Ožujak 28, 2024, 14:52:11 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti  (Posjeta: 21747 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti
« u: Siječanj 27, 2017, 10:54:47 prijepodne »
Potaknut temom koju sam cita na jednom stranom forumu odlucija sam da i nama treba takvo nesto. Kompletan tekst sam preuzeo od istog foruma moj dio je samo prijevod uz još neke sitne dodatke. Za sve naše buduće generacije akvarista da imaju sve na jednom mjestu i naravno ako imate šta dodati samo dajte.

Ich (Cryptocaryon Irritans)

Jedan od najpoznatijih parazita u hobiju. Može identificirati kao što su točke na tijelu i / ili perajama. Ovaj parazit može živjeti godinama u škrgi ribe i ići nezapažen od strane hobista za to vrijeme. Simptomi uključuju teško disanje, grebanje na pijesku ili stijenama i trzanje glave i ponekad plivanje prema stream pumpi. Tretman se može obaviti na nekoliko načina, uključujući bakar (formalin ili neki drugi proizvod na bazi bakra te se ne smije izostaviti da se sve ovo obavlja u karanteni nikako u glavnom tanku radi stetnih ucinaka bakra na koralje i ostale manje stanovnika tipa puzevi itd.), spremnik za transfer method (TTM), hypo slanost. Važno je napomenuti da metoda hypo slanosti neće liječiti kod nekih verzija Ich-a.

Velvet (Amyloodinium ocellatum)

Ovaj parazit djeluje jako jako brzo. Obično se da prepoznati po velikoj količin vrlo malih točkica veličine zrna šećera, a riba se grebe o scape ili podlogu, jako ubrzano disanje samih organizama. Bakterijske infekcije često prati tanki " film " i može ubiti ribu, čak i ako brzo uoči i napravi tretman. Jedini (trenutno dokazano) tretmani za velvet su bakar i klorin fosfat. Imajte na umu da ponekad velvet neće pokazati nikakvih vanjskih simptoma prije nego što je riba umire, stoga je preporuka promatranje novih organizama malo ucestalije pogotovo ako niste sigurni da je proslo tretiranje i karantenu prije dolaska u vaš tank. Inače samo za info uz samu zrtvu nije strano da povuce jos nekog s sobom.

Flukes

To su flatworms koji su obično ne vide sve dok se zaraza ne proširi. Slatkovodni dip će potvrditi njihovu prisutnost tako što ćete  u pravilu prozirne crve učiniti neprozirnima nakon 3-5 minuta u slatkoj vodi. Prazipro i formalin su učinkoviti tretmani.

Black Ich (turbellarians)

Pojavljuje se kao crne mrvicame preko tijela, to je još jedna vrsta crva koji se montira na tijelo ribe. Isti tretmani za flukes će raditi i ovdje. Prazipro, slatkovodni dip i formalin.

Piscicolidae Crv

Okrugli crvi koji i nisu baš učestali u našem hobiju mogu biti tretirani s formalin dipom. Jednom uklonjeni treba obratiti pozornost na rane poslije crva radi mogućih infekcija.

Brooklynella

Iako ova bolest se često nalazi kod ribe klauna, to može utjecati na bilo koju drugu ribu. Često se može identificirati po izgledu kože koja izgleda kao da se guli, ali može se pokazati i u nekoliko drugačijih načina, uključujući i izgled poput ick-a ili čak gotovo identično poput velvet. Iz svih ovih razloga je dosta često zamjenjen s istima. Ovo je brz ubojica i treba tretirati brzo, kada su simptomi prvi put uočeni. Tretman uključuje Metroplex, Acriflavine, slatkovodni dip i formalin. Ponovljeni tretmani su potrebni naravno sve u karantena tanku.

Bakterijske infekcije

Jako česte u ovom hobije mogu se prikazati kao tamne mrlje, bijele mrlje, poderane peraje, mutne oči, čirevi ili crvene crte. Dijelimo ih na gram pozitivne i gram negativne infekcije. Gram pozitivne u globalu djeluju mnogo sporije i u mnogo slucajeva nisu uočljive do samog kraja kada su u principu fatalne. Gram negativne su brzo djelujuce koje se brzo uoce i trba hitno djelovati. Smrtnost nastupa u kratim rokovima ( cca 24 sata ). Lječenje se provodi većim spektrom antibiotika. Kombinacija koje su do sada bile uspješne su : Kanaplex, Furan 2 i Metroplex i mogu se kombinirati zajedno prema preporukama proizvodaca.

Popeye – Infekcija/Ozljeda

Identifikacija je i više nego očita. Naticanje oka ili očiju. U pravilu može biti uzrokovano i ozljedom ali većinom uzrok loše kvalitete mora ili stresa. Infektivno u vidu ako je jedno oko zaraženo može lako prijeći i na drugo. Ljječenje je u biti vrijeme i dovođenje stanja kvalitete mora u granice normale.

Lymphocystis

Virus koji se predstavlja kao male bijele točke, često zamjenjen za ich na prvi pogled, ali s jednom bitnom razlikom. Iako u startu izgleda kao ich s vremenom naraste na veće točke. Kad naraste  može izgledati kao mali cvjetići, obično na perajama, ali se također mogu naći na tijelu i licu. Obično nije opasan, osim ako to raste preko usta ili škrga ili interno te samim time infestira unutarnje organe. Nema tretmana osim vitamina, niskog stresa i boljih uvjeta mora u samom tanku.

