Travanj 19, 2024, 21:43:55 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Ja bi poceo  (Posjeta: 4457 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alensab

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 452
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Ja bi poceo
« u: Ožujak 01, 2015, 19:57:38 poslijepodne »
Nakon duze vremena zena je rekla MOŽE .
Sad me zanima pojedine stvari znam da je to nemo smijesno li volim pitat, akvari bi bio150x65x ali sirina neznam mislio sam 50 cm
Kolike cijevi za dovod i odvod da stavim vidim da neki stavljaju dva odvoda i na jednom je neka mala cijevcica cemu ona sluz
Ako tko ima js kakve savjete moze me savjetovat ako vam se da Hvala

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Ja bi poceo
« Odgovori #1 u: Ožujak 01, 2015, 20:06:27 poslijepodne »
Drago mi je čuti da se morska scena povećava....!  :up:

Evo kratki odgovor na tvojA pitanja: Morski akvarij je bolji da je širi. 50 cm mi je preusko, a mislim da ćeš I sam to shvatiti kad kreneš u slaganje grebena. Moja preporuka je minimum 60 cm,

Što se tiće cijevi, kod nas je već postao standard da se stavljaju 2 odvoda od 32 mm i jedna cijev za povrat od 25 mm

 

Offline alensab

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 452
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Ja bi poceo
« Odgovori #2 u: Ožujak 01, 2015, 20:13:11 poslijepodne »
To sam i mislio da ce biti preusko zato sam i pitao,a sto se tice sumpa kakav i koliki, gledao sam tvoju rasvjetu i malo guglao i ima svasta s crvenim ledicama i bez koje ledice  su najbitnije UV,10000 k, .....

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Ja bi poceo
« Odgovori #3 u: Ožujak 01, 2015, 20:56:10 poslijepodne »
Glavna funkcija sumpa je da u njega možeš smjestiti svu potrebnu opremu (skimmer, povratnu pumpu, grijač, reaktore itd.) I da može primiti višak tekućine iz akvarija kad nestane struja ili se ugasi povratna pumpa. Tako da na osnovu toga otprilike odrediš veličinu sumpa.

Moj sump je 60x55x40 cm i zadovoljava sve moje potrebe......ti možeš, pošto ti je stalak veći nego moj, staviti sump od npr. 80x50x40. Naravno prije isplaniraš  ostale komponente koje ti idu u stalak. npr. top off tank. posude za balling otopine, co2 boca , itd. itd


Offline alensab

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 452
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Ja bi poceo
« Odgovori #4 u: Ožujak 11, 2015, 20:20:16 poslijepodne »
koji Protein Skimmeri uzet za 500L aq i koliki ro kanister stavit

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Ja bi poceo
« Odgovori #5 u: Ožujak 11, 2015, 20:43:41 poslijepodne »
Preopcenito ptanje,svako ce ti preporuciti nestp drugo..... suzi izbor, sve ovisi sto mislos drzati.

Offline alensab

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 452
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Ja bi poceo
« Odgovori #6 u: Ožujak 12, 2015, 22:40:21 poslijepodne »
Ja znam da sam neznalica ali i ostat cu ako mi ne kažeš,
   suzio bi ja izbor samo neznam na sta

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Ja bi poceo
« Odgovori #7 u: Ožujak 13, 2015, 06:43:42 prijepodne »
Ma nije problem reci, ali daj bar okvirno. Koliko mislis potrositi, jesi vec sta gledao,.proucavao.....

Npr reef. Octpous elite, ili regal,ili ati 250

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Ja bi poceo
« Odgovori #8 u: Ožujak 13, 2015, 07:49:26 prijepodne »
Ima su hr već par uhodanih akvarija od cca 500-1000l, vidi sto ti se svida ovdje na netu od navednih, kontaktiraj vlasnika, dodi/vidi ako možeš i sve će ti biti puno jasnije i znati ćeš što točno želiš.
Naravno kako sto damir kaze, bitno je koliko novaca misliš uloziti u sve to.
Ako nisi spretan i nemaš iskustva s izradom tankova i svega toga, javi se recimo buri, grofu, oni rade tankove po mjeri i dobiješ plug and play sistem. Dalje ćeš sam lako.
Moj savjet, uzmi sve kak da će tank biti pun sps-ova, tako da možeš unutra natrpati sve a ne da si ograničen recimo samo na meke koralje. Odmah u startu napravi dobru bazu pa šibaš.
Sump što veći to bolji, a tank za vodu možes smjestiti negdje drugdje, ja ga recimo imam odaljenog par metara od tanka, a volumen je 300litara, to mi drzi po mjesec i pol dana. Ima onih opcija s elektromag ventilima i timerima ali meni je ovo sigurnije pošto sam u stanu i vjerujem jednino kad ja okrenem ventil.
Skimer takoder bitan - ja imam ati 200i, radi ko vurica-cca 500 e, naravno imas skupljih, jeftinijih, uzmi nešto bolje jer je to mozda i najvazniji dio opreme uz vrhunski zivi kamen! Vidi rabljeno dal sto ima, nađeš super stvar u pola cijene!
Nema što tu puno filozofirati, ako imas 15 000kn u startu mozeš početi sutra, to ti je dosta za tank, rasvjetu i skimer, ostalo ćeš polako kako bude novaca, bitno da se pokrene, vrti voda i ciklira tank.
Ja sam svoj pokrenuo prije 8 mjeseci, nisam znao nista, istrazivao sam 2-3 mjeseca, kad se krene u to i počneš s tim zivjeti u roku mjesec dana pokopčaš najosnovnije a onda kako vrijeme ide gradiš to znanje u širinu.
I još nešto, definitivno uzmi što širi tank, visina od 55 ti je po meni ok, ispod toga ne a može i više dapače, a širina što veća to bolja! Ispod 60 nemoj ako imaš prostora za više.


Offline alensab

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 452
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Ja bi poceo
« Odgovori #9 u: Ožujak 13, 2015, 09:09:51 prijepodne »
Sto se tice dio izrade znam skoro sve osim elektronike ali i za to imam covjeka sve to pitam jer nebi htio kupit nesto i za 2mj kupovat drugo jer mi ono prvo slabo ili u k.....

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Ja bi poceo
« Odgovori #10 u: Ožujak 13, 2015, 10:19:47 prijepodne »
Šta se skimmera tice ja osobno imam Reef Octopus NWB200. Prezadovoljan s njim. Cijena kada sam ga ja kupova je bila 1700 kuna ( novi uredaj ). Ovisno o stocku ( zivinama koje mislis stavvljat ) treba i odgovarajuci skimmer. Ima dobrih skimmera uz ovaj moj za crika 2000 kuna od Bubble Magus NAC serije ( mislim da bi NAC7 ili ako oces bit siguran 100 % NAC9 ) odradili dobro posa au cijeni su do 2000 kuna. Imas i RO modela kao ovaj moj koji su savim dovoljni. Uglavnom moras prvo odlucit sta ces unutra stavljat. Ako ce bit SPS koji vole ( ako se mogu ovako ljudski izrazit ) cisto more onda ides na bolju filtraciju npr. NAC9 a ako ces ici na softije i lps koji vole malo " sporkije more " onda bi se odlucija na NAC7.

Eto toliko od mene ali ne igra samo skimmer ulogu u sistemu i na to moras obratit pozornost. Peleti ili ne ? AU obavezno bar je moje misljenje takvo , ROWA , ZEO itd. uglavnom puno parametara tu igra a jedan od njih je i skimmer. Odluci sta bi tija onako ugrubo pa ti mozemo i preciznije dati savjet.

Toliko od mene i zapamti koliko god ti je sad sve to zbunjujuce kada udes u stos a oces jako brzo vidit ces koliko je u stvari sve jednostavno i lijepo.

Uglavnom dobrodosao  :up:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Ja bi poceo
« Odgovori #11 u: Ožujak 13, 2015, 12:44:34 poslijepodne »
Nac 7 je preslab za 500 litara, definitivno

Offline alensab

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 452
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Ja bi poceo
« Odgovori #12 u: Ožujak 13, 2015, 14:45:00 poslijepodne »
Nac 7 je preslab za 500 litara, definitivno

Kako si rekao Ako ce bit SPS koji vole ( ako se mogu ovako ljudski izrazit )  to bi naravno volim jako izazove  samo ti govorim nebi se zaletio i ondo  :-X hocu da bude ljepo i da uzivam u tome. bar za akvariste kazu strpljen spasen. hvala vam na pomoci

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Ja bi poceo
« Odgovori #13 u: Ožujak 13, 2015, 15:51:01 poslijepodne »
Za tu litrazu ako zelIs kvalitetan skimmer, morat ces traziti ipak malo skuplje modele.

Poput spomenutih ati modela ili reef octopus, znaci nesto poput bm250, ili regal 250.

Preko 3000kn istins, ali to je vrijednost i za mozda neki buduci akvarij

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Ja bi poceo
« Odgovori #14 u: Ožujak 13, 2015, 16:13:10 poslijepodne »
Ja platija 1700 za skimmer na vecem tanku od njegovog i sve super. zasto trosit 3000 kn ako nije potreba? Ako se ima novaca onda ok ali startovi su skupi. Damire jako cijenim tvoje komentare iako te ne poznam i dosta sam naucio od tebe jer si nesebicno dijelio svoja iskustva ali mislim da bi NAC9 bija ok na ovom sustavu. Za razliku do 3000 kn moze finu diy rasvjetu slozit. Naravno ovo je sve samo dobronamjerna rasprava no hard feelings  ;)

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Ja bi poceo
« Odgovori #15 u: Ožujak 13, 2015, 16:21:34 poslijepodne »

Offline ante13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
  • Spol: Muški   Lokacija: Novi Zagreb
Odg: Ja bi poceo
« Odgovori #16 u: Ožujak 13, 2015, 17:55:26 poslijepodne »
Razmisli dobro o litrazi. Veci sistem vise para u opremi i u mjesecnim racunima. 300+ kn barem moras racunati svaki mjesec. Ako imas vremena nemoj zuriti...dobro pogledaj sisteme koji su ljudi napravili posjeti ih i oni ce ti reci sta bi mjenjali da rade ponovno...a bilo je samo takvih i brizno isplaniranih. Nakon toga ces biti puuuuno pametniji

Offline ante13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
  • Spol: Muški   Lokacija: Novi Zagreb
Odg: Ja bi poceo
« Odgovori #17 u: Ožujak 13, 2015, 17:57:02 poslijepodne »
...i da. Nemoj odustati. Strast vrijedi. Manje ces gledati tv. :up:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Ja bi poceo
« Odgovori #18 u: Ožujak 13, 2015, 18:21:23 poslijepodne »
Slim> slazem se, nac9 bi bio dobar izbor.

Ja sam komentirao za nac7, jer je bas on bio moj favorit, sto se tice cijene i mogucnosti. ali sam odmah planirao da taj skimmer treba posluziti i na vecem akvariju. I svi koje sam pitao, su savjetovali da to nije skimmer za mojih 450 litara.

Imajuci to na umu, kao i ovo sto je kolega napisao da zeli izbjeci dodatne groskove i ponovno kupovanje skupe opreme, ja sam totalno mrgalomanski preporucio skuplje i jace skimmere. I zbog performansi, i zbog neke buduce vrijednosti, na nekom vecem akvariju, a svi jako dobro znamo da nije pitanje dali ce covjek planirati veci akvarij, pitanje je samo koliko dugo ce izdrzati da to ne napravi.  ;)

Kao I ti i ja sam izabrao reef octopus, istina bio je skuplji, oko 2300-2400 ako se dobro sjecam, no to nije bitno. Na kraju price sam zadovoljan i odlicno odradjuje posao na tih 450l vode.

Mozda da bacis oko na regal 170 ili slicno, to je jeftinije a i dalje mislim da nebi pogrijesio s njima.

Da ne ispadne da su ati, nac i ro sveto trojstvo, i da nista osim njih ne valja...... imas izbora, na kraju se sve svede na ono sto ti "legne" i kolio para mislis dati.

Bez namjere da ikog reklamiram ili ista, kad si slozis u glavi sto bi zelio, kakav akvarij, koji stanovnici i slicno.....i kolio mislis uloziti u sve to.... ja bih se svakako javio Petru (da ne reklamiram, ako neznas tko je to, puno nas ce ti rado objasniti na pm), i bio siguran da mi nece nesto uvaliti, da ce dpreporuciti ono sto ti treba, i da to sve neces masno platiti. Ako imas nekoga da te savjetuje konkretno, pomogne ili slicno, jos bolje.

Naravno, samo moje neuko misljenje, ali dok se ne javi neko pametniji i iskusniji.
« Zadnja izmjena: Ožujak 13, 2015, 18:25:11 poslijepodne od Damir_Sl »

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Ja bi poceo
« Odgovori #19 u: Ožujak 13, 2015, 18:30:58 poslijepodne »
Zaboravih reci, gledaj sto siri akvarij i duzi, visinu nemoj pretjerano forsirati.

Meni je sad zao sto nisam radio nizi a siri akvarij (a mogao sam  :nerd: :nerd: ), 50 cm je definitivno preusko. 60-70cm idealno, visinu nemoj ici preko 60cm, i zbog eventualnog problema s rasvjetom (na tu sirinu-duzinu) a i zbog manevriranja u akvariju kasnije, jer nije uzitak balansirati na stolici, udarati glavom u rasvjetu i cekati kad ces naglavacke uletjeti u akvarij svaki put kad nesto trebas napraviti unutra, posebice na dnu.  :D :D :D

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Ja bi poceo
« Odgovori #20 u: Ožujak 13, 2015, 22:06:31 poslijepodne »
Ja ću samo reći da skimer nije više od 50% filtracije,ma kako god se zvao....tako da dobro pazi na sve aspekte koji su ti potrebni .....

svi počnu...
dakle imam akva,skimer ,svjetlo bum neko skombiniral i tu je priči kraj...krivo
priča tek počinje :up:

Kako je netko rekao dobro se raspitati i pogledati ...onda ćeš biti puno pametniji,ali škola tek počinje :D :D :D :up:

sretno
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica