zamjenske materijale" ali bez obzira sto su zamjeniski treba ih dosta i treba truda da se sve to namjesti, ako pogledas teme viditi ces da je hrpa Nas tu isprobavala i kemijala s dosta stvari neke su se pokazale uspjesne dok neke bas i ne....

imas ako pogledas di smo grijesili recimo kod betoniranja filtera imas da se radi iz komada ili moras stavljati brtve da voda ne utekne ono imas stvarno dosta tema, i mozes viditi nase propustem racunaj da je skoro svako od nas mjenjao jezero i ispravljao nedostatke (da budem iskren jako malo ljudi znam koji su napravili jezero i nista nisu mjenjali) ustvari neznam nikoga, ahhahahaha  zato pomoglo bi dasi nacrtas u nekome prgramu recimo sketch up i onda stavis i vidis prijedloge drugih i ideje za neke nedostatke jer ovako pricamo o rupi sa vodom....

Offline Ferlin93

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 217
  • Lokacija: Istra
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #7 u: Prosinac 05, 2016, 20:31:15 poslijepodne »
 Prvo vidi s lovom koliko mozes potrosit na filter .
Ako neces stedit ja bi ti preporucio fotmu u slo.zove se vodainvrt imas i na fejsu ih javis se covjrku kazes svoju kubikazu i ideju i on ti moze dat ponudu kostat ce sigurno 2000 eura za tu kubikazu al barem ces imat vodu kako treba i neces morat gubit vremena na ciscenje tj moc ces bit u kravati dok stisces gumb za ciscenje i tjt.
Ili mozes kemijat svoje filtere al to em treba znanja i nemozes
 bit siguran da ce na kraju radit.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #8 u: Prosinac 05, 2016, 21:05:45 poslijepodne »
Erorr ne možeš generalizirati kaj je nekome puno para , to će BartOS sam procjeniti . Ovo kaj radi Ferlin93 je ispravan način , puno nas ne računa da se filter mora čistiti i ako nije dobro konstruiran ima tu dosta posla . Naravno da je na kraju problem novac ili kao u mom slučaju pomankanje prostora .

Offline Ferlin93

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 217
  • Lokacija: Istra
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #9 u: Prosinac 05, 2016, 21:14:14 poslijepodne »
Zato i kazem da si izracuna sam jedino on zna koliko moze potrosit i ima taj slovenac filtration sistem na paleti 120x120 ti slozi cijelu filtraciju samo trebas ustekat u struju i tjt .

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #10 u: Prosinac 05, 2016, 21:17:44 poslijepodne »
Ekipa svi slazu po onome koliko imaju i sta žele, ako ćemo tako ima i načina filtracije koji ne koštaju toliko a odrađuju posao ovih skupih.. svatko radi po svome, a mi možemo samo savjetovati a na njemu je da se opredjeli ...

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #11 u: Prosinac 05, 2016, 21:21:37 poslijepodne »
Slažem se sa tobom Sonic ali BartOS traži savjet pa mu mi to i pružamo , zato sam ja i postavio pitanje da li će sam raditi filter ili ide na nešto gotovo . Kako inače da mu konkretno odgovorim .

Offline Ferlin93

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 217
  • Lokacija: Istra
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #12 u: Prosinac 05, 2016, 21:22:01 poslijepodne »
Naravno sonic u tome se totalno slazem al opet ako ga zanima komodnost ja mu preporucam ovu vrst filtracije sta sam i ja stavljo di netreba razbijat glavu kako i sta i gdje ja trenutno zbog posla nebi mogo cistit filtre po par sati .

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #13 u: Prosinac 05, 2016, 21:25:11 poslijepodne »
Na filter treba gledati kao na jednokratnu investiciju , možda košta u startu ali ga imaš stalno .

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #14 u: Prosinac 05, 2016, 22:06:06 poslijepodne »
Sto se tice novaca to stoji, ali htio sam mu reci da dosta cesto ono kada odes u trgovinu pa ti pricaju "bajke" i onda kada im nesta kazes onda odgovore a vi se razumijete u to.....  a sto se tice prostora to sam mu rekao da je to jedan dio o kojemu dosta toga ovisi, ali zato sam mu i rekao da otvori temu da napise sto ga zanima i sve pa onda da mu se napise prijedloge i sve, jer evo ja 3 put radim jezero, i ovaj put ide u beton nadam se da sam skontao sve nedostatke, jer ako nisam bude problema......

Offline BartOS

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #15 u: Prosinac 05, 2016, 23:16:23 poslijepodne »
BartOS , prvo se izjasni da li radiš filter sam ili kupuješ gotove elemente pa radiš filter spremište pokraj ribnjaka .

