Travanj 23, 2024, 13:07:07 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: spašena iguana  (Posjeta: 14330 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gumi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1196
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
  • Gmazoljubac
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=589874489
spašena iguana
« u: Listopad 09, 2006, 20:42:00 poslijepodne »


Evo napokon sam uzeo onu iguanu o kojoj je bilo govora u oglasima.Dakle da vas podsjetim,bile su dvije u terariju i počele se tuč pa je jednu trebalo udomit.Uglavnom u par sati popodne uspili smo prijatelj i ja sredit terarij za prvu ruku.Evo slika:





Sa desne strane je posuda sa vodom(plavi maštil) kojeg odozgo grije reflektorka od 250W(heat glo).Skroz desno je reflektorka od 60w ona grije onu granu (najvišu,i nema straha nemože je dobavit),a u sredini je obična žarulja od 60w.Također ima i dvi neonke (sun glo).Unutra je i posudica za hranu i vodu.Podloge nema još(sutra dolazi),a ona piljevina je privremeno(maknit ću je nebrinite).Biljke su umjetne.Terarij je dužine negdje oko 2.5m,visine oko 60cm.





Kao što se vidi iguana je u borbi izgubila dio repa.Inače dužine je oko 50cm s repom,stara je godinu i 2-3 mjeseca,muško je.





Eto to je slika repa,zanima me oče li rast i kako se brinit o njemu?











Eto to je to,koliko sam vidio s iguanom je sve ostalo OK(al nemogu tvrdit sa sigurnošču jer se prvi put susrečam s njima).E i nokat na najdužem prstu je malo iskrivljen i ima rupicu na krijesti(valjda ju je drugi mužjak zakačija pandžom).


HvalaInfernal-u i Ozzy-u na ponudi da je udome,al ipak ću je za sada zadržat(momci nemojte se ljutit,ako nebude išlo javim vam)!


Eto ljudi savjetuj te me da bi iguani bilo bolje!!


Pozdrav!!
Grmi Facebook
SPLIT/SPINUT
Animal respect

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
spašena iguana
« Odgovori #1 u: Listopad 09, 2006, 20:53:00 poslijepodne »
Za udomljenje      

Offline civi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 680
spašena iguana
« Odgovori #2 u: Listopad 09, 2006, 20:59:00 poslijepodne »

Offline Fenix

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1046
spašena iguana
« Odgovori #3 u: Listopad 09, 2006, 21:24:00 poslijepodne »
Za udomljenje
Zagreb/Malešnica

Offline kalel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 650
spašena iguana
« Odgovori #4 u: Listopad 09, 2006, 21:40:00 poslijepodne »
ej pozdrav..cestitke na novom clanu...samo odmah makni piljevinu ...najgora podloga koju si mogao izabrati...stavi ili treset ili koru vece granulacije...pa izgleda lijepo i zdravo....samo kolika je temperatura?i stavi na poklopac ako je cijeli zicani...nesto ili komad stakla ili plastike radi vlage...
ajde pozdrav
edit:
rep je vec poceo rasti..i lijepo napreduje...samo pazi kako ga primas i to je to...Edited by: kalel
U.LJ.E.Z-Udruga Ljubitelja Egzotičnih Životinja
zllo nemoj se prebaciti...ali ako zelis ucini to *placljivo lice*


Offline Saša Puttar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1585
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
spašena iguana
« Odgovori #5 u: Listopad 09, 2006, 21:48:00 poslijepodne »
     

Offline gumi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1196
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
  • Gmazoljubac
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=589874489
spašena iguana
« Odgovori #6 u: Listopad 09, 2006, 22:15:00 poslijepodne »


Nema problema, izvadit ću piljevinu,sutra stiže nova podloga(to sam napisao i gore).Poklopacnije cijeli žičani ,nego malo manje od pola(po dužini).A nemogu joj i to ztvorit jer neče imat zraka!Nema problema oko primanja,danas sam je baš lipo ukrotio.Doveli mi nju u box-u i treba je izvadit.Da ste vidili to približavanje,nebi ni pokojni Irvin tako.Skroz polakosprijeda,sa laganim maženjem po glavi i na kraju zavlačenje ruke ispod!Nije ni mrdnula!!


Hvala ljudi na potpori!!
Grmi Facebook
SPLIT/SPINUT
Animal respect

Offline gumi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1196
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
  • Gmazoljubac
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=589874489
spašena iguana
« Odgovori #7 u: Listopad 09, 2006, 22:25:00 poslijepodne »
Evo sad sam malo gledao slike terarija koje sam skinuo sa ovog foruma i mislim da sam našao momka od kojeg sam udomio iguanu.To je taj isti terarij kojeg sam danas vidio kad njega doma,samo šta on nije u splitu pa ga nisam ni upoznao! ako se sječate momakima nik T@S*  https://www.akvarij.net/forum/forum_posts.asp?TID=11283&P N=3 Edited by: gumi
Grmi Facebook
SPLIT/SPINUT
Animal respect

Offline kalel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 650
spašena iguana
« Odgovori #8 u: Listopad 09, 2006, 22:28:00 poslijepodne »
a onda dobro ako je zatvoren jedan dio..sorry mislio sam tj. izgledalo mi je kao da je cijeli zicani..
ajde pozdrav
U.LJ.E.Z-Udruga Ljubitelja Egzotičnih Životinja
zllo nemoj se prebaciti...ali ako zelis ucini to *placljivo lice*


Offline Nik

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 480
spašena iguana
« Odgovori #9 u: Listopad 10, 2006, 07:31:00 prijepodne »
Gumi što se tiče repa.... tuširaj rep obavezno kod svakog presvlačenja ili kad vidiš da ima na sebi nešto slično pukotinama, a sad ti ima na kraju repa, dakle ljepo njega u ruke i pod tuš, al rep ne dirat rukama nego samo vodom, kasnije ako neće otić koža onda ga lagano dragaš da je skineš, al turbo lagano....to ćeš uvijek morat radit jerse rep više neće presvlačit onak normalno ko cijela iguana... Koliko će rep narast ovisi o samoj iguani, zatim o načinu na koji je rep "odstranjen" te naravno uvijetima u kojima živi.... moraš bit jako oprezan s njime jer je sad dok je friški strašno osjetljiv (rep).... No ne brini, vjerujem da će ta iguana kod tebe dobit sve što joj je potrebno pa i više


Dakle, nekton msa i neki multivitamini jedanput na tjedan i to je to... od jela endivija, listovi maslačka, hibiskus i crveni radič davaj u neograničenim količinama.... javljaj kako je
Edited by: Nik
 

Offline Nik

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 480
spašena iguana
« Odgovori #10 u: Listopad 10, 2006, 07:37:00 prijepodne »
Citat: gumi



Nema problema oko primanja,danas sam je baš lipo ukrotio.Doveli mi nju u box-u i treba je izvadit.Da ste vidili to približavanje,nebi ni pokojni Irvin tako.Skroz polakosprijeda,sa laganim maženjem po glavi i na kraju zavlačenje ruke ispod!Nije ni mrdnula!!


Nadam se da će tako i ostat... vidjet ćeš kroz par dana, za to vrijeme je vadi rukama van samo kad je to nužno (tuširanje i mjenjanje podloge)... a za tjedan dana je počni hranit iz ruke jer će ti se to mirno ponašanje vjerojatno promjenit... tako je bio i naš kad je došo...s njima fakat treba strpljenja i vremena što se privikavanje tiče... nadam se da će tvoj zadržat tu mirnoću, makar nekako sumljam u to.... uglavnom javi
 

Offline gumi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1196
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
  • Gmazoljubac
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=589874489
spašena iguana
« Odgovori #11 u: Listopad 10, 2006, 20:11:00 poslijepodne »


Evo prominija san podlogu,stavija san koru od drveta(veče granulacije) u dvi boje.Sad izgleda malo prirodnije još samo bazen riješit.To san mislija od oblutaka napravit oblik na dnu terarija i ona stavit nepropusnu foliju(to mi je prijatelj reka da ima za kupit) i sve dobro zakitat da ne propušta.Samo je problem kako praznit vodu.mogu li kakobušit staklo(1cm) odozdo pa da napravim odvod?Ako ne onda ću se pozabavit pumpama za vodu!


Inače u terariju je temperatura u desnom dijelu oko 28-29,u lijevom oko 29-30 a ispod lampi još i više.Temp bazena je 27-28.Jel to OK?Evo još par slika:











Grmi Facebook
SPLIT/SPINUT
Animal respect

Offline Nik

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 480
spašena iguana
« Odgovori #12 u: Listopad 10, 2006, 21:57:00 poslijepodne »
Što se temperature tiče... probaj je još zericu snizit u hladnijem dijelu, a temperatura ispod lampe ti nek ne prelazi 34-35 stupnja
 

Offline gumi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1196
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
  • Gmazoljubac
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=589874489
spašena iguana
« Odgovori #13 u: Listopad 10, 2006, 22:22:00 poslijepodne »
Ok a vodu,jel treba još zagrijat?E i ima li neko prijedlog za odvod?
Grmi Facebook
SPLIT/SPINUT
Animal respect

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
spašena iguana
« Odgovori #14 u: Listopad 11, 2006, 01:25:00 prijepodne »
najlakse ti je sa protocnom pumpom napravit sistem filtriranja...
R-46

Offline Nik

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 480
spašena iguana
« Odgovori #15 u: Listopad 11, 2006, 07:17:00 prijepodne »
Nemam ti pojma, kod nas je ljeti voda hladna, a zimi onak mlaka jer je ispod vode podni grijač
 

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
spašena iguana
« Odgovori #16 u: Listopad 11, 2006, 11:03:00 prijepodne »
 
Citat: Rossi
najlakse ti je sa protocnom pumpom napravit sistem filtriranja...


