Ožujak 29, 2024, 00:59:41 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: PUŽEVI JABUČARI  (Posjeta: 18477 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Double_g2000

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 295
  • Spol: Muški  
PUŽEVI JABUČARI
« u: Rujan 16, 2005, 17:31:00 poslijepodne »
često se priča o uževima jabučarima u akvariju, ... ja kad samo pomislim na puža akvariju prođu me trnci kroz kosti no....... čemu služe ti puževi, što jedu (čitaj: napadaju li biljke...ako DA koje) dali jedu alge.... i na kraju ima li ih smisla uopće stavljati u tank ako unutra imam Botie m ???? Thanx svima

Offline Gungor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 228
PUŽEVI JABUČARI
« Odgovori #1 u: Rujan 16, 2005, 18:37:00 poslijepodne »

Citat: Double_g2000
često se priča o u�evima jabučarima u akvariju, ...
ja kad samo pomislim na pu�a akvariju prođu me trnci kroz kosti no.......
čemu slu�e ti pu�evi, �to jedu (čitaj: napadaju li biljke...ako DA
koje) dali jedu alge.... i na kraju ima li ih smisla uopće stavljati u
tank ako unutra imam Botie m ???? Thanx svima



A cemu sluze ribe u akvariju?



Ovdje su svi odgovori na tvoja pitanja!

Edited by: Gungor
Zagreb/Hrvatska

Offline korni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 609
PUŽEVI JABUČARI
« Odgovori #2 u: Rujan 16, 2005, 18:59:00 poslijepodne »
Botija ne dira jabucare u mom akvariju. Zacijelo su joj preveliki. Jabucari jedu trulez i otpatke po dnu, staklu, bilju. Ponekad ako ih se navrijeme ne hrani zelenjem mogu gricnuti i pokoju mekolisnu biljku tipa kabombe, ali posve zanemarivo i gotovo nevidljivo.
Zagreb

Offline Pandorica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2677
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb / Sveta Nedelja / Orešje
PUŽEVI JABUČARI
« Odgovori #3 u: Rujan 16, 2005, 22:28:00 poslijepodne »
sorry na off toppicu...korni koju botiu imas? a jel ona klopa one male gadne puzeve?
Zagreb / Sveta Nedelja

Upravo zato što je tako topao, osmijeh je ljepši od bilo kojeg cvijeta na svijetu.

Offline korni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 609
PUŽEVI JABUČARI
« Odgovori #4 u: Rujan 17, 2005, 00:54:00 prijepodne »


botia macracanthus, crno zuta, kao osa. nemam vise nijednog sitnog puzica u akvariju sto mi se ne svidja jer sad nitko ne jede otpatke sa sitnog lisca. zapravo ne znam jel mogu zahvaliti botiji ili fossilisu jer i njega imam u istom akvariju ainicijalni brojpuzeva se poceo bitno smanjivati odkad je on naseljen unutra. za fossilisa znam da guta cijele stvari, pa zacijelo tako proguta i puza jer nigdje poslije ne vidim prazne ljusturice. dok botia mislim da drobi kucicu puza jer s onako malim ustima ne moze bas progutati cijelog puza.
Zagreb

Offline MAXIMUS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 537
PUŽEVI JABUČARI
« Odgovori #5 u: Rujan 17, 2005, 09:35:00 prijepodne »
Evo da se i ja ubacim. Imao sam dva puža- smeđeg i žutog(jabučara). Pojelio su mi vallisneriu giganteu,te nagrizli i druge biljke,a po staklu ostavljali merki sluzav trag koji sam jedva oprao,a jako loše je izgledao.
M