Crijevni crvi/Interni paraziti

Bijeli duguljasti izmet ukazuje na crijevne crve takoder može biti popračeno s gubitkom težine iako riba jede. Ovo je spora bolest koja traje dokle god se riba hrani. Namakanje hrane u Metroplexu od Seachema dosada pokazano kao najbolja metoda.

HLLE – Erozija bočne linije ili lica

Najčešće počinje na licu ali ne nužno.  Pojavit će se kao guljenje kože s lica ili nagrizanje iste. Rupe (male ili velike) će se pojaviti na licu, glavi i duž bočne linije ribe. Dobra prehrana, čista voda i nizak stres može pomoći zaustaviti eroziju, a ponekad i izliječiti.

Uronema Marinum

Pojavljuje se kao crvene mlje na tijelu ribe. Jako brzo ubija i ribe moraju biti tretirane u odvojenim tankovima. Najčešće se javlja kod demsela ali ne nužno. Problem je i kada se riba " izljeći " ne smije se vračati u isti tank iz koje je izašla. Uronema je slobodni parazit koje ne mora nuzno imati ribu kao domaćina. Većina riba ima obranu od ovog parazita koji je ugrađen u imunološki sustav same ribe ali najčešći domaćini su chromis viridis rod iz do sada nepoznatog razloga. Jednom kada je uronema u tanku praktički je uvijek tamo i ako su ribe imunološki zdrave i jake nikad u biti i ne znamo da je unutra. Riba koja je inficirana može se tretirati kao trenutno rješenje u slatkovodnom dipu.



Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti
« Odgovori #1 u: Siječanj 27, 2017, 12:01:23 poslijepodne »
Fino kolega! :122:  Sad još da se malo o lijekovima dostupnih u Hr napiše koja za te konkretne bolesti, neće biti reklama problem kad pišu hobisti.
Evo zanima me Ich i Velvet jeli tko liječio i s kojim lijekom te gdje ga ima za kupiti (dućan)?

Usput, kako razlikovati Ich i Velvet?

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti
« Odgovori #2 u: Siječanj 27, 2017, 12:11:39 poslijepodne »
Ich ja licija s dodacima luka. Velvet nazalost nisam uspija u neznanju i nemogucnosti. Inace velvet je riba vise osuta manje su tockice i otezano dise te djeluje jako jako brzo. Navodno Seachem cupramine djeluje na velvet te ga imam zlu ne trebalo sa strane. E i hvala za pohvale dao sam si malo truda  ;)

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti
« Odgovori #3 u: Siječanj 27, 2017, 15:29:41 poslijepodne »
Meni je Velvet uzeo nekoliko lijepih riba, nisam ništa liječio osim što sam hranio DIY hranom s pravim češnjakom. Jedina riba koja je preživjela Velvet i oporavila se, je Zebrasoma Scopas...toliko je bila puna bijelih točkica i prestala je jesti danima da sam mislio da je i ona gotova. Nekim čudom se oporavila, počela jesti i točkice su nestale. Sad se ponaša posve normalno i zdravo.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti
« Odgovori #4 u: Siječanj 27, 2017, 15:41:46 poslijepodne »
Slusaj moj spisak velveta ( ono sta se sjecam  :D ). Sve se dogodilo prebrzo i prebrutalno. Doslovno ujutro otisa na posa i zena zove dok sam na poslu da ribe plivaju nekako cudno. 2 sata kasnije kaze da su se cile osule. Dok sam dosa doma jedino se leucostrenon i foxface jos donekle plivali ali vise bocno nego pravo. Dakle od izbijanja do smrti manje od 24 sata. Inace karantenu nisam imao ali i da jesam sumnjam da bi ista napravija. Gadna gadna stvar.

Centropyge bicolor x1
Amphiprion ocellaris x2
Siganus vulpinus x1
Acanthurus leucosternon x1
Acanthurus japonicus x1
Pholidichthys leucotaenia x2
Xanthichthys sp x1


Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti
« Odgovori #5 u: Siječanj 27, 2017, 16:07:12 poslijepodne »
Fino kolega! :122:  Sad još da se malo o lijekovima dostupnih u Hr napiše koja za te konkretne bolesti, neće biti reklama problem kad pišu hobisti.
Evo zanima me Ich i Velvet jeli tko liječio i s kojim lijekom te gdje ga ima za kupiti (dućan)?

Usput, kako razlikovati Ich i Velvet?

e sad koje hobista :D :D

no ja samo moram skrenuti barem jedan netočan navod
prvo ich je skračenica za ichtiophtirius multifiliis,a ne za criptocorian koji je sličan i liječi se kao i prvi sa kod mene uvijek PUNKTOL-om

što se tiče black velveta ili ti ga odinium nikakv problem,za ODINOL

svih ljekova ima svugdje,HR i SLO više nego bilo kojih drugih samo ...no....  8) :D :D :up:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti
« Odgovori #6 u: Siječanj 27, 2017, 16:13:01 poslijepodne »
Inače ... :D :D ja sam malo,onak suvremen....:-[ :)

a moram.....
 niti se riblje bolesti lječe češnjakom niti se upla pluća liječi rakijom :(

za adekvatno lječenje potrebna je
-brza i točna dijagostika
-uvjeti (voda)
-i adekvatan tretman s pravim lijekom

dakle ništa novo tako se liječimo i mi ali potrebna je prava dijagnostika!

