Travanj 25, 2024, 12:56:55 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Diy MH rasvjeta  (Posjeta: 3783 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Diy MH rasvjeta
« u: Ožujak 09, 2015, 20:54:32 poslijepodne »
s obzirom da cijena kvalitetnih mh sijalica pogodnih za more vise i nije tako strasna, nesto razmisljam o diy projektu mh rasvjete.

Osnove sam pohvatao, ali zanima me dali je netko kod nas to radio, ili koristi kakvu kupovnu rasvjetu,kako je zadovoljan, koje su sijalice, koliko K i slicnp.kako je sa kombiniranjem "boja", koliko vidim, raspon je od 10-20000k, a to je sve vrlo slicno, barem na papiru.

Jer, gledam, 20000k sijalica, ima cri 90, i daje cca 12000 luxa. A "samo" 150 wata. Dakle, mh sa 2x150w ce dati luxa koliko ni 1kw leda prakticki nece (pricam o diy s kinez ledicama). Karikirano, ali blizu.

Dakle ja bih svoj led t5 combo od 500w mogao zamjeniti sa 2x150w mh, ili cak i slabijim, ako gledamo samo luxe. Manja pofrosnja struje, nema zezanja s nicime, jasno akose rasvjeta slozi kvalitetno.

Istina ili mit? Isplati li se, profitira li se ista s ovom rasvjetom, ili ju je vrijeme pregazilo?

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Diy MH rasvjeta
« Odgovori #1 u: Ožujak 09, 2015, 21:07:18 poslijepodne »
Da, ali moraš svakih 6 mjeseci mijenjati lampe za tu razinu luxa, a s ledicama nemaš troškova nakon kaj ih ugradiš (osim struje, jel). E sad ne znam koliko te lampe koštaju, to si pogledaj pa izračunaj :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Diy MH rasvjeta
« Odgovori #2 u: Ožujak 09, 2015, 21:18:37 poslijepodne »
30-tak $ za 150w varijantu.

Ok,ledice ne mjenjas, ali mjenjas t5, 4x150 kn je vrlo slicno 2x30$.

A i nije mi nesta sjeo taj led, nesta tu fali i to gadno.

No, samo razmisljam, prihvacam sve argumente, ideje i misljenja, i za i protiv.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Diy MH rasvjeta
« Odgovori #3 u: Ožujak 09, 2015, 22:06:59 poslijepodne »
Damire ja ću samo reći kvalitetne HQI koštaju (BLW,USHIO i sl),kvalitetan led košta.....
e sad  naći kompromis je teško kod HQI se ide na max 10000K i plave T5 za boju i elek.prigušnica,
kvalitetna električna prigušnica za HQI košta od 100-130€ ....,dan danas najpoznatiji izrađivači stavljaju stare meh.prigušnice u HQI ;) ,a prodaju po 1000€ i više...2 ili 3 puta nešto -?
LED samo na procesor,driveri i to nisi ništa napravio troši struju više od HQI-a a svjetlo kako si i zaključio tako da.....

Ako želiš kvalitetno to će te ipak izaći određeni iznos ali ipak jeftinije nego gotovo....no dok ne složiš ne znaš,
ja sam se dosta lampi naslagao i T5 i HQI i moja zadnja još je doma 3*70W +4*39T5 elek.prigušnice i to je ok ali sa svime koštala me oko 5000 kn i ta stoji u rezervi.... no mislim da mi narednih 4 godine neće trebati :D :)

samo ovakve materijale ne koristi ni giesemann :D :D jer na 1000€ bi tanko kakao 8)

e sad ti budi pametan....možeš kupi sicce AM seriu i 5 godina zaboravi na sve :D :D :D ;)
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Diy MH rasvjeta
« Odgovori #4 u: Ožujak 09, 2015, 22:27:51 poslijepodne »
Osnovni problem svih kupovnih rasvjets je....pa...svaku treba platiti. :D

Zezam se, osnovna prednost diy je bas ta sto komponente ipak pribavljas onda kad ti pase, kad mozes....i sastavljas polakO.