Za to nema porebe, jer se voda mjenja svakonevno! Pogotovo ako je mala napravila nuždu!
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline kalel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 650
spašena iguana
« Odgovori #17 u: Listopad 11, 2006, 11:47:00 prijepodne »
pa mislim sada ne znam koliko ti se isplati raditi odvod dakle busiti rupe na dnu i akvarija i same posude..a i a stvarno ces trebati cistiti svako malo....mislim svaki dan..pogotovo ako obavlja nuzdu u posudu s vodom(sto ti je blagoslov)...sto se tice same temperature vode...glavno ti je da nije ledena...iskreno sa malim iguanama pazim na temperaturu vode,ali sa velikom toliko i ne samo da ne bude ledena...a i posto ti je vidim lampa iznad vode,ne moras se brinuti oko toga previse...
pozdrav

edit:
ahaaa...sada sam procitao...folija treba biti jaka...ali ne znam dal ti se i koliko ti se isplati nesto fiksno raditi u terariju ovolike velicine...jer pretpostavljam da je sada dosla u dobre ruke i stvarno ce brzo pocet rast vidjet ces i sam...Edited by: kalel
U.LJ.E.Z-Udruga Ljubitelja Egzotičnih Životinja
zllo nemoj se prebaciti...ali ako zelis ucini to *placljivo lice*


Offline gumi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1196
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
  • Gmazoljubac
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=589874489
spašena iguana
« Odgovori #18 u: Listopad 11, 2006, 12:43:00 poslijepodne »
OK ljudi hvala!E sad ću vam ja opisat cilu situaciju.Ovo nije kod mene kući,to je kod prijatelja koji živi 5min hoda od mene.Njemu se otac bavija životinjama,a posebno gušterima(dugo godina).On ima ogroman vrt u kojem su dva kaveza.U jednom drži mlade fazane,a u drugom je bija afrički tvor!Također tu jei jedan mali ribnjak.Iz tog dvora se ulazi u drugi dio ograđen žicom u kojem su patke,labud,fazani i ima ogromni bazen u kojem su kornjače(tu su već 10-tak godina).Iz tog dijela se ulazi u zatvoreni kao neki podrum gdje su bili terariji(10-tak komada).Sad tu trenutno živi samo ta iguana.Al unutra je ogroman kavez(od poda do plafona),u kojem je on drža neke guštere.Ako pogledate skroz prvu sliku ispod terarija od iguane vidit će te jedan akvarij(desno) i terarij u kojem su bile bradate(ljevo).Prostorija ima grijanje i po cijelom plafonu su postavljene Sun glo neonke(20-tak komada,a svaki terarij ima još posebno svoju neonku).Od životinja tu su još bili krljevski pitoni, iguane, kornjače, sokol, jelen,grlice itd.Sad je to malo manje životinja i on planira to malo obnovit,al za to treba para o on je još mlad.Uglavnom ima uvjte za držanje gmazova i taj kavez bi se mogao preuredit.Poslikat ću pa vam pošaljem slike!Najskuplji dio opreme ima(terarije,grijače i rasvjetu).Dok mu je otac bija živ to je funkcioniralo super,svaki je ribnjak ima sustav filtriranja sa pumpama itd.. Edited by: gumi
Grmi Facebook
SPLIT/SPINUT
Animal respect

Offline kalel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 650
spašena iguana
« Odgovori #19 u: Listopad 11, 2006, 12:55:00 poslijepodne »
pa da postaj slike od tog buduceg terarija da se vidi kako je koncipiran pa ti pomognemo....
U.LJ.E.Z-Udruga Ljubitelja Egzotičnih Životinja
zllo nemoj se prebaciti...ali ako zelis ucini to *placljivo lice*


Offline marin81

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 418
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zgb-Gajnice
spašena iguana
« Odgovori #20 u: Listopad 11, 2006, 13:16:00 poslijepodne »
ma poslikaj sve to sto si nabrojao - vani i unutra

