Travanj 18, 2024, 09:22:21 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Cabomba aquatica ili caroliniana - problem donjih listova  (Posjeta: 1661 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mukihr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 78
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: osijek
    • Pusle Audio Team
Cabomba aquatica ili caroliniana - problem donjih listova
« u: Ožujak 14, 2010, 21:55:25 poslijepodne »
Poz.
imam gornju Cabombu (nisam siguran koja je od te dvije - nema veze u krajnjoj liniji)...
Svaki puta kada mi preraste vise nego zelim pa ju podrezem, dugo mi tuguje i nece tjerati izboje... sva se ofuca i tek nakon dugo vremena potjera izboj koji je onda opet lijep i izgleda kako bi ona trebala i izgledati... dodjem u napast da iscupam cijelu biljku i zasadim ponovo samo njen vrh...

da li postoji rjesenje problema da se ona ne fuca...

koristim co2, mikro i makro po EI metodi i svjetlo mi je cca 1W/lit... nemam supstrat, samo kamencice....
AQ 80lit... rasvj: 1*Sylvania GroLux 18W, 4*TEZ Daylight 15W...
Bicolor-1kom, Botia macracanthus-1kom, Crne udovice-4kom, Sij. algojed-2kom, Otocinclus-2kom, sacica malih Corica i Ancica na privremenom radu :P

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Cabomba aquatica ili caroliniana - problem donjih listova
« Odgovori #1 u: Ožujak 14, 2010, 23:05:53 poslijepodne »
ma i ja sam muku mucio sa carolinianom.. rezao bi vrhove i pikao ih opet, a stari dio biljke sam bacao. ali mi je prebrzo rasla tak da sam to morao raditi svaka 3 dana. pa sam je maknuo. meni je to predivna biljka, ali je ocito ne znam odrzavati. probao sam naci na netu nesto o njoj, ali nista od korisiti po tom pitanju.

mozda se javi netko ovdje sa vise iskustva pa pomogne..

Offline moke

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1093
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Sarajevo Stari grad
Odg: Cabomba aquatica ili caroliniana - problem donjih listova
« Odgovori #2 u: Ožujak 15, 2010, 00:17:29 prijepodne »
Sjeci nove vrhove i pobadaj...ono sto je ofucano kako si rekao vadi i bacaj..... sve dok ti se cabomba ne Adaptira na uslove tvog Akvarija.
Ja sam imao problem sa algom zelenom... samo donje grane je obuhvatala dok su vrhovi novi bili ok.... i tako je rjesen problem sada je ko lutka...
spasavaj se ko moze  :aaa:

Offline mukihr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 78
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: osijek
    • Pusle Audio Team
Odg: Cabomba aquatica ili caroliniana - problem donjih listova
« Odgovori #3 u: Ožujak 15, 2010, 06:46:18 prijepodne »
Sjeci nove vrhove i pobadaj...ono sto je ofucano kako si rekao vadi i bacaj..... sve dok ti se cabomba ne Adaptira na uslove tvog Akvarija.
Ja sam imao problem sa algom zelenom... samo donje grane je obuhvatala dok su vrhovi novi bili ok.... i tako je rjesen problem sada je ko lutka...

hvala svima na odg.
mislim da je i kod mene ta algica problem - imam onu plutajucu biljcicu, sto izgleda slicno Cabombi- ne sjecam se kako se zove- da sad ne trazim) koja je slicno tamno smedje-zelena umjesto zelena... normalno perla i raste ali je dobila u algicu...

ja sam moju Cabombu htio porazmnoziti da je ima malo vise... sad je tu negdje kolicina kako bih htio...
znaci, da ubadam samo vrhove i kasnije kada se bude prilagodila onda ce biti o.k.????

probam ja ipak stare dijelove ostaviti da puste mladice pa cu ih baciti a mladice odrezati i njih upikati isto... (treba pajdi bilja)....
AQ 80lit... rasvj: 1*Sylvania GroLux 18W, 4*TEZ Daylight 15W...
Bicolor-1kom, Botia macracanthus-1kom, Crne udovice-4kom, Sij. algojed-2kom, Otocinclus-2kom, sacica malih Corica i Ancica na privremenom radu :P

Offline moke

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1093
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Sarajevo Stari grad
Odg: Cabomba aquatica ili caroliniana - problem donjih listova
« Odgovori #4 u: Ožujak 24, 2010, 16:29:59 poslijepodne »
vidi izbaci tu biljku ona je povrsinska i koristi se samo za mrjestove nemogu joj se imena sjetit sada u glavnom znam o kojoj se radi......... u glavnom zaklanja ti svjetlost ja bih to van...
spasavaj se ko moze  :aaa:

Offline Nea007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
    • Aquariss.net
Odg: Cabomba aquatica ili caroliniana - problem donjih listova
« Odgovori #5 u: Ožujak 24, 2010, 20:49:00 poslijepodne »
ja imam limnophilu aquaticu i ono sta radim je da kad mi izraste do povrsine vode, presjecem je dokle ima prekrasne "listove". donji dio bacim il ogulim listove i zapiknem sastrane (pa ona izbaci nove mladice),, a gornje djelove samo ponovno posadim. i tako svaki tjedan (uglavnom pri izmjeni vode).

stvar ti je u tome da donji listovi ne dobivaju dovoljno svjetla jer biljka ima guste listove pa radi sjenu, i zato ti propadaju ti donji listovi se na njima alge skupljaju.

samo ti fino reži gornje lijepe djelove i ponovno zasađuj. to je brzorastuca biljka (bar kod mene jest, al istinabog..nalazi se tocno iznad kamena koji rasprsuje co2 :D) i stigne taman narasti dovoljno da je mozes tako cesto sisati..a i dalje imati prekrasnu biljkicu.  :up:

Offline mukihr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 78
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: osijek
    • Pusle Audio Team
Odg: Cabomba aquatica ili caroliniana - problem donjih listova
« Odgovori #6 u: Ožujak 24, 2010, 21:25:00 poslijepodne »
ja imam limnophilu aquaticu i ono sta radim je da kad mi izraste do povrsine vode, presjecem je dokle ima prekrasne "listove". donji dio bacim il ogulim listove i zapiknem sastrane (pa ona izbaci nove mladice),, a gornje djelove samo ponovno posadim. i tako svaki tjedan (uglavnom pri izmjeni vode).

stvar ti je u tome da donji listovi ne dobivaju dovoljno svjetla jer biljka ima guste listove pa radi sjenu, i zato ti propadaju ti donji listovi se na njima alge skupljaju.

samo ti fino reži gornje lijepe djelove i ponovno zasađuj. to je brzorastuca biljka (bar kod mene jest, al istinabog..nalazi se tocno iznad kamena koji rasprsuje co2 :D) i stigne taman narasti dovoljno da je mozes tako cesto sisati..a i dalje imati prekrasnu biljkicu.  :up:

:P je!...
AQ 80lit... rasvj: 1*Sylvania GroLux 18W, 4*TEZ Daylight 15W...
Bicolor-1kom, Botia macracanthus-1kom, Crne udovice-4kom, Sij. algojed-2kom, Otocinclus-2kom, sacica malih Corica i Ancica na privremenom radu :P

Offline *Vandalka*

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Cabomba aquatica ili caroliniana - problem donjih listova
« Odgovori #7 u: Ožujak 25, 2010, 20:08:39 poslijepodne »
Moja mama svaki puta rekla:
opet čupaš pa sadiš  :dead:
i tako svaki tjedan....

Druga opcija je da svakih par dana šišaš vrhove pa ne dopustiš da prerasta, na taj način će biti primorana tjerat nove grančice a uvijek će imat dovoljno svijetla.
Zagreb