Travanj 23, 2024, 08:56:25 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Pomoc - Trebam idejno rijesenje/projekat za jezerce?  (Posjeta: 5745 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Pomoc - Trebam idejno rijesenje/projekat za jezerce?
« u: Lipanj 18, 2016, 20:42:38 poslijepodne »
Pozdrav svima. Ovih dana mi se vrti ideja da napravim jos jedno jezerce na zelenoj povrsini koju imam, ali imam problem jer po sredini te zelene povrsine prolazi plasticna cijev za odvod precnika 25-30cm otpilike i na dubini nekih 30-40cm. Planirao sam jezerce za KOI-e nepravilnog oblika nekih 5X5m otprilike dok bi Zlane ostavio u manjem jezercu koje vec imam.
Zelena povrsina je nekih 7m x7m, ustvari 8mx7.5m. Jezerce bi isao na neku dubinu 100-120cm, koristio bi foliju. Trenutno me zanima neko idejno rijesenje tj projekat ali da nediram tu cijev, mozda da cijev prolazi po sredini jezerca ili u tom dijelu napraviti neku plicu mocvarnu zonu koja bi bila kao neka granica izmedju dva jezerca, nisam pametan pa da cujem misljenje iskusnih i kreativnih clanova? Ako nego zna da barat Photoshop, bilo bi super da vidmo razlicite ideje  :up:

Zuta linija oznacava pravac pruzanja cijevi.

« Zadnja izmjena: Lipanj 18, 2016, 20:46:07 poslijepodne od Ziggy76 »

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Pomoc - Trebam idejno rijesenje/projekat za jezerce?
« Odgovori #1 u: Lipanj 18, 2016, 21:15:17 poslijepodne »
a da makneš cijev ionak moraš kopati zbog jezera  , još ako je neka manje bitna   :D ..
ako ti ostane cijev  imao bi problema i sa filtracijom jer bi to bilo kao dva jezera odvojena , morao bi raditi bottom drain na obje strane ili nešto slično..  manje ćeš kasnije imati komplikacija ako sad makneš cijev ,uradiš novi šaht u tom uglu ogradjenom i premjestiš cijev nek obilazi  jezerce :)
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pomoc - Trebam idejno rijesenje/projekat za jezerce?
« Odgovori #2 u: Lipanj 18, 2016, 21:31:16 poslijepodne »
Slažem se sa Melekom

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Pomoc - Trebam idejno rijesenje/projekat za jezerce?
« Odgovori #3 u: Lipanj 19, 2016, 04:59:54 prijepodne »
Premjestanje cijevi bi bilo najidealnije, razmisljao sam ja o tome ali ce biti tesko izvodivo zbog tehnickih problema, spojeva cijevi i sl da sad ne detaljisem, zato sam pitao za neko idejno rijesenje gdje nemoram cijev uklanjati jer minje to zadnja i najskuplja opcija.To je plasticna kanalizaciona cijev i jako bitna  :)

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Pomoc - Trebam idejno rijesenje/projekat za jezerce?
« Odgovori #4 u: Lipanj 19, 2016, 08:06:30 prijepodne »
Dali cijev mozes ukopati jos malo dublje? Barem na 50 cm pa onda mozes sa ljeve strane od cjevi (kut prema cesti) napraviti regenracijsku zonu gdje ce biti samo biljke a pumpe ces postaviti tako da vrte vodu kroz regeneracijsku zonu. Iznad cijevi postavis most koji ide preko cijele duzine jezera i ispod njega mrezicu sa kojom ces sprijeciti da ribe prelaze na tu stranu medju biljke.
Regeneracijska strana ti moze i biti nesto plica 50 -70 cm dubine a ovu stranu gdje ce biti ribe napravi nesto dublju.

Offline DADOUMAG

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1280
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Umag
Odg: Pomoc - Trebam idejno rijesenje/projekat za jezerce?
« Odgovori #5 u: Lipanj 19, 2016, 08:06:30 prijepodne »
Vjeruj mi,bit ce ti to na kraju najjeftinija opcija,cijev ne kosta puno,a i majstoru ne treba puno vremena da to rijesi ako je sve iskopano a ako ne mices,izvedba jezera ce ti bit jako komplicirana.
Sretno sa radovima!

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pomoc - Trebam idejno rijesenje/projekat za jezerce?
« Odgovori #6 u: Lipanj 19, 2016, 10:02:50 prijepodne »
Izmještanje plastične cijevi od kanalizacije nije komplicirano ni teško . Ako si mogao napraviti (presložiti) ribnjak ovo možeš isto sam riješiti . Bitno je da ti cijev cijelim putem ima nagib prema ulici odnosno prema mjestu gdje se spaja u kanalizaciju ili septičku jamu . Na onom lijevom uglu napraviš šahtu za ne daj bože ako se nešto nekad zaštopa i to je to , nikakva nauka , da samo vidiš kakvi sve "majstori" to rade po Zagrebe pao bi ti mrak na oči . Uložiti ćeš malo više truda i love u startu ali kasnije će ribnjak biti savršen i još bitnije moći ćeš ga presložiti kako god hoćeš .

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Pomoc - Trebam idejno rijesenje/projekat za jezerce?
« Odgovori #7 u: Lipanj 19, 2016, 10:42:45 prijepodne »
Vjeruj mi,bit ce ti to na kraju najjeftinija opcija,cijev ne kosta puno,a i majstoru ne treba puno vremena da to rijesi ako je sve iskopano a ako ne mices,izvedba jezera ce ti bit jako komplicirana.
Sretno sa radovima!

Izmjestamje cijevi s vase tacke gledista mozda izgleda jeftino i jednostavno ali u mom slucaju nije, okacit cu poslije fotke iskopanog kanala za cijev i objasniti kako je spojena pa cemo onda razmotriti jel je moguce izmjestiti i ponovo spojiti. Cijev pada pod nagibom od 1 stepena i nije je moguce dublje ukopati, ono sto je moguce je prilikom iskapanja rupe za jezerce, zemlju iskoristiti za podizanje nivoa ruba jezera cime bi podigao nivo vode, to je jedna od opcija koja mi se vrti po glavi u slucaju da cijev ostane gdje jeste. Razmisljao sam o tome da cijev prolazi po sredini jezerca, tako da bi imao lijevu i desnu stranu jezerca, ostavio bi malo zemlje preko cijevi i preko svega navukao foliju. Dakle vanjski dio jezerca bi bio najdublji i onda bi stepenasto dizao prema cijevi, tako da bi tu mogao da stavljam odredjene biljke. Ideja je da ribice mogu da plivaju s jedne polovine jezera na drugu. Neznam kako tu rijesti pumpe, da li mi trebaju dve ili bi jedna bila dovoljna da vuce vodu iz jedne polovine jezerca pa da se filtrirana voda vraca u drugu polovinu? Pokusat cu napraviti neku skicu u Google SketcUp.

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: Pomoc - Trebam idejno rijesenje/projekat za jezerce?
« Odgovori #8 u: Lipanj 19, 2016, 22:24:07 poslijepodne »
Ja imam takvu situaciju u svom jezeru. Bio je ultimatum; možeš kopat al cijev ne diraj ili ništa od jezera pa nije bilo druge. Dok nas ne spoje na gradsku kanalizaciju cijev ostaje gdje je  X-(
U jezeru nemam botom drain jer kada sam ja radila jezero nisi mogao ni foliju kod nas kupiti a kamoli sva ova čudesa o kojima mi sada razgovaramo. Pumpa je smještena u jednoj polovici iako ju znam ponekad prebaciti i u taj drugi dio samo na dan dva ali rijetko, kad se sjetim. U tom drugom dijelu sam stavila zrak( nekoliko kamena) tako da mi mješa vodu a i vodopad mi je na toj strani tako da tjera vodu u smijeru kazaljke na satu;prema onom u kojem je pumpa. Ipak jednom mjesečno uzmem mjrežicu i pokupim smeće koje se zna nakupiti u jednom uglu ( vjerojatno zbog kruženja vode) ali se radi se o vrlo malim količinama. Na dnu jezera nikad nemam taloga, mulja ili sličnog jer pumpa dobro odradi svoj dio. Ima veći usisni otvor tako da bez problema pokupi i veće čestice pa je ponekad kada mi se ne da zezati sa mrežicom pomaknem u taj čošak i ostavim da pokupi što se skupilo. Ovako kad pišem imaš osjećaj da mi za to treba puno vremena ali mjesečno mi možda otpadne pola sata zajebancije. U svakom slučaju bi bilo idealno da nema te prepreke ali šta se može. Kod mene su obadva dijela su jednake dubine.


Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Pomoc - Trebam idejno rijesenje/projekat za jezerce?
« Odgovori #9 u: Lipanj 20, 2016, 15:52:49 poslijepodne »
Evo fotki ako uspijem zakaciti, sinoc sam imao problema s kacenjem fotki. Nadam se da je sada situacija jasnija.


Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pomoc - Trebam idejno rijesenje/projekat za jezerce?
« Odgovori #10 u: Lipanj 20, 2016, 16:37:59 poslijepodne »
Ja stvarno ne vidim problem da premjestiš tu cijev na žutu liniju sa prve slike . Ako će ti na toj strani biti i filter odmah si ostavi otvor u cijevi da možeš prazniti filter kod čišćenja  :up:

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Pomoc - Trebam idejno rijesenje/projekat za jezerce?
« Odgovori #11 u: Lipanj 20, 2016, 16:39:38 poslijepodne »
Evo nesto sam brzinki skicirao, jedno od mogucih idejnih rijesenja a da se cijev nedira. Ako ima neko bolje rijesenje neka pise  :up:
 Mostic bi bi prolazio iznad cijevi, a ono sivo sam zamislio kao neke kaskade i sl, da se tu voda ulijeva u jezerce. Neznam samo kako ce se filtracija i ostalo odraziti na drugu polovinu jezerca?

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Pomoc - Trebam idejno rijesenje/projekat za jezerce?
« Odgovori #12 u: Lipanj 20, 2016, 16:42:27 poslijepodne »
Ja stvarno ne vidim problem da premjestiš tu cijev na žutu liniju sa prve slike . Ako će ti na toj strani biti i filter odmah si ostavi otvor u cijevi da možeš prazniti filter kod čišćenja  :up:

Problem je ugaona spojnica koja se nalazi tacno ispod ivicnjaka, jedan dio je ispoda drenaze a dio gdje je spojena cijev koja presijeca zelenu povrsinu je tacno ispod ivicnjaka a moguce da i izlazi malo na zeleni dio, tesko je procijeniti. Uglavnom ako je ispod ivicnjaka, bice tesko, jer je ispod ivicnjak naliva beton, bojim se da bi morao sve stemati i odvaljivati pa da ne napravim veci problem na kraju.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pomoc - Trebam idejno rijesenje/projekat za jezerce?
« Odgovori #13 u: Lipanj 20, 2016, 16:46:15 poslijepodne »
Nema potrebe da diraš ivičnjak ili stazu , plastične cijevi za kanalizaciju možeš odrezati na bilo kojem dijelu i spojiti sa orginal spojnicama . Ne trebaš tražiti gdje je cijev spajana u zemlji .

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Pomoc - Trebam idejno rijesenje/projekat za jezerce?
« Odgovori #14 u: Lipanj 20, 2016, 19:48:45 poslijepodne »
Nema potrebe da diraš ivičnjak ili stazu , plastične cijevi za kanalizaciju možeš odrezati na bilo kojem dijelu i spojiti sa orginal spojnicama . Ne trebaš tražiti gdje je cijev spajana u zemlji .

U pravu si ali da bi dobio na prostoru trebao bi je presjeci negdje u zoni izvicnjaka, tj gde ispod ivicnjaka izlazi na zelenu povrsinu. Hvala na savjetu, malo si mi ulio nade, kako kazu za sve ima resenje  :up: . Prvo cu napraviti iskop u toj zoni spojnice, da vidim situaciju i da utvrdim koliko je cijev duboko u zemlji.

U medjuvremenu mi se javila jos jedna ideja, neka varijanta jezerca s ostrvom koje bi bilo povezano s dva mostica.