Btw.
bez uvrede PUNKTOL je prvi komercijalni lijek za ekto parazite napravljen 1971g. i do danas nije nitko izmislio ništa bolje jer ovo radi najbolje,nije patentirao pa ga danas imaju svi stari igrači samo pod drugim nazivom bactopur i dr.
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti
« Odgovori #7 u: Siječanj 27, 2017, 21:22:14 poslijepodne »
Inače ... :D :D ja sam malo,onak suvremen....:-[ :)

a moram.....
 niti se riblje bolesti lječe češnjakom niti se upla pluća liječi rakijom :(

za adekvatno lječenje potrebna je
-brza i točna dijagostika
-uvjeti (voda)
-i adekvatan tretman s pravim lijekom

dakle ništa novo tako se liječimo i mi ali potrebna je prava dijagnostika!

Btw.
bez uvrede PUNKTOL je prvi komercijalni lijek za ekto parazite napravljen 1971g. i do danas nije nitko izmislio ništa bolje jer ovo radi najbolje,nije patentirao pa ga danas imaju svi stari igrači samo pod drugim nazivom bactopur i dr.

g.mizerak ,BRAVO ! ;) napokon jos neko moderan sa spoznajama iz 21 vijeka !
Najaci strucnjaci i znanstvenici u oblasti oceonografije gledaju  cesnjak kao pozitivan za imunitet  al ne kao lijek za lijecenje !
Punktol kako kazes nalazi se kod svih firmi u bocicama samo sa njihovom etiketom !
nisu ni rakija ni vruca juha ono sto su bile  :)

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti
« Odgovori #8 u: Siječanj 28, 2017, 20:18:29 poslijepodne »
fala Joško no danas se trendovi brzo mijenjaju ili bolje rečeno mjenja se pogled i pristup i zaboravljaju stare dobre stvari....
ali to je tako što bi radili ljudi u suprotnom,teško je izmisliti nešto novo...pogotovo danas kad je sve dostupno tada ostaje
re branding,remake i sl...

ja osobno akvaristikom se bavim kao  klinac počeo Sera,Arami,hidor, bio 1975,kasnije kod nas 85 cca. upuzao eheim,tetra i kasno 1995 ušo polako JBL(ljekovi,hrana) i bogami do svjetske krize u kemiji i hrani slabe revolucije,jer tehniku su preuzeli Kinezi i Talijani,a hrana i lijekovi su pod NOVO postali PRIVATE LEBEL proizvodi raznih novih "brandova" koji danas uzimaju 40-50% tržišta.....
No kad gledaš veliki igrači tu ništa ne gube,jer i dalje roba sa njihovih ekstrudera idu van,ali se ne zovu Sera,JBL i sl. već,blaREEE,ekoaqua,speedaqua i sl.

čisti primjer za to je SICCE njihove pumpe ima 80% aqua brandova starog kova ,tek su se prije par godina nametnuli imenom radi Kineza....
Ali ako gledaš jedan Tunze (Njemac) je poznatiji kod nas u REEFu nego SICCE (a Tunze imao većinu sicce flote(danas više nema jer kod Siccea ima "malu maržu" a sa istoka puše dobra marža :D u svom brandu do 2010 g.) :)

Tak je to danas.....
danas skidam kapu igračima inovatorima kao što je RIMAC,ušao kasno nema lovu za pogon ko TESLA ali je frajer inovativan i Tesla i sl. koriste negov patent.

tako da on sa proizvodnjom od 10 -kom godišnje EA ima i veliki incam u lovi od patenata.....
i npr. njegovi sklopovi su u drugim markama....

em ti tržište  :D :D :D :dead:

tu ima nešto o ljekovima http://www.sloreef.com/phpBB2/viewtopic.php?f=82&t=6001

ako smeta neka se briše
« Zadnja izmjena: Siječanj 28, 2017, 20:36:24 poslijepodne od g.mizerak »
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti
« Odgovori #9 u: Siječanj 29, 2017, 13:16:49 poslijepodne »
G. Mizarek  daj da ostanemo na temi ;) : riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti !
Oko farmaceutskih patentnih prava , automobilu Rimac ili Sicce ima masa drugih tema !
Mene a vjerovatno i većinu interesuje ovdje informacije kako prepoznati simptome i liječiti ih !

 Pitanje za sve , interesuje me vaše osobno mišljenje i iskustvo , čitajući po forumu imam osjećaj
da  jako puno ljudi ima problema sa zdravljem riba , postotak mortaliteta je izgleda jako velik !
Možda pisanja po forumu krive perspektivni realitet al nekad mi se čine kao da je " svaka druga riba bolesna a svaka peta ugiba " :(  da li ko ima ideju ili mišljenje zašto ovdje kod nas ima puno problema ? Kažem možda se varam al nekad mi se tako čini !