Filter radim sam. Lova je uvijek problem i mislim da su sva ta gotova rješenja dosta precijenjena. Od gotovih elemenata možda samo ovo : http://www.koi-spirit.de/-ToShowQQImageList/ArticleIDQQ10236/ , to bi bio prvi ulazni dio filtera, iako bi se i to dalo odraditi u nekoj DIY varijanti.
Pitanje je što nakon toga...Za sad imam dvije plastične cisterne od 1000 l ( one bijele sa metalnim ojačanjima ). Njih bi svakako probao iskoristiti na način da ih povežem i u jednu nakrkam one duguljaste "četke" i plavu spužvu, a u drugu helixe i zrak, nako toga UV , pa pumpa i nazad u jezero ?
Prvo bitna zamisao je bila kao i kod tebe sa paralelnim kanalom u kojem bi bilo bilje, ali malo me strah komaraca i eventualnog mirisa mulja i močvare...
Sve bi bilo u jednoj razini...
Što mislite o ovom sustavu što sam naišao na netu :http://www.ericpondfilters.com/surrey-koi-pond-conversion/
To bi se isto dalo prekopirati i izvesti kao DIY.

Offline Ferlin93

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 217
  • Lokacija: Istra
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #16 u: Prosinac 05, 2016, 23:30:10 poslijepodne »
Kod mene isto pocinje filtracija do ultrasieve 300 filter to je taj gravitacijski za lisce i mikrone od 200-300 .nakon toga meni dolazi pumpa i jos dva filtra i uv lampe .
Bitno ti je kod tog filtra da mora bt 1 cm iznad razine vode .

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #17 u: Prosinac 06, 2016, 00:10:01 prijepodne »
Ok je to sto kazes, ali nije dobar redosljed, narocito lampe na kraju, znaci ako ti alge prođu kroz filter, uv lampa ih zatuce skupa sa korisnim bakterijama sto imas u filteru i onda one odu u jezero, i tamo se taloze, znaci trebao bi lampe prve ili recimo vortex pa onda lampe ako ces stavljati vortex....

Offline Ferlin93

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 217
  • Lokacija: Istra
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #18 u: Prosinac 06, 2016, 00:47:19 prijepodne »
Nikako lampe prve neidu jer je voda prljava i nista od toga voda koja ide poslje lampe u bazen ionako se vraca natrag u filtraciju za saat vremena di stupa na snagu multiciklon filter koi zadrzava mrtve alge.sta cisca voda ide kroz uv lampu to bolje ne prljas niti ne ostecujes lampu.

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #19 u: Prosinac 06, 2016, 09:53:59 prijepodne »
...prvo ću reći da svatko zna koliko njegov novac vrijedi!!... čitam tu svakakve ideje, neke dobre, a neke manje dobre... vidim da stanje mirovanja utječe na pretresanje već po neznam koji puta iste materije... da se razumijemo, nema tu ništa loše no, pročitati stare teme vezane na temu, referirati se na njih, izložiti svoje zaključke i zamisli svog sistema i viđenja istog, pa onda otvoriti raspravu, ne bi bilo od zgoreg!...
..ovako opet rasprava, primjer, ide li UVC  prije ili poslije filtera ?!?... to su kao rasprave po forumima koje je motorno ulje bolje!... treba li UVC biti prije ili poslije filtera po meni je to sve stvar konstrukcije sistema, pa tako reći da je ispravno samo jedno nema smisla... neka se kolega Ferlin ne uvrijedi no argument da je voda koja dolazi iz jezera smazana po meni nije dovoljno dobar, ... u čistom i neprekidno filtriranom ribnjaku, odnosno ribnjaku s prozirnom vodom, koliko može voda biti smazana da ometa rad UVC lampe, po meni zanemarivo!.. dakako bit će to gdje koja veća čestica.... ali brate mili, ne prepumpavamo kaljužu!...
... kod konstrukcije tipa sifonskog spajanja jezera s filterom, možda je ipak praktičnije spojiti lampu na izlaznu pumpu.... kažem praktičnije, a dali je bolje....