Iskreno, neznam kakve su te sijalice od 20-30 $, vjerovatno su ove koje kostsju 5 puta vise i bolje, zato sam i pokrenio temu, da vidim dali je to tko radio u ovoj sirotinja varijanti, bez ulaganja koje se mjeri u tisucama kuna.

Ako se ne moze, ne moze se, sto sad.....ali, vrijedi razmisliti i istraziti, ako vec ne vrijedi probato.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Diy MH rasvjeta
« Odgovori #5 u: Ožujak 10, 2015, 14:15:49 poslijepodne »
a gle ono što već svi od mene znaju ...ja nikad ne bi kupio Kinesku žarnicu ili balast...ne zato što je to Kinesko ne daj bože ,ali činjenice koje sam vidio,trajnost,kvaliteta su zaista ispod svake mjere
Kada se to promjeni -dapače,ko je bolji taj i prodaje :up:
npr. USHIO ćeš platiticca 60-70˘€,Kinesku 10€ :(
pa ne može mi nitko reći da je moguća toliko jeftinija ,a ista opcija....na kraju to uvijek pokazuju recenzije,vijek trajanja i sama kvaliteta..
od tuda proizlazi da je ponekad DIY skuplji od "originala" ....da ali ovisi koje kompšonente koristimo...
Tako kažu i da je kuća rupa bez dna....da zato što se radi po principu što jeftinije i što ti se nađe pri ruci :D :D :D

Tako da uvijek ako se nema novaca rađe ne trošiti na izume... ;)
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Diy MH rasvjeta
« Odgovori #6 u: Ožujak 10, 2015, 15:11:24 poslijepodne »
Ja sam mozda malo fleksibilniji prema kinezima, uz svjesnost o tome da to moze biti i macak u vreci
 Danas, za 5 dana ili nikad......ovisi.

Medjutim, ono sto mene nekako trenutno najvise zanima, a mislim da cu iz prve ruke saznati

.. Grijanje balasta i lampi opcenito? Znam da grije ali koliko, i kako.to adekvatno hladiti?

Drugo...koliko sam shvatio, mh kod paljenja povuce jako puno struje.....koja debljina zica je najbolja za spajanje, i koliko to.paljenje moze napraviti preopterecenje?

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Diy MH rasvjeta
« Odgovori #7 u: Ožujak 10, 2015, 15:29:07 poslijepodne »
Ja sam mozda malo fleksibilniji prema kinezima, uz svjesnost o tome da to moze biti i macak u vreci
 Danas, za 5 dana ili nikad......ovisi.

Medjutim, ono sto mene nekako trenutno najvise zanima, a mislim da cu iz prve ruke saznati

.. Grijanje balasta i lampi opcenito? Znam da grije ali koliko, i kako.to adekvatno hladiti?

Drugo...koliko sam shvatio, mh kod paljenja povuce jako puno struje.....koja debljina zica je najbolja za spajanje, i koliko to.paljenje moze napraviti preopterecenje?
Ma grijanje i nije toliko koliko se priča jer veći dio topline odvlači alu armatura i toplina uvijek ide gore ;)
Balasti bez problema guraju mislim do 65°c,a žice dovoljno je 1.5 "kvadrat" i ne povlači ništa više struje od prosječnih žarulja iste snage,dapače kreće sa malo i kako se propaljivač pojačava tako i vuće snagu dakle odmah imaš i sunrise :)

Jako to prosječni ljudi vole napuhat ko da nije struja već star treck :D :D :D :D
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Diy MH rasvjeta
« Odgovori #8 u: Ožujak 10, 2015, 15:38:14 poslijepodne »
Ja sam mozda malo fleksibilniji prema kinezima, uz svjesnost o tome da to moze biti i macak u vreci
 Danas, za 5 dana ili nikad......ovisi.

quote

Samo da se nadovežem na ovo  sa Kinom ;)

nije ni Koreja bila prije 20 godina što je danas,ali ima jaku tehnologiju
nije ni Kina što je bila prije 20 godinana,ali nema Korejsku tehnologiju i standard,
a onda imaš Japan ....Japan je sam sebi cilj i svrha :D :D :D i još ga nisu stigli ni bijeli ni žuti,a krenuo je poslije puno njih ;)

život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Diy MH rasvjeta
« Odgovori #9 u: Ožujak 10, 2015, 19:20:44 poslijepodne »
Jos cu malo sve prouciti, ali je vrlo izgledan neki diy eksperiment,ne odmah, ali....polako.....