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti
« Odgovori #10 u: Siječanj 31, 2017, 12:25:01 poslijepodne »
Pa ja osobno ne mogu reći da je problema puno u smislu bolesnih riba,bar ono što sam ja imao u 10+ godina bavljenja REEF akvaristikom.
Naime mogu na prste jedne ruke nabrojat "probleme" koji su prije proizašli iz tretmana karantene...no
ono što sam ja imao je na acanturusu samo jednom u početku klasika ich.,jednom na hepatusu,jedna loricula kupljena u Mađarskoj na oku je imala (dobila drugi dan u mom akvariju  -?)tzv pop eye ili ti ga bacteri vibrio ...
i to je to što se tičke slatkovodne ribe zaista nisam liječio od negdje 1980-84 i to sa formalinom se tada sve rješavalo,to ti je ko napalm bomba skuriš i patogene,ali skuriš i ribu :D :D :D

No mnogima sam riješio dijagnozu pravilno i riješio problem,i što je nahveći problem nije toliko bio problem da je sama riba došla bolesna već je nažalost dolazila u izrazito loše uvjete akvarija i tu su nastajali svi problemi....


sjetite se svi primjerice narudžba preko Pande 2015 mislim kraj ljeta, leucosternona to je zadnje sječam se ko danas naručeno preko Pande 2 kom iz ST,svima otišli nakon par dana,moji ko bebe 2 kom,od ICHa ni i...,a iz iste runde bilo pomora i sa drugim ribama.
poslije prodo svoje ribe kad sam rasprodavao cijeli akvarij,samo što ih je kupio i stavio u svoj akvarij,sve ribe dobile takav ich tu je došla i costija ili criptocarion ne sječam se uglavnom ošle i njegove stare i ove koje je uzeo od mene.....

dakle poanta je prvenstveno u uvjetima u akvariju,jer ako riba izgleda OK kod dobavljača,u transportu i pravilno se aklimatizira ne smije biti problema ako su uvjeti u akvariju stabilni.....

no ja sam osobno zna viđati što rade akvaristi,a to je pogrešno
prije nego riba stiže,promjeni se 30-40% vode,loše
riba se aklimatizira u netom friško napravljenoj vodi -nikako
riba se stavlja sa neadekvatnim sustanarima-stres,ich--nedobro....itd..

uglavnom ako se riba razboli nakon 2,3-10 dana od kupnje može biti ili da je ulovljena cijanidom i tu spasa nema,ili je kod vas imala neadekvatan prihvat tj. tretman aklimatizacije.....

no <mulder veli da je istina u sredini -?
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti
« Odgovori #11 u: Siječanj 31, 2017, 14:28:36 poslijepodne »

sjetite se svi primjerice narudžba preko Pande 2015 mislim kraj ljeta, leucosternona to je zadnje sječam se ko danas naručeno preko Pande 2 kom iz ST,svima otišli nakon par dana,moji ko bebe 2 kom,od ICHa ni i...,a iz iste runde bilo pomora i sa drugim ribama.

malo je off topic , no koliko se ja sječam tada smo zajdno preuzeli ribe na autobusnom kolodvoru i komentirao si i pokazao leucosternona jednog od dva koja si naručio i rekao da neće preživjeti! Nakon par dana si rekao da je uginuo, sad mi nije više jasno to oko te dvije ribe  :question:

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti
« Odgovori #12 u: Siječanj 31, 2017, 14:46:48 poslijepodne »

sjetite se svi primjerice narudžba preko Pande 2015 mislim kraj ljeta, leucosternona to je zadnje sječam se ko danas naručeno preko Pande 2 kom iz ST,svima otišli nakon par dana,moji ko bebe 2 kom,od ICHa ni i...,a iz iste runde bilo pomora i sa drugim ribama.

malo je off topic , no koliko se ja sječam tada smo zajdno preuzeli ribe na autobusnom kolodvoru i komentirao si i pokazao leucosternona jednog od dva koja si naručio i rekao da neće preživjeti! Nakon par dana si rekao da je uginuo, sad mi nije više jasno to oko te dvije ribe  :question:

ne nije Ot. od 3 ribe koje su tada došle sva su 3 bila leucosternoni na vrečici kojoj je pisalo MIZA taj je bio gecrk :'( ostala dva ne znam čija su bila ko na koki :D plivaju,
moja vrečica je bila na pola ispuhana....riba je već bila na boku i nije bilo spasa(trovanje NH4),dakle ovdje je transport uzrok ništa drugo(kisik)...

Ok,ja sam onda reklamirao i naručio dva komada i o ta dva pričam to su i bili zadnji.....i ti su živjeli kod mene zadnjih 5-6 mjeseci ko bebe :)
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti
« Odgovori #13 u: Siječanj 31, 2017, 14:52:11 poslijepodne »
Inače btw. sjetite se ljudi koliko ste riba kupili od mene(kad je bila nestašica) :D ;) i koliko vas mi je nakon nekog vremena reklo ma ošla,nema više i sl....
a činjenica::.... gdje sam ja držao ribe za vas u sklopu svog akvarija reef frag tank ;)

Dakle da je bilo kakva boleština u pitanju onda bi prvo moje ribe nadrapale...sa nijednom narudžbom nije bilo problema..
ali kod nekih akvarista su naprosto brzo okončale  :'(

Dakle kao što rekoh najveći uzrok je loša i neadekvatna voda,tako je u slatkom tako je i u moru na žalost....
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti
« Odgovori #14 u: Siječanj 31, 2017, 18:17:48 poslijepodne »

sjetite se svi primjerice narudžba preko Pande 2015 mislim kraj ljeta, leucosternona to je zadnje sječam se ko danas naručeno preko Pande 2 kom iz ST,svima otišli nakon par dana,moji ko bebe 2 kom,od ICHa ni i...,a iz iste runde bilo pomora i sa drugim ribama.

malo je off topic , no koliko se ja sječam tada smo zajdno preuzeli ribe na autobusnom kolodvoru i komentirao si i pokazao leucosternona jednog od dva koja si naručio i rekao da neće preživjeti! Nakon par dana si rekao da je uginuo, sad mi nije više jasno to oko te dvije ribe  :question:

ne nije Ot. od 3 ribe koje su tada došle sva su 3 bila leucosternoni na vrečici kojoj je pisalo MIZA taj je bio gecrk :'( ostala dva ne znam čija su bila ko na koki :D plivaju,
moja vrečica je bila na pola ispuhana....riba je već bila na boku i nije bilo spasa(trovanje NH4),dakle ovdje je transport uzrok ništa drugo(kisik)...

Ok,ja sam onda reklamirao i naručio dva komada i o ta dva pričam to su i bili zadnji.....i ti su živjeli kod mene zadnjih 5-6 mjeseci ko bebe :)
dakle riba koja je došla nije bila u najboljem stanju i nije bilo za očekivati da u našim tankovima bude sretna,vesela i debela ! Ok, zna se to dogoditi, no to onda negira tvoju tvrdnju da voda kod nas u akvarijima nije u dobrom stanju! Može se dogoditi da nije dobra kod mene, može se dogoditi da nije dobra kod Štefa , ali da nije dobra kod Stipe, Tonija i 95% foruma to baš ne drži vodu !!!! Većina riba koje nisu u samom startu kod veletrgovca tretirane kako treba već su obilježene na neki način, onda kad dođu kod trgovca dožive dodatni stres i dok su više manje u malim količinama u manjim akvarijima onako preplašene jedna od druge sve funkcionira, no kad još jednom takve zblesirane  prođu transport i dođu do nas i budu ubačene nakon aklimatizacije u tank gdje sigurno ima 2-3 nabrijane ribe nemaju te iste neke šanse ,ako nisu u vrhunskom stanju do tada! Sam kažeš da si : držao ribe za vas u sklopu svog akvarija reef frag tank - tu definitivno riba nakon transporta nema još taj dodatni stres tako da ima i veće šanse za preživiti dok kod onih koji nemaju takav tank na raspolaganju ili karantenu šanse im se znatno smanjuju, tako da nemora biti da je kod tebe kvaliteta vode u tom trenutku bila bolja nego kod drugih jer i sam kažeš da ti je riba uginula kada i svima nama jer da je bilo do vode tvoja bi preživila!  Druge dvije ribe koje si dobio došle su iz nove pošiljke tako da je to druga priča!

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti
« Odgovori #15 u: Veljača 01, 2017, 09:34:43 prijepodne »
Dudo,kud si ošo aj čitaj pažljivo !

citiram bitne dijelove iz mog teksta koje si ti okrenuo kak tebi paše  :D
ne nije Ot. od 3 ribe koje su tada došle sva su 3 bila leucosternoni na vrečici kojoj je pisalo MIZA taj je bio gecrk :'( ostala dva ne znam čija su bila ko na koki :D plivaju,
moja vrečica je bila na pola ispuhana....riba je već bila na boku i nije bilo spasa(trovanje NH4),dakle ovdje je transport uzrok ništa drugo(kisik)...

znači nema veze sa boleštinom i sl. samo loša priprema za transport!!

Što se tiče druge runde kada sam poludio i uzeo dva komada jer mi jedna nije došla iz prve runde i tada je bilo leucosternona i drugih riba !!
Kod mene sve OK -slušam ljude meni sve crklo,meni se osuli bla,bla....

i onda moje direktno opažanje post prije kada ste uzimali ribu od mene 8)


Inače btw. sjetite se ljudi koliko ste riba kupili od mene(kad je bila nestašica) :D ;) i koliko vas mi je nakon nekog vremena reklo ma ošla,nema više i sl....
a činjenica::.... gdje sam ja držao ribe za vas u sklopu svog akvarija reef frag tank ;)

Dakle da je bilo kakva boleština u pitanju onda bi prvo moje ribe nadrapale...sa nijednom narudžbom nije bilo problema..
ali kod nekih akvarista su naprosto brzo okončale  :'(

Dakle kao što rekoh najveći uzrok je loša i neadekvatna voda,tako je u slatkom tako je i u moru na žalost....


Dudo ja nikoga ne branim i ko je kriv je kriv,ali kriviti druge zbog očito svojih propusta i generalizirati je jednako CINIČAN na Balkanski način!

život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti
« Odgovori #16 u: Veljača 01, 2017, 09:50:29 prijepodne »
Evo još jedan primjer koliko smo mi ljudi .....ne znam što reći,naivni,glupi ili što već nemam pojima....
PAZI SAD OVO !!

