Ožujak 28, 2024, 17:03:51 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Morski pocetak  (Posjeta: 11406 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #25 u: Veljača 09, 2016, 18:26:38 poslijepodne »
Da to me i brine sada. Ormaric je takav kakav je,starci su kupili davno. Nisam imao tocno neki skimmer u planu,ali vidim da su svi oko 50cm i to me sad brine,da ga necu moci smjestiti ili komotno prazniti casicu skimmera.

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #26 u: Veljača 09, 2016, 21:05:59 poslijepodne »
A sto kazete na opciju bez sumpa? Znaci HOB skimmer,HOB filter (za mehanicku filtraciju i kemijsku,dali bi to funkcioniralo?). Nekako cu probati sakriti tu opremu,ali posto je ormaric takav kakav je mozda je sump ipak neizvediv?

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #27 u: Veljača 09, 2016, 21:48:51 poslijepodne »
ja sam kupio akvarij skupa s ormarićem koji je bio 50 unutarnjih i prvom prilikom sam radio drugi, višlji
diy-audio.com.hr

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #28 u: Veljača 09, 2016, 21:53:59 poslijepodne »
Napravi sump unutar akvarija i natrpas sve unutra i gotovo. Nešto kao yasha akvariji. U tom slučaju igra i hob filter.

Sent from HTC


Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #29 u: Veljača 09, 2016, 22:01:40 poslijepodne »
Visi ormaric nazalost ne dolazi u obzir. Ili cu ici bez sumpa(sto mi se nekako cini sve vjerojatnije),ili nekako ugurati skimmer u sump. Nasao na internetu i 'vanjske' skimmere koji mogu staviti pored akvarija,imam jedno mjesto iza velike 'vaze' za biljke.

Pa mozda 'vanjski' skimmer bi funkcionirao? I HOB filter u koji bi mogao staviti i kemijsku filtraciju? Ako imate ideju pucajte ;)

@GoranC mislim da nebi isao na tu varijantu ako nemoram,nekako mi se ne svida ideja smanjivanja display tanka. Nebi li isti efekt bio sa HOB filterom + neki eksterni skimmer? Grijac bi 'sakrio' u kut.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #30 u: Veljača 09, 2016, 23:05:21 poslijepodne »
ti vanjski, recirkulacijski, su u pravilu super sto se rada tice, obicno veceg volumena, protok vode se da podesavat posebno, itd. samo moras racunat da i dosta buke proizvodi kad stoji tako van sumpa, ormarica, na otvorenom, pogotovo ce se cuti ako je u spavacoj sobi npr.(i za razliku od slatkovodnog filtera njegov izlaz ti mora stajati iznad razine akvarija tako da se preljeva u njega pa bih ga onda morao podici na nesto) 
-kod sumpa ti je velika prednost sto i sakrijes svu opremu, ovako ti se vidi u akvariju, tj, oko njega, ali sad ima relativno dobrih hob skimera, ja bi na tvom mjestu radije isao na tu opciju ako ces vec bez sumpa, i hob filter, nije idealno ali moze funkcionirati

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #31 u: Veljača 10, 2016, 06:33:33 prijepodne »
Ako stvarno ne mozes onda bi ja napravija ovako iako bi definitivno visi ormaric i sve skupa doli. Dakle hob skimmer. Sump definitivno. U sump koji bi ima 2 ćregrade bi stavija. Dsb i racemosu i puka reflektor doli da to raste. Pregrada broj dva reaktor AU i povrat. I dalje preporucam skimmer u sump. Ili da ides na ats ali to su sad druge sfere. :)

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #32 u: Veljača 10, 2016, 09:35:08 prijepodne »
Pa može i skimmer biti HOB, i uz HOB filter sa osnovnom filtracijom može funkcionirati... Vanjski skimmeri su recirkulacijski pa uz pumpu koja vrti more i stvara mjehuriće moraš imati i pumpu koja ga puni morem a stoji u glavnom tanku, povrat mora biti ispod visine izlazne cijevi jer će u protivnom doći do preljevanja samog skimmera i eto poplave po sobi.

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #33 u: Veljača 11, 2016, 18:56:49 poslijepodne »
Okej ici cu na sump,skimmer ce biti HOB ako ne uspijem neki ugurati u tih 50cm ali vidit cemo.

Znaci sump ce biti 65x45x45 cm ,pa me zanima kako bi vi 'podijelili' sump pregradom,tj gdje bi stavili i koje visine. Razmisljao sam da visina pregrade bude 20cm,i negdje da prva komora bude 45cm a druga 20cm duga,ako me razumijete. Volio bi imati dosta prostora u prvoj za sve reaktore  i opremu koja bi u buducnosti mogla ici u sump.

@Slim samo jedna molba,ako moze pisite puno ime a ne skracenice (AU,Dsb) jer bi nama pocetnicima lakse bilo za shvatiti. :)

Hvala svima na savjetima i prijedlozima!

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #34 u: Veljača 11, 2016, 19:14:04 poslijepodne »
Okej ici cu na sump,skimmer ce biti HOB ako ne uspijem neki ugurati u tih 50cm ali vidit cemo.

Znaci sump ce biti 65x45x45 cm ,pa me zanima kako bi vi 'podijelili' sump pregradom,tj gdje bi stavili i koje visine. Razmisljao sam da visina pregrade bude 20cm,i negdje da prva komora bude 45cm a druga 20cm duga,ako me razumijete. Volio bi imati dosta prostora u prvoj za sve reaktore  i opremu koja bi u buducnosti mogla ici u sump.

@Slim samo jedna molba,ako moze pisite puno ime a ne skracenice (AU,Dsb) jer bi nama pocetnicima lakse bilo za shvatiti. :)

Hvala svima na savjetima i prijedlozima!

AU- aktivni ugljen
DSB- deep sand bad ili na nasi velik sloj pjeska u koji sadis algu. Refigium da budem precizan.

Ja bi napravija sljedece. duzinu od 65 bi podilija 35-30. U dijelu od 35 bi stavija DSB i posadija algu a u dijelu 30 bi stavija povratnu pumpu i reaktor. DOsta je to skucen prostor ali da se izvest. To je kombinacija s HOB skimmerom. Ako uspijes ugurat skimmer onda nebi radija nikakvu pregradu nego sump u koji ce ic sva oprema. Ovaj drugi preporucam ako je izvedivo.  Dobro izracunaj nosivost sumpa da nebi bilo izljevanja mora ako nestane struje ili ugasis povratnu pumpu.

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #35 u: Veljača 11, 2016, 20:24:50 poslijepodne »
Onda cu ici na opciju 35-30 sa refugiumom u prvom dijelu.
Sto se tice ove druge opcije,zar razina vode nebi trebala biti konstantna za skimmer? Nebi isao auto top off na pocetku,mozda u buducnosti ali polako.

Recimo da nadem skimmer dovoljno nizak,a vec sam napravio po 1.opciji,umjesto refigiuma mogu u tu pregradu staviti skimmer i izbaciti alge?

Offline Histri

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #36 u: Veljača 11, 2016, 20:26:57 poslijepodne »
evo da se ubacim u temu iako nemam nikakve veze sa morskom akvaristikom barem za sada iako bi volio imati jedan tank.
S obzirom da ja imam Rio 300 i diskuse u njemu mjesečno me održavanje tanka košta oko 200 kn-250 kn od toga 100-150 Kn odpada na struju,
ostalo spada na hranu za ribice i biljke te ostale troškove koji mogu biti.
E sada mene zanima koliko vas košta mjesečno morski tank računajući na struju (pred postavka da je opaka cijena radi rasvjete )

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #37 u: Veljača 11, 2016, 20:31:33 poslijepodne »
Onda cu ici na opciju 35-30 sa refugiumom u prvom dijelu.
Sto se tice ove druge opcije,zar razina vode nebi trebala biti konstantna za skimmer? Nebi isao auto top off na pocetku,mozda u buducnosti ali polako.

Recimo da nadem skimmer dovoljno nizak,a vec sam napravio po 1.opciji,umjesto refigiuma mogu u tu pregradu staviti skimmer i izbaciti alge?

Naravno.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #38 u: Veljača 11, 2016, 20:33:10 poslijepodne »
evo da se ubacim u temu iako nemam nikakve veze sa morskom akvaristikom barem za sada iako bi volio imati jedan tank.
S obzirom da ja imam Rio 300 i diskuse u njemu mjesečno me održavanje tanka košta oko 200 kn-250 kn od toga 100-150 Kn odpada na struju,
ostalo spada na hranu za ribice i biljke te ostale troškove koji mogu biti.
E sada mene zanima koliko vas košta mjesečno morski tank računajući na struju (pred postavka da je opaka cijena radi rasvjete )

Nakon inicijalnog troska ako ne pretjerujes meni na soli, hranu i struju misecno ide cca 200-300 kn

Offline Histri

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #39 u: Veljača 11, 2016, 20:34:54 poslijepodne »
pa to onda nije ništa skuplje od slatkovodnih akvarija s tim da ti imaš 600L mora :up:

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #40 u: Veljača 11, 2016, 20:54:57 poslijepodne »
Ne znam kako je kod slatkih ali nakon starta u morskoj da je i vise nije puno s obzirom na cijene opreme i zivina :D. Ali nakon sta se to sve napuni onda u biti niti ne osjetis trosak struje i ostaloga. Cak i zenu skoro uvjeris kako to nije skupo hahaha.

Offline krix

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 88
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Osijek
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #41 u: Veljača 11, 2016, 21:27:45 poslijepodne »
evo da se ubacim u temu iako nemam nikakve veze sa morskom akvaristikom barem za sada iako bi volio imati jedan tank.
S obzirom da ja imam Rio 300 i diskuse u njemu mjesečno me održavanje tanka košta oko 200 kn-250 kn od toga 100-150 Kn odpada na struju,
ostalo spada na hranu za ribice i biljke te ostale troškove koji mogu biti.
E sada mene zanima koliko vas košta mjesečno morski tank računajući na struju (pred postavka da je opaka cijena radi rasvjete )
Potrazi malo u starim temama, bio je neki kalkulator potrosnje struje. Imao sam isto rio 300 s diskusima i ako se ne varam (dugo je proslo) kad sam racunao potrosnju struje bilo je nekih sedamdesetak kuna. Ovih dvjedtotinjak mi stvarno cini puno.

Offline čiovo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 461
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Čiovo-Trogir
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #42 u: Veljača 11, 2016, 23:11:49 poslijepodne »
Evo da malo uletim u raspravu, postovani T-boy malo mi se cini kao da puno stvari ostavljas za "posli" i imas puno nepotrebnih uvjeta.
Recimo Ro, da ti odma kazem zaboravi da ces razinu soli drzat u ravnotezi bez toga, a da nenabrajam sve ostalo. Ormaric od 50 ti je malo, Silm ti spominje ATS, duboko žalo, alge za to tribas puno kruva pojost da bi stimalo, a sad i o tome bi se dalo razglabat. Nadalje pogledaj tank od kolege Slima (vrh ;-)), a znas zato je tako zato sto nista nije prepustija slucaju, zato sto se za to priprema i nije da da ga ista uvjetuje, tako i ti radije startaj tank kasnije, ali sve poslozi, bez uvijeta i nepoznanica, posli ti je to skuplje. Morska akvaristika je jednostavna, samo ako iskljucis limitirajuce preduvjete koji to i nisu....

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk


Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #43 u: Ožujak 11, 2016, 22:38:44 poslijepodne »
Pozdrav,evo mene nazad.

Uredaj za DI je narucen i stize,sump narucen,kamen takoder naden ovdje od clana na forumu. Ono sto mi preostaje je ATO i sol.

Zanima me koja je po Vama najbolja sol,da je u nekom normalnom rangu cijena,znaci ne sad neki 'srot' ako takvo sto postoji i ne bas sad neka ultra skupa sol. Zlatna sredina, rekli bismo. Bilo bi super ako bi mogli navesti i cijenu i gdje ju kupujete (pozeljno u Hrvatskoj negdje,preciznije Zagreb).

Hvala svima na pomoci i komentarima!

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #44 u: Ožujak 12, 2016, 13:39:25 poslijepodne »
RS u PC

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #45 u: Ožujak 18, 2016, 07:42:40 prijepodne »
Pozdrav,evo mene sa jos jednin pitanjem.

Sto se tice cirkulacije vode,u mogucnosti sam uzeti dosta povoljno stream pumpu od 12000lph. E sad me zanima dali je okej imati 1 pumpu samo,pa da ona radi recimo kruzno cirkuliranje? To bi bilo 30x veci flow od akvarija u mom slucaju. Mislio sam je staviti recimo u zadnji lijevi kut i tako da stvara strujanje kruznog oblika,koje se onda vraca do pumpe i tako ukrug.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #46 u: Ožujak 18, 2016, 18:34:29 poslijepodne »
Cek malo ako san dobro razumija ti mislis stavit 12000 l/h na akvarij od 120 L ?  Ako sam dobro razumija onda cu ti dat jedan primjer. Kod mene na 210 cm i 700 L je jedna pumpa koja radi na minimumu a to je 8000 l/h. Naravno da se radi o sps koraljima onda bi vjerovatno bila na max ili cak dvije. Ako zelis simulirat tsunami u tanku onda je i to prejaka pumpa za taj tank. Ciljaj na nesto izmedu 2000-3000 l/h max.

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #47 u: Ožujak 18, 2016, 19:11:08 poslijepodne »
Nene krivo ste shvatili. Akvarij je 450L,nekih 420L efektivno jer naravno nece bit pun do vrha. Dali bi jedna takva pumpa koja stvara kruzno gibanje vode bila dovoljna?

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #48 u: Ožujak 18, 2016, 19:18:58 poslijepodne »
Ovisno o onome sta ce se nalazit unutar tanka. Meki ili tvrdi koralji. Za meke i vise nego dovoljno za tvrde mislim nisam siguram. Mozda u startu ali kad se razraste bit ce malo.

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Morski pocetak
« Odgovori #49 u: Ožujak 18, 2016, 19:55:50 poslijepodne »
Za pocetak sigurno meki koralji i LPS,a kasnije ak sve bude okej bit ce i SPS,ali tad stignem onda jos pumpi kupitim. Bitno mi je da je ovo za pocetak dovoljno.