Offline Strega

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 77
PUŽEVI JABUČARI
« Odgovori #6 u: Rujan 17, 2005, 10:14:00 prijepodne »
Ja loših iskustva nemam s jabučarima,ali smeđi puževi po mojem saznanju sišu lišće,zato njih nastojim ukloniti.Ali ne s botiom(jer ona je sređivala redom)nego primjenim taktiku svjetlom-ugasim svjetlo,kroz pola sata dobar broj puževa puže prema rubu vode,pa ja ručno napravim selekciju.-....A ribice dobe malo mesnih zalogaja
Zg/D.Selo

Offline MAXIMUS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 537
PUŽEVI JABUČARI
« Odgovori #7 u: Rujan 17, 2005, 13:48:00 poslijepodne »
Smeđi su mi bili iste veličine kao io jabučari,a to je bilo prilično. Ne znam,ja valjda nisam imao sreće,samo znam da je staklo bilo koma,a što se tiće biljaka,baš i nisu birali! Pozdrav!
M

Offline Pandorica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2677
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb / Sveta Nedelja / Orešje
PUŽEVI JABUČARI
« Odgovori #8 u: Rujan 17, 2005, 15:33:00 poslijepodne »
moji jabucari ni ne gledaju bilje u aq... samo glancaju stakla i klopaju otpatke-al dajem im i povrce i jedu i serin viformo...
Zagreb / Sveta Nedelja

Upravo zato što je tako topao, osmijeh je ljepši od bilo kojeg cvijeta na svijetu.

Offline zlokobni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 403
PUŽEVI JABUČARI
« Odgovori #9 u: Rujan 18, 2005, 14:52:00 poslijepodne »
 
Citat: Double_g2000
često se priča o uževima jabučarima u akvariju, ... ja kad samo pomislim na puža akvariju prođu me trnci kroz kosti  no....... čemu služe ti puževi, što jedu (čitaj: napadaju li biljke...ako DA koje) dali jedu alge.... i na kraju ima li ih smisla uopće stavljati u tank ako unutra imam Botie m ???? Thanx svima

stavljam te u "prijatelje"! puževi ne služe ničemu...ali fino krckaju pod nogama...
Moram li zalijevati akvarijske biljke?

Offline korni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 609
PUŽEVI JABUČARI
« Odgovori #10 u: Rujan 19, 2005, 00:27:00 prijepodne »


Citat: zlokobni
stavljam te u "prijatelje"! puževi ne služe ničemu...ali fino krckaju pod nogama...



------------------------------------------


bezveze Edited by: korni
Zagreb

Offline Crazy-a3

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2527
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
  • Živim da uživam
PUŽEVI JABUČARI
« Odgovori #11 u: Rujan 19, 2005, 10:31:00 prijepodne »
Ni ja nisam ljubitelj puzeva........jabucare sam imala prije i znalo se desit da su izjeli biljke,a biljka je u akvariju ipak vrijednija od puza
Bolje biti sam, nego sa budalama.
Zagreb/Dubrava

Offline Pandorica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2677
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb / Sveta Nedelja / Orešje
PUŽEVI JABUČARI
« Odgovori #12 u: Rujan 19, 2005, 11:26:00 prijepodne »
mozda je stvar u tome da i puzevima treba nekakva, kak da to kazem, nadohrana-ono malo oparene blitve i spinata, kuhanog graska, mrkvice-sve to uz ancistruse papaju i uopce ne gledaju biljke...
Zagreb / Sveta Nedelja

Upravo zato što je tako topao, osmijeh je ljepši od bilo kojeg cvijeta na svijetu.

Offline MAXIMUS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 537
PUŽEVI JABUČARI
« Odgovori #13 u: Rujan 19, 2005, 22:29:00 poslijepodne »
Ne znam,ja ih nisam hranio ničim ,pavje vjerojatno baš to i razlog...
Nego ona sluz po staklu,događa li se to i vama?
M

Offline Pandorica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2677
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb / Sveta Nedelja / Orešje
PUŽEVI JABUČARI
« Odgovori #14 u: Rujan 19, 2005, 23:58:00 poslijepodne »
nema nikakve sluzi ni nicega... kod mene su samo super uglancana stakla a to vjerovatno mogu zahvaliti puzekima i ancistrusima... iako mislim da je to vise zasluga puzeva...
Zagreb / Sveta Nedelja

Upravo zato što je tako topao, osmijeh je ljepši od bilo kojeg cvijeta na svijetu.

Offline HRVOJE

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 921
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Osijek
PUŽEVI JABUČARI
« Odgovori #15 u: Rujan 20, 2005, 08:41:00 prijepodne »
..Jabučari imaju istu funkciju u akvariju kao i ribe,tj ukras i zadovoljstvo u promatranju njihovog ponašanja.Nisu štetni i uzimaju istu hranu kao i ribe,samo što ih moramo hraniti po mraku inače ne bi došli do hrane od riba.Dešava se da u nedostaku hrane obrste koji mekši list vodenog bilja,ali ne unište cijelu biljku.Vrlo su interesantni,dekorativni(albino forma npr)ali je problem što su najaktivniji po noći pa ih ne vidimo.Narastu do nekoliko centimetara u promjeru,posjeduju nekakvu vrst cjevčice sa kojom uzimaju zrak sa površine koja se može izdužiti i desetak centimetara.Kod akvarista su omiljeni jer su odličan indikator pada pH vrijednosti(nazivaju ih još i pH puževi) jer tada se zavuku u kućice i uopće ne izlaze,a ako to potraje,ugibaju.Ako imate odrasle primjerke,akvarij mora biti dobro poklopljen jer se razmnožavaju polažući jaja izvan vode,pa ih ujutro možete naći negdje na podu,ali neće uginuti dva dana bez vode.Jednospolci su i za razmnožavanje je potreban mužjak i ženka.

Offline ninci

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1232
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pustike, Turopolje
PUŽEVI JABUČARI
« Odgovori #16 u: Rujan 20, 2005, 10:58:00 prijepodne »


eee...ovo je već ljepši opis pužeka...
Pustike, Turopolje

Offline Pandorica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2677
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb / Sveta Nedelja / Orešje
PUŽEVI JABUČARI
« Odgovori #17 u: Rujan 20, 2005, 12:12:00 poslijepodne »
e je hehe...
al moji su aktivni i danju, otimaju se za blitvu i spinat...
i za serin viformo...
Zagreb / Sveta Nedelja

Upravo zato što je tako topao, osmijeh je ljepši od bilo kojeg cvijeta na svijetu.

Offline Reny

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Ženski   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
PUŽEVI JABUČARI
« Odgovori #18 u: Rujan 25, 2005, 00:05:00 prijepodne »
Ija sam imala puzeve jabucare u nekoliko navrata, meni su oni prekrasni. Jedan je bio posebno velik i za sobom ostavio gomilu potomaka ali su svi uginuli jer se pojavila neka bolest u akvariju, a oni ne podnose neke lijekove. Taj veliki je, na zalost otpuzao daleko od akvarija i zacahurio se ispod radijatora dok sam ja bila na godisnjem odmoru i prezivione znam kolkodana tako, dok ga nisam vratila u vodu, ali mi je poslije uginuo. Oni su potrebni u akvariju jer cine dio hranidbenog lanca tog malog eko-sustava, a time pomazu u odrzavanju prirodne ravnoteze. Ti veliki mi nikad nisu jeli biljke, samo su cistili staklo i kamencice i jeli ostatke riblje hrane. Zuti su bili jako osjetljivi na temperaturu, nisu izlazili iz kucice ako je bilo manje od 25 stupnjeva, a iznad 28 vec bi se mogli skuhati. Bas sam danas u jednom ducanu vidjela gomilu zutih kucica - praznih, izgleda da im je temperatura u akvarijimaporasla...
Maksimir

Offline Strega

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 77
PUŽEVI JABUČARI
« Odgovori #19 u: Rujan 25, 2005, 10:52:00 prijepodne »


Kod mene u akvariju žive dva odrasla jabučara,a sada već i treće njihovo leglo gmiže.(Naravno nisu svi ostali u akvariju-većinu sam podjelila,mjenjala)Nema sluzi po staklima,a kad se dogodi kakva selekcija riba,ne stigne mi se voda zagaditi,jer samo ugledam,hrpicu na nekoj "uginulici",ostave kostur,koji izbacim.


