Ožujak 28, 2024, 14:39:26 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Pitanje  (Posjeta: 28717 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Pitanje
« Odgovori #50 u: Ožujak 13, 2013, 12:46:02 poslijepodne »
Staklene termometre imas u gotovo svakom pet shopu po cijeni od 8-12 kn. No sigurnije bi bilo da ne koristis stakleni termometar kod kornjace jer ga moze razbiti, progutati staklo ili se na neki drugi nacin ozlijediti. Dok je bila mala ga nije mogla razbiti, no kako raste sanse su sve vece da se to dogodi. Preporucam da si kupis LCD termometar koji se lijepi sa vanjske strane stakla, tipa: LINK. Ako zelis nesto preciznije i kvalitetnije razmisli o digitalnom termometru sa sondom: LINK
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline voodoo_child

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
Odg: Pitanje
« Odgovori #51 u: Ožujak 18, 2013, 14:23:56 poslijepodne »
Zahvaljujem ! Jos jedno pitanje: do koliko mjeseci joj mogu davati JBL pro baby hranu? Pri kraju mi je hrana i zanima me kupiti li opet nju i hraniti s njom ili savjetujete nesto drugo kupiti? ( dobila sam ju kao bebu u rujnu prosle godine)

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Pitanje
« Odgovori #52 u: Ožujak 18, 2013, 14:51:01 poslijepodne »
JBL Pro baby su suseni racici (grammarus) koji ne bi trebali sluziti kao glavna hrana nego samo kao povremena poslastica. Mozes tu hranu davati i odraslim kornjacama, a mozes prijeci i na veca, jeftinija pakiranja za odrasle kornjace.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline voodoo_child

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
Odg: Pitanje
« Odgovori #53 u: Ožujak 18, 2013, 16:58:54 poslijepodne »
Ni ne dajem ju kao glavnu hranu. Hvala na odgovoru, vidjet cu sto nudi Pet centar za odrasle kornjace.

Offline voodoo_child

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
Odg: Pitanje
« Odgovori #54 u: Ožujak 26, 2013, 14:53:45 poslijepodne »
Pre rano je reci da nesto nije u redu s kornjacom, prati i dalje da li ce se ponavljati.

Svaki dan u par navrata vidim kako zatvori oci, digne vrat i drzi otvorena usta. Kad se priblizim terariju, otvara oci i odmah ih zatvori.

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Pitanje
« Odgovori #55 u: Ožujak 26, 2013, 19:06:08 poslijepodne »
Moguce je da se radi o blazem obliku respiratorne infekcije, jer ipak si sada preko zime drzala kornjacu jedno vrijeme na 28 stupnjeva, a s obzirom da nemas poklopac temperatura zraka u cijelom akvariju ti je vjerojatno bila niza od temperature vode. Ja uvijek u akvarijskim uvjetima preporucam da temperatura zraka bude barem par stupnjeva visa od temperature vode sa jos toplijim "hot spotom" (npr. voda 25, zrak 30, kopno do 35) bas zato da se izbjegnu ovakvi problemi. Za sada ti preporucam da na akvarij stavis poklopac, moze biti i improvizirani, nekakva plasticna tacna, ploca stiripora itd. Znaci pokrijes veci dio akvarija, a dio gdje je lampa ostavis otvoren zbog same lampe i ventilacije. Poanta je da barem preko dana unuta bude oko 30. Preko noci kada ugasis lampu mozes i "skroz" zatvoriti, samo ostavi malen dio ipak otvoren za ventilaciju. Na taj nacin se preko noci zrak nece previse ohladiti. Kada tako utoplis kornjacu moguce je da ce se problem rijesiti sam od sebe. Treba i dalje pratiti, ako se stanje nece popravljati u svakom slucaju bi trebalo otici kod veterinara. Od kuda se javljas?

Da li kornjaca normalno jede?
Da li izlazi cesce na kopno grijati se nego inace?
Primjecujes li da cudno pliva, da je ukosena u jednu stranu?
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline voodoo_child

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
Odg: Pitanje
« Odgovori #56 u: Ožujak 28, 2013, 11:54:52 prijepodne »
Improvizirat cu cim prije.

Ponasa se sasvim normalno, jede 2 puta dnevno i ima dobar tek, na kopno rijetko kad izade ali znam ju zateci kako se jednim dijelom tijela "sunca" ispod spotice.

Ne pliva ukoso.

Javljam se iz Vukovara.

