Ožujak 28, 2024, 12:56:25 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Novi akvarij setup  (Posjeta: 6177 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Novi akvarij setup
« u: Lipanj 12, 2006, 21:52:00 poslijepodne »
Evo ponovno se ponavljam, ali zelim utvrditi gradivo. Dakle u pripremi mi je novi akvarij od 250l. Koristio bi ga za dekoraciju, dakle treba biti jako lijep. Mislim ubaciti unutra hrpetinu bilja i neonke... i vjerojatno dosadasnju postavu jer su mi prirasli srcu, ali neonke bi prevladavale. Dakle sto me zanima. Setup bi izgledao ovako (tehnicki dio):
[list=1]
  • sloj zemlje (cca 4 cm)
  • sloj kvarcnog pijeska (4cm, granulacija cca 1mm)
  • voda
  • bilje
  • ribe
Sad posto vidim veliku vecinu protiv pijeska u akvariju, zanim ame vase misljenje. Filter je fluvalov sa skimmerom, tako da se usisna snaga rasporedjuje na gornji i donji dio. Stavio bi usis iznad dna tako da nemoze uvlacit pijesak.. Izlaz je na vrhu, pa nece dizat dno. jedini kopaci u akvariju bi bili ancistrusi.

Jel bi to sve vozilo?
Nisam pri novcima da svaki tjedan mijenjam setup. a posto pijeska imam tonu.. zanim ame dal mi se isplati to stavljat ili da idem na opciju sjaaaaaako sitnog sljunka.

Bilje ce uwspijevati zbog zemlje (nadam se), a pijesak bi sluzio kao membrana izmedju zemlje i vode.

Nek mi netko iz prakticnog iskustva kaze za i protiv ovakvog setupa.

Za usisavanje bi koristio dugacak sifon, tako da mi ne uvlaci pijesak.
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline nature

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Why can't humans behave more like animals?
Novi akvarij setup
« Odgovori #1 u: Lipanj 12, 2006, 23:34:00 poslijepodne »


ako si zagrizao za pijesak (inace mei najdraza podloga... ja bi stavio zemlje 2 cm... mislim da je to vise nego dovoljno za biljke... ili mozda pomjesao pola pola sa sljunkom pa "prelio" pijeskom... mislim da je problem sa zemljom sto dolazi do intenzivne mikrobioloske aktivnosti koja moze prouzrociti dosta negativnih efekata.. ako se pomjesa sa sljunkom bude mozda prozrasnije no opet pijesak to dobro cementira odozgora tako da mislim da ovaj moj savijet nije od neke pomoci


zasto ne stavis neki supstrat umjesto zemlje i na to pijesak (ja to planiram kad sredim novi) ... zemlja je prakticki organski supstrat i ako stavis kilu dvije organske tvari u 250 litara vode,.... mozes samo zamisliti sta se desava kada se to pocme razgradjivati.. jos donekle anaerobni uvijeti... joooj ubaci ti jos jedan flter za svaki slucaj ako si u mogucnsti.. i puno svijetla neka biljke rastu ko lude i trose sve sta se pojavi u vodi... da im nista ne fali..


e da, ima neki blog ili vise njih pa baci pogled, i ja bi pricekao sa ribama bar mjesec dana da vidis kako to funkcionira pa mozda kokju ribu ubacis da vidis ak ostane ziva da je sve ok


sretno
bogat je onaj koji malo daje ..

Offline Dzemal_Sa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 64
Novi akvarij setup
« Odgovori #2 u: Lipanj 13, 2006, 01:26:00 prijepodne »
Aok se odlucis za zemlju (treset) pazi na kiselost vode jer bas i ne odgovara bilju... iz licnog iskustva govorim...
 [email protected]@hotmail.com

Nisam zgodan ali sam zato pravo nezgodan

Offline nature

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Why can't humans behave more like animals?
Novi akvarij setup
« Odgovori #3 u: Lipanj 13, 2006, 10:34:00 prijepodne »


pa neznam bas... nekim biljkama i odgovara kiselija voda (pogotovo neke zahtjevnije)... mene vise brinu ribe i ostali organizmi u toj vodi...


@Dzemal_Sa.... treset i zemlja (za cvijece) nije isto
bogat je onaj koji malo daje ..

