Travanj 19, 2024, 02:18:37 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Ludnica!  (Posjeta: 6221 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline b.k.

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 36
Ludnica!
« u: Siječanj 06, 2004, 01:31:00 prijepodne »
Promijenio sam oko 1/3 vode u akvariju, možda malo više, i od istog trenutka su se počela događati sr...anja! Prvo su se u akvariju pojavili balončići kao da je gaziran i cure na sve strane već čitav dan, zatim je odmah riknuo ancitrus, zatim još dva čistača, onda i udovica i primjetio sam da ostale ribe ne dišu, žive su ali ne otvaraju škržne poklopce, pockravali su i svi pužići! Voda koju sam stavio je odstajala preko noći sa aktivnim ugljenom unutra, stavio sam i destilirane i tvrdoća se spustila samo za 1 gh, ph nisam mjenjao a i nitriti su 0. I temperatura vode je bila prilagođena! Ajde mi molim vas ukažite di sam fulao da mi se ovo ne ponovi!
 

Offline SandmanRI

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1668
  • Spol: Muški   Dob: 47
Ludnica!
« Odgovori #1 u: Siječanj 06, 2004, 10:07:00 prijepodne »


Vjerojatno je voda bila žestoko klorirana. Aktivni ugljen tu ne pomaže. Trebao si vodu pripremiti s nekim od sredstava za pripremu. Ako ga imaš pri sebi, ubaci odmah u akvarij prema uputama za onu količinu vode koju si zamijenio. Kloramin je vjerojatno uništio i mikrofaunu, vjerojatno češ morati ubaciti nitrifikacijske bakterije ako primjetiš da se dižu nitriti.


Eto, to meni pada na pamet, žao mi je zbog gubitaka...
Rijeka / Hrvatska
><((((º> - previše ljudi premalo misli - <º))))><

Offline petrovnik

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 72
Ludnica!
« Odgovori #2 u: Siječanj 06, 2004, 10:07:00 prijepodne »


Possto sve ostalo izgleda ok, sumnjivi su mi:


1. posuda u kojoj je odstajala voda preko nocci (da je nisi sluccajno prethodno prao nekom hemijom, sredstvom za ccissccenje?)


2.akvitni ugalj (ne bi smeo biti star i dugo korissccen jer u takvom sluccaju mozze da ispussta sstatne tvari koje je prethodno absorbirao. Ako je nov, treba ga pre upotrebe dobro oprati, da sa njega spadne prassina.)


Ribe svih voda-ujedinite se!

Offline petrovnik

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 72
Ludnica!
« Odgovori #3 u: Siječanj 06, 2004, 10:10:00 prijepodne »
Ccak i puzzicci?
Ribe svih voda-ujedinite se!

Offline b.k.

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 36
Ludnica!
« Odgovori #4 u: Siječanj 06, 2004, 14:04:00 poslijepodne »
Bit će da je ovo sa klorom, odnosno kloraminom! Posuda je karnistar od destilirane vode i mislim da je ok, a ugljen je svjež i upakiran u najlonku i ispran. Koliko dođu ta sredstav za pripremu vode i koje se preporuča?
 

Offline b.k.

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 36
Ludnica!
« Odgovori #5 u: Siječanj 06, 2004, 14:12:00 poslijepodne »


Ma i pužići! Preživjeli su mi samo skalari i korići! A skalari su bili po...pizdili i pojeli dvije gupi, odrasle, a inače to su još mali skalari i nisu delikventi! Sad su se primirili! Kažem vam da je nešto žestoko stavljeno u vodovodnu vodu! Možda tako sustavno drogiraju naciju!
 

