Ožujak 28, 2024, 22:17:45 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: CPO oring- mini račiči  (Posjeta: 21594 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Smarky

  • Moderator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 368
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb, Trešnjefka
  • Kozoljubac
Odg: CPO oring- mini račiči
« Odgovori #25 u: Kolovoz 29, 2013, 15:26:51 poslijepodne »
Da li netko posjeduje CPO rakove?
Ja imam dva komada, i nekako sumnjam da su oba zenska, pa sam mislio da mi netko s vise iskustva pomogne u prepoznavanju, te ako ima muskog da posudi da provjerim :)

Hvala

Ja imam 2 odrasla CPO raka i jednog malenog. Ustvari, možda ima i više malih ali se većinom skrivaju pa ne mogu biti siguran da li vidim uvijek istog ili ne :D Samo što moji nisu orange nego su sivi. Ustvari, trebali bi biti nekako plavičasti ali meni su sivi :)

Ma, kako stvari stoje, moji su zemski, pa bi trebao makar posuditi muskog da obavi posao :)

Ili kupiti... svejedno je...

Mislim da nema smisla krizati narandjaste i plave. Svasta bi tu moglo ispasti, hehe...

Hvala na javljanju

Offline _linnark

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 35
  • Spol: Muški   Lokacija: Split
Odg: CPO oring- mini račiči
« Odgovori #26 u: Listopad 05, 2013, 21:00:51 poslijepodne »
Da li netko posjeduje CPO rakove?
Ja imam dva komada, i nekako sumnjam da su oba zenska, pa sam mislio da mi netko s vise iskustva pomogne u prepoznavanju, te ako ima muskog da posudi da provjerim :)

Hvala
ali kad narastu iznad 2cm  možemo prepoznat mužjaka po jednom paru nog više.
Ja ne znam da li ti ovo pomaže, ali ako muški imaju par nogu više, lako je brojanjem ustanoviti da li su ti oba ženska ili su različitog spola  -?

Mene zanima ima li ovo kupiti u nekom pet shopu (ja još nisam vidio) ili to još uvijek ide od ruke u ruku?

Offline Smarky

  • Moderator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 368
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb, Trešnjefka
  • Kozoljubac
Odg: CPO oring- mini račiči
« Odgovori #27 u: Listopad 07, 2013, 11:04:35 prijepodne »
Da li netko posjeduje CPO rakove?
Ja imam dva komada, i nekako sumnjam da su oba zenska, pa sam mislio da mi netko s vise iskustva pomogne u prepoznavanju, te ako ima muskog da posudi da provjerim :)

Hvala
ali kad narastu iznad 2cm  možemo prepoznat mužjaka po jednom paru nog više.
Ja ne znam da li ti ovo pomaže, ali ako muški imaju par nogu više, lako je brojanjem ustanoviti da li su ti oba ženska ili su različitog spola  -?

Mene zanima ima li ovo kupiti u nekom pet shopu (ja još nisam vidio) ili to još uvijek ide od ruke u ruku?
Ma, "naucio" sam prepoznavati sve to skupa.... Ispalo je da imam dvije zenke...
Da ironija bude veca, dan nakon prepoznavanja spola mi je jedna zenska doslovno nestala. Niti je bila u akvariju ni vani... nigdje... A kako obilazim te akvarije barem jednom dnevno, vjerujem da bi vidio uginulu...

U glavnom, narucio sam pred tjedan dana jednog muskog, koji je doduse jos uvijek nedozreli, pa cekam da postane spolno sreli da se nesto i dogodi...

Same CPO se rijetko nalaze i u stranim ducanima a kamoli u nasim. To je totalna egzotika, iako koliko ja znam i vidim, nisu uopce teski za uzdrzavanje, a fora su u akvariju kada su vani da ih vidis.

Offline noktopus

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 409
  • Spol: Muški   Lokacija: Slovenija
    • www.aquareja.si
Odg: CPO oring- mini račiči
« Odgovori #28 u: Listopad 07, 2013, 12:12:28 poslijepodne »

Onaj što sam ti ga slao poštom, bih trebao več bit spolno odrastao, jel se vrlo brzo počnu razmnožavat. Ženka veličine manje od 1,5 cm može več nosit jaja.

Kot uzgoja tih račiča sam došao do jedne vrlo bitne ugotovitve.
Ako se nečeju parit, trebaš ženku i mužjaka odvojit za kojih 10 - 14 dana, a onda jih opet staviš skupa, ali uvijek ostaviš u starom akvariju mužjaka, premestiš ženku.
Kad češ jih posle tog ločenog "bračnog života" stavit opet skupa, ženka če sigurno u roku 5 dana imat več jaja.

Offline Smarky

  • Moderator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 368
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb, Trešnjefka
  • Kozoljubac
Odg: CPO oring- mini račiči
« Odgovori #29 u: Listopad 07, 2013, 13:54:42 poslijepodne »

Onaj što sam ti ga slao poštom, bih trebao več bit spolno odrastao, jel se vrlo brzo počnu razmnožavat. Ženka veličine manje od 1,5 cm može več nosit jaja.

Kot uzgoja tih račiča sam došao do jedne vrlo bitne ugotovitve.
Ako se nečeju parit, trebaš ženku i mužjaka odvojit za kojih 10 - 14 dana, a onda jih opet staviš skupa, ali uvijek ostaviš u starom akvariju mužjaka, premestiš ženku.
Kad češ jih posle tog ločenog "bračnog života" stavit opet skupa, ženka če sigurno u roku 5 dana imat več jaja.

Da, to mi je bio iduci korak (samo da AkTer zavrsi).
Pustio sam ih par dana da vidim da li ce biti pomaka, reko, moraju se upoznati, zenka doci u fazu spremnih jajasaca i slicno...
Sada cu premjestiti nju u drugi akvarij, pustiti tjedan dana, pa probati ponovno.

Hvala ti puno na svim savjetima koje si mi dao do sada, sve je izuzetno korisno!

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: CPO oring- mini račiči
« Odgovori #30 u: Ožujak 08, 2017, 18:55:52 poslijepodne »
Zbok velikog zanimanja i nepoznavanja ove vrste,sam odlučio,da nešto napišem o ovim mini račičima koji su trenutno u svjetu akvaristike vrlo popularni.

CPO rak (Cambarellus patzcuarensis sp. oring) je uzgojena oblika (mutacija) Patzucurensis Cambarellus
raka koji živi u jezeru Patzuaro i njegovih pritokih u Mehiki.
Ženke narastu od 4-5cm, mužjaki su malo manji. Spolnu dozrijo u starosti od 3-4 mjeseci i veličini od 1.5 - 2cm.Očekivani življenski vek jim je negde oko 2 godine.

Uzgoj nije kompliciran, bitna je redovita promjena vode,  jer drukčije imaju probleme sa levitvijom.

- kh od  5 - 10
- ph  6.5 - 8
- 22 -25 stepeni

Ovo su idealni uvjeti, ali 30% odstupanja za ove račiče ne znači ništa, uglavnome imaju uskoro iste uvjete kao kozice, zato jih i uzgajamo sa kozicama sa kojima se idealno razumejo i kozice se uz njih normalno množe.Možemo jih imat i sa ribama koje nisu previše agresivne, a to znaći da sa kakvima ciklidima sigurno neče dugo izdržat, ali ostali ribe jim ne stvaraju potežkoča.
U akvariju kde čemo imat ove račiče neka bude puno skrovišta kao što je koji podignuti kamen, ili drvo, još više vole koju glinenu cjev i slično.
Od bilja upotrebimo isto kao kot kozica,  nesme falit mahovina.bolje če se osečati u večim akvarijama, ali normalno čeju živjet u akvarijama iznad 30l,manji od 30l nije priporučljiv.