Offline Ferlin93

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 217
  • Lokacija: Istra
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #20 u: Prosinac 06, 2016, 10:22:00 prijepodne »
I ja sam imo na prijasnjem bazenu uvc lampu ma pocetku al po meni ako je bazen blizu nekog drveca i ako pada lisce u bazen samo moze ostat koji list u uvc lampi
 I na taj dio di je osto list ona nema smisla zato i kazem i u mojem sistemu filtracije uvc dolaze zadnje gledo sam profi ribnjake i uvjek im je uvc zadnja i od ovog sta sam kupio filtraciju u bazenu isto tako svima je voda brutalno cista .
I naravno mrljo nisam se uvrijedio hahaha .
Mozda sam se krivo izjasnio o cistoci vode al uvjek doleti nesto vece u nju ako je prva uvc lampa.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #21 u: Prosinac 06, 2016, 10:54:48 prijepodne »
Ovo sa Uvc -om je nevjerovatno...gospodo lampa uvijek i samo poslije filtera jer inače nema smisla ni za fitoplankton niti za uništavanje patogena....to je starije od biblije i nije mi jasno zašto stalno vrtite teoriju kako je bolje kad logika i znanost su to riješili davnih godina još prošlog stoljeća u medicini...
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #22 u: Prosinac 06, 2016, 11:41:17 prijepodne »
ako vam je  UVC manje snage i radi na posebnoj pumpi mozete pumpu  postaviti da uzima iz zadnje komore i vraća u prvu preko UVC  tako će i lampa biti čista a sprženi oganizmi odma u filteru ..
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #23 u: Prosinac 06, 2016, 18:05:07 poslijepodne »
Meni se trenutno ne da raspravljati o poziciji UV lampe jer će to ovu temu odvesti u nepoznato  ;)
Filtracija je važnija od samog ribnjaka i riba u njemu , zašto večina nas ulupa hrpu novca na izgradnju ribnjaka , uređenje okoliša i nabavku nešto kvalitetnijih riba a filtracija nam je uvijek skupa .
Moj savjet , napravi dovoljno veliko spremište za pravu filtraciju i ostavi to na čekanju dok ne sakupiš novac za to , u ribnjak ubaciš nekoliko zlatnih ribica koje su daleko tolerantnije na lošiju kvalitetu vode i ništa više dok ne sakupiš novac  :up:
Komarci se zadržavaju samo u vodi koja miruje , kanal sa biljem kroz koji voda prolazi neće imati ličinke komaraca  :up:

Offline BartOS

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #24 u: Ožujak 19, 2017, 08:15:01 prijepodne »
Jezerce je iskopano!
Bagerista se malo zaigrao tako da je to ispalo malo veće od planiranog.
Dubina je na cijelom dijelu 1,80. Onaj dio što "strši" je predviđen za filtraciju i iznad njega bi treba ići WPC poklopac.
Koliko mora biti dio sa filtracijom povišen u odnosu na glavno jezerce ?





Offline BartOS

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #25 u: Ožujak 19, 2017, 08:33:36 prijepodne »
Ovo je moja zamisao filtracije :



Pitanje je da li je to dobro zamišljeno ili bi nešto mijenjali ?
Znači voda ulazi kroz dva bottom draina ( http://www.koi-spirit.de/teichbaumaterialien/bodenabl-ufe/bodenablauf-110-mm/a-1061/ ) i kroz jedan zidni skimer (
http://www.koi-spirit.de/teichbaumaterialien/skimmer/wandskimmer-breiter-zulauf-30-5-cm/a-10337/ ). Ulazi u predprostor za taloženje, nakon njega ide u komoru sa četkama, komoru sa spužvama, komoru sa helixima, UV i nazad u jezero.
Koja bi bila preporuka dimenzije svake pojedine komore i trebali još nešto ubaciti ili eventualno izbaciti ? Također molio bih i preporuku neke pumpe koja bi to sve kvalitetno pogonila?
Razmišljam i o air lift pogonu i gdje bi njega bilo dobro smjestit ?

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #26 u: Ožujak 19, 2017, 10:30:16 prijepodne »
Meni to izgleda sasvim uredu  :up:

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #27 u: Ožujak 19, 2017, 10:33:25 prijepodne »
1. kuteve ( i pod) ribnjaka bih zaoblio da imas kakvo takvo kruzno strujanje
2. cetke bih premjestio u prvu komoru
3. helix bi izbacio (tblake je bio na farmi koia i tamo nemaju nikakv helix , samo cetke i japanese mat)
4. jesi siguran da  ce ti kroz UV moci proci sva ta voda?

Offline BartOS

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #28 u: Ožujak 20, 2017, 07:19:25 prijepodne »
Što se tiče kuteva njih je svakako u planu zaobliti.
Postoji li mogućnost da UV lampa bude "uronjena" u zadnju komoru, bez da voda ide direktno kroz nju?
Gdje je najpovoljnije nabaviti cijevi i spojni pribor ? Na koji način rješavate čišćenje taloga, mislio sam ostaviti jedan otvor u prvoj komori tu staviti i cijev i provest je do kanalizacije. Kod čišćenja zatvorit ventile na ulazu u filter i otvorit ventil na toj izlaznoj cijevi tako da sav talog ode u kanalizacijsku cijev.

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #29 u: Ožujak 20, 2017, 08:05:31 prijepodne »
Talog ni slucajno u kanalizaciju, on je pun hranjivih materija, razmuti s vodom i zalivaj bastu, cvijece i sl  :up:

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: Novi projekt 15 m3
« Odgovori #30 u: Ožujak 20, 2017, 10:12:58 prijepodne »
Cuj od UV lampe onda nemas koristi jer ona rijesava alge samo kada voda prođe kroz nju, sto se tice opreme za ribnjak i filter naletio sam na jednu stranicu imaju sada i neke akcije recimo daju kompletan filter za 12 000l za 350kn, znaci uv lampa i sve osim pumpe..... e sada kako radi filter neznam, ja sam razmisljao sebi ga uzeti mozda cak kao neka ispomoc ili ono backup sistem....

http://www.zoofast.hr/ribnjak-vrtu-c-194.html