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: Diy MH rasvjeta
« Odgovori #10 u: Ožujak 11, 2015, 18:17:34 poslijepodne »
Naravno, sve polako.Kad ljudi kupuju MH rasvjetu važna im je samo vataža i da ima oko 12000K.Kad rade LED-rasvjetu onda tu nema kraja kombinacijama i svi nešto eksperimentiraju.Trovatki ko u priči,a boja da ti muka dođe,svako zna najbolju kombinaciju,pa na kraju nema poima što je dobio.Koja je razlika između MH 100 W 12000K i 1 LEDice 100 W 12000K.Naravno i na ledicu staviš odgovarajući reflektor i hlađenje.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Diy MH rasvjeta
« Odgovori #11 u: Ožujak 11, 2015, 18:23:47 poslijepodne »
Sve je jos samo u fazi nekog razmisljanja, daleko je to jos od iceg konkretnog.

Vjerovatno sam ja blesavo koncipirao temu, nadao sam se cuti o pozitivnim, negativnim stvarima, malo hvaljenja, malo pljuckanja....znaci, kao i u svakoj drugoj temi o opremi..... ;) :D

Sala,naravno, izgleda da jednostavno nema puno ljudi s ovim tipom rasvjete,a jos manje ih je koji su isli u neko diy.

Osim cjenjenog kolegr, ali njegov diy je ionako daleko iznad onog sto sam ja zamislio.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Diy MH rasvjeta
« Odgovori #12 u: Ožujak 11, 2015, 19:17:12 poslijepodne »
Damire daj ti meni reci onak zidarski :D
kakav akvarij imaš-organiznmi i to..
dimenzije
i koju rasvjetu sad imaš

možda te i uspijem savjetovati...prijateljski naravno :) :up:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Diy MH rasvjeta
« Odgovori #13 u: Ožujak 11, 2015, 20:51:12 poslijepodne »
150x50x60, klasika manji akvarij.
svjetlo 120x3w led, 4x54 lampe (iako trenutno gore 39w lampe, ali zamisljeno je da budu 54w, to cu kad (ako) "potrosim" ove lampe).

Organizmi, nista posebno, softiji i sps uglavnom.

No....taj mh eksperiment je ustvari zamisljen za nesto drugo, za jedan buduci reef, trenutno je on jos uvijek u oblacima, ali...vrijeme prolazi, blizi se i to, sporije negp sto ni zelio, ai eto.....

Iz tog razloga, eksperiment treba biti relativno jeftin, i relstivno jednostavan za odraditi. I iz istpg razloga, ulaganje u neku ozbiljnu rqsvjetu u vidu leda ili bilo cega tvornickog isto nuje opcija, barem ne zaaada.

Uglavnom, vise skupljam mudre rijeci, aavjete i ideje, nego sto ce se ista konkretnp desiti, u bilo kojem pravcu...barem  ne jos mjesec...dva...tri.....

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Diy MH rasvjeta
« Odgovori #14 u: Ožujak 13, 2015, 22:12:08 poslijepodne »
Gle njega mali akvarij ... -?

to je nekih 500 litara,to je sasvim ok..pa kaj takav je i moj kaj će ii više,više struje,više soli,više riba,više koralja i prazan đep..... :D :D :D

polako...skupljaj pare ima GNC-a na lageru :D :D :D :up:

to ti je najbolja i najjeftinija opcija ;)
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica