Travanj 25, 2024, 10:27:17 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Preporuka botie  (Posjeta: 1353 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Preporuka botie
« u: Listopad 11, 2015, 19:37:53 poslijepodne »
Iako sam dugo u akvaristici nikad nisam imao botie u akvariju pa tak nit neznam koja vrsta bi bila najbolja za tamanit svrdlaste puzeve u akvariju.

Jel opce ima veze koja vrsta ili je svaka dobra? Molim preporuke samo onih koji ih imaju doma a ne ono ja sam procital da je ta dobra.

Ako helene ne pocnu to malo bolje tamanit idu ove ribe unutra pa nek i njih pokokaju kad od njih nikakve koristi.

Jel dosta 2 botie na 650L?

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: Preporuka botie
« Odgovori #1 u: Listopad 11, 2015, 20:45:25 poslijepodne »
Problem kod svrdlastih je što su većinom zakopani u podlozi, tako da je u biti svejedno dal su tu botie ili helene ili oboje jer niti jedna baš neće kopati duboko u podlogu (helene iz očitih razloga). Svdlasti najviše izlaze van iz podloge noću, odn kad je u akvariju mrak. Valjda su onda i helene aktivne, a botie kao i većina riba najvjerojatnije nije.

Koja vrsta botie, nemam pojma. Jednom davno sam imala macracantu. Ramshorne je tamanila odlično, svrdlaste se ne sjećam dal je bilo kakvih žrtva. Mislim da je svejedno i da njihova želja za puževima ovisi više o jedinci, nego u samoj vrsti.

Glede samih puževa..
 Smanji hranjenje na minimum koliko je to moguće s obzirom na ribe koje imaš unutra. Što više hrane imaju, to se brže puževi množe. Kad nema hrane, ugibaju/manje se množe.
Mehaničko odstranjivanje u 650 litara je u najmanju ruku nemoguće, no možeš napraviti klopku za puževe (ukoliko ti se da zezati s time). Puževi (i većina riba) vole kuhanu mrkvu i tikvice. Prokuhaš komad, zakvačiš ju na kvačicu na koju zavezeš neki flaks ili zicu u s tim u akvarij kad ugasiš svjetlo. Možda će trebati par pokušaja da puževi skuže novi izvor hrane, al kad ga jednom pronađu lijepit će se na to ko na ljepilo tako da ćeš nakon sat-dva nakon gašenja imati hrpu puževa na nj. Sad koliko ti se da zezat s tim...   
Kemija protiv puževa navodno ubije samo ribe i kozice, pa možda da ni ti ne probaš to, ukoliko si razmišljao o tome.

Offline Renata

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 280
  • Lokacija: ZG
Odg: Preporuka botie
« Odgovori #2 u: Listopad 12, 2015, 13:26:33 poslijepodne »
Ja sam imao striatu i lochahatu, po dvije od svake i u akv od 180 l su mi potamanile sve puževe, čak sam im i nabavljao puževe tu na forumu za hranu. Kod mene su i noću tamanile svdlaste, čulo se samo krc, krc,krc  :D. Naprosto su me botie oduševile kako su razigrane i zanimljive. Žao mi je što mi se ne uklapaju u biotop pa ih ne mogu imati.

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Odg: Preporuka botie
« Odgovori #3 u: Listopad 13, 2015, 05:09:21 prijepodne »
imao kubotai i machracantu... tek po unosenju i aklimatizaciji machracante sam primijetio  smanjenje broja puzeva... obicnih.. svrdlastih ne. Kubotai ej samo bila lijepa :)
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline Sunqueen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 76
Odg: Preporuka botie
« Odgovori #4 u: Ožujak 22, 2016, 21:55:47 poslijepodne »
Imam kubotai, i samo je lijepa, al ne bas korisna-ako ima riblje hrane, puzevi ju ne zanimaju, uopce
Imala striatu i ona je papala sve puzeve koje je nasla, ali nju sam od pocetka ucila jesti puzeve tako da sam ju izolirala na   cca tj dana, prvih dana joj hvatala puzeve i drobila, poslije samo ubacivala nove zive...glad je dobar ucitelj :-[
Na kraju sam se morala rijesiti striate jer je iz nekog razloga pocela napadat kubotai, i samo nju, skoro ju ubila...ugl, kubotai mi je bila lijepsa pa sam se rijesila agresivke, nabavila helene i sad mir u kuci (mislim akvariju  ;))