Travanj 23, 2024, 18:20:16 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Helpdesk - pomoć početnicima  (Posjeta: 161209 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #100 u: Studeni 19, 2011, 20:26:20 poslijepodne »
Nitko ni rijeci...... :down:

Mozda zato sto je post prebacen ovdje (neznam zasto nije mogao ostati u svom topicu) a ovdje izgleda nitko ni ne dolazi..... ili bas nitko nema nista za reci, nikakav savjet, mudru rijec..... :down: :down:

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Kako zapoceti
« Odgovori #101 u: Studeni 19, 2011, 20:38:11 poslijepodne »
Poz!

Evo da malo i ovdje gnjavim...

Dakle, radi se o sljedecem.... razmisljanje o morskom akvariju je sazrelo, odlucio sam pokusati sloziti jedan manji morski....dakle, nekih 120-130l bi bio maksimum, s naglaskom da ce se vjerovatno raditi i o manjem. Znaci, sve od 60-130l bi bio raspon u kojem bih to pokusao.

Procitao sam manje vise sve sto sam mogao, razumjeo jako malo od toga, a u praksi nisam siguran da bih znao primjeniti ista od procitanog. No, s obzirom da za realizaciju ideje imam vremena, htio bih ovdje pokusati uzicati par konkretnih savjeta i slicno na temu kako najlakse zapoceti, sto mi sve treba, bez cega ne moze, bez cega (ipak) moze, dali je ista od opreme koju imam upotrebljivo....shvatili ste...

Okvirna ideja je - mali akvarij, more, koji koralj, anemona, 2 nemaca....i to je to. Dakle, nista natrpano, nista pretjerano, i nadam se (koliko sam shvatio) ni nista prezahtjevno....

Znaci zanima me sljedece:

Filtracija - kakva, koliko litara, koji protok, koji filter materijal, sto i kako. dali je koji klasicni unutarnji filter kakvi su sasvim ok u slatkovodnoj akvaristici upotrebljiv za morski? Dali je moguce bez sumpa, kojekakvih preljevnih, uljevnih i inih filtera, znaci kvalitetno filtriranje izvesti nekim unutarnjim filterom, ili u najgorem slucaju, manjim vanjskim?
anemona je zahtjevna zivotinja....2 nemaca....znaci ...po meni...ne ide bez inih koje si naveo. Kvalitetno filtriranje mora jednostavno ne ide ni sa unutarnjim niti sa vanjskim filterom. Skimer je (opet ponavljam...po meni) neophodan.

Sto je jos nuzno na temu "kvalitet vode"? Citao sam o skimerima, wave makerima, sto cuda, ali sto je od toga stvarno neophodno i bez cega ovakav jedan mali morski ne moze opstati? na koji nacin (najjeftiniji, a da bude i ucinkovit) rijesiti filtraciju akvarija?
skimer i wave maker (nije nuzno...stream pumpa je svakako pod must have!)
Dakle...da si malkice citao, kao sto kazes da jesi, vidio bi da je skimer ekvivalent slatkovodnom filteru

Grijac - pretpostavljam da je grijac grijac, i da je isto pravilo kao i u slatkovodnoj, po litrazi akvarija, nisam nigdje nasao na "morski grijac"...
grijac je grijac, nema razlike morski i slatkovodni

Rasvjeta - s obzirom na gore navedeno sto bi bilo u akvariju, koja lampa, koliko, jacina, dali t5, dali t8, sto i kako?
rasvjeta u morskom nikad dosta, znaci....T5...sto god odaberes i, kako god odaberes

dakle, za pocetak je radi osiguravanja financijske konstrukcije i razumjevanja ukucana bi mi trebalo par rijeci i savjeta o samoj opremi tipa - takav filter, to i to ti treba, ovo ako mozes, ovo ni ne moras na takvom akvariju, jer ako krenem kupovati sve sto se preporuca, sve sto se nudi....bojim se da ce mi za litru mora trebati par tisuca novcanica.... a opet vidim, ljudi sasvim uspjesno imaju prekrasne male morske akvarije....
pogledaj moj post par postova prije ovoga...i, Rentino razmisljanje po osnovi istoga


Unaprijed hvala i cijeni se svaka pomoc i misao.... :zagrljaj:
Nema na cemu....ali, samo da si ovu temu procitao od pocetka...nasao bi odgovore na svoja pitanja...mislim da su samo u ovoj temi puno puta odgovorena...
I onda, jos samo par postova nize...par zanimljivih linkova za procitati o morskoj akvaristici....

