Travanj 20, 2024, 06:28:14 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Prvi put  (Posjeta: 1957 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Abyss

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Prvi put
« u: Ožujak 28, 2010, 16:20:25 poslijepodne »
Postovani,

treba mi savjet iskusnih akvarista.

Nov sam u ovome, zelja je prastara ali zbog nedostatka prostora nisam bio u mogucnosti imati akvarij.
Sad su se stvari promjenile i imam u planu morski, od max 250l.
E sad, kao pocetniku, cijenio bi nekakav savjet kako poceti i sto kupiti od opreme.
Budzet je 1000 eura. Zelja mi je jedan od onih gotovih akvarija sa pripadajucim stalkom/ormaricem. Vidio sam neke modele Caymana i Juwela koji su mi ok.
Volio bi ako mi neko moze savjetovat koju sve opremu kupiti da bi se slozio jedan kvalitetan morski akvarij i stane li to sve u moj budzet?
Da li uzimati gotove setove akvarija sto nude neki proizvodjaci ili opremu kupovati odvojeno?
Naravno ima jos 100 pitanja ali da ne duzim puno, drugim rjecima voli bi da neki profi akvarist napise sto bi on konkretno kupio, napravio za tih soma eura i da li je uopce moguce za te novce imati kvalitetan morski akvarij?

Hvala

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Prvi put
« Odgovori #1 u: Ožujak 28, 2010, 16:26:33 poslijepodne »
Postovani,

treba mi savjet iskusnih akvarista.

Nov sam u ovome, zelja je prastara ali zbog nedostatka prostora nisam bio u mogucnosti imati akvarij.
Sad su se stvari promjenile i imam u planu morski, od max 250l.
E sad, kao pocetniku, cijenio bi nekakav savjet kako poceti i sto kupiti od opreme.
Budzet je 1000 eura. Zelja mi je jedan od onih gotovih akvarija sa pripadajucim stalkom/ormaricem. Vidio sam neke modele Caymana i Juwela koji su mi ok.
Volio bi ako mi neko moze savjetovat koju sve opremu kupiti da bi se slozio jedan kvalitetan morski akvarij i stane li to sve u moj budzet?
Da li uzimati gotove setove akvarija sto nude neki proizvodjaci ili opremu kupovati odvojeno?
Naravno ima jos 100 pitanja ali da ne duzim puno, drugim rjecima voli bi da neki profi akvarist napise sto bi on konkretno kupio, napravio za tih soma eura i da li je uopce moguce za te novce imati kvalitetan morski akvarij?

Hvala
da li ti u ovih 1000 € spada i koralji ribe kamen i pjesak ili samo tehnika?

Offline Abyss

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: Prvi put
« Odgovori #2 u: Ožujak 28, 2010, 16:33:49 poslijepodne »
Postovani,

treba mi savjet iskusnih akvarista.

Nov sam u ovome, zelja je prastara ali zbog nedostatka prostora nisam bio u mogucnosti imati akvarij.
Sad su se stvari promjenile i imam u planu morski, od max 250l.
E sad, kao pocetniku, cijenio bi nekakav savjet kako poceti i sto kupiti od opreme.
Budzet je 1000 eura. Zelja mi je jedan od onih gotovih akvarija sa pripadajucim stalkom/ormaricem. Vidio sam neke modele Caymana i Juwela koji su mi ok.
Volio bi ako mi neko moze savjetovat koju sve opremu kupiti da bi se slozio jedan kvalitetan morski akvarij i stane li to sve u moj budzet?
Da li uzimati gotove setove akvarija sto nude neki proizvodjaci ili opremu kupovati odvojeno?
Naravno ima jos 100 pitanja ali da ne duzim puno, drugim rjecima voli bi da neki profi akvarist napise sto bi on konkretno kupio, napravio za tih soma eura i da li je uopce moguce za te novce imati kvalitetan morski akvarij?