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Pomoc - Trebam idejno rijesenje/projekat za jezerce?
« Odgovori #15 u: Lipanj 26, 2016, 19:35:13 poslijepodne »
Malo sam se igrao u Google SketcUp, razradjujem varijante oblika jezerca, ima li neko od forumasa neko bolje rijesenje od ovoga? Ovo je onako generalna zamisao ali meni licno nije nesto,nisam zadovoljan, previse mi je sve simetricno, radije bi neki nepravilni oblik ali da imam solidno jezerce i da ostane i malo zelene povrsine za biljke, kosenje i tako. Ono gore izdignuto, tu bi neke kaskade i slapove, pa sam cisto onako bezveze nacrtao, ne obracajte paznju na to.

« Zadnja izmjena: Lipanj 26, 2016, 19:38:24 poslijepodne od Ziggy76 »

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pomoc - Trebam idejno rijesenje/projekat za jezerce?
« Odgovori #16 u: Lipanj 26, 2016, 20:22:01 poslijepodne »
Meni se ne sviđaju ove crne biljke  :D :D

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Pomoc - Trebam idejno rijesenje/projekat za jezerce?
« Odgovori #17 u: Lipanj 26, 2016, 20:54:47 poslijepodne »
Ma to sam nasao gotove modele pa ubacio, nisu crne kad se uvecaju, tako djeluju. Upravo crtam totalno drugi koncept jezerca  ;)

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Pomoc - Trebam idejno rijesenje/projekat za jezerce?
« Odgovori #18 u: Srpanj 02, 2016, 10:10:14 prijepodne »
Ak sam ista skuzio oko ribnjaka, to je da se projektnom dijelu treba dati puno vremena. Tak da se nemoj zurit, napravi neki model i nek odlezi mjesec dana pa ga mijenjaj u duzem periodu dok ne skuzis da je to to. Mi mozemo nabacivat svakakve ideje ali nema od toga neke vajde.

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Pomoc - Trebam idejno rijesenje/projekat za jezerce?
« Odgovori #19 u: Srpanj 02, 2016, 15:10:04 poslijepodne »
Upravo to i radim, zato sam i zapoceo temu sada, da bi jezerce poceo iduce godine ;-). Dpo tada treba sve razraditi do detalja, zato mi trebaju iskusni forumasi da na na vrijeme dadnu savjete, ideje, i otklonim moguce probleme.

Evo jes jedan idejni oblik, stim da nisam nista detaljisao unutar jezerca a ni okolo, cisto oblik, mjesto gdje bi bii slapovi i kanal s biljkama, s tim da se to dvoje mogu zarotirati, na mjestu gdje sada kanalic da budu kaskade, a gdje su sada kaskade da bude kanal.


Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pomoc - Trebam idejno rijesenje/projekat za jezerce?
« Odgovori #20 u: Srpanj 02, 2016, 19:07:12 poslijepodne »
Ako tražiš iskusne forumaše tada si na krivom mjestu  :D :D
Ovo mi izgleda odlično , ja inače mrzim mostiće preko ribnjaka . Molim te makni onu ljutu gospođu iz ugla jer ti se sprema porezati sve bilje  :D

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Pomoc - Trebam idejno rijesenje/projekat za jezerce?
« Odgovori #21 u: Prosinac 11, 2016, 16:20:30 poslijepodne »
Stigla zima, nema se mnogo obaveza pa da malo ozivim ovu temu. I dalje nisam siguran kakav oblik jezerca da radim pa cu potraziti pomoc ovde, siguran sam da vas ima kreativnih pa ako ima neko neki lijep prijedlog da uzmem u razmatranje. Dakle oblik jezerca, gdje smjestiti filter i kaskade, biljke...itd. Preferiram jezerca sto prirodnijeg izgleda u nivou terena. U ovom jezercu planiram samo drzati KOI-e, okvirne dimenzije 5m x 3m sve zavisi kakav oblik napravim, dubina minimum 1m . Imam foliju 8 x 6.5 metara i 1mm debljine.

Evo malo fotki terena i kratki video zapis snimano s balkona.

« Zadnja izmjena: Prosinac 11, 2016, 16:27:26 poslijepodne od Ziggy76 »