Ožujak 28, 2024, 09:00:34 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Pregradni zid... pomoc  (Posjeta: 4448 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Spahic0077

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Sarajevo
Pregradni zid... pomoc
« u: Veljača 22, 2019, 22:28:58 poslijepodne »
Odlucio sam da radim pregradni zid i u njemu akvarijum, pa sad bi molio one koji su nesto slicno ili isto radili za pomoc. Zid bi radio od rigipsa a u njemu akvarijum dim d100x v70× s50, s tim da bi od visine akvarijuma bilo vidno 60cm a 10 cm bi bilo sakriveno zbog nivoa vode, akvarijum ce biti na konstrukciji visojkoj 90cm, njegova visina visina 60cm i ostatak iznad akvarijuma  je 150 cm, jer su mi stropovi 3m,  sad neki mi kazu da ne radim od rigipsa bolje da oblijepim drvetom, a meni estetski bi vise odgovaralo da izgleda kao pravi zid. Od kojeg materijala konstrukciju uraditi. Da li moze metalna konstrukcija biti iznad i ispod akvarijuma a da su zasebne, tj. Da se gornja pricvrsti za bocni zid i plafon. Ili je bolja drvena konstrukcuja, sa ove moje strane odakle je slikano ne bi ostavljao nikakve otvore latice police niti bilo kakva vrata za otvaranje. Sa zadnje strane bi samo ostavio donja i gornja vrata za ispod i iznad akvarijuma, da li je to prakticno bas za ciscenje da samo sa zanje strane imam pristup akvarijumu? molio bi sve koji se razumiju i imaju iskustva da kazu svoje misljenje. Na slici sam naredao kartonske kutije kako bi to vizuelno izgledalo i naravno da ide skroz do plafona, a plavo je naznaceno gdje bi dosao akvarij.

Offline c.e.z

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • Udomljujem vjeverice
Odg: Pregradni zid... pomoc
« Odgovori #1 u: Veljača 27, 2019, 17:24:38 poslijepodne »
Ja koristim 100l akvarij na komodi kao pregradni element, sa zadnje strane mi rastu biljke i nemam problema sa ciscenjem. Sad imam hob filter a prije sam imao vanjski i cak ni s njim nisam imao problema.
Vodi racuna da ti je vlaga najveci problem tu. Jednom ces proliti vodu (dogodit ce se koliko god pazio) i otici ce ti knauf ili ce izbit one fleke od vode. Drugo je zo da si oszavis dovoljno mjesta za manevriranje odozgo. Mozes koristiti nosace sa magnetima pa citavu plohu skines i imas vise mjesta za rad.
Za odabir materijala opet ista opaska- vlaga. Metal i/ili drvo dobro zastititi od vlage i ne bi trebalo biti problema.
Na tvom bih mjestu uzeo regal i na njega stavio akvarij, iznad njega visecu policu ili elemet kakav i na njega stavis rasvjetu, izgledat ce super, imat ces vise mjesta za sve, bit ce ti lakse ako prospes a opet ce dobro izgledati

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Pregradni zid... pomoc
« Odgovori #2 u: Veljača 27, 2019, 19:48:50 poslijepodne »
Pogledaj kako je napravio kolega Vipko...
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=63933.0

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Pregradni zid... pomoc
« Odgovori #3 u: Veljača 28, 2019, 09:36:54 prijepodne »
Po meni je isto puno ljepše stavit nekakvu viseču policu, na nju neku viseču rasvjetu i kakve puzavce da sakriju prazninu i izgedaće mrak. A ak si baš zapeo za radit zid, onda imaš zeleni knauf koji se koristi za kupaonice i otporan je na vlagu.

Offline Spahic0077

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Pregradni zid... pomoc
« Odgovori #4 u: Veljača 28, 2019, 22:31:35 poslijepodne »
Hvala vam puno na savjetima, puno mi je pomogao link kako je kolega Vipko uradio svoj pregradni zid, a ne bih ni ja radio bas zid da nije to jedino estetsko rijesenje za stan, da se u potpunosti uklopi. Akvarijum je narucen, a tokom iduce sedmice idem po opremu i ribice za Minhen, posto u Sarajevu ima strasno veliki izbor  X-( X-( X-(, Realizacija bi trebala poceti krajem iduce sedmice, pa cemo vidjeti kako ce izgledati.
Od opreme sam mislio ubaciti
JBL cristal profi e 1502 filter
JBL profora m 503 CO2 komplet
JBL protemp 300w grijac
Juwel rasvjeta jedina koja mi ogovara duzinom  T5 2x hilite day 45w 90cm 2x hilite colour 45w 90cm

A od unutrasnjosti sam siguran samo u podlogu Tropica Aquarium Soil, a ostalo cekam da vidim uzivo pa da iskombinujem, u glavi imam otprilike zamisljeno da bi to mogao biti red moor wood neki lijep primjerak u kombinaciji dragon stone, ali otom potom, sve zavisi sta ce bit na stanju u tom trenutku. Posto planiram diskuse, RO imam vec  instaliran u kuhinji, najveci je problem kako ce transport pregurati.
Ako ima ko kakvih savjeta, preporuka sve je dobro doslo.