Svi znate da sam u branši i da kad Martin na Vogelu prdne,meni ili Marku zasmrdi ;) (to je slikovno rečeno) :clown:

Pa kaže .... ;)
,razgovaram tako ja sa čovjekom iz Slovenije,jedan od No1 u reef "publikaciji" 8) i tako mi pričamo,ja kažem da uzimam ribu od KIT1 i kaže on meni da od tog  dobavljača KIT1 iz Slovenije ne želi uzimati ribu jer je loša i da je ljudima pcrkalo dosta ribe..Ok""" ;)
Kaže da samo riba od KIT2 je dobra-Ok :up:
 pazi sad ovo
Ok ja nakon nekoliko dana tjedan dva ne znam točno ošo ja normalno kod KIT1 po ribu i još nešto,kad gle slučajnosti tamo je KIT2 uzima ribu od KIT1 za svoju karantenu :P.. no coment

i tako u razgovoru ,što,kako itd. KIT2 je jako zadovoljan ribom od KIT1.
Inače KIT 2 je blizak forumašima
a KIT2 je trgovac,starog kova koji se nikome ne dodvorava ;) :D 8)

i kaj sad Dudo moj,ti meni reci ko je kriv,ko koga je..e na suho :D :D :D

Dakle ako riba dobro pliva u dućanu ili vrećici kad je stigla do tebe!
nema razloga za "armagedonom" uvijek postoji nešto što može "iskočiti" ali variole vere i sl.    ;)

treba napraviti sljedeće;
1. aklimatizacija PRAVA sa ZNANJEM (ste kad izmjerili ph vode(vrečice) ribe koja stiže sa duljeg transporta) koliki je  ;),a koliki u vašem akva!!!! a kam ste ju metnuli -?
2. svaki novajlija u čuzi je pod stresom,zakaj-pa svi ga oče jebat dok se ne snađe :D :D pod stresom je i padne mu imunitet :D

Tak da sve mora biti sa znanjem i po PS-u :up:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti
« Odgovori #17 u: Veljača 01, 2017, 10:16:16 prijepodne »
evo mogu ja navesti i primjer br.2...

KIT3 iz slovenije koji uzima ribu zajedno sa KIT1 također Slovenija,a sa njima je u kombinaciji i KIT4 iz Hrvatske ;) i pazi sad ovo nekim ljudima iz HR je bolje kupovati ribu od KIT3 nego od KIT4 -?

Isti dobavljač,
ista riba
ista cena
karantenu proveo večim dijelom KIT1 i KIT3,pa tek onda došlo do KIT4 :roll:
trošiš bengu
potrošiš više ;)
platiš vinjetu...
platiš i cestarinu macelj 48 kn tam i 48 sim 96 kn=12,50€  :up:

e sad ajde ko je tu lud ko tu koga ;) 8)

Tak da,tu nekaj smrdi...samo se "ne zna" od kog puše :D :D :D ;) :up:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti
« Odgovori #18 u: Veljača 01, 2017, 10:17:15 prijepodne »
Znaći potvrđuješ da sam u pravu da kad ribu staviš u zasebni tank prođe lakše aklimatizaciju i ima manji stres!
Mjerenje Ph??! Ok, ako to ti radiš, no šta time dobiješ osim zadovoljavanja svoje znatiželje tj. dobiješ jedan podatak više koji ćeš i tako sa polaganom aklimatizacijom ribe dovesti na parametre koji su u tvom tanku! Nećeš sada reči da je kod nekog Ph u tanku 10 ili 5  pa mu zato riba crkne preko noći?!
Što se tiče KIT1 i KIT2 nemogu pričati o tome, a ne pričam i komentiram o onome što ne vidim i znam od samog početka do kraja, no sam kažeš da je KIT2 uzeo ribu u karantenu što pod značenjem prave karantene daje i postotak garancije za večim preživljavanjem ako je odrađena kako treba, a možda kod KIT1 nije bila pa tako znači da riba koja koja ostane kod KIT1 neće biti tako dobra kao kod KIT2 koji je uložio truda više od onog prvog! Oboje mogu imati karantenu no kod jednog će riba samo proći kroz nju, a kod drugog će dobiti i tretman!
Kako sam kažeš ribu koju si tada kupio prodao si je nakon par mjeseci, nadam se da je živa jer ako stvari kako ti postavljaš ima jako malu vjerojatnost da dođe u tank za dobrom vodom timesu joj šanse za preživljavanje manje!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti
« Odgovori #19 u: Veljača 01, 2017, 10:29:29 prijepodne »
Znaći potvrđuješ da sam u pravu da kad ribu staviš u zasebni tank prođe lakše aklimatizaciju i ima manji stres!
Dudo pa kaj bi ja to potvrđival,to je pravilo bez abecede nema pisanja :)
Mjerenje Ph??! Ok, ako to ti radiš, no šta time dobiješ osim zadovoljavanja svoje znatiželje tj. dobiješ jedan podatak više koji ćeš i tako sa polaganom aklimatizacijom ribe dovesti na parametre koji su u tvom tanku! Nećeš sada reči da je kod nekog Ph u tanku 10 ili 5  pa mu zato riba crkne preko noći?!
Dudo moj pa to je 99% prihvata i prave aklimatizacije,pa nije moje da vas o tome učim,no to je ključ nakon dugog transporta,pa riba npr. kad dolazi iz malezija,nemačka ph u vrečici bude i do 2 mg/L u razlici,pa ti ribu stavi sa 7.0 na 8.4 pa to ko da si je čekičem roknuo po glavi!!
Što se tiče KIT1 i KIT2 nemogu pričati o tome, a ne pričam i komentiram o onome što ne vidim i znam od samog početka do kraja, no sam kažeš da je KIT2 uzeo ribu u karantenu što pod značenjem prave karantene daje i postotak garancije za večim preživljavanjem ako je odrađena kako treba, a možda kod KIT1 nije bila pa tako znači da riba koja koja ostane kod KIT1 neće biti tako dobra kao kod KIT2 koji je uložio truda više od onog prvog! Oboje mogu imati karantenu no kod jednog će riba samo proći kroz nju, a kod drugog će dobiti i tretman!
Ma Dudo karantenom svi zovu mjesto iz kojeg prodaju ribu dalje naj brkat pojmove,Karantena je quaranta giorni ili ti ga 40 dana :D
Kako sam kažeš ribu koju si tada kupio prodao si je nakon par mjeseci, nadam se da je živa jer ako stvari kako ti postavljaš ima jako malu vjerojatnost da dođe u tank za dobrom vodom timesu joj šanse za preživljavanje manje!
Ma micek nisam ribu prodao nakon par mjeseci jer par je (2-3 mj.) ja sam sve ribe i akvarij nakon toga prodao prošlo barem pola godine ;)
I rekao kako je jednom akvaristu koji je kupio veći broj mojih riba odjednom,nakon samo nekoliko dana sve ošlo papa