Nitko ni rijeci...... Thumbs down

Mozda zato sto je post prebacen ovdje (neznam zasto nije mogao ostati u svom topicu) a ovdje izgleda nitko ni ne dolazi..... ili bas nitko nema nista za reci, nikakav savjet, mudru rijec..... Thumbs down Thumbs down
neznam i ne razumijem cemu ljutnja????...vec sam napisao...samo 5-6 postova prije ovog tvoga puno odgovora na takva pitanja???
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #102 u: Studeni 20, 2011, 10:36:13 prijepodne »
Ma neee nije ljutnja.... samo se radi o tome, kad o necemu neznas, svako novo citanje te jos vise zbunjuje, i tek onda nista neznas, pa sam mislio, ucinkovitije je da netko napise - treba ti to i to, nego da se ja pronalazim u slicnim pitanjima, dilemama i savjetima, jer ponavljam, o temi neznam bas nista, pa cak ni ono sto sam procitao.... :-[

Uostalom, zar nije upravo to poanta ovakvog mjesta - pitati i dobiti odgovor..... jer realno, tesko je da ces pronaci nesto o cemu vec nije pisano i raspravljano, a ako ce na svako pitanje odgovor biti - procitaj malo, vec je o tome pisano.....gubi se poanta foruma. Iako, jasno mi je, ljudima dosadi pisati stalno jedno te isto i odgovarati na ista pitanja....ali...

Druga otezavajuca okolnost je ta, sto ja nista od navedenog sto bi eventualno trebalo za morski akvarij nemam gdje kupiti, dakle ni otici u trgovinu, ni vidjeti kako izgleda, ni saznati cijenu..... cak ni obicnu t5 cijev s grlima nemam gdje nabaviti, poanta pitanja je bila jednostavno da mi netko kaze - treba ti to i to, zove se tako i tako, pa da lagano s vremenom slozim listu onoga sto mi treba, okvirno cijene, gdje to nabaviti i slicno.....

Ali ok, jos koji put cu ja procitati sve ovo o cemu govorite, iako sam siguran da necu biti nista pametniji nego sto sam sada, i da ce ista pitanja ostati..... :-[

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #103 u: Studeni 20, 2011, 10:49:07 prijepodne »
Samo da ti kažem da sam i ja u fazi kao i ti, odluka je pala i sad proučavam forume, članke na portalima, a kupio sam već i dvije knjige i to je jedini put do znanja i razumijevanja ove kompleksne tematike. Ovu temu sam pročitao već 3 puta, a sve što mi se čini zaniumljivo ili važno po drugim temama kopiram ili sejvam. Ni meni u početku ništa nije bilo jasno, pogotovo kad sam vidio sliku nekog sumpa  :rolleyes:
Sad polako sve sjeda na svoje, vjerujem tako će i tebi. A što se tiče pitanja i odgovora vjerujem da se ekipi ne da pisati u istu temu iste odgovore po nekoliko puta, potpuno mi je to razumljivo ;)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #104 u: Studeni 20, 2011, 11:28:09 prijepodne »
Ma razumljivo je i meni, zato i rekoh - nema tu ljutnje i negativnosti...samo strpljenje i nada da ce netko uhvatiti malo vremena i volje, pa odgovoriti na koje pitanje.....a vremena imam, nije da mi se zuri.... :up:

U biti, moram izbjeci kupovanje nepotrebnih stvari, ili barem onih koje nisu apsolutno nuzne za sami pocetak, isto tako, moram imati i nekakvu okvirnu projekciju troskova....samo onaj dio da se staklo napuni kamenjem, pijeskom, vodom, da ga osvjetlim, i da ga nesto barem koliko toliko filtrira...kad to rijesim, onda mozemo pricati o poboljsanju i dotjerivanju, jer onda vise nista nije problem....ni financijski, ni s ukucanima, ali nekako ih ne uspjevam prirediti.... ali ako je voda u akvariju....a njihovo nestrpljenje raste, da nesto konacno zapliva u toj vodi....e onda nije problem reci - nebu to tako islo, trebam jos xxy kn za nabaviti nesto...... :up: Taktika, nema druge.... :D

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #105 u: Studeni 20, 2011, 11:31:14 prijepodne »
Bitno je da se svi razumijemo. ;)

Poanta je da je na ovakva opća pitanja već odgovoreno na morskom dijelu foruma a pogotovo u ovoj temi. Zato na opća pitanja tipa "kako početi?" više i ne odgovaramo. Zato jer očekujemo da ih je onaj tko je zainteresiran dovoljno i nije lijen, potrudio sam pronaći u ovoj i drugim temama.

Druga su stvar konkretna pitanja tipa "u užem izboru su mi tri pumpe koju preporučate i zašto?" ili "staviti pijesak odmah ili poslije?" ili "koje od ovih riba koje mi se sviđaju su reef safe?". Na takva pitanja ćeš sigurno uvijek dobiti odgovor.

Ugledaj se na Karla, ne pita puno, samo čita po forumima i knjigama i to je jedini ispravan put, a kad baš zaškripi na konkretnoj stvari biti ćemo tu na pomoći.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #106 u: Studeni 20, 2011, 13:47:11 poslijepodne »
Ma sve 5, bacam se u citanje, kako rekoh, vremena imam.....

Nas narod kaze "tko pita ne skita"...ocigledno je vrijeme za drugi pristup - skitati i ne pitati puno.....barem dok negdje ne zapne opasno.... :up:

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #107 u: Studeni 20, 2011, 15:00:41 poslijepodne »
ma slobodno pitaj! ali...kako Renta kaze....vrlo ce ti rado svi pomoci savjetom...ali..nazovimo ih, 'uopcena' pitanja, vec je 1000 puta napisano..odgovoreno. Evo ti moje razmisljanje(naglasavam...moje ) u kratkim crtama:
- akvarij sto vece litraze
- sump (akvarij ispod akvarija gdje se smjesta sva oprema..preduvjet za isti je probuseni akvarij....naci ces 100 slika na forumu...nikako nije neophodan ali...jaaaaako dobro dodje)
- skimer (ekvivalent slatkovodnom filteru...moze biti hang-on ili in sump...naci ces 100 slika i recenzija istih po forumu)
- sto jaca rasvjeta
- stream pumpe za osiguranje kvalitetnog protoka
- kvalitetno i porozno kamenje
i, jos jedan savjet (vec napisan...iz vlastitog iskustva)...svaka se stednja u nabavljanu opreme kasnije pokazala kao najskuplja opcija!
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #108 u: Studeni 20, 2011, 17:50:11 poslijepodne »
Eee, to se cijeni i trazi....  :zagrljaj:

Da bih postavio jedno pametno pitanje, prvo valjda moram dobiti odgovor na 10 glupih, ali, sve je to s visim ciljem, pa je valjda ok...

Velicina akvarija - kako sam rekao, vise od nekih 120-130 litara jednostavno nece biti moguce. Bez obzira koristio postojeci, ili pravio novi, s tim dimenzijama sam radi mjesta ogranicen.

Sump - nije neophodan, ali je jako dobar. Ok, kuzim. Recimo da u trenutnom planiranju nemam mjesta za njega. Na koji drugi nacin rijesiti filtraciju vode? Sto je sa externim filterima, svaki, ali bas svaki se reklamira kao "za morsku i slatkovodnu akvaristiku". Ali u praksi, izgleda da vanjski filter nema nikakve primjene u morskoj akvaristici? Ili se varam?

Skimmer - ok, jasno.

Rasvjeta - opet zbog dimenzija akvarija, vjerujem da jace od 4x24w t5 ni necu moci staviti. Dovoljno s obzirom na litrazu ili nije?

Stream pumpa - jasno.

I hvala na savjetima i razmisljanjima!

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #109 u: Studeni 21, 2011, 08:13:19 prijepodne »
Vanjskii filtermozeskoristiti kao 'reaktor' za neki medij...rowu(skida fosfate koji su opasni) ili (u zadnje vrijeme moderni) za bio palete
Rasvjeta ce biti dovoljna
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #110 u: Studeni 21, 2011, 09:58:35 prijepodne »

E pa sad baš vanjski filter za biopelete i nije najbolji izbor. Zašto? Zato jer peleti moraju fluidizirati a u vanjskom filteru to se neće desiti. Isto vrijedi i za ugljen i fosfat remover.
Idealno je, uopće za morsku akvaristiku, koristiti fluidizirajuće reaktore za sve medije, preciznije, za aktivni ugljen, fosfat remover i biopelete. Vanjski filter možeš koristiti za ugljen i fosfat remover ako nisi u stanju nabaviti fluid reaktor, to bi trebalo znači biti privremeno rješenje dok ne nabaviš pravu stvar.

Govorimo o onome kako bi najbolje trebalo biti al činjenica je da se reeferi svakako ispomažu pa koriste i neke stvari koje nisu najbolji izbor tipa vanjski filteri.



Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #111 u: Studeni 21, 2011, 16:08:50 poslijepodne »
Da, ljudi se svakako snalaze.Što bi filtrirao vanjskim zatvorenim filterom ?
Neki se snađu i ovakovim improvizacijama.
http://saltaquarium.about.com/od/diyfiltersfiltration/ss/sbsdiycarbontube.htm

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #112 u: Studeni 28, 2011, 12:56:46 poslijepodne »
Iskoristivo za morske, ali i za slatkovodne.Kao fluid reaktor ili povećanje kapaciteta kanister filtra.Mislim da mu cijena nije pretjerana.Kvaliteta ? Nemam poima.

http://www.ebay.com/itm/JAQNO-Aquarium-Tank-1-5L-External-Pre-Filter-PF126-/160639132364?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2566d6a2cc


Offline angelfish1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: split
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #113 u: Studeni 28, 2011, 13:11:02 poslijepodne »
@penzic ovo mi se pari odlicna stvar za bio pellets i nije nesto skup  ;)
Never be afraid to try something new. Remember, amateurs built the ark.Top professionals built the Titanic.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #114 u: Studeni 28, 2011, 14:01:54 poslijepodne »
Dobra stvar koja radi isto što i skupi reaktor....

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #115 u: Prosinac 09, 2011, 10:02:25 prijepodne »
evo mene opet :)
na kraju akvarij bude 120x60x50v sa ati BM 200 skimmerom i odlučio sam se za led rasvjetu(35x3w-20000k,35x10000k i 20x UV led 415nm)
sump mi je gotov bez pregrada 80x45x40v

u OF boxu budu 2x32mm za odvod i 25mm za povrat

a sad me zanima živo kamenje i reef keramika

vjerojatno bude prošlo još par mjeseci dok ne prikupim svu potrebnu opremu pa sam mislio uzeti nešto živog kamena i ostalo reef keramike i staviti u sump da mi reef keramika oživi dok ne složim akvarij

a zanima me koliko da uzmem živog kamena a koliko keramike da mi bude dovoljno za akvarij

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #116 u: Prosinac 09, 2011, 10:28:03 prijepodne »
Dosta ovisi o financijama i o samom scapeu kojeg želiš postići. Meni osobno što se tiče scapea moduli keramike vrhunski izgledaju mada je neki ne preferiraju

nisam prije pratio al nekako mi se čini da je u kratkom periodu dosta akvarista odlučilo oprobati morsku priču
malo svježe krvi ovim starkeljama  :D

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #117 u: Prosinac 09, 2011, 10:33:07 prijepodne »
i meni se čini
a zašto bi život bio jednostan,u slatkim vodama više nemam nikakvih problema pa je malo dosadno :D :D :D

Offline bolek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb, Donja Dubrava
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #118 u: Prosinac 09, 2011, 12:38:55 poslijepodne »
Po meni je to isto sto se tice ucinka na filtraciju, sve ovisi da li zelis sam slagat greben ili zelis vec gotove module
I'm Normally Not a Praying Man, but If You're up There, Please save Me Superman

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #119 u: Prosinac 09, 2011, 16:34:36 poslijepodne »

malo svježe krvi ovim starkeljama  :D

...  :D za svaki slucaj mi starkelje imamo antikoagulans pri ruci, jer svjeza krv obicno prvo zayebe stvar (znam iz iskustva, visekratnog  :D :D;)
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #120 u: Siječanj 09, 2012, 23:22:36 poslijepodne »
već nitko ništa nije pitao mjesec dana pa bi mogao ja postaviti još koje pitanje :-[

dolazi na red lijepljenje OF boxa 25x15cm ali me zanima koja bi bila najbolja visina za staklo i koja visina za češalj? Visina akvarija je 50cm bez pojačanja i htio bi da voda bude oko 2-3cm od vrha

i još pitanje u vezi cirkulacije,koliko protoka mi treba za 360 litara i jel šta vrijede one kineske od 5000l/h pa recimo stavit 2-3 takve pumpe

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #121 u: Ožujak 24, 2012, 13:16:35 poslijepodne »
Opet ja, nadam se ovaj puta sa preciznijim pitanjima.  :up:

Dakle, akvarij ce biti dimenzija 85x40x35(v), ili 120 litara (zaokruzeno). Pa da krenem s pitanjima.

1. sump. dali je za tu litrazu i velicinu dovoljan sump od nekih 50 litara? Treba li veci, ili moze li se proci i sa manjim?
2. Pumpa. 1200 litara koja bi vracala vodu nazad, dali bi bila ok, treba li jaca ili bi bolje bilo staviti nesto slabiju?
3. rasvjeta. 4x25w t5, u kombinaciji sylvaniinih lampi 2x coralstar, 1xaquastar i 1x vulgaris daylight? Moze li tako, dali je to dovoljno svjetla, i po snazi i po odabiru lampi?
4. skimer. e tu sam zapeo. nista cijenom prihvatljivo, jednostavno neznam ni sto ni kako. nekakva preporuka?
5. stream. kinez od nekih 3000 litara ili nesto kvalitetnije, dali je potreban jaci protok ili bi te 3000 bile dovoljne za takav akvarij?

I jos dodatno pitanje, kad se govori o sumpu, spominje se "busenje akvarija", valjda za dovodjenje vode u sump. Dali je to neophodno, ne moze li se na gotovi akvarij (dakle koji nije busen) jednostavno u cosku napraviti jedna pregrada s rupama, unutar te pregrade je crijevo koje bi vuklo vodu do sumpa? Mora li bas biti busena zadnja stranica akvarija? Mozda ovo vizualno nije najljepse, ali takav sistem pregrade funkcionira u slatkovodnim akvarijima, moze li i u morskoj?

Zahvaljujem!

Offline banzaii

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 149
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: ZGB
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #122 u: Ožujak 24, 2012, 14:10:27 poslijepodne »
Opet ja, nadam se ovaj puta sa preciznijim pitanjima.  :up:

Dakle, akvarij ce biti dimenzija 85x40x35(v), ili 120 litara (zaokruzeno). Pa da krenem s pitanjima.

1. sump. dali je za tu litrazu i velicinu dovoljan sump od nekih 50 litara? Treba li veci, ili moze li se proci i sa manjim?
2. Pumpa. 1200 litara koja bi vracala vodu nazad, dali bi bila ok, treba li jaca ili bi bolje bilo staviti nesto slabiju?
3. rasvjeta. 4x25w t5, u kombinaciji sylvaniinih lampi 2x coralstar, 1xaquastar i 1x vulgaris daylight? Moze li tako, dali je to dovoljno svjetla, i po snazi i po odabiru lampi?
4. skimer. e tu sam zapeo. nista cijenom prihvatljivo, jednostavno neznam ni sto ni kako. nekakva preporuka?
5. stream. kinez od nekih 3000 litara ili nesto kvalitetnije, dali je potreban jaci protok ili bi te 3000 bile dovoljne za takav akvarij?

I jos dodatno pitanje, kad se govori o sumpu, spominje se "busenje akvarija", valjda za dovodjenje vode u sump. Dali je to neophodno, ne moze li se na gotovi akvarij (dakle koji nije busen) jednostavno u cosku napraviti jedna pregrada s rupama, unutar te pregrade je crijevo koje bi vuklo vodu do sumpa? Mora li bas biti busena zadnja stranica akvarija? Mozda ovo vizualno nije najljepse, ali takav sistem pregrade funkcionira u slatkovodnim akvarijima, moze li i u morskoj?

Zahvaljujem!

1.Sve ovisi što od opreme misliš držati unutra(skimmer,povratna pumpa,reaktori i sl.).Uglavnom što veći da si povečaš ukupnu količinu vode i da možeš komotno raditi oko sumpa
2.To će ti biti ok
3.I to bi ti u globalu trebalo biti ok(reflektori obavezno),malo će ti biti kratka,te ovisi što misliš držati unutra(za softye i koji lps ti je to ok)
4.Preporuka je skupi nešto novaca i kupi što bolju stvar ili vidi neki polovni-ovisi samo o tebi
5.Možda i može biti dosta(opet ovisi što ćeš držati unutra)-ja bi išao na još jednu pumpu

A što se tiće dodatnog pitanja-ne moraš ti ništa,pa čak ni ne imati sump,ali je preporuka bušiti dno akvarija i napraviti OF box(imaš o tome po temama pa malo pretraži)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #123 u: Ožujak 24, 2012, 14:31:08 poslijepodne »
Zahvaljujem!

U biti, nisam jos ni sam nacisto, okvirni plan je nekakav manji akvarijic, nesto jednostavnijih organizama, anemona i 2 klauna, eventualno mozda jos nesto.

Tako da se jos klackam dali ici i napraviti posten posao, ili cijelu pricu prvo isprobati na kakvom manjem akvariju, 50-60litara, sa hang-on filterom, ugljenom i fosfar removerom, to bi koliko sam shvatio moglo drzati vodu za 2 klauna i nesto od jednostavnijih organizama i anemona. Ili nebi?

Ovo za rasvjetu si u pravu, 24w ce biti malo prekratke na 85cm duzine.

Offline banzaii

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 149
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: ZGB
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #124 u: Ožujak 24, 2012, 18:51:18 poslijepodne »
Uvijek ti je bolje i nakraju i jeftinije od početka raditi pošten posao,a za rasvijetu rađe idi na 4x39,a ako imaš mijesta akvarij nek ti bude 90cm i to ti je to