Hvala
da li ti u ovih 1000 € spada i koralji ribe kamen i pjesak ili samo tehnika?


Ideja je bila sve, totalni sam amater sto se tice cijena i akvaristike i ne zelim ispast smjesan.
200-300 eura preko predvidjenog bi bilo OK al to mi je vec stvarno plafon.
Ima li opcija?

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: Prvi put
« Odgovori #3 u: Ožujak 28, 2010, 16:48:09 poslijepodne »
Prva opcija je da kupiš knjgu i jedno dvaput pročitaš jer je akvaristika znanost kako u čaši vode održati živi svijet. zatim nabaviš akvarij po svojoj želji s tim da je dublji i širi bolje riješenje od dugog i uskog. Za rasvjetu treba 5-6 redova lampi. Skimer, protočne pumpe za adekvatno strujanje vode, grijač. Evo jedan dobar link ako razumiješ njemački kako startati i održavati akvarij. [url]http://www.aquanet.tv/Kategorie/Meerwasser/url]   A ima i na
www.youtube.com

Offline Otto

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 141
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Sisak
  • Homo Delphinus is not just a concept!
Odg: Prvi put
« Odgovori #4 u: Ožujak 28, 2010, 17:34:16 poslijepodne »
Ja ti nemogu pomoći sa nekakvim iskustvom ali pošto i sam planiram jednog dana nešto zasolit evo par savjeta. Mislim da gotovi akvarij tipa Cayman ili Juwel nisu dobri jer ako misliš imat sump mora ćeš raditi vanjski OF, što naravno nije nemoguće ali mislim da je unutarnji puno bolje rješenje. Neznam cijenu ovih gotovih akvarija ali mislim da je na kraju puno isplatljivije u DIY verziji. Pretpostavljam da će akvarij biti dimenzija 100x50x50 (barem bi ja takav napravio), znaći od rasvijete možeš birat T5 (39w jer ona od 54w nestane na ovu dužinu akvarija) ili HQI .Šta se tiće ostale opreme, neophodan će ti biti skimer, povratna i stream pumpe za cirkulaciju te naravno salinometar (refractometar) za kontrolu i pripremu mora. Ima tu još puno sitnica koje mogu pomoći ali mislim da sam ti osnovno nabrojao. Za detaljnije upute morat će ti netko iskusan pomoći a prije toga možeš i sam upotrijebit tražilicu na ovom forumu ili google-u  jer ovakva pitanja su postavljena stvarno puno puta ;)
Sretno sa morem :up:

Offline Abyss

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: Prvi put
« Odgovori #5 u: Ožujak 28, 2010, 17:47:18 poslijepodne »
Hvala, jasno mi je da je akvaristika, posebno morska akvaristika "mala znanost".
Volje i vremena imam, samo mi jos nitko nije rekao da li je ovakav budget dovoljan za jedan kvalitetan morski akvarij? Ne bih volio da u pola posla dodjem do saznanja da ce to sve biti znatno skuplje....

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: Prvi put
« Odgovori #6 u: Ožujak 28, 2010, 17:59:59 poslijepodne »
Možeš složiti i dva za tu cijena a nemora ti biti dosta ni za pola - jako rastezljiv pojam. Ima jedan za 6500 morski komplet sa stalkom i sumpom, skimerom.rasvjetom......ali polovno je polovno-traje kraće ali košta dosta manje.