Offline cosmo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 832
Ludnica!
« Odgovori #6 u: Siječanj 06, 2004, 14:43:00 poslijepodne »


dobar ti je od sere aquatan i 250 mililitara ti košta oko 30 kuna ak se ne varam i dosta ti je za 1000 litara vode.
Zagreb/Hrvatska

Offline kukurjek2002

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1872
    • http://www.geocities.com/lighters_nice/
Ludnica!
« Odgovori #7 u: Siječanj 06, 2004, 14:55:00 poslijepodne »
obavezno stavi nesto za pripremu vode ja samo to i koristim koja je fora sa aktivnim ugljem da pokupi nitrate ili sta nisam siguran da ima potrebe za jos necim osim 24 sata i priprema
Oh sto te volim joj

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
Ludnica!
« Odgovori #8 u: Siječanj 06, 2004, 15:33:00 poslijepodne »
Aktivni ugljen ne pokupi nitrate, nego samo uništava neke štetne stvari iz vode. Što ti se dogodilo sa ribicama , i kakvi su to mjehurići kao gazirani ne znam, ali tako jaki ne bi trebali biti od kloramina! Nisam nikada niti vidjela, niti čula za tako nešto, i prije bi rekla da se to dogodilo radi neke kemikalije koja je prouzroćila nastanak toliko mjehurića koji su toliko štetni da ti je dosta ribica uginulo! Kada si lijevao vodu u akvarij, da nisi previše razmutio dno, pjesak, pa ako je u njemu bilo nakupljenih štetnih tvari, možda su ti oni ubili ribice.
 

Offline kukurjek2002

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1872
    • http://www.geocities.com/lighters_nice/
Ludnica!
« Odgovori #9 u: Siječanj 06, 2004, 15:37:00 poslijepodne »
ja sam mislio kod pripreme vode stvarno koristite kod pripreme aktivni ugalj?
Oh sto te volim joj

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
Ludnica!
« Odgovori #10 u: Siječanj 06, 2004, 16:23:00 poslijepodne »
Nikada za pripremu vode ne koristim aktvni ugljen ( njega koristim u filteru, kako u morskom tako i u akvariju s ciklidima), nego Tetrine preparate!
 

Offline b.k.

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 36
Ludnica!
« Odgovori #11 u: Siječanj 06, 2004, 16:37:00 poslijepodne »


Lagano sam ulijevao, nisam uzmutio dno jer vodu uljevam kroz staro rodilište koje pluta tako da mlaz niti ne dopre do dna! Avoda je bio kao mineralna! Ribe su sve bile bijele od mjehurića a sa listova su tekli prema površini kao iz gejzira! Izgledalo je kao da akvarij kuha! Pojma nemam, to mi se dogodilo prvi put i nadam se zadnji! Voda koju sam bila je oko 22-23 *C, a grijem na oko 28*C pa su se možda balončići zraka oslobodili dogrijavanjem dodane vode, pa je to možda bilo previše oslobođenog kisika pa su se ribe otrovale kisikom? Booo! Fantaziram već!
 

Offline kukurjek2002

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1872
    • http://www.geocities.com/lighters_nice/
Ludnica!
« Odgovori #12 u: Siječanj 06, 2004, 16:47:00 poslijepodne »
Citat: jasenka
Nikada za pripremu vode ne koristim aktvni ugljen ( njega koristim u filteru, kako u morskom tako i u akvariju s ciklidima), nego Tetrine preparate!
uh sad mi je laknulo
Oh sto te volim joj

Offline reea

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1046
  • Spol: Ženski   Dob: 40
  • Lokacija: Rijeka
Ludnica!
« Odgovori #13 u: Siječanj 06, 2004, 17:06:00 poslijepodne »


i ja aktivni ugljen imam samo u filteru!a za pripremu vode koristim tetra toru min! ribice su zadovoljne!


Rijeka :-)

Offline HRVOJE

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 921
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Osijek
Ludnica!
« Odgovori #14 u: Siječanj 07, 2004, 08:55:00 prijepodne »
Mislim da je greška u stavljanju destilirane vode.To u biti nije destilirana,već deionizirana voda,koja se u procesu omekšavanja zasiti sa CO2(odatle i mjehurići).Prema tome,ribe je najvjerojatnije ubila velika količina CO2,a ne kloramin usljed kojega škrge riba budu širom otvorene,otečene i crvene.
 Dest.voda se može stavljati,ali NIKADA DIREKTNO u akvarij sa ribama,već prethodno mora odstajati u posudi ili akvariju bez riba sa uključenim raspršivaćem kako bi ispario sav CO2.