Offline gumi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1196
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
  • Gmazoljubac
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=589874489
spašena iguana
« Odgovori #21 u: Listopad 11, 2006, 20:00:00 poslijepodne »


Evo ga,slika san sve i iman par prijedloga.Pokušat ću vam dočarat:





ovo je početak,ulazak u dvor.Sa desne strane je kavez u koji se stavljaju mladi fazani,sa ljeve kavez di je bija afrički tvor,naprid je ribnjak i ulaz u kavez di su ptice!





kavez za fazane!





kavez za tvora!





mali ribnjak!





u dnu vrta je ulaz u kavez sa pticama!





ovako izgleda unutrašnjost kaveza,a tu je i veliki ribnjak sa kornjačama!





ovo je slika sa drugog kraja kaveza i tu je još jedan prazanbazen!





u produžetku kaveza se ulazi u drugi vrt di je bija jelen,kunci,na kraju vrta se vidi mali plastenik i u sredini je mali bazen!





ovo je unutar prostorije sa terarijima u koju se ulazi iz kaveza za ptice.Ovo su dva akvarija!Iznad je terarij s iguanom!





sa druge straneima,na dnu,terarij u kojem su bile bradate i još se vide kavezi u kojima su bili miševi,skočimiševi,štakori...Iznad je još jedan mali terarij!





tu su još neki terariji i na stropu reptiglo neonke!





I na kraju kavez(ogroman),na plafonu su neonke!


E sad to je kavez u koji se jednog dana treba stavit iguana.Trebalo bi samo zaminit ovu žicu(ja san mislija stavit pleksiglas) i malo grijača,bazen i to je to!


E iman još jedan prijedlog za udrugu U.LJ.E.Z.!Koliko ja znam nema podružnice u ST.E sad bili se to moglo organizirat,da ovo bude prostor za okupljanje(zatvoren,grije se,okruženost životinjama).Okupljanje 1-2put mjesečno,ljudi bi se malo potrudili oko uređenja prostora.Mogli bi stavit u funkciju sve ove terarije i u njih stavit nezbrinute životinje,ili ako neko ide na put tu donese ljubimca.


Eto to je malo ukratko o planovima,ali volija bi to razradit malo sa odgovornima(o financiranju,sponzorima itd..).Ako administratori smatraju da je ovo malo offtopic neka prebace u drugu temu!!


Pozdrav!!
Grmi Facebook
SPLIT/SPINUT
Animal respect

Offline marin81

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 418
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zgb-Gajnice
spašena iguana
« Odgovori #22 u: Listopad 11, 2006, 20:43:00 poslijepodne »
pa ovo je mini zoo - sto bi se sve dalo tu napraviti jooooooj hocu i ja dvoriste



samo te reptiglo neonke nemaju nikakvu funkciju osim svjetla jer su
previsoko - one moraju biti mislim max 30cm iznad mjesta suncanja
zivotinje



Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
spašena iguana
« Odgovori #23 u: Listopad 11, 2006, 20:45:00 poslijepodne »


Ovaj vrt je pravo bogatstvo! Tu ćeš moći (zahvaljujući mediteranskoj klimi) držati iguanu u vanjskom terariju i do 8 mjeseci godišnje. Što se tiče unutarnjeg prostora, trebat će dosta truda i novaca da se dovede u red. Jedino, nikako mi nisu jasne on Repti-Glo neonke na stropu...pa tamo bi svaka najobičnija neonka od 10 kuna obavila svoj posao. UVA i UVB koje emitirajuRepti-Glo neonke ionako prodiru samo cca 25cm od površine lampe; prema tome -bačen novac. Inače, za unutarnji kavez/terarij ove veličine (prikazan na posljednoj fotografiji) jedino će metal-halidna rasvjeta obaviti posao. Svjetlo fluorescentnih lampi (neonki) i lampi s žarnom niti, pa čak i halogenki i lampi sa živinim parama, preslabo je i ne prodire dovoljno duboko da bi kvalitetno osvjetlilo ovakav prostor. Po mojoj procjeni, potrebne su barem 4 HQI lampe od 150W ili više.


To je problem s velikim terarijima koji primaju malo prirodnog (sunčevog) svjetla. Trošak rasvjete ne raste linearno s povećanjem volumena, već eksponencijalno!

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
spašena iguana
« Odgovori #24 u: Listopad 11, 2006, 23:13:00 poslijepodne »
Pravo malo bogatstvo koje sigurno nije jednostavno i jeftino za uzdrzavanje.Uz potporu dobrih ljudi  i sponzora  iz takvog prostora cudesa se mogu napraviti.Samo naprijed Edited by: Zluf