Ali to ne bi bio toliko velik  problem,tom akvaristi i nažalost ima ih još dosta tako svako malo ode cijela flota :'(plova...


pa o čemu pričamo ljudi

pa svako od vas ima svoju teoriju što koristiti,što metati,što vaditi....a biologija,biotop,biheviorisam,ihtiologija ima samo jedno pravilo drž se prirodnih zakona i spoznaja naj kemijat i bit pametan ikad pogriješiš ko je kriv ?!

nisam.....nisam ....on je ....ovaj je .... ;) :D :D :D


Sent from my iPhone using Tapatalk
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti
« Odgovori #20 u: Veljača 01, 2017, 10:42:39 prijepodne »
Na kraju krajeva ja se uvjerio osobno da je greška kod akvarista jer kako se kod mene ribe u mom tanku BAZA ne razbole od riba koje smo držali u istom do prodaje(kupci svojimočima se uvjerili i vidjeli-bili kod mene i znaju od kud je riba vađena),a kod večine akvarista evo opet narudžbe za mjesec dana.....

Dakle govorimo o ribi koja je već debelo aklimatizirana i prošla je "karantenu od 14 dana" kot KIT1 i onda je ja stavio u svoj akva i neke ošle nakon 3 dana,neke stajale i do 30-ak dana i gle mojima u mom tanku niš,nijedna ne krepa kod mene,a ljudima krepava.....

i tak ja to slušam to već 10 god. i kod Pere,Đure,Janeza,Franca i bog te pitaj gdje ne....pa kaj di je problem -?

Pišemo i pišemo ,a kaj pišemo....

to je isto ko i hrana za ribe koja ima Hot animal protein u sastavu :D :D
a ljudi vele ovo je vrhunska hrana :up: :'(

« Zadnja izmjena: Veljača 01, 2017, 10:51:02 prijepodne od g.mizerak »
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti
« Odgovori #21 u: Veljača 01, 2017, 10:51:20 prijepodne »
pa kaj... možemo tak mlatiti praznu slamu do imendana,svako je krojač svoje sudbine i kaj posije to bu žnjal :up:

primimo se posla,knjige u ruke,
e kad smo kod knjiga ja svoje prodavao prije 2-3 miseca i znate kaj niti jedan upit niti za jednu knjigu :klap: :klap:

Kupio svih 12-ak knjiga jedan čovjek-JEDAN samo jedan želi znati,nema ga na forumu iz Rijeke ima REEF  ;) i zadovoljan je i ide mu dobro :up:

