Travanj 25, 2024, 15:37:16 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Cichlid Lake Salt  (Posjeta: 1557 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline nesa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 173
  • Dob: 57 Lokacija: Vrsac
Cichlid Lake Salt
« u: Svibanj 31, 2015, 06:48:26 prijepodne »
Postovani clanovi foruma,
da cujem Vase misljenje. Do sada sam uz redovnu zamenu vode dodavao FFM.
Kupio sam sol. Da li pri zameni vode, uz dodavanje soli sipati FFM, ili to raditi naizmenicno?

Offline thorus

  • Moderator
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: Cichlid Lake Salt
« Odgovori #1 u: Svibanj 31, 2015, 07:50:44 prijepodne »
Koliko god se ovo činilo trivijalnim pitanjem zapravo uopće nije.

Selektivnost prirodnog klinoptilolita je određena i u literaturi se navodi:
K+ > Na+ > Ca2+ > Mg2+
Što znači da je teže zamijeniti kalij nego natrij, odnosno natrij teže od magnezija itd na zeolitu.
Ipak afinitet zeolita prema amonijaku (NH4+) je puno veći i on je na prvom mjestu za adsorpciju (uglavnom se zbog toga koristi).
I inače afinitet prema teškim metalima je jako velik (Cd2+, Co2+, Cu2+, Mn2+, Ni2+, Pb2+,  Zn2+) .
Što se tiče soli koje dodaješ.
Na internetu:
http://www.seachem.com/Products/product_pages/CichlidLakeSalt.html

Za ilustraciju (pojednostavljenje)!
Tako ako imaš suspenziju zeolita i u 1 L vode 1 g K, 1 g Na, 1 Ca, 1 g Mg, na zeolitu će se prvo adsorbirati Mg (do neke ravnoteže), kad se on ukloni, će se početi adsorbirati Ca itd.
Pa ćeš hipotetski na kraju imati koncentraciju od 1 g K, 1 g Na, te možda 0,8 g Ca, te 0,1 Mg (recimo da su to ravnotežna konc.).
Ove koncentracije ovise i kapacitetu korištenog zeolita (što se više dodaje više će adsorbirati prema nizu).
Mislim da su prirodni zeoliti i u Na obliku (te H+ obliku) pa ćeš možda zapravo još više povećati koncentraciju Na - vjerovatno 1.2 g/L u spomenutom primjeru.
Ipak kako imamo ribe i amonijak koji stvaraju, te druge elemente u tragovima, te promjene će biti puno manje.
Jer će većinu kapaciteta zeolita pojesti amonijak.
Zato je bitno koristiti propisane količine (koje se preporučene od strane proizvođača).
U tome slučaju uopće nećeš doći do Mg i sastav dodanih soli će biti nepromijenjen.
Ali to je jako teško reći bez analitike (ovisi o dodanim količinama, broju riba, hranjenju itd. itd.).

Zaključak:
Pa tako uz istovremeno korištenje tih produkata ćeš možda promijeniti sastav soli koju dodaješ.
U kojoj mjeri ovisi o dodanoj količini jedne, odnosno druge kemikalije.

Moj savjet pridržavaj se uputa proizvođača o dodanim količinama i sve će biti u redu!

Offline nesa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 173
  • Dob: 57 Lokacija: Vrsac
Odg: Cichlid Lake Salt
« Odgovori #2 u: Lipanj 01, 2015, 06:36:53 prijepodne »
Hvala lepo na odgovoru. Znaci bez bojazni dodavati i FFM.