Ožujak 28, 2024, 18:03:42 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Helpdesk - pomoć početnicima  (Posjeta: 159715 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sheksare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #50 u: Lipanj 03, 2011, 09:57:59 prijepodne »
Ma zanima me da znam sta moram kupovati sve tocno i da sam miran sto se financija tice.
Cisto radi toga. Samo je visina 60 i sirina 55 ali nije ni bitno to toliko  ;)
Ne bih htio da mi zafali nesto kada mi bas bude trebalo pa zato.
A daj mi reci molim te sto se New Jeta tice... Hoce li ona puno gubiti na snazi na metar i nesto visine?
Radije cu sve kupiti kvalitetno pa nemati brigu da ce mi kasnije trebati nesto jace pa ovo prodavati itd itd.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #51 u: Lipanj 03, 2011, 11:18:24 prijepodne »
Odlucio sam se za akvarij velicine 130x60x55 (D,S,V) okvirno 430L, jer veci od toga mi ni ne stane.


Gore si napisao širina 60, visina 55cm...pa sam se na to referirao. ;)

Svaka pumpa gubi na visini ali new jet od 3000l/h ako bude i 2000l/h efektivno dosta ti je.

Offline Sheksare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #52 u: Lipanj 03, 2011, 13:16:56 poslijepodne »
My bad. Ispravljeno! Zahvaljujem.
Mislim jedno pisem drugo  :roll:
Znaci nije tako veliki gubitak da moram kupovati watter blaster?
Mislim razlika je ogromna u cijeni. Jer sam malo citao po stranim forumima i vecina prica kao da je to malo da je minimum 4-5000l/h
Da se kao strasno gubi na metar visine a kod mene ce biti sigurno metar do metar i pol.
Znaci New Jet i 2L sistem kuglicni ventil i to je to? Znas mozda jel treba neki specijalni?

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #53 u: Lipanj 03, 2011, 13:46:08 poslijepodne »

Osobno imam na točno 1,5 metra New jet 3000 a akvarij je skoro 700 litara... i protok je prilično velik, nemam zamjerke. No, svatko radi po svom afinitetu pa možeš staviti i jaču a i slabiju...

Neznam koji su to specijalni ventili ali nećeš pogriješiti ako uzmeš od GF, no ima i onih vodoinstalaterskih klasičnih po centrima. Vidi malo slike sumpova po netu pa izaberi.

Offline Sheksare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #54 u: Lipanj 03, 2011, 15:56:18 poslijepodne »
Znaci ako je tebi odlicna onda mora i meni biti da ga je...  ;)
Onda je to definitivno najbolje. Ne pretjerivati i bacati pare na gluposti!
Radije kupiti kak spada keramiku i bok.
Ma pitam ima li nekih posebnih jer sam vidio neki na "elegancereefu" da admin ima na svome neki posebni kuglicni pa rekoh da pitam u cemu je fora? Samo neki bolje regulira tj preciznije ili??

Offline KSH!

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 14
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Krusevac
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #55 u: Lipanj 13, 2011, 18:37:31 poslijepodne »
opet ja, razmisljam da li da stavim neonke 6xT5 ili 2xT5 i reflektor?
6xT5, 2 plave, 2 20000k, 2 10000k
2xT5 i reflektor, 2 plave i reflektor?

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #56 u: Lipanj 13, 2011, 18:39:23 poslijepodne »
opet ja, razmisljam da li da stavim neonke 6xT5 ili 2xT5 i reflektor?
6xT5, 2 plave, 2 20000k, 2 10000k
2xT5 i reflektor, 2 plave i reflektor?


Reflektor ne može zamjeniti 4 lampe.... ne razumjem o čemu pričaš?


Offline KSH!

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 14
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Krusevac
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #57 u: Lipanj 13, 2011, 19:19:10 poslijepodne »
pa vidjao sam da ljudi stavljaju tako pa zbog toga

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #58 u: Lipanj 13, 2011, 19:26:34 poslijepodne »
pa vidjao sam da ljudi stavljaju tako pa zbog toga

Reflektori su pod obvezno u morskoj akvaristici...ali oni ne zamjenjuju broj lampi

Offline KSH!