mislim da je besmislica dalje čeprkat po ovoj temi u ovoj formi jer u "septičkoj" je samo i jedino vnago....meda nutra nema ;)
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti
« Odgovori #22 u: Veljača 01, 2017, 12:18:50 poslijepodne »
Skrojio me bubreg pa nemogu puno tipkati! Točno je to sa Ph i zato ribu prilagođavamo na naše uvjete, tu treba biti strpljiv i ako imamo mogučnosti pustiti ribu na prilagodbu u manji povezani tank da se prvo prilagodi biološkim uvjetima u našem akvariju, a onda ostaloj ekipi u akvariju! Znamo šta je karantena i upravo o tome i govorim i već smo imali takvu diskusiju nedavno kako NITKO od trgovaca ne provede pravilan postupak (tretman) karantene u svom PRIHVATILIŠTU za novo pridošle ribe ! Taj postupak se zove KARANTENA, a ne imati hrpu akvarija u koje ubaciš ribe i ukapaš par kapi protiv stresa i to je to !  Tvrdim da se u ovom tvom slučaju sa tvoje dvije ribe koje su kasnije došle te samim time bile duže u karanteni od svih naših koje su prije napustile istu i preživile imale više sreće nego naše jer tvrdim da ti nemaš "svetu" vodu u odnosu na nas 95% akvarista koji smo tada kupili! Jednostavno ta riba je prošla sporije cijeli taj stres i došla u zasebni akvarij i tu se prilagođavala što joj je uveliko povečalo šanse za preživljavanje ! To što je ta riba kadnije uginula sa svim ostalim ribama iz drugog akvarija od drugog vlasnika apsolutno nema veze sa kvalitetom vode kod svih nas koji smo izgubili ribu tada ! Ljudima padnu cijeli sistemi nakon 2-3 godine doslovnog bujanja koralja i riba, to se događa i u prirodi!
Što se tiče KIT4 ljudi su već nedavno sve rekli, tako da neću ponavljati ! Ipak smo mi malo "selo" i na kraju se sve posloži i dozna! Svatko ima svoju teoriju i istinu, a ona je negdje u sredini i meni osobno i takva u sredini za kupca koji ostavi nekoliko stotina kuna nije prihvatljiva ! Kada me se kao kupca u samom početku upozori ; gle stvar je takva i takva tada ja preuzimam rizik ili ga ne preuzimam i ne kupujem sve dok ne prođe prava karantena tek tada mi netko može reći radio si nešto krivo! Također znamo da se nećemo složiti oko toga da na našem području ima puno trgovaca i preprodavača te pojedinaca koji na neki način imaju interes kod istih i da nikada neće reči : da trebalo bi to odraditi malo drugačije, a ne sve prebaciti na - uvjete u našim akvarijima! Tržište je malo, kupaca također,a novih trgovaca sve više ! Najveći problem je šta svi vuku robu iz istog aviona i onda tko prije plasira ribu na tržište ima veće šanse da dođe do ono malo kupaca ! Nedavno sam čitao stock listu jednog web trgovca koji je dobio robu prije cca 10 dana kada i svi ostali u EU i NAGLASIO  ovo što sada vidite da je došlo nije raspoloživo do 25.02. !!???
Zašto su kod njega nešto skuplji koralji ?  Ima li kupce? Dali tim kupcima valja voda u njihovim akvarijima ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti
« Odgovori #23 u: Veljača 01, 2017, 12:32:52 poslijepodne »
ne znam ali slabo se lovimo ajmo pomalo  ne znam di je nesporazum,ali....
 riba sad kad smo već kod leucosternona,nisam ih dobio iz te prve runde jer sam ja tada naručio(kao i svi ostali) 3 kom a došao samo moj(jedan) u vrečici crknut :nerv:
drugi mislim dva su bila živi ne znam čiji su bili...nebitno

čekao 2 tjedna i dobio druga 3 živa i zdrava,2 kom živjeli kod mene najmanje 6 mjeseci!
 trečeg sam prepustio kolegi koji je kasnije kupio moja dva i pola "flote" kad sam rasprodavao akavarij-crko nakon par dana ovaj kojeg sam prepustio odmah ,ne nakon 6 mj. .....me pratiš?!

tako da nije bilo duže karantene ;)...no

razlika je i kod akvarija od 500 litara u kojem pliva 30-ak riba i već ih je previše-pa dodaješ još dva mrguda i sve je OK
a također je razlika kada dodaješ par riba novih u 400 lit ,a u njemu su 7-8 riba....


u svakom slučaju opet kažem riba je došla zdrava,i nema priče o boleštinama jer se to nije dogodilo ni prvi ni drugi put to se događa kod nas akvarista stalno....činjenica
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Riblje bolesti simptomi i kako ih liječiti
« Odgovori #24 u: Veljača 01, 2017, 13:00:36 poslijepodne »
Ok, kako opet potvrđuješ da nitko od trgovaca nikad nije kriv tvrdiš da je riba došla zdrava i razbolila se kod nas jer sve naše ribe plivaju bolesne u lošoj vodi i onda se ta jadna zdrava novopridošla riba razbolila u našim septičkim jamama i uginula dok one bolesne u našim septičkim jamama još uvijek plivaju! Ti jednostavno ne želiš prihvatiti malo širu sliku događaja tadašnjeg uvoza i kupovine i sve svodiš na vlastiti primjer i kupca koji je kasnije kupio od tebe ! Šta mi znamo šta je on uradio sa svojim tankom i u kakvom stanju je njegov tank tada bio ???!  Ono što znamo da je tada veliki broj riba uginuo, a eto tvoje nisu jer su bile  kako sam kažeš iz druge narudžbe koja je došla nakon 2 tjedna‼️ Što se je dogodilo sa ona dva leucosternona što su bili od nekog drugog, a kažeš da ne znaš od koga mi to ne znamo i nadam se da su dobro !? I tako sad bi ti trebao vidjeti gdje se ne lovimo ! :)
Btw
Što se tiče knjiga, znam da su u nabavi skupe, da su bile povoljnije možda bi ih i ja kupio, ovako net i čitaj ! Drugo, vidim da ništa ne pišeš o KIT1,2,3,4 i mome mišljenju o karanteni?! Da li si to previdio ili ??! 3:)


Sent from my iPhone using Tapatalk