Ožujak 28, 2024, 14:40:09 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Podloga za bilje?  (Posjeta: 2913 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline beba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 47
Podloga za bilje?
« u: Ožujak 11, 2007, 14:20:00 poslijepodne »


..koje podloge su najbolje, ili koja kombinacija podloga je najbolja za bilje u našem akvariju? Koliko dugo podloga daje potrebnu hranu, odnosno dali se podloga može iscrpiti, bez obzira na prihranu gnojivom. Kada se podloga mora zamijeniti, i mora li se uopće mijenjati. Koliko mora biti visoka, odnosno koja je minimalna visina podloge? koja gnojiva su bolja, tablete ili tekućina


...to su samo neka od pitanja koja mi se nameću kad čitam članke o aqvascapingu, možda se o tome govorilo!? Ali mislim da je to dosta opširna tema, i jedna od najbitnijih. Jer bez dobre podloge nema niti lijepog i zdravog bilja.


Ako postoji kakav opširniji elaborat o ovoj temi volio bih ga proćitati, a ako ne molo bih kompetentne da odgovor ili napišu na forum, ili članak uvrste u rubriku uređenje akvarija ili aquascaping!


Hvala svima koji pošalju bilo kakav odgovor!!!!!!!!!!!!!
beba,Zgb.sesvete

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Podloga za bilje?
« Odgovori #1 u: Ožujak 11, 2007, 16:28:00 poslijepodne »
Podloga za bilje mora biti barem dvokomponentna. Donji sloj je ili najobičnija zemlja za cvijeće (koja je 3 tjedna prethodno namakana u kanti vode) ili neka komercijalna podloga za akvarijsko bilje koju možeš kupiti u dućanima s akvarijskom opremom (neka mineralna podloga). Gornji sloj treba biti šljunak, tj. pijesak granulacije najbolje između 2 i 3 mm. Nama bilje superuspijeva i u šljunku granulacije između 5 i 10 mm. Koristimo mineralnehranjive podloge koje se mogu kupiti u aqua dućanima, zemlju nikad nismo koristili, makar iskusni biljni akvaristi kažu da je upravo zemlja najbolji substrat. Podloga bi trebala sve skupa biti debela od 5 - 10 cm. No, to ovisi o veličini akvarija i bilju koje kaniš imati. Dosta informacija o tome ima i u vodiču za početnike.

Offline maedusa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 471
    • http://mordorela.blog.hr
Podloga za bilje?
« Odgovori #2 u: Ožujak 11, 2007, 19:00:00 poslijepodne »
Zašto se zemlja mora namakati u vodi?
Rijeka

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Podloga za bilje?
« Odgovori #3 u: Ožujak 11, 2007, 21:12:00 poslijepodne »
Jer inače buknu alge. I to gadno (navodno - nisam isprobavao)

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Podloga za bilje?
« Odgovori #4 u: Ožujak 12, 2007, 00:52:00 prijepodne »


Ja u nano 8 litara nisam namakao zemlju i osim točkaste alge na staklu nemam niti a od algi. U akvariju su samo kozice pa fali fosfata, odtuda i točkasta na staklu. Ja sam natapanjezemlje kompenzirao sa 80 % promjenom vode svakihtjedan dana. Znači ide i bez namakanja.

Offline beba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 47
Podloga za bilje?
« Odgovori #5 u: Ožujak 12, 2007, 23:13:00 poslijepodne »
...treba li se nakon nekog vremena mijenjati podloga ili se gnojenjem riješava stvar?. Imam problema sa biljem konkretno sa ehinodorusima!. Kad sam instalirao akvarij sve je raslo kao ludo, ali nakon cca 6 mjeseci bilje se poćelo smanjivati. Listovi su rasli sve manji i manji. Neke biljke su jednostavno nestale. Probao sam sa gnojenjem pod korijen pa i tekućim gnojivom, pa sam napravio CO2 reaktor ali ništa se konkretno nije dogodilo. Jedina solucija je svijetlo? akvarij je dubine 50cm imam dvije lampe aquaglo 120cm koliko je predvidio proizvođać, pa neznam šta da napravim. A imam problem sa crnim algama po lišću bilja, kako to riješiti i dali se uopće nešto može napraviti?
beba,Zgb.sesvete

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
Podloga za bilje?
« Odgovori #6 u: Ožujak 12, 2007, 23:29:00 poslijepodne »
definitivno tema za bilje ne za uređenje akvarija pa premjestam
ZG,Vrapče

Offline beba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 47
Podloga za bilje?
« Odgovori #7 u: Ožujak 12, 2007, 23:40:00 poslijepodne »
Sori malo sam fulao!
beba,Zgb.sesvete

Offline wuga

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 144
Podloga za bilje?
« Odgovori #8 u: Ožujak 15, 2007, 18:11:00 poslijepodne »
Pozdrav!

I ja sam u toj fazi da razmišljam o podlozi za biljke!

Dal ima kakvih teških posljedica koje može uzrokovati zemlja kao supstrat!??

Koj su dobre a koje loše strane zemlje!??

Ako stavim samo šljunak 5-8 mm koje će biljke najbolje tamo uspijevati i koja debljina šljunka mora biti!??

Hvala!


Trnovec/Varaždin/Hrvatska
ribe su zakon!!

http://www.akvarij.net/forum/forum_posts.asp?TID=23795&PN=1