Veći su mi problem smeđi puževi koji možda sline(iako kod mene ne stignu,jer koji izmili iz skloništa,postaje riblja poslastica-uz moju pomoć,naravno),a kako ne želim srediti jabučare,smeđe ne uništavam kemijski,a ne želim niti botiu.


A što se tiće temp. i jabučara....sad jedan dan,riknul mi je grijač,a kako nisam bila s vremenom,ostavim ga tak i uključim drugu grijalicu,koja je nekad prije izbačena iz upotreba,jer da bi temp u akvariju bila 25-26,morala sam ju podesiti na 35.Ali kako je ova prestala raditi,ubacim tu staru grijalicu,stavim na 35-i nastavim svoj poslić.U jutro su bili u akvariju svi ..........Temp.je bila na 35,ribe su lelujale na površini,puževi su plutali sa slinom na ustima.....joj,ne trebam objašnjaviti,kakva mi je knedla bila u grlu.......hitno sam rashladila vodu.....naravno postepeno,..gubici-----harlekini(razbore) i jedan koridoras albino,ostali su svi došli k sebi,a i puževi.....naravno i neko bilje je dobilo po repu.
Zg/D.Selo

Offline ninci

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1232
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pustike, Turopolje
PUŽEVI JABUČARI
« Odgovori #20 u: Rujan 25, 2005, 11:21:00 prijepodne »


problem je što će grijač koliko god snage bio, grijati do one temperature koju si mu postavila...i ako je kvalitetan -biti će neumoran u tome.


šteta....
Pustike, Turopolje

Offline Strega

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 77
PUŽEVI JABUČARI
« Odgovori #21 u: Rujan 25, 2005, 18:00:00 poslijepodne »
Ma sve je u stvari,sad nakon cijelog dana iza,dosta dobro.Nekoliko riba je ,ali sve u svemu,ostale su za sada ok,jedino ako još ne bude posljedica naknadno.Dosta su mirne,jedu,ali nisu nešto aktivne po akvariju.
Zg/D.Selo

Offline ninci

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1232
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pustike, Turopolje
PUŽEVI JABUČARI
« Odgovori #22 u: Rujan 26, 2005, 08:33:00 prijepodne »
ma ako su žive do sada-brijem da će tako i ostati, a naravno da im treba vremena da se oporave.
Pustike, Turopolje

Offline Reny

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Ženski   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
PUŽEVI JABUČARI
« Odgovori #23 u: Rujan 26, 2005, 22:52:00 poslijepodne »
Meni se ljetos temperatura u akvariju popela na 30, a mozda i vise onih nekoliko dana kad je bilo vruce, s obzirom da je soba u kojoj se nalazi okrenuta na juznu stranu. U tomtoplinskom valu su mi stradala moja dva jabucara jedan za drugim u roku od dva danai istog casa su bili pojedeni tj. rastrgani od cistaca stakla. Bilo mi ih je uzasno zao, tako su bili slatki,cesto su imali sinkronizirane pokrete, bili su mi zanimljiviji od ribica. Mislim da mi je u to vrijeme nestalo i nekoliko riba ali ostaci nisunikad pronadjeni...
Maksimir

Offline Zlatna ribica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 91
PUŽEVI JABUČARI
« Odgovori #24 u: Rujan 29, 2005, 02:22:00 prijepodne »
kako ih organizirano razmnožavati
RIJEKA & OKOLICA - zanimaju me sve biljke s malim lišćem (change)