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Prvi put
« Odgovori #7 u: Ožujak 28, 2010, 18:41:57 poslijepodne »
Prva opcija je da kupiš knjgu i jedno dvaput pročitaš jer je akvaristika znanost kako u čaši vode održati živi svijet. zatim nabaviš akvarij po svojoj želji s tim da je dublji i širi bolje riješenje od dugog i uskog. Za rasvjetu treba 5-6 redova lampi. Skimer, protočne pumpe za adekvatno strujanje vode, grijač. Evo jedan dobar link ako razumiješ njemački kako startati i održavati akvarij. [url]http://www.aquanet.tv/Kategorie/Meerwasser/url]   A ima i na
www.youtube.com
prvo ako kupiš knjigu te novce si "bacio"(izuzev par nekih) jer novosti  ces prije naci po netu
nego u knjizi ali naglasak da moras odabrati informacije,i tu si lovu mogao uzet nes drugo.
nadi u vasi morski akvariji tank koji ti se svida i copy paste.
iskreno meni su u početku govorili 10000 kn ti jedosta za 800 lit
pa za 500 lit, sadf je u tih 500 lit preko 30 kkn(uzmeš bolji skimmer,pumpe i nakupi se)
ovisi koje ribe želiš, ako želiš žuću koji je 600 kn ili jato chromisa koje je cjelo npr kad se naleti 400 kn i slično,
da li bi kupovao koralje(koje),da li bi kupovao stvari vani ili kod nas.
imaš milion faktora.
danas su cjene custom made akvarija tolike da ti se za tu lovu ne isplati zaj...
o polovnima ne treba ni pričat.
ovoi morski ti je kao da kažeš ja bi auto,dosta neodređeno :up:

Offline Abyss

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: Prvi put
« Odgovori #8 u: Ožujak 28, 2010, 20:02:18 poslijepodne »
Pa dobro postoji li za te novce nekakav kompletni "ready" akvarij sa svom opremom unaprijed ugradjenom? Vidio sam da Juwel i Cayman nude komplete-slatkovodne. Postoji li kakav komplet za morske ribe?
To se ne mora konkretno odnosit i na kamenje, koralje, biljke i ribe...mislim samo na opremu.
Da za pocetak ne lutam puno kombinirajuci raznorazne komponente, razlicitih proizvodjaca....btw kao takav sam idealan kupac svima-jer malo znam pa nebi volio da mi u pet shopu uvale svasta.
Konkretno, mozes li doc u pet shop i reci "ja bi morski akvarij od npr. 250 lit" i da ti prodavac ponudi par modela ili kod morskih akvarija sve to vise neka samogradnja?
Ne zelim da me se krivo shvati, samo zelim sebi pojednostavnit taj tehnicki dio problema.
E sad vrsta ribica, koralja, kamenja....naknadno, ovisno o napredku i mogucnostima..
Znam da je proces dugotrajan....

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Prvi put
« Odgovori #9 u: Ožujak 28, 2010, 20:11:51 poslijepodne »
Pa dobro postoji li za te novce nekakav kompletni "ready" akvarij sa svom opremom unaprijed ugradjenom? Vidio sam da Juwel i Cayman nude komplete-slatkovodne. Postoji li kakav komplet za morske ribe?
To se ne mora konkretno odnosit i na kamenje, koralje, biljke i ribe...mislim samo na opremu.
Da za pocetak ne lutam puno kombinirajuci raznorazne komponente, razlicitih proizvodjaca....btw kao takav sam idealan kupac svima-jer malo znam pa nebi volio da mi u pet shopu uvale svasta.
Konkretno, mozes li doc u pet shop i reci "ja bi morski akvarij od npr. 250 lit" i da ti prodavac ponudi par modela ili kod morskih akvarija sve to vise neka samogradnja?
Ne zelim da me se krivo shvati, samo zelim sebi pojednostavnit taj tehnicki dio problema.
E sad vrsta ribica, koralja, kamenja....naknadno, ovisno o napredku i mogucnostima..
Znam da je proces dugotrajan....

ma možeš ti sve samo je pitanje šta te veseli i s koliko ćeš biti zadovoljan.
jer planiraš imati sump?

Offline Abyss

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: Prvi put
« Odgovori #10 u: Ožujak 29, 2010, 16:46:21 poslijepodne »
Ne. Naisao sam na neka misljenja da nije potreban za manje morske akvarije.
Mozda grijesim, zato je svaki savjet dobrodosao...

Offline bolek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb, Donja Dubrava
Odg: Prvi put
« Odgovori #11 u: Ožujak 29, 2010, 18:33:49 poslijepodne »
Ne. Naisao sam na neka misljenja da nije potreban za manje morske akvarije.
Mozda grijesim, zato je svaki savjet dobrodosao...

Da manji a ne 250 lit, gle prospustio si priliku a mogao si iz oglasnika od bkaradze kupit akvarij za sitnis, jer taj akvarij s tom opremom realno vrijedi bar duplo vise.
1000-1300 eura moze ti bit dosta ak ces se pozabavit diy metodama i ak ces redovito pratit morske oglase i kupovat tamo stvari.
No prije nego krenes uopce moras jos puno citati i informirati se a najbolji nacin za to je da odes do ljudi koji imaju morske akvarije pa da ti oni sve opisu i objasne.
Bez sumpa ne razmisljaj radit akvarij prek 100 lit jer ces na kraju svu tehniku morat nagruvat u akvarij a to onda ne izgleda bas lijepo sto je prije svega cilj.

I'm Normally Not a Praying Man, but If You're up There, Please save Me Superman

Offline pletko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
Odg: Prvi put
« Odgovori #12 u: Travanj 18, 2010, 10:52:54 prijepodne »
Evo ja kao bivši morski akvarist mogu reći nekoliko opčenitih stvari.

Prva stvar je ta da nikad nebih kupio gotov akvarij plug and play jer mislim da nema nijednog koji će zadovoljiti tvoje ili ičje kriterije(barem ja nisam vidio takvaog) ili potrebe na duže vrijeme.
Druga stvar po meni gubi se užitak planiranja i građenja akvarija po tvojoj mjeri.

Izbor opreme ti  je relativan pojam imaš fiću a imaš i mercedes a bogme i ferari.

četri i su osnovne stvari u morskom akvariju

rasvjeta
filtracija
cirkulacija
i održavanje temperature
svaka od te četri stvari sama po sebi može koštati 1000 € (podvučeno može a nemora)

moje osobno mišljenje je da je sump zakon a pogotovo za manje akvarije jer u suprotnom akvarij počne izgledati kao skladište za opremu
eto ovo ja malo pišem samo zbog sentimentalnosti  :)


Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Prvi put
« Odgovori #13 u: Travanj 18, 2010, 12:32:01 poslijepodne »

eto ovo ja malo pišem samo zbog sentimentalnosti  :)



Pletko ajde ne kenjaj  :D
Koliko god ti imao situacija i koliko god više ne imao morski akvarij... SVI MI bi voljeli da i dalje pišeš koliko god možeš na forumu i to ne samo iz sentimentalnosti nego zbog svog znanja, volje a i pozitivne energije koju imaš. Tako da još jednom ponovit ću, ne kenjaj i samo piši  :up:
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline pletko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
Odg: Prvi put
« Odgovori #14 u: Travanj 18, 2010, 12:59:54 poslijepodne »

eto ovo ja malo pišem samo zbog sentimentalnosti  :)



Pletko ajde ne kenjaj  :D
Koliko god ti imao situacija i koliko god više ne imao morski akvarij... SVI MI bi voljeli da i dalje pišeš koliko god možeš na forumu i to ne samo iz sentimentalnosti nego zbog svog znanja, volje a i pozitivne energije koju imaš. Tako da još jednom ponovit ću, ne kenjaj i samo piši  :up:

UF  :o hvala, ovo s pozitivnom energijom još i mogu nekako skužit al ovo sa znanjem i voljom ko da opisuješ nekog drugog :D

Offline Malitu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 259
  • Spol: Muški  
Odg: Prvi put
« Odgovori #15 u: Travanj 18, 2010, 22:19:17 poslijepodne »
Hm ......jesi razmišljao o jadranskom za početak sa jednostavnim organizmima.....ili su koralji.......uvjet !?