Offline Annnnnchi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 185
    • http://www.croatian-dream.com
Ludnica!
« Odgovori #15 u: Siječanj 07, 2004, 10:13:00 prijepodne »
Hmmm, a da ti pitaš nekoga od svojih da nije stavio slučajno neke kiseline unutra? Jer meni ovo ne zvuči normalno; a ja svoju vodu 'na čekanju' moram dobro sakriti od svojih, .

Offline SandmanRI

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1668
  • Spol: Muški   Dob: 47
Ludnica!
« Odgovori #16 u: Siječanj 07, 2004, 11:07:00 prijepodne »


mijenjam iskaz... mislim da je Hrvoje puno bliže istini... tek sad sam vidio da je b.k. stavljao i destiliranu vodu.
Rijeka / Hrvatska
><((((º> - previše ljudi premalo misli - <º))))><

Offline b.k.

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 36
Ludnica!
« Odgovori #17 u: Siječanj 07, 2004, 21:10:00 poslijepodne »


Aaaa! A destilirana mi je odstajala samo odčepljena preko noći pa valjda nije bilo dosta! E ovo mi se čini mogućim! Hvala! Samo me čudi što nije pao pH kad je već bilo toliko CO2, ali neka od sad luftam vodu prijestavljanja a i kupio sam sredstvo za pripremu vode tako da sam se sad oboružao!A inače da li je ona destilirana voda šta se kupi kao za akumulatore i dr. dobra za u akvarij?
 

Offline HRVOJE

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 921
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Osijek
Ludnica!
« Odgovori #18 u: Siječanj 08, 2004, 08:19:00 prijepodne »
Da,to je ta ustvari deionizirana voda,samo uz prethodno proračivanje

Offline maratonac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1193
    • http://www.maraton.hr
Ludnica!
« Odgovori #19 u: Siječanj 08, 2004, 09:48:00 prijepodne »


Destilirana voda dobije se isparavanjem a zatim kondenziranjem.


Kojim se postupkom dobije deionizirana voda? Može u najkraćim crtama.
Split/Hrvatska
* Festina lente! *

Offline Maro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1466
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik
Ludnica!
« Odgovori #20 u: Siječanj 08, 2004, 11:08:00 prijepodne »
Nikad nisam imao problema s destiliranom vodom,naravno uvijek sam je miješao s onom iz vodovoda,usput destilirana voda bi trebala biti pH neutralna i ne bi trebala biti zasićena s co2.
Sad koristim vodu iz ro aparata+vodovodnu ili s izvora kad mi nije lijeno poć uzet .
Pojedine destilirane vode imaju dodatke osobito one sa utijavanje,zamalo jednom nisam takvu ulio u akvarij .Grijanjem vode se koliko znam smanjuje količina kisika u vodi pa i to može biti pogubno za ribe usljed nedostatka kisika. .
Dubrovnik

Offline HRVOJE

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 921
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Osijek
Ludnica!
« Odgovori #21 u: Siječanj 08, 2004, 12:16:00 poslijepodne »
Deionizirana voda se dobije tretiranjem kroz ionski izmjenjivač,kationske i anionske smole koje kemijskim putem "skidaju"tvrdoću.smolama.
  Proizvodnja mekane,"destilirane" vode se razlikuje od proizvođača i tipa smola.Razlikujemo slabo kisele i slabo alkalne smole,te jako kisele i jako alkalne,pa se prema tome razlikuju i osnovne vrijednosti vode.Bit ovih  deionizatora je omekšavanje vode,dok pH vrijednost varira zavisno od tipa smola.Postoji modućnost da se voda tretira samo kationskim smolama,tvrdoća je dH 0,ali je ona vrlo kisela i nije za akvarističku upotrebu.
  Upotrebom kationa i aniona dobije se vrlo čista voda,u pravom smislu H2O,provodljivosti 5-20 mikrosiemensa i pH blizu 7.Takva "čista"voda ne odgovara akvaristčkim potrebama,već se miješa sa vodovodnom do željene tvrdoće.
  Takvi uređaji se danas već rjeđe koriste,zamjenjuju ih RO jedinice,jednostavnije za postavljanje i upotrebu.Voda iz Ro uređaja može se koristiti odmah,bez provjetravanja