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Pitanje
« Odgovori #57 u: Ožujak 28, 2013, 17:31:03 poslijepodne »
Vjerujem da bi to moglo polako proci samo od sebe kada ju utoplis, glavno je da ne odbija hranu. Ako uspijes dici temperaturu zraka na 33-35 stupnjeva mogla bi joj podici i temperaturu vode na 30 da ubrzas metabolizam. Ali napominjem, nemoj dizati temperaturu vode ako ne mozes dici temperaturu zraka dovoljno jer ces samo pogorsati situaciju.Također mozes privrmeno pojacati hranu iznutricama (npr. goveđim srcem, pilecim srcem, pilecim jetrima) da joj ubrzas oporavak. Preporuku veterinara za kornjace u Vukovaru ti nazalost ne znam dati.
« Zadnja izmjena: Ožujak 28, 2013, 17:34:21 poslijepodne od Kori »
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline voodoo_child

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
Odg: Pitanje
« Odgovori #58 u: Travanj 23, 2013, 09:35:20 prijepodne »
Mogu li kornjace jesti zecije meso? Prijateljica se bavi uzgojem kunica, i danas mi je na jelovniku pa me zanima moze li kornelija dobiti koji zalogaj svjezeg zecijeg mesa?

Offline cuki1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 103
  • Spol: Ženski   Dob: 58
  • Lokacija: Zagreb
    • www.kornjace.com
Odg: Pitanje
« Odgovori #59 u: Travanj 24, 2013, 11:14:40 prijepodne »
nisam davala zečje meso kornjačama iako je ono u kategoriji piletine, ali jetrica jesam i dobro su jele
Čovjek s novom idejom je luđak sve dok ta ideja ne uspije...
 
Cuki i Bublica       www.kornjace.com

Offline voodoo_child

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
Odg: Pitanje
« Odgovori #60 u: Travanj 29, 2013, 11:01:32 prijepodne »
Imam manji terarij koji mi stoji prazan ( koristila sam ga kad je kornjaca bila malena) Mogu li nasuti malo vode u terarij i kornjacu stavljati kojih sat, dva na balkon da se sunca? treba li mosusnoj uopce to?

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Pitanje
« Odgovori #61 u: Travanj 29, 2013, 14:40:58 poslijepodne »
Staviti kornjacu u mali akvarij na sunce je opasno da ne dođe do pregrijavanja. Opcenito nije pametno svakodnevno seljakati kornjacu unutra-van, to je za njih stresno. Ako bi htjela kornjacu staviti na sunce to treba biti veliki vanjski smjestaj u kojem se voda nece jako brzo moci pregrijati, gdje ce kornjaca moci boraviti cijelo ljeto.
Mosusne kornjace u principu nisu bas veliki ljubitelji svjetlosti i sunca tako da vecinu nema smisla stavljati van. Koliko cesto se tvoja kornjaca uopce sunca u akvariju?
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline voodoo_child

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
Odg: Pitanje
« Odgovori #62 u: Travanj 29, 2013, 21:27:48 poslijepodne »
Jako rijetko, upravo zato sam i pitala ima li smisla.

Offline voodoo_child

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
Odg: Pitanje
« Odgovori #63 u: Svibanj 10, 2013, 19:02:17 poslijepodne »
Ako može netko mi postati sliku kakvu trebam sipinu kost kupiti za kornjaču? Lik u Pet centru mi nudio nešto u obliku kornjače za 10 kn ali nisam bila sigurna da je to to pa mi molim vas recite što točno da uzmem? Znam da imaju one za papige..  :-[

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: Pitanje
« Odgovori #64 u: Svibanj 10, 2013, 19:25:48 poslijepodne »
uzmeš tu za papige, onu najobičniju bijelu.  ono nesto u obliku kornjače je smeće

Offline voodoo_child

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
Odg: Pitanje
« Odgovori #65 u: Svibanj 11, 2013, 09:51:10 prijepodne »
Samo ju stavim u vodu i to je to?

Za što uopće služi ta u obliku kornjače? U trgovini sam pokušala pročitati ali pisalo je sve na poljskom  :D

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Pitanje
« Odgovori #66 u: Svibanj 11, 2013, 15:00:10 poslijepodne »
Sipinoj kosti trebas odstraniti prvo tvrdu ljusku na leđima nozicem pa tek onda staviti u akvarij. Kost nemoj u vodi ostavljati dulje od dan-dva da ti se ne pokvari i zagadi vodu u akvariju.
Bijeli blokovi u obliku kornjace su nastali negdje u isto doba kada su se kornjace pocele prodavati u platicnim posudama s palmicama, skupa s kutijom racica. Ideja je da se ti blokovi otapaju, tvrdnu vodu i sprjecavaju metabolicku bolest kostiju sto naravno nema veze s mozgom. Cak i kada kornjace grizu i jedu taj blok ne uspiju dobiti dovoljno kalcija iz njega jer su istrazivanja pokazala da je sav kalcij unutra u pogresnom obliku pa se ne moze upiti u kosti. Danas su proizvođaci u cijelu pricu ubacili da taj blok sluzi i kao prevencija protiv raznih bolesti. Postoji cak sumnja da taj spoj koji bi trebao sprijeciti bolesti ima negativan utjecaj na biolosku filtraciju. U svakom slucaju bacanje novaca s obzirom na to koliko danas znamo o kornjacama.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline voodoo_child