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Novi akvarij setup
« Odgovori #4 u: Lipanj 13, 2006, 11:01:00 prijepodne »
Meni se to ne cini kao bas pametno rjesenje prvo zemlja pa pijesak...jer pijesak treba tu i tamo procesljat, neka stvar za anaerobnim uvjetima, kao kad se zgusne ne valja za bilje i usmrdi se...Pa ne znam ako stavis zemlju ispod ili bilo sto drugo kako bi procesljao pijesak, a i propast ce pijesak dole.

Opcenito stavljanje bilo kakve podloge tipa supstrat ili zemlja po meni je nepotrebno, jer iz mog iskustva ako osiguras druge uvjete, u prvom redu dosta svjetla i dodas tu tamo tablete gnojiva u podlogu sve ce rast.

Meni se tako pokazalo jako uspjesno.

Nadam se da sam pomogao.

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
Novi akvarij setup
« Odgovori #5 u: Lipanj 13, 2006, 11:18:00 prijepodne »


zemlja je dokazano i prokazano izvrsna za bilje- ja je korisitim u 2 akvarija i bilje uspjeva puno bolje nego sa recimo vulkanitom. Potrebno je staviti oko 4-5cm. E sad najbolje je koristiti florabellu, jer je isprobana i ljudima se pokazala iznimno dobroma(ima svega što treba u njoj dostatno da bi bilje raslo).


Svoje teze potkrepljujem time što mi u akvariju sa zemljom uspjevaju odlièno neke vrste koje mi u akvariju sa vulkanitom lošije uspjevaju.


Ph je manje bitan nego tvrdoæa, pa bi se više trebalo voditi raèuna o kh i gh nego ph, kad su biljke u pitanju. Ali siguran sam da ti to neæe nikako utjecati na rast bilja tako da ona formula o 50% pipovaèe, 50 % Ro savršeno paše.


Što se tiæe pijeska, nebi preporuèio onaj naj, naj naj sitniji, ali onaj pjesak malo zrnatiji je ok.


sretno i pozdrav


lp- to ti baš i ne stoji...dosta bilja će uspijevati i ak ih ostaviš da plutaju na površini, a neke uspjevaju teško i sa zemljom i vulkanitom i co2 i svime. Sve ovisi o vrsti bilja...Edited by: krajten
ZG,Vrapče

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Novi akvarij setup
« Odgovori #6 u: Lipanj 13, 2006, 11:30:00 prijepodne »

A cuj svatko govori iz svog isustva...Pa nek covjek odluci sam. Pod rubrikom vasi slatkovodni akvariji ima i tvoji i moji akvarij pa ce vidjet da i s jednom i drugom teorijom bilje uspjeva.

Posto ti ipak imas vise biljnog iskustva valjda je tako, ja mogu reci za ove vrste koje sam ja imao ili ih imam da rastu ko lude cak i u pijesku. Rijec je o cryptama , valisneriama, sagitariji, hygrophili, zoesterofila, althernateri...

Nedavno sam slozio neku j. ameriku samo s pjeskom i nakon 3 tjedna tj jucer sam morao sisat biljke...

Nek sam odluci Child_reborn...
Edited by: LP25

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
Novi akvarij setup
« Odgovori #7 u: Lipanj 13, 2006, 11:37:00 prijepodne »


slazem se sa tobom, ali čovjek je pitao što mu je najbolje. Svakako da auto može voziti na lož-ulje, ali se kladim da će dugoročno bolje ići na euro-disel.Zar ne?


Zašto se nebi osigurali najbolji mogući uvjeti kad se akvarij radi iz početka, pa recimo child reborn jedan dan oduči ubaciti neku malo zahjevniju biljčicu...


Uglavnom, nek sam oduči..ja samo predlažem
ZG,Vrapče

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Novi akvarij setup
« Odgovori #8 u: Lipanj 13, 2006, 11:48:00 prijepodne »
Ma sve 5, samo kaze ne znam kako ce taj pijesak moc procesljat s podlogom ispod...Govorim o onom najsitinijem, riversandu koji je meni najljepsi definitivno. Ko da je iz rijeke izvadjen.

Offline Miki_BL

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 237
Novi akvarij setup
« Odgovori #9 u: Lipanj 13, 2006, 13:50:00 poslijepodne »
sve je to lijepo dok se ne dira.

Ja sad postavljam pitanje:
Sta ce biti kada dodje na red prorjedjivanje bilja?

Moraces ga cupati sa korijenom a to je jakooooooooooo gadna stvar kada je zemlja kao podloga. Jedan dio ce ti izaci iznad pijeska sto jako ruzno izgleda a o zamucenju vode da ne pricam. Imao sam takav setup pa pricam iz iskustva.

Lijepo to sve izgleda ali razmisli o higijeni i posljedicama pri sredjivanju akvarijuma.

Meni se najidealnijim rjesenjem pokazala podloga od sitnog sljunka granulacije zrna od 3-5 mm.
Nije zbijeno pa djubar prolazi do korijena biljaka dok u skroz sitnom pijesku to nije moguce.

Imao sam ja u jednom akvariju podlogu: zemlja (iz krticnjaka) + sitni pijesak (1 mm) preko zemlje,
a u drugom akvariju samo sljunak 3-5 mm granulacije.
Sljunak operem skroz ali bas skroz. Znaci dok voda pri ispiranju ne bude skroz bistra sto znaci da u njemu nema onda nikakvih hranjivih materija za bilje i jos ga istusiram vrelom vodom iz bojlera (mislim na sljunak ne na bilje). I u sljunku mi je bilje raslo ko ludo i bilo predivno dok je u zemlji sa pijeskom zakrzljalo i sporo napredovalo a pri rasadjivanju tj cupanju viska bilja je bila katastrofa. Zamuti se voda i vanjski stakleni filter ju jedva za 24 sata procisti.

Dobro razmisli ako ces zemlju da stavljas.
 

Offline yeljo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 385
Novi akvarij setup
« Odgovori #10 u: Lipanj 13, 2006, 17:31:00 poslijepodne »
podržavam mikija
pozdrav iz Bjelovara
skype: Ydeljo

Offline nature

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Why can't humans behave more like animals?
Novi akvarij setup
« Odgovori #11 u: Lipanj 14, 2006, 10:02:00 prijepodne »
Citat: krajten



zemlja je dokazano i prokazano izvrsna za bilje- ja je korisitim u 2 akvarija i bilje uspjeva puno bolje nego sa recimo vulkanitom.





vulkanit i zemlja su ko nebo i zemlja... prvo je cisti anorganski supstrat dok je zemlje u ogromnoj mjeri organski supstrat ....


znam da ljudi imaju pozitivnih, odnosno vrlo zadovoljavajucih iskustva sa zemljom... ali kako je rekao nema bas sredstava pa sam mislio da ga je bolje savijetovati za "sigurniju" varijantu...


sto se tice izbora bilja to je najvaznija stvar u postavi akvarija kao i izbor svega (riba i ostalog) ako e dobro iskombinira (moj je princip sto vise vode sto manje bestija) to moze trajat i trajat


eto necu vise.. ako se odlucis za zemlju necu te odgovarat, iskreno ja nemam vremena a mozda ni hrabrosti da probam sa njom mada je dokazano da stvar funkcionira, eto toliko


sretno
bogat je onaj koji malo daje ..

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Novi akvarij setup
« Odgovori #12 u: Lipanj 14, 2006, 10:20:00 prijepodne »


issa ti.. al ste mi pomogli


Vjerujem da sve ima svoje za i protiv.. tako da.. neznam... zemlja je organska.. cinjenica.. al zato se 2 tjedna prije natapa u vodi da se otope sve tvari pogodne za rast algi.. tocnije da se zemlja osiromasi. E sad... ima tu nestou prorjedjivanju bilja.. al zasto bi biljku cupao s korijenom.. podsisam je pri dnu.. korijen nek bude u zemlji.. bar ce vezat supstrat zajedno...A neznam.. probat cu.. da nekazem da nikad nisam.. ako bude sranja.. sifon i usisat cu sav pijesak van i stavit fini sljunak gore.. sta sad...


Kak bude bude.. ak sve pokrepa u PM... ici cu iznova... U svakom ratu ima zrtava.. a ja se borim za boljitak svog akvarija... dakle ako zele zivjet ko kraljevi treba se zrtvovat.. nadam se da me ribe nece shvatiti doslovno pa da se pobacaju na tepih :)


Krajten.. daj mi reci.. koja je kljucna stvar na koju moram pazit kod kupnje zemlje?


Kolicina N? (koliko smije biti.. u % i mg)


Nesto drugo.. tu u koprivnici ima X zemlji samo florabelle ne...





Sto se anaerobnih uvjeta tice.. Tuljan smatra da to nije problem.. (ako se dobro sjecam,ako ne, ispricavam se unaprijed zbog krivog navoda)


Dopada mi se ova ideja o mijesanju zemlje sa sljunkom.. drzat ce je prozracnom, a s vremenom je mogu malo ispikat nekim stapicom da se prozraci.. nece pijesku nista biti...Edited by: ChILd_ReBoRn
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline nature

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Why can't humans behave more like animals?
Novi akvarij setup
« Odgovori #13 u: Lipanj 14, 2006, 12:48:00 poslijepodne »


ma tako treba samo hrabro.. podrzavam svakakvo eksperimentiranje, naravno da se poslije ne razbija glava ali i ne odustaje ako sedozivi neuspijeh... mislim sa zemljom ces morati naci nacin kako ce to funkcionirati... jer da je jednostavno mislim da bi je svi koristili..


mislim da ti je bolje ne "pikati" po pijesku... dobiti ces samo rupe u podlozi...


evo kad bi ja isu na tu kombinaciju.. stavio bi tanki sloj sitnog sljunka pa tanki sloj zemlje (ono posolio) i tako sloj po sloj i na to 2-3 cm pijeska.. mislim da bi bilje prvo posadio pa onda nasuo pijesak.. i ubacio duplu filtraciju ili cesto mjenjanje vode... naravno rasvijetu iznad nekog prosjeka...
bogat je onaj koji malo daje ..

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Novi akvarij setup
« Odgovori #14 u: Lipanj 15, 2006, 21:47:00 poslijepodne »
ma neznam vise... sad ste me svi zbedirali.. akvarij je 250l imam 4 lampe od 18w 3 hagemove aquaglo, 1 arcadia nesto-glo. Mislim da je to dosta svjetla. za filtraciju nemam love. uredjujem cijelo potkrovlje pa imam svega samo love ne. Filter je fluval 204 koji je sam po sebi knap za taj akvarij. prosijat cu pijesak koji imam tako da selektiram 1mm+ granulaciju. Zemlju cu uzet onu vrecu od 20l i promijesat sa postojecim supstratompreko toga svega stavit pijesak. Vjerujem da ce vrlo brzo propast na dno pa me i ta izvedba bedira.

dakle odlucio sma ovako... stavit cu zemlju na dno, a preko nje mjesani taj pijesak i sitni sljunak... dobit cu privid finog tla i morat ce biti zadovoljavajuce. ako nece valjat kopaj.. ionako idem iznova.. sta sad.. kud puklo da puklo...

biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Novi akvarij setup
« Odgovori #15 u: Lipanj 15, 2006, 21:49:00 poslijepodne »
volio bi da se neki iskusni zemljoradnik javi detaljnije.. tuljan ili krajten da mi napisu glavne za i protiv zemlje....i naravno pijeska preko toga svega...

Koliko stvarno smetaju ti anaerobni uvjeti ako se zemlja natapanjem 2 tjedna ili vise osiromasi od organske materije

biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline Frano_Zapresic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 569
Novi akvarij setup
« Odgovori #16 u: Lipanj 15, 2006, 22:01:00 poslijepodne »
ja imam jedan mali akvarij......cca 40 litara sa zemljom i šljnukom.....otprilike 1-2 mm prosijan.....

stavlja sam zemlju prije toga četri nedilje da se dobro ispere, zatim u tank sam stavio 2-3 cm zemlje, malo treseta, te jedan sloj čiste "pržine"...pijeska a zatim sloj šljunka......

akvarij je na suncu i za sad cca 5 miseci nema traga algicama niti bilo čemu sličnom......

imam i rasvijetu od 60w običnu vulgaris žarulju......ma milina......

od filtracije imam neki sićušni talijanski filterčić......

biljice uživaju....

taj akvarij je i bez riba cijelo to vrijeme baš iz razloga da vidim koliko dobro može gurati na taj način.....
bitna stvar je da zemlja nesmije biti u kontaktu sa okomitim stijenkama stakla, tj izvorom svjetlosti, da je dobro prije toga isprana (3-4 tjedna) i da biljke koje ces saditi u akvarij kod sadnje ne dospiju do zemlje (vec ono tik do nje).......već da njen korijenski sustav naknadno svojim razvojem dođe do te hranjive podloge.......

eto to su moja malena eksperimentalna iskustva sa zemljom.......

Zapresic / Hrvatska

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
Novi akvarij setup
« Odgovori #17 u: Lipanj 16, 2006, 00:10:00 prijepodne »


e ..sad ..kolicinu N..koja smije biti dopustena ne znam, navodno da je problem u tome sto je većina tih zemlji za cvijeće lišena makroelemenata i osiromašena u toj mjeri da nevalja za akvarijske biljke, a ne da ima previše. A florabella se pokazala izvrsnom...ne bih htio pametovati previše oko stvari koju ne znam, tako da bi bilo bolje da Tuljan odgovori.


Uglavnom još jednom ponavljam, zemlja mi se pokazala izvrsnom i nemam joj nikakvih zamjerki...priče da kad čupaš biljke zemlja izlazi su bedastoće, jer se pažljivim čupanjem može sve to izbjeći.Uostalom, mala čašica šljunka kojim će se pokrpati eventualne rupe, čuda radi...Bitno je da je godnji sloj šljunka debel 4-5 cm i onda nema problema...


nego ova tema je otišla totalno u offtopic i ne spada u uređenje akvarija, ali eto...pozdrav
ZG,Vrapče

Offline fkovac77

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 101
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zrenjanin
    • <a href="http://www.akvadekor.com/akvaristika.php?cat=4">Akvadekor akvaristika, postavljanje 3d pozadina</a
Novi akvarij setup
« Odgovori #18 u: Srpanj 01, 2006, 03:11:00 prijepodne »


...ja sam do nedavno imao tu kombinaciju za koju si zainteresovan, i mogu ti reci da sam imao pravu dzunglu u akvarijumu, pa kad si bas zapeo, evo ti proverena informacija:


Uzmes sacicu gline kojom namazes dno(staklo) akvarijuma (debljina oko1mm)


Preko toga pospes prljavu afrakciju koju isperes samo jedanput, pa u tako vlaznu prljavu afrakciju umesaj malo treseta (kolicina koja bi stala u jednu tenisku lopticu) i tako izmesane mase stavi oko3cm debljinepreko razmazane gline.


Preko svega toga stavi pesak koji god zelis (debljine oko1cm), samo ga moras ispirati dok god ne potece kristalno cista voda!


Od svetla stavi samo naj obicniju neonku, i jednu ili dve sijalice od 50w i SPREMI KOSACICU!!!Edited by: fkovac77

Offline asterix

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
Novi akvarij setup
« Odgovori #19 u: Srpanj 01, 2006, 10:24:00 prijepodne »
 
Citat: Miki_BL
sve je to lijepo dok se ne dira.

Ja sad postavljam pitanje:
Sta ce biti kada dodje na red prorjedjivanje bilja?

Moraces ga cupati sa korijenom a to je jakooooooooooo gadna stvar kada je zemlja kao podloga. Jedan dio ce ti izaci iznad pijeska sto jako ruzno izgleda a o zamucenju vode da ne pricam. Imao sam takav setup pa pricam iz iskustva.

Lijepo to sve izgleda ali razmisli o higijeni i posljedicama pri sredjivanju akvarijuma.
Dobro razmisli ako ces zemlju da stavljas.


ma nema tu nikavih problema, koliko sam puta iscupao cijeli busen sa korijenom-malo se zamuti ali ako imas dobru filtraciju rjeseno za 15-ak min. akvarij cist kao suza

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Novi akvarij setup
« Odgovori #20 u: Srpanj 01, 2006, 13:14:00 poslijepodne »


@ Mili_BL


Evo, prije dva dana cupao veliki busen Bacope da ga premjestim na bolje mjesto. Isprva se dosta sve zamuti, ali kroz jedan dan se vraca u normalu - da je bolji filter, bilo bi i brze. U medjuvremenu uzmes onaj usisavac za dno i fino posises, pa nema tragove da je ista mijenjano.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!