Ishrana

Uglavnom jedu svu hranu koju upotrebljavamo za ishranu kozica i riba, nemaju nekih posebnih prehrambenih zahtjeva. Vole friško povrče: bučke, mrkvu, blitvu....
Najlakše jih je hranit sa briketičima koji su za ishranu kozica - JBL,Tetra, briketiči kopriva, špinate...

razmnožavanje

Najbolje razmerje za uspješno razmnožavanje je  1 muški na 2 ženke,kot malih račiča je težko utvrdit spol, ali kad narastu iznad 2cm  možemo prepoznat mužjaka po jednom paru nog više.
Akvariji u kojem jih želimo razmnožavati neka imaju puno hrastovog lišča,šešarki jelše i malenih glinanih cjevčica, koje če služit kao skrovište malim račičima.
Ženka nosi negde 14 - 25 dana ikru izpod repa, u početku so jaja zelena kao olive, a koji dan dva prije kotitve možemo vidjet več sasvim razvite malene račiče.
Kad stignu na svijet su sasvim bez boje i veliki oko 4mm, jedna ženka ima od 30 - 60 mladih.
Sa hranjenjem malih počnemo odmah kad se izkote, u početku jih možemo hranit artemijom, a onda sa svakom sitnom hranom.
Račiči vrlo brzo rastu i u starosti oko 30 - 50 dana dobe sasvim oring barvu i narastu od 1.5 - 2cm.

To bih bilo u nešto reči sve o tim divnim račičima, koji su popularni baš zbok toga što ne stvaraju nikakvih problema u akvariju,i su sa svjom živo oranžnom barvom u ponos svakog akvarista.


Znam da je tema stara 100 godina, no imam mali problem. Nesjecam se jel to tako bilo ranije. Naime, imam 2 cpo u gusto zabiljenom akvariju. Pokusao sam pri kupovini kupiti M + Ž, sad neznam jesam li ili su isti spol, tesko mi je to odrediti. Takodjer je se neki od tih i presvukao jednom, na prvu sam mislio da je krepao, hehe.

Uglavnom, problem je slijedeci, primjetio sam da ovaj krupniji nema dvije srednje noge s lijeve strane. Jel moguce da su se pofajtali i da li ce se to regenerisat ili ostaje rvi???

Sent from my Huawei G8


Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: CPO oring- mini račiči
« Odgovori #31 u: Ožujak 08, 2017, 21:51:28 poslijepodne »

Onaj što sam ti ga slao poštom, bih trebao več bit spolno odrastao, jel se vrlo brzo počnu razmnožavat. Ženka veličine manje od 1,5 cm može več nosit jaja.

Kot uzgoja tih račiča sam došao do jedne vrlo bitne ugotovitve.
Ako se nečeju parit, trebaš ženku i mužjaka odvojit za kojih 10 - 14 dana, a onda jih opet staviš skupa, ali uvijek ostaviš u starom akvariju mužjaka, premestiš ženku.
Kad češ jih posle tog ločenog "bračnog života" stavit opet skupa, ženka če sigurno u roku 5 dana imat več jaja.
Pokusavao sam ti poslat poruku, neide. Mozes procitat moj post itnad i dati savjet. Da ne dupliram post...

Sent from my Huawei G8


Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: CPO oring- mini račiči
« Odgovori #32 u: Ožujak 08, 2017, 23:17:36 poslijepodne »
Narast ce mu nove noge kroz par presvlacenja

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: CPO oring- mini račiči
« Odgovori #33 u: Ožujak 09, 2017, 01:08:59 prijepodne »
Narast ce mu nove noge kroz par presvlacenja
Racunao sam na to, no nisam znao ide li to bas tako, al eto nadao sam se. Prebacio sam ga zasad u manji tank s kozama i galaxy. Ako bude radio probleme, vracam ga tamo, pa nek se snalazi :)

Sent from my Huawei G8

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: CPO oring- mini račiči
« Odgovori #34 u: Ožujak 09, 2017, 20:16:15 poslijepodne »
Mislim da su ti oni teritorijalni,pa ak su oba muzijaka samo im skrovista treba odmaknuti sto dalje da si ne budu blizu

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: CPO oring- mini račiči
« Odgovori #35 u: Ožujak 10, 2017, 11:33:43 prijepodne »
Mislim da su ti oni teritorijalni,pa ak su oba muzijaka samo im skrovista treba odmaknuti sto dalje da si ne budu blizu
Vidjet cu kako ce se ovdje ponasati, ako bude dobar, neka ga bar da se oporavi... Tamo mu je bilo gusto zabiljeno, ovamo je drugacije... Bas sam birao, M/Ž, al izgleda da nisam dobro izabrao...

Sent from my Huawei G8