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
Odg: Pitanje
« Odgovori #67 u: Svibanj 18, 2013, 12:18:04 poslijepodne »
Pomirisala i odmah otisla. Uopce ne dozivljava tu kost.  -?

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Pitanje
« Odgovori #68 u: Svibanj 18, 2013, 21:55:06 poslijepodne »
Nije nista neobicno, ima kornjaca koje se za tu kost trgaju ko psi, a neke je jednostavno ignoriraju. Uz pravilnu prehranu i dodatak granula ce ti kornjaca dobiti dovoljno kalcija za normalan razvoj tako da te ne mora uzrujavati sto odbija jesti kost.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline voodoo_child

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
Odg: Pitanje
« Odgovori #69 u: Lipanj 18, 2013, 18:05:53 poslijepodne »
Prihvatila ih je na nacin taj da joj izmrvim kost i stavim po mesu.

Do sada mi je temperatura bila 25 st. Zanima me kako sada preko ljeta? Jel isto treba tu temp.odrzavati ili kako?
Danas sam pogleda na termometar i popelo se na 28st.pa sam brze bolje ugasila grijac jer ne mogu ga na manje spustiti ( pise da je na 20 st).

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Pitanje
« Odgovori #70 u: Lipanj 18, 2013, 18:33:00 poslijepodne »
S visokom temperaturom vode tijekom ljeta vecina ljudi ima problema. Ako u prostoriji sa akvarijem nemas klimu voda ce ti se tijekom ljeta penjati i preko 30 stupnjeva. Postoje brojne metode hlađenja akvarija no niti jedna, za kornjace sigurna, metoda nije jednostavna ni jeftina. Za vrijeme najtoplijih dana pomaze ako ne palis lampu za grijanje kopna.
Ako ti je grijac namjesten na npr. 25, a voda ti je 28 onda on nece grijati bez obzira sto je ukljucen u struju. Po ljeti ti vjerojatno nece trebati tako da ga mozes iskljuciti.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline voodoo_child

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
Odg: Pitanje
« Odgovori #71 u: Lipanj 18, 2013, 22:05:34 poslijepodne »
Maknula sam grijac, ali stalno 27 stupnjeva. Nadam se da se nece jadna prekuhati. Ugasila sam i lampu za grijanje kopna.
Joj sirota, valjda joj se nece nista nazao dogoditi  -?

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Pitanje
« Odgovori #72 u: Lipanj 19, 2013, 23:03:21 poslijepodne »
Ovih 27 stupnjeva nije uopce problematicna temperatura da bi morala gasiti rasvjetu, to tek kad i ako ti se digne preko 30 stupnjeva. Na ovim prostorima ne znam niti za jednu kornjacu koja je uginula od pre tople vode u akvariju, bilo je srcanih udara kada su ih ljudi stavljali van na suncanje u malim posudama, ali to su onda temperature i preko 40 stupnjeva. Sve do prije par godina dok nisam stavio klimu u sobu sam isto znao imati po 33-35 stupnjeva za vrijeme najgorih vrucina i nije bilo direktnih stetnih posljedica. Ako se gleda na duzi period visoka temperatura ubrzava metabolizam i kod mladih zivotinja uzrokuje ubrzan rast (ostecenje organa) od kojeg u kasnijoj dobi mogu imati posljedice.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline voodoo_child

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
Odg: Pitanje
« Odgovori #73 u: Rujan 25, 2013, 13:57:19 poslijepodne »
Doslo je i hladnije vrijeme pa me zanima koja temperatura sad treba biti u terariju. Trenutno je 26 st. Manje/vise? Molim za odgovor.
Isto tako me zanima kad bude jos hladnije koliko onda treba biti?

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Pitanje
« Odgovori #74 u: Listopad 12, 2013, 16:49:52 poslijepodne »
Kornjacu mozes drzati ili u aktivnoj fazi na 24,25,26 stupnjeva, ili ako imas mogucnost spustiti joj temperaturu na 15 stupnjeva za zimsko mirovanje kako je opisano u sekciji o hibernaciji u ovom clanku: LINK
 
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org