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 14
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Krusevac
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #59 u: Lipanj 13, 2011, 19:39:57 poslijepodne »
ok, a da li bi za pocetak mogle posao radit samo neonke (kao sto sam naveo 6xT5) , jer mi finansije toliko omogucavaju?

sad tek videh mozda se nismo lepo razumeli mislio sam reflektori kao metal-halid lampe . nesto kao ovo http://www.marinedepot.com/CoralVue_250_400_HQI_All_Aluminum_Pendant_Double_Ended_Metal_Halide_Pendants-CoralVue-CV1371-FILTFIMHPDDE-vi.html
« Zadnja izmjena: Lipanj 13, 2011, 19:45:19 poslijepodne od KSH! »

Offline mmf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 64
Voda-kakva
« Odgovori #60 u: Kolovoz 21, 2011, 19:22:07 poslijepodne »
Mozda glupo pitanje,ali meni nije. Za 7 do 10 dana namjeravam napuniti akvarij morski sa vodom.imam sump skimmer i rasvjetu.nemam jos nista od kamenja i koralja.kakva se voda stavlja unutra.morska koja mi nije lako dobavljiva ili se voda pravi sva preko ro uredjaja koji trebam kupiti.kako se sol dozira?

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #61 u: Kolovoz 22, 2011, 09:13:43 prijepodne »
Stavlja se morska voda, ako nemaš more u blizini, priprema se sa RO + sol (sol prilagođena i proizvedena za morske akvarije) obično se sol otapa neko vrijeme u kantama i sl što ovisi naravno o kvaliteti soli pa se sipa u akv, u tvom slućaju praznog akvarija mislim da sve to možeš mixat unutra naravno pazeći na potreban omjer soli i vode (najčešće 1kg na 30l).
A sve ovo ima i na forumu pa malo pročitaj....

Offline mmf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 64
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #62 u: Rujan 03, 2011, 21:39:39 poslijepodne »
opet ich,

pitanj glasi

složio sam da mi se voda iz sumpa vraća u akvarij preko povratnog crijeva koje na vrhu akvarija radi U te vraća vodu unutra,

problem je taj što nemam odgovarajuće koljeno već mi je  povrat  uronjen u vodu  bar 7-8 8cm ispod površine. Pumpa koja gura je new jet 1200.

Da li povrat mora biti iznad površine vode ili može biti i malo ispod.

Hvala.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #63 u: Rujan 03, 2011, 23:46:20 poslijepodne »

Malo ispod al ne puno. Toliko da kad ugasiš struju i voda se vrati u sump da se ne prelije izvan sumpa.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #64 u: Rujan 19, 2011, 20:07:58 poslijepodne »

imao ga ja donedavno i funkcionirao je, ali bez poklopca i sa rasvjetom 24W... unutra samo meki koralji bez riba, mozes stavit par kozica ako nabavis (jadranske isto)... za cirkulaciju rastavljeni atman filter za slatkovodnu, mislim ranga 40ak kn, bez onih spuzvi, samo pumpica, ostalo nista od filtracije, samo redovne tjedne izmjene vode, negdje recimo 8-10 litara tjedno  :up:

mozes probat i sa poklopcem i onom PL lampom od 11W ali bit ce definitivno pre malo, a i falit ce ti plave. Kod mene je bila atman armatura sa 24W PL plavom lampom, mozes probat nabavit 11W plavu pa ju nekako pridodat skupa sa prigusnicom u poklopac, to bi bilo isto OK (osim kondenzacije u poklopcu)  :)



khmmm.. ne znam kak da počnem :D, ahhh..ok, evo..
imam doma atman cr 320 akvarij, trenutno je betta unutra, al lako ju riješim u veliki tank...želja mi je imat morski, ali nemam vremena il bolje rečeno love za nešto više, htio sam uzet neki od cca 60 litara i sam kemijat rasvjetu i sve, al ne stignem..ovaj atman mi se čini prilikom da probam zakoračit u more, jer i ako nešto zahebem, neće biti velike štete, mad će mi bit žao..
..pamook veli da je imao isti takav, pa sad pitam, kaj mi je potrebno za start, osim lampe, vode (kak sekaj mješa, sorry al nemam pojma)..ajd za početak, pa ću onda dalje :)
hvala :)

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #65 u: Rujan 19, 2011, 21:28:31 poslijepodne »
Uz Atman akvarij treba ti Pamook da bi to funkcioniralo. :D  

Ne ozbiljno cann aj ne ulazit u morsku bez veze, bez da išta konkretno pročitaš! Nije to ulit slanu vodu i stavit pumpu i rasvjetu, dobro??

Ima tema na forumu kako se počinje a ovdje si dobro postao i pročitaj temu od početka, nalukni se malo kod drugih kako su počinjali pa onda pucaj pitanja.

