Ožujak 28, 2024, 14:37:05 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Akvarijska LED rasvjeta  (Posjeta: 4820 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zoran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1307
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Akvarijska LED rasvjeta
« u: Studeni 18, 2017, 20:00:05 poslijepodne »
Pozdrav ekipo,

jako se malo stignem baviti akvaristikom pa nemam bas ni informacija kao nekad. Znači pitanje je  dali netko ima led rasvjetu za akvarij, original  haubu ili slično i kakva su iskustva.   problem mi je sta mi je poklopac u jako lošem stanju pa bi mako skroz poklopac s akvarija i stavio rasvjetu okačenu samo na staklo.

Prijedlozi ??   mislim da mi je akvarij 80 x 30 tlocrtno

lp
Rijeka/Hrvatska

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Akvarijska LED rasvjeta
« Odgovori #1 u: Studeni 18, 2017, 20:31:48 poslijepodne »
ja imam helialux vec jedno 2 mjeseca i zasad sam zadovoljan. I nisam jedini koji ju ima i koji je zadovoljan https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=102623.0
Jedina druga koju sam jos imao prilike vidjeti uzivo je Fluval Fresh & Plant 2.0.
Juwel je nesto jeftiniji u startu ali dolazi bez ikakvog kontrolera tak da ti je jedina opcija da radi stalno na 100% i preko klasicnog timera. Obzirom da se ne grije onda vjerujem da to ne bi trebalo biti problem. Fluval ima dimming vec na samoj lampi ali mislim da nema nikakvih drugih opcija koje nudi juwelow kontroler. I koje ti realno ne trebaju da bi imao nesto kaj se zove odgovarajuca rasvjeta nego su cista kozmetika.
Juwel + kontroler je na kraju skuplja kombinacija, ako se radi o istim snagama. No Juwel ima, ili se barem meni cini a mislim da nisam jos toliko corav, vise lumena. A i specifikacije vele isto. Za priblizno istu snagu juwel ima ~50% vise lumena. Fluval s druge strane ima i nesto crvenih LEDica tak da ima mozda nesto ugodniju boju ali to je tak osobna stvar. A juwel ima puno vise dimenzija tak da mozes bolje pokriti duzinu akvarija.

Online Rybak

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 401
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Jarun
Odg: Akvarijska LED rasvjeta
« Odgovori #2 u: Studeni 18, 2017, 22:01:33 poslijepodne »
Na greenaqua.hu sam vidio da su dobili twinstar led lampe, koje osim sto izgledaju vrhunski, vidim da dosta aquascapera ju koristi na akvarijima... Baci oko svakako!

Sent from my LG-H818 using Tapatalk


Offline Denumer

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
  • Spol: Muški   Lokacija: Velika Gorica
Odg: Akvarijska LED rasvjeta
« Odgovori #3 u: Siječanj 27, 2018, 14:10:14 poslijepodne »
da ne otvaram novu temu pitat ću ovdje za rasvjetu:

akvarij 54 l, u kompletu je rasvjeta Juwel novolux led 60, 620 lumena
po litri je to cca 12 lumena, ako stavim još jednu takvu opet sam u nekom niže srednje osvjetljenju, pa bi trebale biti tri takve led lampe da bi bilo zadovoljavajuće,
zanima me ima li neko bolje rješenje a da odgovara poklopcu Juwela (stavio sam fotografiju lampe i rupa na poklopcu) a da je jeftinije a da ne zahtjeva građevinske radove na poklopcu
hvala

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Akvarijska LED rasvjeta
« Odgovori #4 u: Siječanj 27, 2018, 14:15:04 poslijepodne »
pa....... akvarij od 54l bruto obicno ima oko 40l neto i sa 2x620 lumenena mislim da imas sasvim dovoljno svjetla

Offline Denumer

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
  • Spol: Muški   Lokacija: Velika Gorica
Odg: Akvarijska LED rasvjeta
« Odgovori #5 u: Siječanj 27, 2018, 14:37:06 poslijepodne »
da stvarno, uvijek sam računao na kapacitet akvarija a skroz izostavio da ima manje vode zbog sveg ostalog, hvala

Offline Davincie

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 8
Odg: Akvarijska LED rasvjeta
« Odgovori #6 u: Veljača 28, 2018, 22:04:39 poslijepodne »
Pozdrava ekipa,
evo da ne otvaram novu temu pitat ću ovdje.
Nije me bilo na forumu i u akvaristici 11 godina od kada sam morao prodati svoj 240 litraš sa discusima
da u sobu upašem kinderbet.
Drugo dijete poraslo i sada djeca hoće akvarij, štedim lovu za neki pristojan Rio 180 ili 240 ali sam do tada djeci htio nešto složiti.
Dobio na poklon juwel 61x35x40 cca 72 l, ali problem je u rasvjeti, točnije u poklopcu.
Naime iz njega je počupana sva elektronika, žice, prigušnice, trafoi, grla sve.Ogoljeno do plastike.
Bubnuo bi neku LED rasvjetu,za neku malu lovu jer mislim imati i razne biljke.
Gledao, čitao i sve me zbunilo.
Pucajte svoje prijedloge, šta bi mogao ubaciti od leda unutra da nije skupo, a godi biljkama.

Našao sa nešto ovako ali mi se čini preslabo:

https://www.bauhaus.hr/elektro/elektro-oprema/led-trake/led-stapici-4x40-cm-tween-light.html

http://www.bubled.hr/kategorija-proizvoda/led-cijevi/led-prizmaste-cijevi/

Pomagajte obečao sam djeci da za vikend slažemo akvač.
Hvala svima


Offline Poseidon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 39
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Poreč
Odg: Akvarijska LED rasvjeta
« Odgovori #8 u: Travanj 17, 2018, 19:14:23 poslijepodne »
Pozdrav ekipa... Evo i ja ću se nadovezati pošto vidim da je tema od nedavno...

Ja planiram uskoro uzeti Juwel Helialux D/N controler i naravno Helialux led rasvjetu.
Imam Juwel Rio300 i odlično mi je to što su one već napravljene kao poklopac tako da ih jednostavno zamijenim sa postojećim poklopcima sa T5 rasvjetom. Jedino što me malo čudi je to što zamjenska led rasvjeta za Juwel Rio300 je JUWEL HeliaLux LED 1200 54 W. Dakle išle bi 2 takve... Mislite da 108W led rasvjete nije previše za taj akvarij? Iskreno rečeno, sada ima 4x54W T5 tube što bi bilo 216W ukupno ali iz iskustva znam da je led više nego duplo jači od bilo koje tube  :) Nebih baš da mi akvarij podivlja pošto je taman u fazi preuređenja...
Dosta skupa rasvjeta ali mislim da će ugođaj i učinak na ribe i bilje biti odličan i drago mi je što ću ribama napokon moći priuštiti svitanje i sumrak  :D Neznam zašto ali to mi je oduvijek želja.

Još jedno pitanje  ;) Spajaju li se HeliaLux LED 1200 serijski jedna u drugu? Kontroler ima samo jedan ulaz pa zato pretpostavljam da mora postojati neki način povezivanja samih ledica međusobno pa na glavni kontroler...

Nadam se da ću naletiti na koj odgovor  :D

Lijepi pozdrav cijeloj ekipi  :up:

Keep calm and love animals.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Akvarijska LED rasvjeta
« Odgovori #9 u: Travanj 17, 2018, 19:48:18 poslijepodne »
eh..... svaka konzola treba svoj kontroler. Inace mislim da je 2 konzole na rio 300 previse, barem ako ih imas na 100%. Mozda ti je najbolje uzeti jednu i to bez kontrolera (realno, taj sunrise, sunset, moonlight je nesto bez cega se moze i ne vrijedi 500kn) i probas sa njom kad ona radi 100%. I nakon par tjedana/mjeseci si pametniji pa lako kupis dalje ako ti kaj treba.

Offline bubica78

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 953
  • Spol: Ženski   Dob: 45
Odg: Akvarijska LED rasvjeta
« Odgovori #10 u: Ožujak 26, 2019, 15:24:21 poslijepodne »
Nakon skoro 10 godina, odlučila sam riješiti problem s rasvjetom u  Cayman akvarijumu. Nakon zamjene originalnih T8 sa T5, stalno se gubio kontak, tako da mi je godinama  radila jedna t5 lampa, a onda je i ona rikla. Trebalo mi je sustav koji je nezavisan od onog u poklopcu 240L Caymana. na kraju sam nasla,  to je JBL led solar natural (s obzirom na dužinu lampe i te nastavke), koji se za razliku od nekih drugih led lampi  može staviti na postojeće nastavke t5 ili t8 lampi.  Samo nije baš jeftino :/.   Vidjet ćemo kako ce se biljke ponašati. U prilogu je link



Ako sam nekome pomogla :)
« Zadnja izmjena: Ožujak 26, 2019, 15:33:48 poslijepodne od bubica78 »
Začin  mora teći.

Rijeka/Kozala