Travanj 20, 2024, 12:07:25 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: keramika cikliranje  (Posjeta: 4068 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline laki983

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 93
  • Spol: Muški   Lokacija: veliko gradiste(srb)
keramika cikliranje
« u: Listopad 01, 2014, 19:40:11 poslijepodne »
pozz. treba da pocnem sa cikliranjem keramike.cekam da mi se izradi akvarijum.
hteo bih da pitam iskusne koji su to vec radili koja je procedura?! iskren da budem- pocetnik sam, i do sad sam samo ciirao zivi kamen.za keramiku sam se odlucio iz estetskih razloga.
znaci: keramika je tu,koralni pesak je tu,ceka se akvarijum i moze da se pocne.
 nabavio sam vec startne bakterije od arke NITE-OUT II i SPECIAL BLEND koje idu u setu.
molim za koji savet oko pocetaka........
-unapred zahvalan.
laki

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: keramika cikliranje
« Odgovori #1 u: Listopad 24, 2014, 10:22:00 prijepodne »
Ja sam startao akvarij kermikom. I imao sam probleme od samog pocetka. Ja bi preporucio sto vecu kolicinu zivog kamenja uz nju, ako vas muci estetika onda u sump. Kermici dugo treba da ozivi i vrsi filtraciju kako treba. Po mojoj procjeni min 6 mjeseci, a i to je pitanje. Drugo sto jos mozete je pojacat kemijsku filtraciju u periodu cikliranja ili nekakvu ugljicnu fiktraciju. No tu pati stabilnost sistema na duge staze. Uglavnom keramika u pocetku sama ce tesko adekvatno gurat aq.
Ja sam probleme nakraju rijesio cestim izmjenama mora, a kasnije je i zeovit pomogao. Naravno uz puno strpljivosti.



Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Odg: keramika cikliranje
« Odgovori #2 u: Listopad 24, 2014, 13:57:28 poslijepodne »
Keramiku u more, i kreni ciklirati... Ribicu dvije (razmišljaj o redosljedu ubacivanja) i nek se more vrti.

Kultura bakterija i hrana za iste je uvijek plus u morskoj akvaristici..

Dobrodošao i samo naprijed, nemoj žuriti! :up:

Polako s koraljima, prvo one koji vole prljaviju vodu, ali polako.

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: keramika cikliranje
« Odgovori #3 u: Listopad 24, 2014, 14:44:07 poslijepodne »
Ja sam na 20 kg keramike stavio; 1 kg živi kamen,bakterije iz kutijice,10% mora iz drugog akvarija (kolega dao kad je radio izmjenu).
Kako je dosadno gledati samo "kamenje" stavio sam molly "slatkovodne" dvije crne i dvije sive.Nisu neophodne,ali zagađuju i pomažu, i tako izdržiš dulje ciklirati.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: keramika cikliranje
« Odgovori #4 u: Listopad 24, 2014, 15:28:01 poslijepodne »
Startao akvarij sa keramikom i suhim kamenom, te par komadica zivog kamena u sumpu.

mjesec dana poslje su isli prvi organizmi, mjesec i pol (otprilike) i prve ribe, nikad apsolutno nikakvog problema. Naravno, osim onih koji su pratitelj svakog morskog akvarija - dijatoma, malo alge i malo cijana na pocetku, kasnije apsolutno nikakvog problema. Nikakva kemijska filtracija, nikakve bakterije, nikakva ugljicna filtracija.

Uzrok problema moze lezati u bilo cemu drugom, a ne u necemu sto je u osnovi inertno, ne djeluje na vodu, organizme ili bilo sto ostalo.

A nekako ne priznajem teoriju da se bakterije lakse nasele na cevape od svinjskog mesa, nego na cevape od mjesanog mesa. Cevap je cevap, tako i to, bakerije ce se naseliti svugdje gdje im je pogodno, bio to prirodan materijal ili umjetni.  :D :D

Druga stvar je sto je bio-raznolikost kod keramike ravna nuli, dakle nema niceg zivog (i korisnog) na njoj, ali ako pricamo o bakterijama, njima je svejedno.

Da skratim, keramika ce ti stvoriti kulturu bakterija jako brzo, i kao takva ce jako brzo moci odrzavati zivot u akvariju, ali neces imati sve one popratne blagodati kvalitetnog i "cistog" zivog kamena, poput kojekakvih organizama, manjih ili vecih, koji svakako pomazu u filtriranju sistema, razgradnji otpada i slicno.

Offline laki983

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 93
  • Spol: Muški   Lokacija: veliko gradiste(srb)
Odg: keramika cikliranje
« Odgovori #5 u: Listopad 28, 2014, 18:07:22 poslijepodne »
krenuo sam pre dvadesetak dana.izvinjavam se sto se dugo nisam javio.
znaci koristim nite out II od arka i special blend bakterije i kilo zivog kamena na oko 15-17 kila keramike.(aq je 80x40x45 a(tunze reef pack 250 sa stream filterom umesto obicnog , strimica 6025 ,top off tunze nano osmolator,maxspect mazarra p 120 w(2x60w)
trenutno sam sa amoniumom na oko 1,5 i primecuju se niriti izmedju 0,2 i 0,5 -hranio sam aq sa mrvicama pahuljaste hrane dok nisam dobio amonij.
temp je 25,5 konstantna salinitet 1.024 malo je ph nizak 7,7 al mislim da u ovom stadijumu nije ni bitan toliko povecacu malo luftiranje sobe i strimicu sam usmerio ka povrsini.
za sad toliko uskoro tema.
evo malog videa kako to sve izgleda(snimak je pre no sto sam savio komad zivog kamena od oko 1-1,5 kg

hvala svima na iskrenim odgovorima.


Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: keramika cikliranje
« Odgovori #6 u: Listopad 28, 2014, 20:06:45 poslijepodne »
šteta šta ti je aq. malo preplitak, keramika ljepo izgleda no i sa kamenom se može ljepo složiti ovakve terase!  :up:

Offline laki983

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 93
  • Spol: Muški   Lokacija: veliko gradiste(srb)
Odg: keramika cikliranje
« Odgovori #7 u: Listopad 28, 2014, 21:29:09 poslijepodne »
sredjeno-lose sam se proracunao po pitanju visine  keramike  jer sam je narucio preko neta  tako da je malko visoka a i sa podlogom plasticnom od oko 1 cm siri modul mi malko viri-narucio sma vec dublji aq koji cu prepakovati za dve nedelje. ja se nadam da se do tad isciklira.

Offline laki983

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 93
  • Spol: Muški   Lokacija: veliko gradiste(srb)
Odg: keramika cikliranje
« Odgovori #8 u: Listopad 28, 2014, 21:36:49 poslijepodne »
sto se filtracije tice ja planiram kao i u starom sklopu da guram isti sitem

uz koji cu da kasnije prikljucim uv sterilizator ..
da li msilite da je ova kombinacija ok(ja imam dobrih iskustava sa njom)?!
i jos jedno pitanje-da li bih mogao da odmah krenem sa aktivnim ugljem i zeolitom(u cikliranju)
i naravno jos uvek mi svetlo nije aktivno da li ga trebam ukljucivati i po koliko(sad sam u 22 danu cikliranja)?

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: keramika cikliranje
« Odgovori #9 u: Listopad 29, 2014, 13:37:32 poslijepodne »
Kakav je to sistem filtracije? Kakav je taj skimmer od tunzea? Ja zeolit nebih stavljao u fazi cikliranja. Ugljen je kod mene od samog pocetka u tanku.
« Zadnja izmjena: Listopad 29, 2014, 13:40:55 poslijepodne od IvanZ »
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline laki983

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 93
  • Spol: Muški   Lokacija: veliko gradiste(srb)
Odg: keramika cikliranje
« Odgovori #10 u: Listopad 29, 2014, 15:12:48 poslijepodne »
tunze reef pack 250 sa stream filterom 3163 i 9004 skimerom.

Offline laki983

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 93
  • Spol: Muški   Lokacija: veliko gradiste(srb)
Odg: keramika cikliranje
« Odgovori #11 u: Listopad 30, 2014, 17:29:53 poslijepodne »
mojí se ne vide jer je crna poz. pa sam skkinuo slike sa neta

Offline r_tina

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 8
Odg: keramika cikliranje
« Odgovori #12 u: Studeni 26, 2014, 23:20:07 poslijepodne »
kako se pokazao taj tunze skimmer?

Offline laki983

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 93
  • Spol: Muški   Lokacija: veliko gradiste(srb)
Odg: keramika cikliranje
« Odgovori #13 u: Studeni 27, 2014, 01:42:31 prijepodne »
pa ja sam ga ranije koristio u kocki 60l,gde je prejak bio pa sam presao na 9002,sad ga koristim u 80x40x45 do 150 je funkcionalan vrlo i sto je meni najbitnije necujan i stedljiv jer trosi 4,5w.
predvidjen je po proizvodjacu do 250l ,e sad naravno vodim se onom starom logikom od tog sto proizvodjac kaze odbijes pola i na sigurnom si ,tako da bi 150 litara po mojoj proceni gurao do bola.vec od 180 litara sa gusto naseljenim akvarijumom ja predlazem 9006 comline -ja prvenstveno volim tunze jer su jedni od najboljih hangon skimera jer do sad sam uvek isao bez sumpa-naravno u kombinaciji sa hangon filterima za medije od kojih velika vecina ima i opciju ugradnje e-jet tunze pumpi koje mu dodju uz dodatnu opremu kao mini reaktori.....

Offline laki983

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 93
  • Spol: Muški   Lokacija: veliko gradiste(srb)
Odg: keramika cikliranje
« Odgovori #14 u: Prosinac 16, 2014, 23:50:26 poslijepodne »
mali update
iscikliralo se nakon 46 dana.
fosfate sam uklonio sa nekoliko izmena vode od po 10%+ fosfat remover.
cleaning crew nakon nedelju dana,pa prvu ribu nakon dve nedelje.
sad sam ubacio neke soft da probam sve to.
evo i videa:

ima tu malo algi al docice sve na svoje mesto.
-zatvaramo ovu temu............  :)