Evo ti mog vlastitog primjera kako se može početi...bilo je to daleke 2007 ali sve je dobro završilo. :)

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=17821.0

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=22417.0




Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #66 u: Rujan 19, 2011, 21:44:39 poslijepodne »
upravo sam čital o tvojih 60 litara,  po ne znam koji put i svaki put mi puca osmijeh na licu, kad čitam tvoje postove od tamo :)

..gle, koliko si me puta prek pp-a pital zakaj nejdem u morsku, se sjećaš, nekoliko :D
em, sam u tripizdini, gdje običan otocinclus košta hebenih 50 kuna, a kamoli neš za morsku akvaristiku...zagrebčancima i dalmatincima lako, sve na dohvat ruke, svaka čast pamooki, ne znam kak on uspijeva, jer po potpisu bi reko da se vješa svaki dan :D :D
..šalu na stranu..
ajd ako može uopće gdje ima za pročitat (članak,tema) koliko i kakve soli mješat ? nisam našel, al stvarno ne znam, i nije grehota pitat, zar ne ?

..a sad ulitg slanu vodu, i moraš da bi krenuo, tak si i ti, pa su te cimali sa jadranskim koraljima, nekak se mora počet..

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #67 u: Rujan 19, 2011, 21:52:31 poslijepodne »
..gle, koliko si me puta prek pp-a pital zakaj nejdem u morsku, se sjećaš, nekoliko :D

Si siguran da sam to bio ja? :D


em, sam u tripizdini, gdje običan otocinclus košta hebenih 50 kuna

hmmm...si svjestan koliko je morska xputa skuplja od slatke?


zagrebčancima i dalmatincima lako, sve na dohvat ruke,

Tebi je bliže nego nama, uglavnom se ide u Austriju, Graz, Beč


ajd ako može uopće gdje ima za pročitat (članak,tema) koliko i kakve soli mješat ? nisam našel, al stvarno ne znam, i nije grehota pitat, zar ne ?

pa ima tema o soli, o svemu, aj prođi morski dio podforuma. Nemre ti se sam tak ulevat, malo se potrudi pročitati pa za par dana ak ti onda nebu kaj jasno tu smo, ok! :)
« Zadnja izmjena: Rujan 19, 2011, 21:55:47 poslijepodne od Renta »

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #68 u: Rujan 19, 2011, 22:00:36 poslijepodne »
pošto si me tak citiral da te ne mogu odcitirat, onda ću ovak po brojevima :D :D

1.da ti, ne smijem stavljat pp otvoreno na forum :D
2.gpvprim o akvariju do max 54 litre, juwel 60
3.za ono kaj bi meni trebalo, dovoljno je do vas u zg :D
4.tražim, al ne pronalazim, je...niš ak ne nađem,te zovem :D


..ne znam..malslachak i njzin tank su mi famozni, a sve tak jednostavno izgleda..

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #69 u: Rujan 19, 2011, 22:08:43 poslijepodne »

Evo viš da, maslačak, teehee/R) koji je bio na Kućnim ljubimcima, Karasov, profi23..sve su to tankovi oko 60 litara koji su famozni ispali. Zato kaj su ljudi čitali, nisu se žurili i slušali su iskusnije.

Za sol ljenčino :D, 8 kg/240 litara, znači 1kg na 30 litara. Bilo koje soli, za početak uzmi najjeftiniju. Ako imaš prilike uzmi jadran.
« Zadnja izmjena: Rujan 19, 2011, 22:12:08 poslijepodne od Renta »

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #70 u: Rujan 19, 2011, 22:14:34 poslijepodne »
pa u tome jest fora, u zg odeš na kavu i više saznaš, nego da ovdje pišem 200 postova u temi..
ajd ukratko, 1 kg soli na 30 litara vode, tjedno se mjenja kojih 20 % vode (nanovo izmješana), ono kaj ispari se nadlijeva samo ro voda ?..
koliko skužih kamenje igra veliku ulogu, ako dobiješ dobro i kvalitetno (slučaj maslachak)..
na 60x30x30 2x24 t5 lampe dovoljne..koliko dugo svjetlo svjetli na početku, koliko sati..
eto par pitanja, hvačla :)

edit: našo za sol prije nego si napisal :D :D nisam tak ljen :D

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #71 u: Rujan 19, 2011, 22:19:52 poslijepodne »

Tjedno od 10-20% promjene vode će biti dovoljno. Kaj ispari ide RO.
Kvalitetno živo kamenje je 50% uspjeha u startu.
2x24w sa reflektorima dovoljno, vidi moj link gore. Rasvjeta odmah ide ful ako imaš živi kamen (od 8-11 sati)
Pojava algi skoro neizbježna, pustit da se izciklira 2-3 mjeseca i čekat.

molim. :)
« Zadnja izmjena: Rujan 19, 2011, 22:23:20 poslijepodne od Renta »

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #72 u: Rujan 19, 2011, 22:21:11 poslijepodne »
to te ja pitsm, a ostalo možda užicam :)

hvala renta  :zagrljaj:

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Par pitanja
« Odgovori #73 u: Listopad 10, 2011, 17:43:02 poslijepodne »
Bok, planiram se malo upustit u slane vode, pročitao sam dosta članaka i postova na forumu, ali ipak imam par tehničkih i par bioloških pitanja. Ovo je situacija, akvarij je 60 litara, standardni Juwel. Plan je napraviti jednostavan nano akvarij za početak sa nezahtjevnim koraljima i parom Amphipriona, možda kojom kozicom i tak.

Rasvjetu sam mislio staviti 2*24 W + reflektori, plava i bijela lampa, sve to upakirano u nekakvu DIY konzolu od forexa. Hoće li to biti dosta ili da idem na 3 ili čak 4*24 W? To pitanje je vezano uz slijedeće: je li moguće da jednog dana vidim neki lijepi koralj koji bi veličinom i nekim svojim drugim zahtjevima išao u moj akvarij, a 2*24 W rasvjete mu neće biti dovoljno?

Filtraciju sam prvo mislio riješiti preko hang on preljevnog filtera, ali sam onda TU pročitao da mogu iskoristiti vanjski karnister filter koji imam (tetratec ex700). U njemu bi po savjetu iz tog članka napravio DSB, a iznad njega stavio aktivni ugljen i phosphat remover. Trebam li koristiti još nešto od filter materijala? Po čemu je hang on bolje rješenje od karnister filtera jer nisam baš vidio da se vanjski filteri koriste u morskoj? Čini mi se da u vanjski stane više filter materijala, a i protok bi trebao biti veći. Je li stvar u razbijanju površine ili u čemu? Za cirkulaciju bi koristio dvije Hydor Koralie Nano, svaka ima protok od 900 l/h, uz filter to bi trebalo biti više nego dovoljno...ili?

Treba li mi skimmer ako u akvariju imam dvije ribe ili će redovito mijenjanje određenog volumena vode biti dovoljno? Koji skimmer mi preporučate za taj volumen akvarija? Trebao bi biti neki hang on da mi ne zauzima mjesto u akvariju. Tu se opet vraćam na gornje pitanje: je li moguće da poželim u akvariju imati neki lijepi koralj koji nije prevelik za 60 litara, a ne mogu ga imati jer nemam skimmer? Hoće li općenito moji koralji biti ljepši/zdraviji/jačih boja ako imam skimmer ili ću samo trebati manje mijenjati vodu, što na 60 litara i nije neki problem?

Živo kamenje planiram kupiti od nekog preko foruma kad za to dođe vrijeme, oko 5 kg bi trebalo biti okej. Što se tiče riba, postoji li neka anemona koja može ići u 60 litara? Ako ne, postoji li alternativa za Amphiprione? Općenito, koje sve vlasulje mogu ići u taj akvarij, naime mojoj curi se jako sviđaju ta lelujava stvorenja :D

To je otprilike to, ako sam pitao nešto kaj nema smisla ili je glupo ili banalno, ispričavam se, ne znam baš puno o slanoj vodi. Unaprijed svima hvala na iscrpnim odgovorima  :P
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Par pitanja
« Odgovori #74 u: Listopad 11, 2011, 14:01:04 poslijepodne »
Citat:
Bok, planiram se malo upustit u slane vode, pročitao sam dosta članaka i postova na forumu, ali ipak imam par tehničkih i par bioloških pitanja. Ovo je situacija, akvarij je 60 litara, standardni Juwel. Plan je napraviti jednostavan nano akvarij za početak sa nezahtjevnim koraljima i parom Amphipriona, možda kojom kozicom i tak.

ako ides na 60 litara, i jednostavni tank, racunaj da je doslovno za pocetak, sve dalje sto nadjes i uzmes (koralje) - racunaj da ce ti uvijek neki segment biti pre slab ili pre malen...

Citat:
Rasvjetu sam mislio staviti 2*24 W + reflektori, plava i bijela lampa, sve to upakirano u nekakvu DIY konzolu od forexa. Hoće li to biti dosta ili da idem na 3 ili čak 4*24 W? To pitanje je vezano uz slijedeće: je li moguće da jednog dana vidim neki lijepi koralj koji bi veličinom i nekim svojim drugim zahtjevima išao u moj akvarij, a 2*24 W rasvjete mu neće biti dovoljno?

 :D u morskoj, sto se kolicine svijetla tice, "cak" ne postoji  :D ;) ... odmah idi na 4 komada, sa reflektorima....
odgovor na drugo pitanje je - DA, i to vrlo brzo  :D


Citat:
Filtraciju sam prvo mislio riješiti preko hang on preljevnog filtera, ali sam onda TU pročitao da mogu iskoristiti vanjski karnister filter koji imam (tetratec ex700). U njemu bi po savjetu iz tog članka napravio DSB, a iznad njega stavio aktivni ugljen i phosphat remover. Trebam li koristiti još nešto od filter materijala? Po čemu je hang on bolje rješenje od karnister filtera jer nisam baš vidio da se vanjski filteri koriste u morskoj? Čini mi se da u vanjski stane više filter materijala, a i protok bi trebao biti veći. Je li stvar u razbijanju površine ili u čemu? Za cirkulaciju bi koristio dvije Hydor Koralie Nano, svaka ima protok od 900 l/h, uz filter to bi trebalo biti više nego dovoljno...ili?

u morskoj ti je filtracija zivi kamen... Aktivni ugljen i fosfat remover i slicno je nuzno zlo, sve zavisi od pojedinog sustava (akvarija)... ako ides na jednostavnu varijantu, zaboravi vanjski filter i pijesak u njemu, stavi hang-on sa AC i fosfat removerom (ako treba, trebat ce ti testeri da vidis u kojem si podrucju, a niposto ne smije biti NULA), vanjske filtere se uglavnom ne koristi u morskoj jer nemaju prikladnu funkciju...

Protok je jedna od najbitnijih stvari u morskoj, isto ga treba biti cim vise, ali kvaka je u tome da ne bude direktan - to je najteze postici... za pocetak probaj sa te dvije nano pumpe, pa eksperimentiraj... mislim da bi moglo biti dovoljno za prozracan scape i jednostavne koralje...

Citat:
Treba li mi skimmer ako u akvariju imam dvije ribe ili će redovito mijenjanje određenog volumena vode biti dovoljno? Koji skimmer mi preporučate za taj volumen akvarija? Trebao bi biti neki hang on da mi ne zauzima mjesto u akvariju. Tu se opet vraćam na gornje pitanje: je li moguće da poželim u akvariju imati neki lijepi koralj koji nije prevelik za 60 litara, a ne mogu ga imati jer nemam skimmer? Hoće li općenito moji koralji biti ljepši/zdraviji/jačih boja ako imam skimmer ili ću samo trebati manje mijenjati vodu, što na 60 litara i nije neki problem?
ž

 :D svako ovo pitanje je ono "od milijun dolara"  :D, i konkretan odgovor ti nitko ne moze reci... 60 litara je puno pre malo za more, kako god okrenes, i unatoc nano i pico boom-u sirom zemlje nam Rvacke, uvijek ces naletiti na koralj ili ribu koja ne moze u takav tank, ili u neki drugi tank, skimmer ti svakako treba al je problem naci dobar/tih/pouzdan/jeftin/younameit za mali volumen akvarija, i uvijek ces mu naci neku manu...  Koralji ce ti biti lijepih boja ako je kvaliteta vode OK i ako su parametri u rangu kojem trebaju bit a isto tako ne setaju puno (ima Ca, pa nema Ca, pa ima, pa niski pH, pa skoci pH, pa niski KH, pa skoci KH, pa sve ode u kk  :D) ....

ako ces jednostavan tank, sa relativno jeftinim odrzavanjem i opremom - nista ribe, stavi jednostavne softije i koji otporniji LPS, mijenjaj vodu fanaticno svaki tjedan, i ne racunaj da ces moci dugo bit zadovoljan sa 60 litara  :) ...

Anemonu mozes drzat u takvom tanku, ljudi drze i papige u kavezu od 1/4 kubna metra... druga je stvar sto ce se dogoditi s istom tijekom vremena (a jos je i pokretna, pa nece ostat tamo gdje ju inicijalno stavis).... ili napravi dedicated anemona tank i zaboravi ostale koralje, pa kad preraste tank (a brzo ce), prodaj/mijenjaj za malenu pa ispocetka...

Lijepa i lelujava stvorenja su ti i xenije i eufilije i jos dosta toga, opcenito kreni citat po temama ovdje na morskoj, a ima i dosta dobra tema za pocetnike pa vidi da li se uopce zelis upustit u troskove starta mora, jer osim inicijalnih, postoje i oni trajni (struja, sol, RO voda) i naravno, organizmi koje zelis nabavljati jos i jos i jos, a mjesta/svijetla/kamena imas vrlo ograniceno  :)

citaj, pa konkretiziraj pitanja...  :) :up:
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.